Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
αφου μετα με dlh θα τα λυνεις τι σε νοιαζει? δεν θα σου χρειαστει ποτε αυτος ο αναλυτικος τροπος που σε βαζουν να κανεις χωρις dlh...μονο αν η συναρτηση δεν ειναι παρ/μη που ειναι πολυ σπανιο αλλα γενικα ειναι χασιμο χρονου να μην κανεις dlh :whistle:

Εντελως λαθος.
Τις τεχνικες πρεπει να τις γνωριζει καποιος,εχουν πεσει ΠΟΛΛΕς φορες στις εξετασεις θεωρητικα θεματα οριων που ειναι λανθασμενη η χρηση dlh.Kαι δεν ειναι κακο να καταλαβαινουμε τι κανουμε και γιατι ε,μην τρελαθουμε,στα μαθηματικα δεν υπαρχει το :"Μαθε αυτο και ασε το αλλο",ολα συμβαλουν στην αναπτυξη μαθηματικης ωριμότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Φίλιππο. Ακόμα και αν η χρήση του DLH είναι ορθή και οδηγεί σε λύση, δεν είναι απαραίτητα η καλύτερη.
Μπορεί να χρειαστεί να εφαρμόσεις DLH 3 και 4 φορές, μέχρι να φτάσεις σε όριο υπό αντιμετωπίση μορφή. Αντιθέτως, μια "συμβατική μεθοδολογία ορίων" μπορεί να σε οδηγήσει σε λύση κατευθείαν. Ποτέ δεν ξέρεις πού θα σου φανεί χρήσιμο αυτό το "κάτι παραπάνω" στα Μαθηματικά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
μου δινετε καποια tips για τις ασκησεις?
2.

Για το πρώτο κλάσμα με αντικατάσταση έχουμε

Όμοια για το δεύτερο κλάσμα με αντικατάσταση παίρνουμε

και για το τρίτο κλάσμα με αντικατάσταση παίρνουμε

έτσι το αρχικό όριο είναι


7.

Όμως



οπότε τελικά το αρχικό όριο είναι

8.


9.

με

οπότε το αρχικό όριο είναι

Για τα υπόλοιπα δεν έχω κάτι διαφορετικό απ' τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
z(1-λi)=4-2i,λεR ποιος ειναι ο γεωμετρικος τοπος της εκονας του Ζ ?...το κανω χ=Re(z) και y=Im(z) αλλα δε μου βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
z(1-λi)=4-2i,λεR ποιος ειναι ο γεωμετρικος τοπος της εκονας του Ζ ?...το κανω χ=Re(z) και y=Im(z) αλλα δε μου βγαινει

Λυσε ως προς λ.
Αφου λ ειναι πραγματικος τοτε και ο ισος του ειναι πραγματικος.
Δηλαδη ειναι : λ=(z+2i-4)/(zi),βαλε το 2ο μελος ισο με τον συζυγη του αφου λ πραγματικος.(οταν z ανηκει R τοτε ισχυει z=z(συζυγης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α ναι το χα σκεφτει στην αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω και το δευτερο ερωτημα της ασκησης γιατι δεν εχω μπει καλα στο πνευμα της γεωμετριας...λεει να βρειτε τους λ και z ωστε το μετρο z να ειναι μεγιστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
να ρωτησω και το δευτερο ερωτημα της ασκησης γιατι δεν εχω μπει καλα στο πνευμα της γεωμετριας...λεει να βρειτε τους λ και z ωστε το μετρο z να ειναι μεγιστο
Πες μου τι γεωμετρικος τόπος σου βγήκε για να σου πω πως το βρίσκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
να ρωτησω και το δευτερο ερωτημα της ασκησης γιατι δεν εχω μπει καλα στο πνευμα της γεωμετριας...λεει να βρειτε τους λ και z ωστε το μετρο z να ειναι μεγιστο

Τι γ.τ βρηκες,γραψε την εξισωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κυκλο με Κ(2,-1) και ρ=ριζα του 20 δια 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
κυκλο με Κ(2,-1) και ρ=ριζα του 20 δια 2
Βρίσκεις την ευθεία που διέρχεται από την αρχή των αξόνων και το κέντρο του κύκλου και τα σημεία τομής της με τον κύκλο.Το σημείο τομής που απέχει λιγότερο από το Ο είναι η εικόνα του μιγαδικού που ψάχνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να παρεις μετρο στην πρωτη σχεση και να βρεις σε ποιο σημειο παρουσιαζει ελαχιστο η συναρτηση f(x)=SQRT(1+x^2),αυτη παρουσιαζει ελαχιστο στο χ=0 με τιμη το 1,αρα για λ=0.
Ειναι |z|=[SQRT(20)/SQRT(1+λ^2)]
Oπως βλεπεις το z ειναι συναρτηση του λ,καθως μεταβαλεται ο παρονομαστης αλλαζει και το |z|,ειναι αντριστροφα αναλογα αυτα τα 2,οταν γινει ελαχιστος ο παραονομαστης γινεται μεγιστο το μετρο,απο εκει θεωρεις την f(X)=SQRT(1+x^2) (βαλε λ για μεταβλητη δεν πεζει ρολο).
SQRT=τετραγωνικη ριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οποτε πως βρισκουμε το λ και το z γιατι το χασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
οποτε πως βρισκουμε το λ και το z γιατι το χασα
Ναι υπάρχει και ο τρόπος που ανέφερε ο φίλος πάνω αλλά χρειάζεται παραγώγους αν δεν κάνω λάθος και πεδίο ορισμού της συνάρτησης πράγμα που είναι too much για την ώρα και βασικά δεν έχετε κάνει παραγώγους ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ναι υπάρχει και ο τρόπος που ανέφερε ο φίλος πάνω αλλά χρειάζεται παραγώγους αν δεν κάνω λάθος και πεδίο ορισμού της συνάρτησης πράγμα που είναι too much για την ώρα και βασικά δεν έχετε κάνει παραγώγους ακόμα.

Μπα.
Αυτη η συναρτηση ειναι φθινουσα στα αρνητικα και αυξουσα στα θετικα.Μπωρεις να το αποδειξεις με τον παλιο τροπο,εστω χ1<χ2 με χ1,χ2>0 και μετα εστω χ1<χ2 με χ1,χ2 αρνητικα .Τα ακροτατα ειναι και στην υλη της β νομιζω(γενικη).Το πεδιο ορισμο σιγουρα απο β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Μπα.
Αυτη η συναρτηση ειναι φθινουσα στα αρνητικα και αυξουσα στα θετικα.Μπωρεις να το αποδειξεις με τον παλιο τροπο,εστω χ1<χ2 με χ1,χ2>0 και μετα εστω χ1<χ2 με χ1,χ2 αρνητικα .Τα ακροτατα ειναι και στην υλη της β νομιζω(γενικη).Το πεδιο ορισμο σιγουρα απο β.
Ναι απλά έτσι όπως το βλέπω με το μάτι δεν το έχω κοιτάξει σε χαρτί μου φαίνεται πολύ πιο απλός τρόπος ο γεωμετρικός.Το άλλο έχει αρκετή διαδικασία,ναι ειναι στην ύλη τα ακρότατα και το πεδίο ορισμού και της γ λυκείου στην αρχή των συναρτήσεων.Μπορεί όντως να μη χρειάζεται παραγώγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
|z-1|=|iz+1| και w=λ(1+i)+2i,λεR εχω βρει το γεωμετρικο τοπο του z y=x και του w y=x+2 ...θελω να μου πειτε αναλυτικα πως θα βρω την αποσταση παραλληλων ευθειων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
|z-1|=|iz+1| και w=λ(1+i)+2i,λεR εχω βρει το γεωμετρικο τοπο του z y=x και του w y=x+2 ...θελω να μου πειτε αναλυτικα πως θα βρω την αποσταση παραλληλων ευθειων

Απο την πρωτη ευθεια ε1 πες τη,βρες ενα σημειο της.Για να το κανεις αυτο θετεις στην εξισωση οπου χ ενα τυχαιο αριθμο,συνηθως βαζεις για χ=0 η χ =1 και λυνεις ως προς y,ετσι βρισκεις ενα σημειο της ευθειας ας το πουμε Α(χ0,y0) οπου χ0 η τιμη που εβαλες στο χ και y η τιμη που βρηκες.Αφου ειναι παρ/λες ισχυει οτι d(ε1,ε2)=d(A,ε2).
Ο τυπος που δινει την αποσταση d(A,ε2) ειναι γνωστος απο την θεωρια,αυτος με τα απολυτα.Αν θυμαμαι καλα ειναι |Ax0+By0+G|/SQRT(A^2+B^2)
Tην ευθεια πρεπει να την φερεις στην γενικη μορφη(ax+by+g=0) για να παρεις τον πανω τυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποια κεφαλαια χρειαζεται να διαβασω πολλυ καλα απο προηγουμενες ταξεις που χρειαζονται στους μιγαδικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
διανυσματα και επιλυση εξισωσεων, ανισωσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top