Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εστω η συνάρτηση f για την οποία ισχύει f(f(x))=3x+4 για κάθε χ ανήκει R.
Να δείξετε ότι f(3x+4)=3f(x)+4
Να υπολογίσετε το f(-2)

Θέτω όπου x το f(x)


Για x=-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Λίγη βοήθεια κάποιος! :(
Αν η εικόνα του μιγαδικού ζ κινειται στην ευθεία ψ=χ να δειξετε οτι η εικόνα του ω=ζ+1/ζ κινείται σε μια ισοσκελή υπερβολή.
και
Εστω η συνάρτηση f για την οποία ισχύει f(f(x))=3x+4 για κάθε χ ανήκει R.
Να δείξετε ότι f(3x+4)=3f(x)+4
Να υπολογίσετε το f(-2)
Κανενα ααααλλλο δεδομενο δεν δινει???:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Μηπως ειναι τμημα καποιας αααααλλης ασκησεις, και αυτο ειναι καποιο ερωτημα της...???:hmm::hmm::hmm:(Συγνωμη που ρωταω αλλα μην παιδευομαι ματαια και μετα μου πεις οτι κατι ελλειπε!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μηπως ειναι τμημα καποιας αααααλλης ασκησεις, και αυτο ειναι καποιο ερωτημα της...???:hmm::hmm::hmm:(Συγνωμη που ρωταω αλλα μην παιδευομαι ματαια και μετα μου πεις οτι κατι ελλειπε!!!)
Όχι, είναι η άσκηση 71 σελ 36 από το Μπάρλα. Δεν έχει υποερωτήματα , αυτή είναι όλη. Το μόνο που δεν έγραψα είναι ότι το ζ ανήκει στο C άστρο αλλά δεν νομίζω να βοηθάει αυτό... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Όχι, είναι η άσκηση 71 σελ 36 από το Μπάρλα. Δεν έχει υποερωτήματα , αυτή είναι όλη. Το μόνο που δεν έγραψα είναι ότι το ζ ανήκει στο C άστρο αλλά δεν νομίζω να βοηθάει αυτό... :/:
Πες το τοση ωρα.....!!!Βοηθαει να ξερεις οτι οz ειναι διαφορος του μηδεν.....Thanks.....σχεδον το βρήκα!!!!:D:D:D


Υ.Γ:Τελικα οντως κατι ελειπε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πες το τοση ωρα.....!!!Βοηθαει να ξερεις οτι οz ειναι διαφορος του μηδεν.....Thanks.....σχεδον το βρήκα!!!!:D:D:D


Υ.Γ:Τελικα οντως κατι ελειπε!!!
Αλήθεια? Εγώ το θεώρησα αν όχι δεδομένο, ασήμαντο. Δηλαδή είπα ότι μου το δίνει για να απορρίψω καμία σχέση ή κάτι τέτοιο αλλά όχι οτι βοηθάει να βρεις τη λύση κιόλας! :P
Περιμένω με αγωνία τη λύση γιατί με έχει φάει η περιέργεια! :clapup:
Αν με πάρει ο ύπνος θα σε ευχαριστησω το πρωί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Αλήθεια? Εγώ το θεώρησα αν όχι δεδομένο, ασήμαντο. Δηλαδή είπα ότι μου το δίνει για να απορρίψω καμία σχέση ή κάτι τέτοιο αλλά όχι οτι βοηθάει να βρεις τη λύση κιόλας! :P
Περιμένω με αγωνία τη λύση γιατί με έχει φάει η περιέργεια! :clapup:
Αν με πάρει ο ύπνος θα σε ευχαριστησω το πρωί! :P
Βοηθαει επειδη μου επιτρεπει να διαιρεσω σε καποια σημεια.....οταν το βρω και το ανεβασω (πρωτα ο θεος σωστα!!!)....θα ξερουμε και οι δυο κατα ποσο σωστο ειναι!!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πες το τοση ωρα.....!!!Βοηθαει να ξερεις οτι οz ειναι διαφορος του μηδεν.....

Και να μη στο έλεγε το θεωρείς δεδομένο γιατί ο z είναι στον παρονομαστή στη σχέση με το w.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Και να μη στο έλεγε το θεωρείς δεδομένο γιατί ο z είναι στον παρονομαστή στη σχέση με το w.
Μωρε εγω το θεωρουσα , αλλα οταν πρεπει να διαιρεσω πρεπει να το δηλωσω....και δεν με καλυπτε κανενα σκελος της ασκησης για αυτο....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EternalDreamer

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Να δώσω κι εγώ ένα tip:
Θέσε το ζ κατάλληλα αφού κινείται στην ευθεία ψ=χ. Φέρε τον ω στη μορφή χ+ψi και σκέψου μετά την εξίσωση της υπερβολής (ειδικά της ισοσκελούς).

Μετά από κάποιες πράξεις βγαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Λίγη βοήθεια κάποιος! :(
Αν η εικόνα του μιγαδικού ζ κινειται στην ευθεία ψ=χ να δειξετε οτι η εικόνα του ω=ζ+1/ζ κινείται σε μια ισοσκελή υπερβολή.
και
Εστω η συνάρτηση f για την οποία ισχύει f(f(x))=3x+4 για κάθε χ ανήκει R.
Να δείξετε ότι f(3x+4)=3f(x)+4
Να υπολογίσετε το f(-2)
Λοιπον να τι εκανα:
Εστω με τοτε εχουμε για τον w οτι:
...αρα αν θεωρησω γενικα οτι ο w εχει εικονα τους μιγαδικους της μορφης Α(α,β) τοτε
...και......ομως για τον z ισχυει οτι y=x οποτε τα α,β παιρνουν τη μορφη:...και......υψωνουμε και τα δυο μελη στο τετραγωνο και παιρνουμε οτι:...(1)........(2)....και αφαιρουμε κατα μελη την (1) απο την (2)...Οποτε προκυπτει


Αρα ο Γ.Τ των εικονων τουw ανηκει στην ισοσκελη υπερβολη ....με α=β=και γ= αρα με εστιες Ε( ,0) και Ε'( ,0)....
Αυτααααα απο εμενα...πιστευω ειναι σωστα...Για ΟΠΟΙΑ απορια ρωτα με!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπον να τι εκανα:
Εστω με τοτε εχουμε για τον w οτι:
...αρα αν θεωρησω γενικα οτι ο w εχει εικονα τους μιγαδικους της μορφης Α(α,β) τοτε
...και......ομως για τον z ισχυει οτι y=x οποτε τα α,β παιρνουν τη μορφη:...και......υψωνουμε και τα δυο μελη στο τετραγωνο και παιρνουμε οτι:...(1)........(2)....και αφαιρουμε κατα μελη την (1) απο την (2)...Οποτε προκυπτει


Αρα ο Γ.Τ των εικονων τουw ανηκει στην ισοσκελη υπερβολη ....με α=β=και γ= αρα με εστιες Ε( ,0) και Ε'( ,0)....
Αυτααααα απο εμενα...πιστευω ειναι σωστα...Για ΟΠΟΙΑ απορια ρωτα με!!!!:D:D:D
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
μπορειτε να με βοηθησετε στην εξης ασκηση.

z= (2-3i/3+2i)^81 + (2+i/1-2i)^39

Εγω βγαζω αποτελεσμα 0, ενω στις απαντησεις λεει οτι βγαινει 0+2i
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μπορειτε να με βοηθησετε στην εξης ασκηση.

z= (2-3i/3+2i)^81 + (2+i/1-2i)^39

Εγω βγαζω αποτελεσμα 0, ενω στις απαντησεις λεει οτι βγαινει 0+2i

εγω το βγαζω -2i
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Kι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
μπορειτε να με βοηθησετε στην εξης ασκηση.

z= (2-3i/3+2i)^81 + (2+i/1-2i)^39

Εγω βγαζω αποτελεσμα 0, ενω στις απαντησεις λεει οτι βγαινει 0+2i
Αν κανω καπου λαθος πειτε μου...:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Να βρειτε τους γεωμετρικους τοπους των εικονων των μιγαδικων z και w για τους οποιους ισχυει: και λeR
Μετα δειξτε οτι

Εστω , x,yεR και

i)Να βρειτε το γεωμετρικο τοπο C των σημειων Μ(x,y)
ii)Αν τα Μ1 Μ2 εC,ειναι συμμετρικα ως προς τον Ο και εικονες των w1 w2 να βρειτε τη μεγιστη και ελαχιστη τιμη του μετρου καθως και τους μιγαδικους w1 w2 που παρουσιαζει το μετρο τη μεγιστη τιμη!

Ας την λυσει καποιος σας παρακαλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εστω , x,yεR και

i)Να βρειτε το γεωμετρικο τοπο C των σημειων Μ(x,y)
ii)Αν τα Μ1 Μ2 εC,ειναι συμμετρικα ως προς τον Ο και εικονες των w1 w2 να βρειτε τη μεγιστη και ελαχιστη τιμη του μετρου καθως και τους μιγαδικους w1 w2 που παρουσιαζει το μετρο τη μεγιστη τιμη!

Ας την λυσει καποιος σας παρακαλω...
Θα σου λυσω το (i) και αν δεν ξερεις πως να βρεις και τα αλλα να μου το πεις....Λοιπον:
Εχουμε οτι ...οποτε εχουμε οτι:
...ή ποιο γνωριμα δομημενο
....Αρα ο Γ.Τ των εικονων του z κινειτε πανω στην ελλειψη
(C):.....με α=2, β=1...και γ=1
Ρωτα με αν κατι θελησεις....(νομιζω τωρα μπορεις να βγαλεις και τα αλλα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
κανε μου και το ιι και στο ι κατι δεν εγραψες καλα απο το latex...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top