Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Χτες γύρισα 1;30 το βράδυ και επειδή δεν είχα όρεξη να κατσω pc , άνοιξα κανα βιβλίο να διαβάσω και ξεκίνησα μόνος μου ασκήσει χωρίς να έχω κανει φροντ . Καλά τα πήγα ωστόσο κόλλησα σε δύο...

(χ+y)+(x-y)i=3-1 (Φαίνεται εξαιρετικά εύκολη αλλα δεν ξερω το λόγο που εχω κολλήσει)




Υ.Γ. μπορεί κάποιος να μου πει που κάνετε τις πραξεις και σας εμφανίζονται έτσι ..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Χτες γύρισα 1;30 το βράδυ και επειδή δεν είχα όρεξη να κατσω pc , άνοιξα κανα βιβλίο να διαβάσω και ξεκίνησα μόνος μου ασκήσει χωρίς να έχω κανει φροντ . Καλά τα πήγα ωστόσο κόλλησα σε δύο...

(χ+y)+(x-y)i=3-1 (Φαίνεται εξαιρετικά εύκολη αλλα δεν ξερω το λόγο που εχω κολλήσει)




Υ.Γ. μπορεί κάποιος να μου πει που κάνετε τις πραξεις και σας εμφανίζονται έτσι ..?
Για τη δευτερη: η ριζα ισουται με 2 και υψωνοντας στο τετραγωνο βρισκεις χ=-2 ή χ=5/3
επισης εξισωνοντας τους συντελεστες του i στα δυο μελη βρισκεις χ=2 ή χ=-2 αρα κοινη λυση ειναι το -2
Παρομοια βγαινει και η πρωτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Για τη δευτερη: η ριζα ισουται με 2 και υψωνοντας στο τετραγωνο βρισκεις χ=-2 ή χ=5/3
επισης εξισωνοντας τους συντελεστες του i στα δυο μελη βρισκεις χ=2 ή χ=-2 αρα κοινη λυση ειναι το -2
Παρομοια βγαινει και η πρωτη

ααα σωστά :) ! Ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
η 2η φωτο ειναι η ασκηση και η 1η το ερωτημα γ) ετσι οπως προσπαθησα να το λυσω. το α) και το β) το ελυσα. επισης προχωρησα και στο δ) αλλα μου βγαζει μια σχεση σχεδον ιδια με αυτη που εβγαλα στο γ) οποτε λεω θα πρεπει να εξαρταται απο το γ). καμια ιδεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P3300215.JPG
    P3300215.JPG
    924.8 KB · Εμφανίσεις: 122
Τελευταία επεξεργασία:

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Πάρε τον w και βάλε μέτρα και σου βγαίνει μετρό w ειναι 8 / μετρό του παρονομαστή με τα Ζ ενα και 2 αν πάρεις τριγωνικη ανισότητα έχεις οτι αυτο που έχεις στον παρονομαστή ειναι μικρότερο ίσο του άθροισματος των μέτρων και μεγαλύτερο ίσο της απόλυτης της διάφορας και σου βγαίνει 0 μικρότερο ίσο του μέτρου και το μετρό μικρότερο ίσο του 8 επειδη σου δίνει οτι δεν ειναι μηδέν το άθροισμα και καθένα απο τα ζ1 ζ2 έχει μετρό 2 ειναι σίγουρα διάφοροι του μηδέν άρα έχεις οτι το μετρό του παρονομαστή ειναι μεταξύ μηδέν και 8 άρα το μετρό w σε κάθε περίπτωση μεγαλύτερο ίσο του 1...ελπίζω να κατάλαβες γιατι είμαι απο κινητό και δεν μπορω να γράψω καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πάρε τον w και βάλε μέτρα και σου βγαίνει μετρό w ειναι 8 / μετρό του παρονομαστή με τα Ζ ενα και 2 αν πάρεις τριγωνικη ανισότητα έχεις οτι αυτο που έχεις στον παρονομαστή ειναι μικρότερο ίσο του άθροισματος των μέτρων και μεγαλύτερο ίσο της απόλυτης της διάφορας και σου βγαίνει 0 μικρότερο ίσο του μέτρου και το μετρό μικρότερο ίσο του 8 επειδη σου δίνει οτι δεν ειναι μηδέν το άθροισμα και καθένα απο τα ζ1 ζ2 έχει μετρό 2 ειναι σίγουρα διάφοροι του μηδέν άρα έχεις οτι το μετρό του παρονομαστή ειναι μεταξύ μηδέν και 8 άρα το μετρό w σε κάθε περίπτωση μεγαλύτερο ίσο του 1...ελπίζω να κατάλαβες γιατι είμαι απο κινητό και δεν μπορω να γράψω καλα

Ας το γράψουμε και μαθηματικά γιατί μπερδεύεσαι έυκολα έτσι:


Άν τώρα πάρεις τριγωνική ανισότητα για τον παρανομαστή έχεις:

Βάζεις όπου


Οπότε γινεται όλο αυτό:

Το κρατάμε αυτό.



Πάμε τώρα στην ανισότητα που βρήκαμε και αντικαθιστούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ναι οντως τωρα καλυτερα αλλα σας ευχαριστω και τους δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Aν σε μια ασκηση πρεπει να χρησιμοποιησω οτι η αντιστροφη της f ειναι 1-1 (εφοσον η f ειναι 1-1) πρεπει να το αποδειξω;Μονο με ατοπο μπορω.σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Aν σε μια ασκηση πρεπει να χρησιμοποιησω οτι η αντιστροφη της f ειναι 1-1 (εφοσον η f ειναι 1-1) πρεπει να το αποδειξω;Μονο με ατοπο μπορω.σωστα;

Για να υπάρχει η αντίστροφη μιας συνάρτησης προφανώς πρέπει η ίδια η συνάρτηση να είναι 1-1.
Η αντίστροφη επίσης είναι εξ'ορισμού 1-1.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
μια άσκηση αν γίνεται
έστω α,β>0 με α<β και f(X) συνεχής στο (0,+οο) ολοκλήρωμα από α εώς β f(t)dt=0.Eπίσης g(x)=2+1/x ολοκλήρωμααπό α εώς χ f(t)dt,x>0
Να δείξετε ότι υπάρχει ένα τουλάχιστον χ0, όπου α<χ0<β,ώστε 1)g"(xo)=0 και 2)g(xo)=2+f(xo)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickL

Νεοφερμένος

Ο NickL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
πως υπολογίζω το εμβαδό που περικλύεται από τις:

f(x)=e^(-x)
x+y=1
x'x
x=α (α>0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
πως υπολογίζω το εμβαδό που περικλύεται από τις:

f(x)=e^(-x)
x+y=1
x'x
x=α (α>0)

Λοιπόν:
Εμβαδόν μεταξύ αυτών των γραφικών παραστάσεων ορίζεται μόνο για και καθώς f"(x)>0 άρα f κυρτή και σύμφωνα με γνωστό θεώρημα είναι πάνω απο οποιαδήποτε εφαπτομένη της, άρα και πάνω απο την που είναι η εφαπτομένη της στο (0,1), επομένως , άρα:


YΓ. Η ευθεία είναι τυχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

science_lover

Νεοφερμένος

Η science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μια άσκηση αν γίνεται:

Εστω μιγαδικος z=x+yi με x E [-1,0] και |z|=1 . Να βρειτε το μιγαδικό για τον οποιο f(z)= |z^2 - z + Re(z) |^2 να γινεται μεγιστο.

Δεν είναι απαραίτητο να μου λύσετε την άσκηση, απλά αν ειναι δυνατό να μου δώσετε κάποιο στιγμα για το τι πρέπει να κάνω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μια άσκηση αν γίνεται:

Εστω μιγαδικος z=x+yi με x E [-1,0] και |z|=1 . Να βρειτε το μιγαδικό για τον οποιο f(z)= |z^2 - z + Re(z) |^2 να γινεται μεγιστο.

Δεν είναι απαραίτητο να μου λύσετε την άσκηση, απλά αν ειναι δυνατό να μου δώσετε κάποιο στιγμα για το τι πρέπει να κάνω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.:)

Δεν προλαβαίνω να την κοιτάξω διεξοδικότερα,αλλά η πρώτη μου σκέψη είναι στην f(z) να διώξω τα μέτρα και να αντικαταστήσω τα z...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

science_lover

Νεοφερμένος

Η science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν προλαβαίνω να την κοιτάξω διεξοδικότερα,αλλά η πρώτη μου σκέψη είναι στην f(z) να διώξω τα μέτρα και να αντικαταστήσω τα z...

Tο προσπάθησα και δεν κατέληξα πουθενά. Σε ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
βοηθεια οποιος μπορει στις ασκησεις> 79 σελ 312 85,86,87,88,89 σελ 313 και 99 σελ 315
ευχαριστω πολυ

απο το βοηθημα του μπαρλα το παλιο >2ο τευχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GeorgeChatzi

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μια άσκηση αν γίνεται:

Εστω μιγαδικος z=x+yi με x E [-1,0] και |z|=1 . Να βρειτε το μιγαδικό για τον οποιο f(z)= |z^2 - z + Re(z) |^2 να γινεται μεγιστο.

Δεν είναι απαραίτητο να μου λύσετε την άσκηση, απλά αν ειναι δυνατό να μου δώσετε κάποιο στιγμα για το τι πρέπει να κάνω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.:)

Τη δοκίμασα λίγο, παίρνοντας στην f(z) με την ιδιότητα |z|^2=z*z συζυγή και κάνοντας πράξεις.. (με σκοπό να διώξω τα y αν γίνεται)
Χρησιμοποίησα και την ιδιότητα |z|=1 -> x^2 + y^2 =1 και κατέληξα τελικά ότι

f(z)= 3x^3 - x^2 -3x +2 στην οποία και πρέπει να βρεις μέγιστο, παίρνοντάς την ως συνάρτηση του x.. ε, μετά όταν βρεις το x που ταιριάζει, και βρίσκεται στο [-1,0] αντικαθιστάς για να βρεις και το y..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

science_lover

Νεοφερμένος

Η science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τη δοκίμασα λίγο, παίρνοντας στην f(z) με την ιδιότητα |z|^2=z*z συζυγή και κάνοντας πράξεις.. (με σκοπό να διώξω τα y αν γίνεται)
Χρησιμοποίησα και την ιδιότητα |z|=1 -> x^2 + y^2 =1 και κατέληξα τελικά ότι

f(z)= 3x^3 - x^2 -3x +2 στην οποία και πρέπει να βρεις μέγιστο, παίρνοντάς την ως συνάρτηση του x.. ε, μετά όταν βρεις το x που ταιριάζει, και βρίσκεται στο [-1,0] αντικαθιστάς για να βρεις και το y..

Σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatzi

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το έβγαλες τελικά?
Γιατί εμένα μου βγήκε 1-2*(sqrt)7 /9 και με προβλημάτισε :P

Πάντως είναι στο διάστημα [-1,0] που ψάχνεις.. Η άλλη απορρίπτεται γιατι είναι πάνω από 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Εγώ βρίσκω f=4x³-x²-4x+2 με παράγωγο f'=12x²-2x-4 που έχει ρίζες -½ και 1,5 και παρουσιάζει τοπικό μέγιστο στο χ=-½. Τότε από τη σχέση χ²+y²=1 ==>y=3/4 και
Ζ=-½+3i/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top