Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Το ολοκληρωμα σου εχει μεταβλητη ολοκληρωσης το t αφου ειναι dt και ακρα 0-χ αρα το t ανηκει εκει μεσα [0,χ] ενω το χ στο [0,1]. Πολυ δυσκολο 4ο θεμα παντως αυτο! Του 2011 ηταν γατακι μπροστα του. Μην μπερευεσαι που εχεις μεσα στο ολοκληρωμα f(t).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Το ολοκληρωμα σου εχει μεταβλητη ολοκληρωσης το t αφου ειναι dt και ακρα 0-χ αρα το t ανηκει εκει μεσα [0,χ] ενω το χ στο [0,1]. Πολυ δυσκολο 4ο θεμα παντως αυτο! Του 2011 ηταν γατακι μπροστα του. Μην μπερευεσαι που εχεις μεσα στο ολοκληρωμα f(t).

Από πού ισχύει αυτό; Εγώ ξέρω ότι τα 0,x πρέπει να ανήκουν στο ίδιο διάστημα με το πεδίο ορισμού της f.. Το οποίο δεν οδηγεί σε κάτι καινούριο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από ποιες πανελλήνιες είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μαΐου 2007 νομίζω, δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Σκεψου το ολοκληρωμα ως εμβαδο, αφου ολοκληρωνεις με μεταβλητει το t πρεπει να ανηκει απο την ευθεια 0 εως την ευθεια χ(με βαση τα ακρα ολοκληρωσης του συγκεκριμενου). Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως :P Και στο φροντιστηριο και στο σχολειο μας εχουν πει αυτην την ανισωση, αποδειξη δεν νομιζω να βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γεια! Ετοιμάζομαι κι εγώ για τις πανελλήνιες και κοιτάω θέματα από άλλες χρονιές..
Όμως δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τη λύση από το θέμα 4ο, υποερώτημα β. Οι εκφωνήσεις είναι:


και η καλύτερη απάντηση που έχω βρει είναι:


Λοιπόν, δεν καταλαβαίνω γιατί παίρνουμε για tE[0,x], ενώ είναι tE[0,1].. Όποιος μπορεί, ας μου εξηγήσει γιατί δε μπορώ να το καταλάβω με τίποτα :P
Ευχαριστώ :) !
Πρόσεξε! Λέει t< ή ίσο του x!
Όμως το x E [0,1], επομένως και t Ε [0,1].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά σελ 160, το μπλέ πλαίσιο δεν είναι λανθασμένο? Δεν λέει πουθενά ότι το Χο είναι εσωτερικό σημείο, και πολλές συναρτήσεις δεν ορίζονται και από δεξιά και από αριστερά. Συνεπώς μπορεί να μην υπάρχει το όριο από αριστερά (ή από δεξιά) αλλά να ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Για πες ένα παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ένα πάράδειγμα είναι η lnx ... πάντως τώρα το προσέχω ...μου φαίνεται ότι πρέπει να αναφέρει ότι τα πλευρικά όρια υπάρχουν...αλλά βάσει των σχημάτων παραπάνω μου φαίνεται ότι το εννοεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εννοείς το όριο στο 0? Το λάμδα που λέει μέσα στο βιβλίο είναι πραγματικός αριθμός. Και όντως και μένα μου φαίνεται ότι πρέπει να αναφέρει ότι τα πλευρικά όρια υπάρχουν.

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν σου λέει ότι η συνάρτηση είναι συνεχής δεν εχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ναί έχεις δίκιο τα l είναι πραγματικοί ...(αν και αυτό το εννοεί)
τότε αντιπαράδειγμα είναι η f(x)=xlnx ,x>0 /0,x=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγω παλι βλεπω να μπαινουν στο 3ο θεμα οι μιγαδικοι φετος,ιδωμεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγω παλι βλεπω να μπαινουν στο 3ο θεμα οι μιγαδικοι φετος,ιδωμεν!

Φάτε τη γλώσσα σας ρε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Να τολμήσω μια πρόβλεψη;
Επειδή παίζει αντιπαραγώγιση τα τελευταία χρόνια, νομίζω πως είναι πολύ πιθανό δούμε κάτι τέτοιο, αλλά όχι σε ισότητα, αλλά ανισοτική σχέση.
Ώστε να προκυψει ότι η παράγωγος μιας συνάρτησης να είναι >0 και να χρησιμοποιήσουμε μονοτονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Να τολμήσω μια πρόβλεψη;
Επειδή παίζει αντιπαραγώγιση τα τελευταία χρόνια, νομίζω πως είναι πολύ πιθανό δούμε κάτι τέτοιο, αλλά όχι σε ισότητα, αλλά ανισοτική σχέση.
Ώστε να προκυψει ότι η παράγωγος μιας συνάρτησης να είναι >0 και να χρησιμοποιήσουμε μονοτονία.

Από το πρωί ψάχνω τέτοιες ασκήσεις. Κάνα παράδειγμα έχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.

Συνημμένα

  • ωψ.jpg
    ωψ.jpg
    31.1 KB · Εμφανίσεις: 144

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αυτη δεν προκυπτει απο την ιδιοτητα: αν f'(x)=f(x) => f(x)=e εις την χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Παιδιά, στανταράκι. Μη σας ξεφύγει πουθενά...
Θέμα Α
Α1: Δώστε τον ορισμό της ακολουθίας.
Θέμα Δ
Δ1: Έστω η γνησίως αύξουσα συνάρτηση f, με πεδίο ορισμού το R και σύνολο τιμών το R. Να βρείτε τα ακρότατα της συνάρτησης.
Και άντε γειά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top