Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Έτυχε να την κάνω χθες με τον καθηγητή μου στο μάθημα.
Ελπίζω να σε καλύψει...

Σήμερα την έκανα στο φροντιστήριο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenatpt

Νεοφερμένος

Η elenatpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια συγνωμη που γραφω θεμα θεωριας εδω αλλα απ'οτι ειδα το αντιστοιχο τοπικ δεν εχει πολυ ''κινηση'' θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για καποια Σ-Λ
α)Αν f παραγωγισιμη στο Χο τοτε η f' ειναι συνεχης στο Xo
β) Aν η f ειναι δυο φορες παρ/μη στο Χο τοτε η f' ειναι συνεχης στο Χο
γ) Αν η f παρ/μη στο Χο τοτε η Cf δεχεται εφαπτομενη ε στο Μ(χο,f(xo)) με λε=f(xo)
δ)Η εφαπτομενη της γραφικης παραστασης μιας συναρτησης f στο σημειο της M(xo,f(xo)) δεν εχει αλλο κοινο σημειο μ'αυτην
ε) Η εφαπτομενη της γραφικης παραστασης της F(x)=ax+b σε ενα σημειο της M(xo,F(xo)) συμπιπτει με αυτην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας παιδια συγνωμη που γραφω θεμα θεωριας εδω αλλα απ'οτι ειδα το αντιστοιχο τοπικ δεν εχει πολυ ''κινηση'' θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για καποια Σ-Λ
α)Αν f παραγωγισιμη στο Χο τοτε η f' ειναι συνεχης στο Xo
β) Aν η f ειναι δυο φορες παρ/μη στο Χο τοτε η f' ειναι συνεχης στο Χο
γ) Αν η f παρ/μη στο Χο τοτε η Cf δεχεται εφαπτομενη ε στο Μ(χο,f(xo)) με λε=f(xo)
δ)Η εφαπτομενη της γραφικης παραστασης μιας συναρτησης f στο σημειο της M(xo,f(xo)) δεν εχει αλλο κοινο σημειο μ'αυτην
ε) Η εφαπτομενη της γραφικης παραστασης της F(x)=ax+b σε ενα σημειο της M(xo,F(xo)) συμπιπτει με αυτην

Νομίζω..
α) Λ
β) Σ
γ) Σ
δ) Λ
ε) Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Το γ λαθος δεν ειναι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenatpt

Νεοφερμένος

Η elenatpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
νομιζω κι εγω γιατι ο ορισμος λεει το Μ να ειναι σημειο της Cf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Γεια σας παιδια συγνωμη που γραφω θεμα θεωριας εδω αλλα απ'οτι ειδα το αντιστοιχο τοπικ δεν εχει πολυ ''κινηση'' θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για καποια Σ-Λ
α)Αν f παραγωγισιμη στο Χο τοτε η f' ειναι συνεχης στο Xo
Ένα παράδειγμα μίας τέτοιας συνάρτησης που βρήκα στο βιβλίο "Διαφορικός και Oλοκληρωτικός λογισμός" (Michael Spivak) είναι η εξής
με παράγωγο η οποία δεν είναι συνεχής στο 0. Δεν ξέρω να το δείξω όμως σχολικά (μη σχολικά είναι δύο γραμμές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Και μια άλλη άσκηση
Έστω μια συνάρτηση παραγωγίσιμη στο R. Αν για κάθε χ διάφορο του y υπάρχει μοναδικό πραγματικό a τέτοιο ώστε , να δείξετε ότι η f' είναι 1-1

Μία προσπάθεια (μάλλον λανθασμένη):

Έστω ότι δεν είναι 1-1. Τότε θα υπάρχει τέτοιο ώστε .
Άρα θα είναι και που είναι άτοπο καθώς από εκφώνηση υπάρχει μοναδικό a τέτοιο ώστε . Άρα η είναι 1-1.

Αρχικά σκέφτηκα κάτι άλλο:
Από Θ.Μ.Τ. για την θα υπάρχει ένα τουλάχιστον τέτοιο ώστε
. Καθώς υπάρχει μοναδικό a τέτοιο ώστε η , με βάση τη γεωμετρική ερμηνεία του Θ.Μ.Τ., η δεν θα πρέπει να έχει άλλη εφαπτομένη παράλληλη στην ευθεία με συντελεστή διεύθυνσης: . Άρα η θα πρέπει να μην παρουσιάζει σημείο καμπής. Επομένως η θα είναι είτε αύξουσα, είτε φθίνουσα και άρα θα είναι 1-1.
αλλά μάλλον κάπου χάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Παραθετω το 3ο και 4ο θεμα στο διαγωνισμα μαθηματικων στο φροντιστηριο(μεχρι ρυθμο μεταβολης).
Θεμα 3ο
Δίνεται συνάρτηση συνεχης στο για την οπόια ισχύουν:



α)Να δείξετε ότι
β)Να δείξετε ότι ο άξονας x'x εφάπτεται στην στο
γ)Αν να δείξετε ότι η και η γραφική παράσταση της έχουν τουλάχιστον ένα κοινό σημείο με τετμημένη

Θεμα 4ο
Έστω συνάρτηση συνεχής και στο για την οποία ισχύουν:
, η εφάπτεται της ευθείας στο σημείο με τεμημένη και
Να αποδείξετε ότι
α.i) Η έχει μοναδικη ρίζα την x0
ii) για καθε και για καθε
β. Η τέμνει την ευθεία σε μοναδικό σημείο με τετμημένη στο (1,4)
γ. Υπάρχει χ1 τέτοιο ώστε
δ. Υπάρχει ώστε
ε.
Αν γινεται να τα λυσουν μαθητες γ λυκειου πρωτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Επειδή μπορεί κάποιοι να μη διαβάζετε και τα δύο θέματα, κι επειδή είναι σχετικό και με εδώ, έχω ανεβάσει ενα διαγώνισμα σε αλλο θέμα του site για όσους θέλουν. Απορίες κτλ γραφτε τες σε αυτο το νημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Για να βρω το πεδίο ορισμού ολοκληρώματος, μου παίρνει πολλές σειρές(μισή σελίδα +), ενώ ο Μπάρλας το βγάζει σε μερικές γραμμές. Αυτός τα γράφει ακόμα πιο συμπυκνωμένα απ ότι συνήθως ή εγώ κάνω κάτι λάθος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Έχω κολλήσει και δεν μπορώ να βγάλω αυτό το όριο: limx->0(lnx/e^1/x) με Delhospital παίρνω πρώτη παράγωγο βγαίνει απροσδιορ παίρνω χωριστά την παράγωγο του παρονομαστή βγαίνει πάλι απροσδιορ πως βγαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
H μορφή δεν είναι απροσδιοριστία. Γίνεται . (Μην το γράψεις αυτό στις πανελλήνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Για να βρω το πεδίο ορισμού ολοκληρώματος, μου παίρνει πολλές σειρές(μισή σελίδα +), ενώ ο Μπάρλας το βγάζει σε μερικές γραμμές. Αυτός τα γράφει ακόμα πιο συμπυκνωμένα απ ότι συνήθως ή εγώ κάνω κάτι λάθος;;

Μάλλον το πρώτο.Και σε εμένα τόσο παίρνει.

Υ.Γ.: Μήπως έχει κανείς άποψη για την άσκηση στο 4556;:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αν και f(0) = -1/2 να βρειτε την f ( στην σχεση που δινεται το τετραγωνο ειναι στην απλα δεν ηξερα πως το βαζω ) :) Α , και f(x) διαφορο του 0 για καθε χ ανηκει ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Υπόδειξη:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Aν εχω κανει σωστα τις πραξεις:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
f δυο φορες παρ/μη και η εφαπτομενη της Cf στο Α(α,f(α)) τεμνει Cf Β(β,f(β)).
Ν.δ.ο η f' δεν ειναι 1-1

2. f δυο φορες παρ/μη f(x)>0. α,β,γ διαδοχικοι οροι αριθμ.προοδου και f(a) , f(b) , f(γ) διαδοχικοι οροι γεωμ. προοδου. Ν.δ.ο υπαρχει ξ ε(α,γ) τετοιο ωστε [f'(ξ)]' = f(ξ)*f''(ξ)

Απο τη δευτερη πειτε μου μονο πως να ξεκινησω γιατι δεν θυμαμαι τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
πως το ελυσες αυτο?:hmm:
Σόρρυ που το επαναφέρω μετά από τοσες μέρες, αλλά ήμουν εκτός!
Θέτω:

άρα g γν αύξουσα στο πεδίο ορισμού της (βασικά αυτό βγαίνει με ορισμό γιατί δεν ξέρω αν η φ είναι παραγωγίσιμη)
και μετά:
έστω ανήκουν R, τέτοια ώστε τους πετάω μια g(f(x)) βγαίνει το g και τζι τζί;) . Και το γ τελικά έβγαινε με Βolzano με α,β στα άπειρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soras7

Νεοφερμένος

Ο soras7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
f δυο φορες παρ/μη και η εφαπτομενη της Cf στο Α(α,f(α)) τεμνει Cf Β(β,f(β)).
Ν.δ.ο η f' δεν ειναι 1-1

2. f δυο φορες παρ/μη f(x)>0. α,β,γ διαδοχικοι οροι αριθμ.προοδου και f(a) , f(b) , f(γ) διαδοχικοι οροι γεωμ. προοδου. Ν.δ.ο υπαρχει ξ ε(α,γ) τετοιο ωστε [f'(ξ)]' = f(ξ)*f''(ξ)

Απο τη δευτερη πειτε μου μονο πως να ξεκινησω γιατι δεν θυμαμαι τιποτα
Aπο την αριθμητικη προοδο παιρνω οτι β=(α+γ)/2
Απο την γεωμετρικη προοδο εχω οτι f(β)^2=f(α)f(γ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top