Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
limx->2[ {x-2}+(x-2)]/{x-2}

to {} einai to apolyto

Λογικά σου ζητάει να μελετήσεις αν υπάρχει το όριο αυτό κοντά στο 2.

Ένα tip: Όταν ,

ενώ όταν ,


Στην προκειμένη το όριο ΔΕΝ υπάρχει (γιατί; ). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
limx->2[ {x-2}+(x-2)]/{x-2}

to {} einai to apolyto

Φαντάζομαι το χ τείνει στο 2. Γενικότερα, μπορείς να πάρεις τα πλευρικά όρια (ή μόνο το ένα) οποιασδήποτε συνάρτησης.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, για να δείς αν το όριο της συνάρτησης υπάρχει, θα πάρεις τα πλευρικά όρια στο 2 (χ->2+ και χ->2-). Αν αυτά τα όρια υπάρχουν και είναι ίσα, τότε το όριο της συνάρτησης υπάρχει και ισούται με τα πλευρικά όρια. Ειδάλλως το όριο δεν υπάρχει ή είναι άπειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
στο 2+ειναι 2
ενω στο 2- ειναι 0
αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα ποτε τα παιρνω τα πλευρικα αυτο ειναι το προβλημα καταλαβες????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
ποτε τα παιρνω τα πλευρικα αυτο ειναι το προβλημα καταλαβες????

Όταν θες να βγάλεις τη συνάρτηση από το απόλυτο. Στην προκειμένη, η συνάρτησή σου είναι η .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οταν το οριο ενος κλασματος βγαινει 0/απολυτο τοτε τι κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
ποτε τα παιρνω τα πλευρικα αυτο ειναι το προβλημα
Απλά: παίρνεις πλευρικά όρια όταν για το σημείο που σε ενδιαφέρει η συνάρτηση δεν έχει έναν ορισμένο τύπο. Αυτό συμβαίνει όταν έχεις απόλυτο ή ή συνάρτηση έχει κλάδους.
to {} einai to apolyto
Το απόλυτο || , |χ| υπάρχει στο πληκτρολόγιο. Shift και / (δίπλα στο μεγάλο enter).
οταν το οριο ενος κλασματος βγαινει 0/απολυτο τοτε τι κανω
Παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Με ποιο προγραμμα μπορω να γραφω μαθηματικα για να βοηθησω οσο μπορω και εγω εδω?
Γιατι βλεπω μερικους να μπορουν να γραφουν κλασματα και αλλα κολπα τον μαθηματικων που γινονται μονο με στυλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
οταν το οριο ενος κλασματος βγαινει 0/απολυτο τοτε τι κανω
Αν είναι της μορφής , έχεις απροσδιόριστη μορφή .


Με ποιο προγραμμα μπορω να γραφω μαθηματικα για να βοηθησω οσο μπορω και εγω εδω?
Γιατι βλεπω μερικους να μπορουν να γραφουν κλασματα και αλλα κολπα τον μαθηματικων που γινονται μονο με στυλο...

Γράφεις τον κώδικα σε μορφή .


Για περισσότερα, εδώ.



Έλεος πια με τα ||. (Σπόντα ήταν αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
το βρηκα νομιζω
περνω μονο οταν το οριο βγει 0/0 με πανομαστη απολυτο
δεν περνω οταν εχω c/0 με παρανομαστη απολυτο
σωστα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
το βρηκα νομιζω
περνω μονο οταν το οριο βγει 0/0 με πανομαστη απολυτο
δεν περνω οταν εχω c/0 με παρανομαστη απολυτο
σωστα???
κοιτα....
Εχεις το οριο lim x-->2 [|x-2|+(x-2)]/ |x-2|
εσενα σε ενοχλει προς το παρον το απολυτο...
για το λυσεις αυτο θα πας λιγο πιο δεξια στην ασκηση και θα γραψεις |χ-2| δηλαδη χ διαφορο του 2
Θα κανεις αξονακι και θα βαλεις - + και στην μεση το 2 αφου μιδενιζει η ριζα.
Επειδη ομως το οριο τεινει στο 2,αρα συμπιπτει με την μιδενισμενη ριζα....θα παρεις πλευρικα.
για το χ-->2+ το απολυτο θα το αφησεις ετσι οπως ειναι και θα βγει στο τελος 2
για το χ-->2- το απολυτο θα γινει -χ+2 και ετσι θα εχουμε -χ +2 +χ -2 προς -χ -2 που μας κανει 0 / -χ-2 = 0.
αφου το οριο απο δεξια ειναι 2 και το οριο απο τα αριστερα ειναι 0 τοτε δεν υπαρχει lim-->2
Την ειπα οσο πιο απλα μπορουσα αλλα δεν εχω το προγραμμα για να την δεις πως γινεται...ελπιζω να βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Με ποιο προγραμμα μπορω να γραφω μαθηματικα ?
...
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι:
1) Το LASTEX που σου είπε και χρησιμοποιεί ο φίλος μου ο Κουμίδης.
2) Το MathType από το Word και μετά το βάζεις σαν εικόνα.
3) Για απλές περιπτώσεις (όχι κλασματα, όρια και άλλα πολύπλοκα) γράφεις στο Word χρησιμοποιώντας σύμβολα (γραμματοσειρά Lucida Sans Unicode) και μετά κάνεις απλή επικόλληση.
Έλεος πια με τα ||. (Σπόντα ήταν αυτό)
:devil: :teasing: :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
κοιτα....
Εχεις το οριο lim x-->2 [|x-2|+(x-2)]/ |x-2|
εσενα σε ενοχλει προς το παρον το απολυτο...
για το λυσεις αυτο θα πας λιγο πιο δεξια στην ασκηση και θα γραψεις |χ-2| δηλαδη χ διαφορο του 2
Θα κανεις αξονακι και θα βαλεις - + και στην μεση το 2 αφου μιδενιζει η ριζα.
Επειδη ομως το οριο τεινει στο 2,αρα συμπιπτει με την μιδενισμενη ριζα....θα παρεις πλευρικα.
για το χ-->2+ το απολυτο θα το αφησεις ετσι οπως ειναι και θα βγει στο τελος 2
για το χ-->2- το απολυτο θα γινει -χ+2 και ετσι θα εχουμε -χ +2 +χ -2 προς -χ -2 που μας κανει 0 / -χ-2 = 0.
αφου το οριο απο δεξια ειναι 2 και το οριο απο τα αριστερα ειναι 0 τοτε δεν υπαρχει lim-->2
Την ειπα οσο πιο απλα μπορουσα αλλα δεν εχω το προγραμμα για να την δεις πως γινεται...ελπιζω να βοηθησα.

οταν λες μηδενισμενη ριζα τι ενοεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
οταν λες μηδενισμενη ριζα τι ενοεις???

λογικα οτι το 2 μηδενιζει την εξισωση...(ειναι ριζα της δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οσο για το latex πατασ περισοτερεσ επιλογες μορφοποιησης και λεει συνταξη κωδικα λατεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skiouroosasdf

Νεοφερμένος

Η skiouroosasdf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η εκφώνηση της άσκησης:
Έστω μία 1-1 συνάρτηση f ορισμένη και συνεχής στο [0,2] για τη οποία ισχύουν f(0) = ln(1/e)ln2^f(2) και lim(x->1) { [f(x)-x]/(x-1) } =2
i)Να αποδείξετε ότι η f έχει μια μόνο ρίζα ξ στο [0,2]
ii)Ορίζουμε συνάρτηση g με τύπο g(x)=f(x)(1-ξ) , x ανήκει (ξ,2]. Να αποδείξετε ότι ισχύει g(x)>0 για κάθε x που ανήκει στο (ξ,2]

Δεν μπορώ να λύσω το 2ο ερώτημα. Καμιά ιδέα κανείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η εκφώνηση της άσκησης:
Έστω μία 1-1 συνάρτηση f ορισμένη και συνεχής στο [0,2] για τη οποία ισχύουν f(0) = ln(1/e)ln2^f(2) και lim(x->1) { [f(x)-x]/(x-1) } =2
i)Να αποδείξετε ότι η f έχει μια μόνο ρίζα ξ στο [0,2]
ii)Ορίζουμε συνάρτηση g με τύπο g(x)=f(x)(1-ξ) , x ανήκει (ξ,2]. Να αποδείξετε ότι ισχύει g(x)>0 για κάθε x που ανήκει στο (ξ,2]

Δεν μπορώ να λύσω το 2ο ερώτημα. Καμιά ιδέα κανείς;;

Ξεκαθάρισε λίγο αν εννοείς f(0)=ln(1/e)ln((2^f(2))) ή f(0)=ln(1/e)((ln2)^f(2))

Η f είναι 1-1 και συνεχής στο [0,2], συνεπώς είναι γνησίως μονότονη στο [0,2]. Αυτό πρέπει να το αποδείξεις.

Η συνέχεια είναι εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smapy

Νεοφερμένος

Η smapy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά θέλω την βοήθεια σας , θέλω να αγοράσω βοηθήματα μαθηματικών κατεύθυνσης , μαθηματικών γενικής και προγραμματισμού . Μπορείτε
να μου προτίνεται κάποια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smapy

Νεοφερμένος

Η smapy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αυτό που προανέφερα επίγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
παιδιά θέλω την βοήθεια σας , θέλω να αγοράσω βοηθήματα μαθηματικών κατεύθυνσης , μαθηματικών γενικής και προγραμματισμού . Μπορείτε
να μου προτίνεται κάποια ;

Μαθηματικά Κατεύθυνσης : Μπάρλα ή Παπαδάκη
Γενικής : δεν έχω ιδέα :P
Προγραμματισμό : του Σαββάλα είναι αρκετά καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top