Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Μήπως η g' είναι πρώτη και μετά η g , ώστε να πολλαπλασιάσεις με το e^-x ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Μήπως η g' είναι πρώτη και μετά η g , ώστε να πολλαπλασιάσεις με το e^-x ;:confused:
Τότε η άσκηση δεν θα είχε κάποια δυσκολία όμως:P Κάτι άλλο θα θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
άκυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
την παραπανω ασκηση που παρεθεσα μπορειτε να τη διαγραψετε.Αυτη ειναι η σωστη

δινεται η g: παραγωγισιμη με g(0)=4 και ισχυει οτι για καθε χ ανηκει R

να βρειτε τον τυπο της g.

Πολλαπλασίασε με -1.Στο πρωτο μελος εχεις την παραγωγο του g(x)^(e^-x).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Παρατηρησε κανεις αλλος πως στις επαναληπτικες περσι τα θεματα ηταν πολυ πιο ευκολα συγκριτικα με τα κανονικα??? Ακομα και το Δ4 δεν ειχε ιδιαιτερη δυσκολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
yeah, so???(θες να πεις οτι φετος θα γινει το αντιστροφο?):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Παρε κοινο παραγοντα το e^x και στην συνεχεια διαδοχικα ντελοπιταλ για το κλασμα που προκυπτει.Το οριο βγαινει -00.

Πως γινεται να σπασω το οριο και να κανω ντελοπιταλ αν δε ξερω οτι υπαρχει το αρχικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
μπορει να με βοηθησει καποιος στη 29. επισης να μου εξηγηση τι κανουμε οταν εχουν οριο και ολοκληρωματα και πρεπει να εφαρμοσουμε κριτηριο παρεμβολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
μπορει να με βοηθησει καποιος στη 29. επισης να μου εξηγηση τι κανουμε οταν εχουν οριο και ολοκληρωματα και πρεπει να εφαρμοσουμε κριτηριο παρεμβολης

Οπως είναι έτσι η σχέση, ρίχ' της μια παραγώγιση.
Για x=1 μετά, κάνεις τη δουλειά σου στο πρώτο ερώτημα.
Στο δευτερο, γράψε τη γενική μορφή της εξίσωσης και βρες οτι αγνωστους εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτό με το όριο ολοκληρώματος με κριτήριο παρεμβολής θα ήθελα και εμένα να μου το εξηγήσει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρατηρησε κανεις αλλος πως στις επαναληπτικες περσι τα θεματα ηταν πολυ πιο ευκολα συγκριτικα με τα κανονικα??? Ακομα και το Δ4 δεν ειχε ιδιαιτερη δυσκολια...

Τα περσινα κανονικα θεματα θεωρω ειχαν πολυ δυσκολη αντιπαραγωγιση στο Δ1 και το οριο στο Δ2 ηταν επισης δυσκολο να βρεθει. Τα υπολοιπα του Δ θεματος ηταν ψιλονορμαλ. Το θεμα Δ των επαναληπτικων μπορει να φοβιζει στην αρχη αλλα αμα το παει κανεις σιγα σιγα βγαινει μια χαρα εφοσον παιζεις στα δαχτυλα αντιπαραγωγισεις, θεωρηματα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Τα περσινα κανονικα θεματα θεωρω ειχαν πολυ δυσκολη αντιπαραγωγιση στο Δ1 και το οριο στο Δ2 ηταν επισης δυσκολο να βρεθει. Τα υπολοιπα του Δ θεματος ηταν ψιλονορμαλ. Το θεμα Δ των επαναληπτικων μπορει να φοβιζει στην αρχη αλλα αμα το παει κανεις σιγα σιγα βγαινει μια χαρα εφοσον παιζεις στα δαχτυλα αντιπαραγωγισεις, θεωρηματα κτλ.

μου φαινεται οτι δεν εχεις δει δυσκολες αντιπαραγωγισεις:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μου φαινεται οτι δεν εχεις δει δυσκολες αντιπαραγωγισεις:whistle:


Οι πιο πολλοι αφου εβγαλαν το προσημο του απολυτου παραγωγισαν ωστε να φυγει το ολοκληρωμα. Δεν ειδαν οτι αμα το θεσεις Φ(Χ) υπαρχει στην σχεση Φ΄(χ) εφοσον διαιρεσεις με συτο που ηταν μεσα στο απολυτο. Εσυ που εισαι πανεξυπνος το ειδες μπραβο σου! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Οι πιο πολλοι αφου εβγαλαν το προσημο του απολυτου παραγωγισαν ωστε να φυγει το ολοκληρωμα. Δεν ειδαν οτι αμα το θεσεις Φ(Χ) υπαρχει στην σχεση Φ΄(χ) εφοσον διαιρεσεις με συτο που ηταν μεσα στο απολυτο. Εσυ που εισαι πανεξυπνος το ειδες μπραβο σου! :):):)

περσι στο σχολειο τα παιδια ελεγαν οτι δεν μπορουσαν να κανουν την jensen και το τελευταιο ερωτημα οι πιο πολλοι το εκαναν αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
περσι στο σχολειο τα παιδια ελεγαν οτι δεν μπορουσαν να κανουν την jensen και το τελευταιο ερωτημα οι πιο πολλοι το εκαναν αυτο

Εγω απο ολους ακουσα και συμφωνησαν μαζι μου οτι το πιο δυσκολο και μεγαλο σε εκταση ερωτημα ηταν το Δ1. Τι να σου πω.Παντως αυτο που λεω εγω ειναι αυτο που ακουστηκε πιο πολυ. Εδω πολλοι δεν ειδαν το Φερματ και δεν καταλαβαν πως φευγει το απολυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγω απο ολους ακουσα και συμφωνησαν μαζι μου οτι το πιο δυσκολο και μεγαλο σε εκταση ερωτημα ηταν το Δ1. Τι να σου πω.Παντως αυτο που λεω εγω ειναι αυτο που ακουστηκε πιο πολυ. Εδω πολλοι δεν ειδαν το Φερματ και δεν καταλαβαν πως φευγει το απολυτο.

τι να σου πω δεν ξερω εσυ εδινες περυσι?αν ναι πιο σε δυσκολεψε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι να σου πω δεν ξερω εσυ εδινες περυσι?αν ναι πιο σε δυσκολεψε?

Με δυσκολεψε η αντιπαραγωγιση και το οριο. Το Δ1 το εβγαλα μετα απο πολυ κοπο. Αντικειμενικα αν το δεις ηταν ενα θεμα που ειχε μεσα fermat, να βγαλεις προσημο απολυτου (δλδ να δεις οτι f διατηρει σταθερο προσημο), να εξηγησεις γιατι ειναι παραγωγισιμη αναλυτικα κια να βρεις και τον τυπο της με αντιπαραγωγιση φυσικα. Το οριο κολλησα και δεν το βρηκα. Τα αλλα οκ. Γενικα ηταν δυσκολα θεματα σε σχεση με του 2010 και το 2011 πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Με δυσκολεψε η αντιπαραγωγιση και το οριο. Το Δ1 το εβγαλα μετα απο πολυ κοπο. Αντικειμενικα αν το δεις ηταν ενα θεμα που ειχε μεσα fermat, να βγαλεις προσημο απολυτου (δλδ να δεις οτι f διατηρει σταθερο προσημο), να εξηγησεις γιατι ειναι παραγωγισιμη αναλυτικα κια να βρεις και τον τυπο της με αντιπαραγωγιση φυσικα. Το οριο κολλησα και δεν το βρηκα. Τα αλλα οκ. Γενικα ηταν δυσκολα θεματα σε σχεση με του 2010 και το 2011 πιστευω.
Τον τελευταιο καιρο λυνω θεματα πανελληνιων. Το δ1 το περσινο ειναι ο,τι πιο δυσκολο και χρονοβορο εχω συναντησει. Επισης το θεμα γ του 2011 πιστευω ειναι πιο δυσκολο απο το θεμα γ του 2012 και το δ του 2012 πιο δυσκολο απο του 2011, αλλα συνολικα θα συμφωνησω οτι ηταν λιγο πιο ''ανεβασμενα'' τα περσινα. Γενικα τα τελευταια χρονια εχουν ανεβει επιπεδο τα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
666 σελιδες :cold:

καλα η δυσκολια ειναι και υποκειμενικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top