Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδια παρακαλω βοηθεια (Αν μπορειται να βαζεται και τις λυσεις)
να βρειτε το ευρυτερο υποσυνολο στο Ρ για το οποιο ισχυει f(x)=g(x)
f(x)=riza4π²-χ²/1-συνχ + riza4π²-χ²/1+συνχ και g(x)=2riza4π²-χ²/ημ²χ
Υ.Γ(η ριζα παει στο 4π²-χ² μονο)
και exc οχι δεν ειναι προφανες για καποιον που τωρα μπανει στις συναρτισεις

Αν κατάλαβα καλά εννοείς και

Ας βρούμε πρώτα το πεδίο ορισμού των f και g:

Πρέπει

Για να ορίζεται η f πρέπει και ενώ για να ορίζεται η g πρέπει . Όμως αυτές οι δύο συνθήκες είναι ισοδύναμες αφού όταν τότε . Άρα οι f και g έχουν το ίδιο πεδίο ορισμού Α.





Άρα για να ορίζονται οι f και g πρέπει το κ να είναι διάφορο από τις παραπάνω ακέραιες τιμές και συνεπώς .

Συνεπώς το πεδίο ορισμού των f και g είναι το Α=(-2π,-π)U(-π,0)U(0,π)U(π,2π).

Για κάθε x ανήκει Α έχουμε:



Άρα οι συναρτήσεις f και g είναι ίσες. Συνεπώς f(x)=g(x) για κάθε x ανήκει Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά εννοείς και

Ας βρούμε πρώτα το πεδίο ορισμού των f και g:

Πρέπει

Για να ορίζεται η f πρέπει και ενώ για να ορίζεται η g πρέπει . Όμως αυτές οι δύο συνθήκες είναι ισοδύναμες αφού όταν τότε . Άρα οι f και g έχουν το ίδιο πεδίο ορισμού Α.





Άρα για να ορίζονται οι f και g πρέπει το κ να είναι διάφορο από τις παραπάνω ακέραιες τιμές και συνεπώς .

Συνεπώς το πεδίο ορισμού των f και g είναι το Α=(-2π,-π)U(-π,0)U(0,π)U(π,2π).

Για κάθε x ανήκει Α έχουμε:



Άρα οι συναρτήσεις f και g είναι ίσες. Συνεπώς f(x)=g(x) για κάθε x ανήκει Α.


Θα μπορούσες να ξεκινήσεις από το ότι και να καταλήξεις σε αόριστη σχέση (1=1). Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι η ίδια...

Φιλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μια ερωτηση.. πως αναπτυσσουμε την


Θελω να το φερω σε τετοια μορφη

αλλα δεν ειμαι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μια ερωτηση.. πως αναπτυσσουμε την


Θελω να το φερω σε τετοια μορφη

αλλα δεν ειμαι σιγουρος
Με μία γρήγορη αντικατάσταση τυχαίων αριθμών βλέπουμε ότι δεν ισχύει.
a=2, b=3, c=4, k=3.
Το πρώτο μέλος γίνεται ίσο με: 34046721, ενώ το δεύτερο μέλος ισούται με: 107505...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καμια ιδεα για το πως μπορω να το αναπτυξω?(οχι απλοποιηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καμια ιδεα για το πως μπορω να το αναπτυξω?(οχι απλοποιηση)
Εννοείται ότι γίνεται.
Για δες:
Καταρχάς θέτω d=a+b. Και L=2^k όπου k φυσικός για να μπορεί να αναπτύσσεται η σχέση. Έχουμε
, όπου
, όπου
, όπου .

Και ένα παράδειγμα με k=3:

---


Στην αρχή είναι δύσκολο... Μετά συνηθίζεις...

Ψάξε για το διώνυμο (binomial στα αγγλικά) του Newton.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φιλε exc ευχαριστω για τον χρονο σου.. θα κατσω να το μελετησω τωρα :spasiklas: (εχασα μια μερα... σε μια ασκηση :mad: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Φιλε exc ευχαριστω για τον χρονο σου.. θα κατσω να το μελετησω τωρα :spasiklas: (εχασα μια μερα... σε μια ασκηση :mad: )
Αν το ζητούμενο της άσκησης δεν ήταν να κάνεις το ανάπτυγμα σε απλούς όρους, αλλά κάτι άλλο και απλώς εσένα σου χρειάστηκε το ανάπτυγμα, γράψε εδώ την άσκηση, γιατί κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει απλούστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βασικα το concept ηθελα... ισως η λυση σου να μην ηταν αυτο που χρειαζομουν αλλα ηθελα να δω αν η αρχικη μορφη μπορει να γραφει με
+ κατι αλλο...
Σιγουρα η ασκηση εχει πιο απλη λυση και εγω την δυσκολευω :hmm:
Σου παραθετω την επιφωνηση:
,Αν ισχυει οτι και ρ >0 Νδο --> με ν
υ.γ Το εμποδιο μου ειναι το "ν" ... αλλιως η ασκηση θα ηταν "gonner by now"
υ.γ2 Διαβασα για το διωνυμο του Newton... ενδιαφερον, αλλα προφανως αφου εδωσα γενικο τυπο :fool: (my bad),ειχα πιθανοτητα επιτυχιας "p" για να παρω το αποτελεσμα που ειχα στο νου μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Βασικα το concept ηθελα... ισως η λυση σου να μην ηταν αυτο που χρειαζομουν αλλα ηθελα να δω αν η αρχικη μορφη μπορει να γραφει με
+ κατι αλλο...
Σιγουρα η ασκηση εχει πιο απλη λυση και εγω την δυσκολευω :hmm:
Σου παραθετω την επιφωνηση:
,Αν ισχυει οτι και ρ >0 Νδο --> με ν
υ.γ Το εμποδιο μου ειναι το "ν" ... αλλιως η ασκηση θα ηταν "gonner by now"
υ.γ2 Διαβασα για το διωνυμο του Newton... ενδιαφερον, αλλα προφανως αφου εδωσα γενικο τυπο :fool: (my bad),ειχα πιθανοτητα επιτυχιας "p" για να παρω το αποτελεσμα που ειχα στο νου μου
για δοκιμασε μαθηματικη επαγωγη και θα σου βγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κοίτα.
Η άσκηση βγαίνει. Δεν ξέρω τι λέει ο φίλος από πάνω για το πώς θα βγει με μαθηματική επαγωγή, αλλά αν ξεκινήσεις από το ζητούμενο και προσπαθήσεις να καταλήξεις σε κάτι που ισχύει με ισοδυναμίες θα τα καταφέρεις. Θέλει, όμως, αρκετό χρόνο και υπομονή, πράγματα που δε διαθέτω για να σου τη λύσω εγώ.
Πάρε το μέτρο της ζητούμενης εξίσωσης και ύψωσέ το στο τετράγωνο. Ανάπτυξέ το αυτό ως γινόμενο του μιγαδικού επί τον συζυγή του.

Τώρα πήγαινε στα δεδομένα σου. Από την εξίσωση z1+z2+z3=0 θα πάρεις τρεις εξισώσεις αντικαθιστώντας κάθε φορά έναν από τους μιγαδικούς κλπ... Μετά πάρε και τις συζυγείς τους εξισώσεις. Συνδυάζοντας κατάλληλα αυτές τις εξισώσεις και αντικαθιστώντας στην ζητούμενη σχέση θα φτάσεις να δείξεις ότι μηδενίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Βασικα το concept ηθελα... ισως η λυση σου να μην ηταν αυτο που χρειαζομουν αλλα ηθελα να δω αν η αρχικη μορφη μπορει να γραφει με
+ κατι αλλο...
Σιγουρα η ασκηση εχει πιο απλη λυση και εγω την δυσκολευω :hmm:
Σου παραθετω την επιφωνηση:
,Αν ισχυει οτι και ρ >0 Νδο --> ]
υ.γ Το εμποδιο μου ειναι το "ν" ... αλλιως η ασκηση θα ηταν "gonner by now"
υ.γ2 Διαβασα για το διωνυμο του Newton... ενδιαφερον, αλλα προφανως αφου εδωσα γενικο τυπο :fool: (my bad),ειχα πιθανοτητα επιτυχιας "p" για να παρω το αποτελεσμα που ειχα στο νου μου" />
K

1 βημα εστω οτι ισχυει για ν=1 που ισχυει απο την υποθεση
2 βημα εστω ισχυει για ν θα εχω οτι
ομως 8α ισχυει και για ν+1 αρα

που ισχυει λογο
z1²+z2² +z3²=0(προκυπτει απο την χρηση μετρων και τετραγονισμου στην 1 σχεση) και απο το 2 βημα της μαθηματικης επαγωσης νομιζω καπως ετσι παει
Υ.Γ(exc μην μπερδευεις τους μαθητες με πραγματα που δεν εχουν στην υλη τους αν δεν μπορεις να παρουσιασεις μια λυση στα πλασια του λυεκιου απλα αστο)" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@red span:
1) Από πότε η μαθηματική επαγωγή είναι εντός ύλης; Προαιρετικά διδάσκεται (ή εν πάσει περιπτώσει έτσι ήταν πριν 3-4 χρόνια), άρα και δεν υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί άσκηση που να χρειαστεί να εφαρμοστεί μαθηματική επαγωγή.
2) Βελτίωσε τον τρόπο που γάφεις σε . Δεν βγάζω τίποτα από ό,τι έγραψες.
2) Πώς ακριβώς αποδεικνύεις ότι ; [Υπενθύμιση. Ισχύει: ]
3) Δες το προηγούμενο μήνυμά μου (#2661) και πες μου τι από αυτά που είπα είναι εκτός ύλης. Το προ-προηγούμενο μήνυμά μου (#2656) ήταν απλώς για να καταλάβει το πόσο δύσκολο είναι να κάνει το ανάπτυγμα. Φαίνεται αυτό από τον τρόπο που του το έγραψα.
4) Δε ανέχομαι κακοπροαίρετες υποδείξεις και σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
@red span:
1) Από πότε η μαθηματική επαγωγή είναι εντός ύλης; Προαιρετικά διδάσκεται (ή εν πάσει περιπτώσει έτσι ήταν πριν 3-4 χρόνια), άρα και δεν υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί άσκηση που να χρειαστεί να εφαρμοστεί μαθηματική επαγωγή.
2) Βελτίωσε τον τρόπο που γάφεις σε . Δεν βγάζω τίποτα από ό,τι έγραψες.
2) Πώς ακριβώς αποδεικνύεις ότι ; [Υπενθύμιση. Ισχύει: ]
3) Δες το προηγούμενο μήνυμά μου (#2661) και πες μου τι από αυτά που είπα είναι εκτός ύλης. Το προ-προηγούμενο μήνυμά μου (#2656) ήταν απλώς για να καταλάβει το πόσο δύσκολο είναι να κάνει το ανάπτυγμα. Φαίνεται αυτό από τον τρόπο που του το έγραψα.
4) Δε ανέχομαι κακοπροαίρετες υποδείξεις και σχόλια.
1) Πρωτη φορα χρησιμοποειω latex
2) το διωνυμο Newton ειναι σιγουρα εκτος της υλης
3) δεν ειπα τιποτα κακοπροερετο απλα λεω να μην μπερδευεις τους μαθητες χωρις λογο και αιτια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λοιπον εχουμε πως z1+z2+z3=0 και |z1|=|z2|=|z3|= r>0 ,θελουμε
(1)
a) ( Το ιδιο ισχυει και για τα z2,z3)

Εστω! ΕΣΤΩ λεγω :P οτι ισχυει η η(1) τοτε

Θετω 2^v = x

(3)

Επισης,

<=> (...) με επιμεριστικες και απο τη σχεση και α) καταληγω σε κατι τετοιο
καΙ αν αντικαταστησουμε τα πανω μελη των κλασματων με την σχεση 3 (αντιστοιχα για το καθενα) εχουμε ισχυει, αρα ισχυει και η αρχικ υποθεση
Φυσικα μου φενεται οτι εχω κανει κατι λαθος, καθως δεν χρησιμοποιησα την σχεση z1+z2+z3=0 .... Θεωρητικα η ασκηση θα πρεπει να λυνεται καπως ετσι.. Περνουμε z1+z2+z3=0 ... υψωνουμε στο τετραγωνο και το βαζουμε σε απολυτο, χρησιμοποιουμε την σχεση με τα μετρα που μας δινει αρχικα, και καπου στο τελος βαζεις και εκεινο το "ν" για να σου βγει αυτο που θελεις. Δεν μου βγαινει ομως :verymad:
Θα το αφησω για αλλη μερα, ευχαριστω για τον χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
να παραστησετε γραφικα την συναρτηση
f(x)= -x+3, x<1
x+1,x>(και ίσο)1


ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
να παραστησετε γραφικα την συναρτηση
f(x)= -x+3, x<1
x+1,x>(και ίσο)1


ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ε, μία ευθεία είναι αυτή. Δες που τέμνει τον άξονα y μηδενίζοντας το χ και που μηδενίζεται η συνάρτηση (τομή με άξονα χ) μηδενίζοντας το f(x).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ok thanks ...
αλλα στην f(x)=|lnx|
λέμε χ<0 , χΕ(0,1)
και χ>(και ίσο)0 , χΕ[1,+ΟΟ)
ΤΟ 1 απο που προκυπτει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ok thanks ...
αλλα στην f(x)=|lnx|
λέμε χ<0 , χΕ(0,1)
και χ>(και ίσο)0 , χΕ[1,+ΟΟ)
ΤΟ 1 απο που προκυπτει?
Στα πλαίσια του λυκείου ο λογάριθμος θα έχει πεδίο ορισμού το (0,+άπειρο) που είναι υποσύνολο των πραγματικών και σύνολο τιμών το (-άπειρο,+άπειρο) επίσης υποσύνολο των πραγματικών. Άρα το χ<0 που γράφεις είναι άκυρο.
Στο χ=1 αν μελετήσεις τη συνάρτηση (μηδενισμούς, ακρότατα, μονοτονία, καμπυλότητα) θα δεις ότι μηδενίζεται η συνάρτηση και η 1η παράγωγός της αλλάζει πρόσημο (Είναι αρνητική πριν το 1 και θετική μετά το 1, ενώ στο 1 είναι ασυνεχής). Συνεπώς το χ=1 αποτελεί και ελάχιστο. Επίσης η 2η παράγωγος της συνάρτησης είναι θετική πριν το χ=1 και αρνητική μετά το χ=1.
Άρα η γραφική παράταση της συνάρτησης αλλάζει τελείως στο χ=1.

Τη χωρίζεις δηλαδή στα σημεία που αλλάζει κάτι στην σχεδίασή της. Δες τα παραδείγματα του σχολικού και θα καταλάβεις.
Αν δεν το έχεις, δες εδώ:
https://www.pi-schools.gr/download/lessons/mathematics/lykeio/g-lyk-8et-texno-biblio.zip
https://www.pi-schools.gr/download/lessons/mathematics/lykeio/g-lyk-8et-texno-lyseis.zip
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
μας την ελυσε ο καθηγητης ...αν και εκεινη τι στιγμη το ειχα εμπεδωσει τωρα το ξεχασα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top