Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Δεν βλέπω κάτι εναλλακτικό στο 1ο ερώτημα για να βρεις τον συναρτησιακό τύπο από την ανισότητα. Mπορώ βέβαια να σου εξηγήσω κάποιο σημείο που δεν καταλαβαίνεις. Για το 5ο συνεχίζοντας από την τελευταία ανισότητα έχουμε ισοδύναμα:

Aπό Θ.Μ.Τ. υπάρχουν
με
και
οπότε από (*) έχουμε ισοδύναμα
η οποία είναι αληθής αφού η f είναι κυρτή, ισοδύναμα η f' γνησίως αύξουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Mα εμεις δεν πρεπει να φτασουμε στο εξης?:Αν χ2>χ1>0 τοτε:x1^x1 * x2^x2>(x1/2 +x2/2)^x1+x2
Βοηθησε με.Επισης μπορεις να μου εξηγησεις την νοοτροπια του 1ου ερωτηματος?Τα ορια και τα λοιπα.Τα επαιξα ολιγον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Mα εμεις δεν πρεπει να φτασουμε στο εξης?:Αν χ2>χ1>0 τοτε:x1^x1 * x2^x2>(x1/2 +x2/2)^x1+x2
Από την τελευταία σχέση που ισχύει, μέσω των ισοδυναμιών φθάνει σε αυτήν που λές, στην αρχική. Πολλές φορές όταν θέλουμε να αποδείξουμε έναν ισχυρισμό, προχωράμε με ισοδυναμίες μέχρι να φθάσουμε σε κάτι που ισχύει. Τότε λόγω των ισοδυναμιών θα ισχύει ο αρχικός ισχυρισμός.
Παράδειγμα
Να δειχθεί ότι
H σχέση που πρέπει να αποδειχθεί γίνεται ισοδύναμα για κάθε α>0:

Η τελευταία σχέση είναι αληθής άρα μέσω των ισοδυναμιών και η αρχική σχέση θα είναι αληθής.
Βοηθησε με.Επισης μπορεις να μου εξηγησεις την νοοτροπια του 1ου ερωτηματος?Τα ορια και τα λοιπα.Τα επαιξα ολιγον.
Γενικά η νοοτροπία είναι ότι αφού μου δίνουν μία ανισότητα και ψάχνω να βρω τον τύπο της συνάρτησης f(η οποία ελπίζω ότι έιναι παραγωγίσιμη κάτι που δεν αναφέρεται στην εκφώνησή σου) πρέπει να δουλέψω με πλευρικά όρια ώστε να καταλήξω σε σχέση της μορφής που αυτό συνεπάγεται . Σταθεροποιώ λοιπόν ένα . Η f είναι παραγωγίσιμη στο άρα και η g είναι παραγωγίσιμη στο . Αυτό σημαίνει σύμφωνα με τον ορισμό της παραγώγου ότι

Για είναι

Αυτό προκύπτει από το θεώρημα σχετικά με το όριο σύνθετης συνάρτησης(σελ. 173 σχολικό). Tώρα επειδή , από την ανισότητα έχω
.
Από το θεώρημα 2 σελ. 166 σχολικού μπορώ σε αυτή την ανισότητα να περάσω όρια οπότε

Όμως

Άρα από τις σχέσεις (1),(2),(3) και την τελευταία έχω . Εντελώς όμοια αποδεικνύεται και ότι . To μόνο που αλλάζει είναι παίρνω αριστερά πλευρικά όρια(για ) κι ότι επειδή h<1 όταν διαιρώ την ανισότητα με h-1 αλλάζει η φορά και γίνεται . Άρα για το τυχαίο απέδειξα ότι . Αυτό σημαίνει ότι . Από εδώ για κάθε χ>0 έχουμε

H τελευταία συνεπαγωγή προέκυψε από το πόρισμα σελ 251 σχολικού.
Επειδή αντικαθιστώντας στην τελευταία σχέση χ=1 έχω . Άρα τελικά . Ένα τελευταίο βήμα είναι να επαληθεύσουμε ότι η συνάρτηση αυτή ικανοποιεί την αρχική ανισότητα για κάθε χ,y>0. Πράγματι
. Τελειώσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Νομίζω πώς οι εξηγήσεις του Κώστα είναι πολύ έως τελείως ολοκληρωμένες! Όσο για το τελευταίο ερώτημα η άσκηση λύθηκε με την προϋπόθεση ότι έχει γίνει λάθος στην αντιγραφή και γράφτηκε αυτό '' x1^x1 * x2^x2>(x1/2 +x2/2)^x1+x2 " , αντί γι' αυτό " x1^x1 * x2^x2>(x1/2 +x2/2)^(x1+x2)". Όντως όταν αποδεικνύεις κάτι είτε αυτό γίνεται με Θ.Μ.Τ. είτε με οτιδήποτε άλλο, άν καταλήξεις σε κάτι που ισχύει με διπλή ισοδυναμία, τότε ισχύει και η αρχική σου υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δεν βλέπω κάτι εναλλακτικό στο 1ο ερώτημα για να βρεις τον συναρτησιακό τύπο από την ανισότητα. Mπορώ βέβαια να σου εξηγήσω κάποιο σημείο που δεν καταλαβαίνεις. Για το 5ο συνεχίζοντας από την τελευταία ανισότητα έχουμε ισοδύναμα:
Αυτο δεν εχω καταλαβει,πως πηγαινεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Δεν είχα σκάνερ και αν καθόμουν να το γράψω εδώ θα τελείωνα μεθαύριο.
Απλά σκέψου ότι |x1 - (x1+x2)/2|=|(x1+x2)/2 - x2| γιατί το (x1+x2)/2 είναι το ημιάθροισμα x1,x2 το οποίο βρίσκεται πάντα στο ''μέσο'' του διαστήματος [x1,x2].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 10012012166.JPG
    10012012166.JPG
    591.3 KB · Εμφανίσεις: 120
  • 10012012167.JPG
    10012012167.JPG
    579.5 KB · Εμφανίσεις: 113

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Λοιπόν θα δώσω 2 ασκήσεις
Η πρώτη δεν είναι της εποχής, έχω τη λύση της αλλά θεωρώ πως είναι απ τις καλύτερες ασκήσεις που έχω πετύχει φέτος και σας τη δίνω για να τη δείτε. Δεν πρέπει να την υποτιμήσετε όσο εύκολη κι αν φαίνεται.
Τη δεύτερη μας την έβαλε η καθηγήτρια στο σχολείο. Προσπάθησα να τη λύσω αλλά δεν κατάφερα να στήσω τον Rolle αν και το πάλεψα αρκετά. Οπότε εάν κάποιος έχει καμιά ιδεά ας βοηθήσει.

1. Έστω δύο μιγαδικοί αριθμοί z και w για τους οποίους ισχύει |z-4|=2 και z-6i=2w+4.
Να βρείτε:
α) Τον γεωμετρικό τόπο των εικόνων των z και w
β) Τη μέγιστη και την ελάχιστη τιμή του |z-w|

2. Έστω f παραγωγίσιμη στο R συναρτηση με f(1)=4 και f(2)=3.
Να δείξετε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ξ που ανήκει στο (1,2) τέτοιο ώστε f(ξ)+ξ*f'(ξ)=f'(ξ)+3ξ^2-2ξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Λοιπόν θα δώσω 2 ασκήσεις
Η πρώτη δεν είναι της εποχής, έχω τη λύση της αλλά θεωρώ πως είναι απ τις καλύτερες ασκήσεις που έχω πετύχει φέτος και σας τη δίνω για να τη δείτε. Δεν πρέπει να την υποτιμήσετε όσο εύκολη κι αν φαίνεται.
Τη δεύτερη μας την έβαλε η καθηγήτρια στο σχολείο. Προσπάθησα να τη λύσω αλλά δεν κατάφερα να στήσω τον Rolle αν και το πάλεψα αρκετά. Οπότε εάν κάποιος έχει καμιά ιδεά ας βοηθήσει.

1. Έστω δύο μιγαδικοί αριθμοί z και w για τους οποίους ισχύει |z-4|=2 και z-6i=2w+4.
Να βρείτε:
α) Τον γεωμετρικό τόπο των εικόνων των z και w
β) Τη μέγιστη και την ελάχιστη τιμή του |z-w|

2. Έστω f παραγωγίσιμη στο R συναρτηση με f(1)=4 και f(2)=3.
Να δείξετε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ξ που ανήκει στο (1,2) τέτοιο ώστε f(ξ)+ξ*f'(ξ)=f'(ξ)+3ξ^2-2ξ.

Φίλε,στη δεύτερη άσκηση μήπως εννοείς πως f(1)=3 και f(2)=4 ? Γιατί με τα δεδομένα που δίνεις δε μπορώ να τη βγάλω με Rolle,ενώ ανάποδα όπως το δίνω παραπάνω βγαίνει αρκετά γρήγορα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Φίλε,στη δεύτερη άσκηση μήπως εννοείς πως f(1)=3 και f(2)=4 ? Γιατί με τα δεδομένα που δίνεις δε μπορώ να τη βγάλω με Rolle,ενώ ανάποδα όπως το δίνω παραπάνω βγαίνει αρκετά γρήγορα. :)

Έτσι μας την έδωσε σήμερα στο σχολείο και μάλιστα είπε πως είναι "καλή" και να τη δούμε.
Κι εγώ το παίδεψα με Rolle αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Τώρα είτε έχει κάποιο κόλπο είτε όντως μας την έχει δώσει με λάθος νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εστω ενα πολυωνυμο τριτου βαθμου f(x) με ριζες ρ1,ρ2,ρ3 διαφορετικες ανα δυο.Να δειξετε οτι ρ1/f '(ρ1) + ρ2/f '(ρ2) + ρ3/f '(ρ3)=0....μας την εδωσαν στη σχολη αλλα χρειαζεται γνωσεις Γ λυκειου.Δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα...any ideas?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Έτσι μας την έδωσε σήμερα στο σχολείο και μάλιστα είπε πως είναι "καλή" και να τη δούμε.
Κι εγώ το παίδεψα με Rolle αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Τώρα είτε έχει κάποιο κόλπο είτε όντως μας την έχει δώσει με λάθος νούμερα.

Τι να σου πω. Εγώ πάντως προσπάθησα ως εξής : Θεώρησα Φ(x)=(x-1)(f(x)-x²) / x ε [1,2] και εφαρμόζω Θ.Rolle στο [1,2]. Για να μην τα πολυλογώ βγαίνει G'(ξ)=-1 <=> f(ξ)+ξf'(ξ)-3ξ²+ξ²=-1 κι όχι 0 που πρέπει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Τι να σου πω. Εγώ πάντως προσπάθησα ως εξής : Θεώρησα Φ(x)=(x-1)(f(x)-x²) / x ε [1,2] και εφαρμόζω Θ.Rolle στο [1,2]. Για να μην τα πολυλογώ βγαίνει G'(ξ)=-1 <=> f(ξ)+ξf'(ξ)-3ξ²+ξ²=-1 κι όχι 0 που πρέπει. :hmm:

Εγώ θεώρησα συνάρτηση g(x)=x*f(x)-f(x)-x^3+x^2 αλλα δεν μπόρεσα να στήσω Rolle
Βγαζει g(1)=0 και g(2)=-1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγώ θεώρησα συνάρτηση g(x)=x*f(x)-f(x)-x^3+x^2 αλλα δεν μπόρεσα να στήσω Rolle
Βγαζει g(1)=0 και g(2)=-1...

Την ίδια συνάρτηση έχουμε.Απλά εγώ προχώρησα σε μια περαιτέρω ομαδοποίηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Εστω ενα πολυωνυμο τριτου βαθμου f(x) με ριζες ρ1,ρ2,ρ3 διαφορετικες ανα δυο.Να δειξετε οτι ρ1/f '(ρ1) + ρ2/f '(ρ2) + ρ3/f '(ρ3)=0....μας την εδωσαν στη σχολη αλλα χρειαζεται γνωσεις Γ λυκειου.Δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα...any ideas?
Η γενική μορφή του πολυωνύμου είναι
με οπότε

Αν κάνεις τα κλάσματα ομώνυμα και προσθέσεις, ο αριθμητής είναι 0 οπότε τελειώσαμε.
2. Έστω f παραγωγίσιμη στο R συναρτηση με f(1)=4 και f(2)=3.
Να δείξετε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ξ που ανήκει στο (1,2) τέτοιο ώστε f(ξ)+ξ*f'(ξ)=f'(ξ)+3ξ^2-2ξ.
Απλά χρειάζεται ένα ενδιάμεσο βήμα. Έστω και . Είναι κι έτσι από Θ. Bolzano υπάρχει . Τώρα ισχύουν για την h οι προυποθέσεις του Θ.Rolle στο οπότε πράγματι υπάρχει τουλάχιστον ένα ξ ώστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδια οποτε μπορειτε βοηθειστε με λιγο στην ασκηση του Μπαρλα\Τευχος Β\σελ 60/ασκηση 16 γιατι δε ξερω τι να κανω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εγώ θεώρησα συνάρτηση g(x)=x*f(x)-f(x)-x^3+x^2 αλλα δεν μπόρεσα να στήσω Rolle
Βγαζει g(1)=0 και g(2)=-1...
Και σε μενα τα ιδια... Μαλλον λαθος νουμερα, αφου δεν μπορεις να κανεις bolzano ουτε να πας απο συνολο τιμων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Και σε μενα τα ιδια... Μαλλον λαθος νουμερα, αφου δεν μπορεις να κανεις bolzano ουτε να πας απο συνολο τιμων...

Τα νούμερα είναι ολόσωστα.
Τα τσεκάραμε και σήμερα στο σχολείο ξανά.
Μας άφησε κι άλλη μέρα για να τη σκεφτούμε την άσκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Και σε μενα τα ιδια... Μαλλον λαθος νουμερα, αφου δεν μπορεις να κανεις bolzano ουτε να πας απο συνολο τιμων...

Τα νούμερα είναι ολόσωστα.
Τα τσεκάραμε και σήμερα στο σχολείο ξανά.
Μας άφησε κι άλλη μέρα για να τη σκεφτούμε την άσκηση...
Μάλλον είναι καιρός να πάτε μια βόλτα απ'τον οφθαλμίατρο. Η άσκηση έχει λυθεί απ'τον Κώστα 2 ποστ παραπάνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Μάλλον είναι καιρός να πάτε μια βόλτα απ'τον οφθαλμίατρο. Η άσκηση έχει λυθεί απ'τον Κώστα 2 ποστ παραπάνω. :P

Χαχαχα.:p Ναι ρε παιδιά ο Κώστας ανέβασε χθες τη λύση και μάλιστα ήταν και ιδιαίτερα έξυπνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Χαχαχα.:p Ναι ρε παιδιά ο Κώστας ανέβασε χθες τη λύση και μάλιστα ήταν και ιδιαίτερα έξυπνη.

Σωστά...
Όταν μπήκα επεσα απευθείας κάτω και δεν είδα τη λύση πάνω!
Καλή ασκησούλα, είχε κόλπο...

Παιδια οποτε μπορειτε βοηθειστε με λιγο στην ασκηση του Μπαρλα\Τευχος Β\σελ 60/ασκηση 16 γιατι δε ξερω τι να κανω :P

Έτυχε να την κάνω χθες με τον καθηγητή μου στο μάθημα.
Ελπίζω να σε καλύψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Μπαρλας σ.60,ασκ.16 pt1.jpg
    Μπαρλας σ.60,ασκ.16 pt1.jpg
    432.7 KB · Εμφανίσεις: 148
  • Μπαρλας σ.60,ασκ.16 pt2.jpg
    Μπαρλας σ.60,ασκ.16 pt2.jpg
    262 KB · Εμφανίσεις: 137
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top