Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δεν μου βγαίνει. Την έχω φερει απο την μια την εχω φερει απο την αλλη αλλα τιποτα.
Αν το δεις έτσι μπορείς να το συνδιασεις με το προηγούμενο μήνυμα?
Μην προσπαθείς να κάνεις τρελές πράξεις ή περίπλοκες σκέψεις..Μια κίνηση θέλει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grygera13

Νεοφερμένος

Ο Grygera13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν το δεις έτσι μπορείς να το συνδιασεις με το προηγούμενο μήνυμα?
Μην προσπαθείς να κάνεις τρελές πράξεις ή περίπλοκες σκέψεις..Μια κίνηση θέλει..:)

Δεν φανταζεσαι φιλε τι εχω κανει στο προχειρο. Δοκιμασα να την παραγωγισω αλλα δν εβγαινε πουθενα. Εφχαριστω παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δεν φανταζεσαι φιλε τι εχω κανει στο προχειρο. Δοκιμασα να την παραγωγισω αλλα δν εβγαινε πουθενα. Εφχαριστω παντως
Αν το παραγωγίσεις έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εχω και εγω μια ωραια ασκηση..
F:(0,+inf)-->R 2 φορες παραγωγισιμη

ακομα ισχυει F[ F' (x) ] + F[x] = 0

να δειξετε οτι η F ειναι 1-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
****** F ( 0 , + inf ) ---> R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrosthegr8

Νεοφερμένος

Ο stavrosthegr8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε ολους .
Χθες στην προσπαθεια μου να βρω ενα όριο :
δοκίμασα να κάνω Θ.Μ.Τ στο [1,Χ] για την F(χ)= οπότε υπάρχει ξ στο (ο,Χ)
τέτοιο ώστε :




γιατί

Όμως αν πάρουμε για παράδειγμα την συνάρτηση :

Τότε

.Με ΘΜΤ στο [1,χ] υπάρχει b στο (1,χ) τέτοιο ώστε :



γιατί


που δεν ισχύει γιατι


Tι κάνω λάθος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ουάου. Σόρρυ που δεν μπορώ να βοηθήσω...:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εχω και εγω μια ωραια ασκηση..
F: (0,+inf)-->R 2 φορες παραγωγισιμη

ακομα ισχυει F[ F' (x) ] + F[x] = 0

να δειξετε οτι η F ειναι 1-1

Μου φάνηκε περίεργο, λογικά θα υπάρχει άλλος μακρύς τρόπος, αλλά τούτος εδώ είναι σωστός :)

Δίνεται ότι ισχύει f(f'(x)) + f(x) = 0
Αφού ισχύει αυτό, άρα ισχύει και η ένωση fof'
δηλαδή το σύνολο τιμών της f'(x) ανήκει στο Df=(0,+oo)
Δηλαδή f'(x) >0 άρα f γνησίως αύξουσα
άρα και 1-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εχω ακομα την απορια και με μπερδεψε και ενας καθηγητης μου που τον ρωτησα

εχω μια ασκηση μιγαδικων ξερω γω και λεει |ζ-ω| μεγιστο ελαχιστο κλασσικα πραματα, και μετα |ζ+ω|, που γινεται |ζ-(-ω)|

ο -ω που ανηκει; ο καθηγητης μου στο σχολειο μου ειπε οτι ειναι ο γεωμετρικος τοπος του ω συμμετρικος ως προσ τον χ'χ, ομως εγω οπως το βλεπω και το καταλαβαινω γεωμετρικα, ειναι ο συμμετρικος ως προς το (0,0) :////

που ανηκει τελικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τη βρηκες τη λυση..!
Δεν ξερω αμα βγαινει η ακηση με τον δυσκολο τροπο αν και δεν νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το λαθος σου ειναι οτι οταν κανεις Θ.Μ.Τ. στο για την καταληγεις οτι υπαρχει ενα ωστε να ισχυει αυτο που θες. Θελω να πω οτι το που βρισκεις δεν ειναι σταθερο. Αναλογα με το ποιο θα βαλεις τελικα στο διαστημα, θα αλλαξει και το . Το εξαρταται απο το . Ουσιαστικα ειναι μια συναρτηση, δηλαδη το σωστο θα ηταν να γραψεις οχι οτι υπαρχει αλλα οτι υπαρχει ωστε να ισχυει αυτο που θες. Αρα το λαθος ειναι οτι το οριο στο 2ο μελος δεν ειναι απειρο, γιατι το ειναι συναρτηση και δεν ξερεις το οριο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
και κατι ακομη

μαθηματικα κατευθυνσης θεμα 4 2005 επαναληπτικες με το δεδομενο οριο

πως θα βρω το f'(0) αφου δεν μου λεει οτι η f ειναι παραγωγίσιμη; το θεωρω αυθαιρετα η κατι δεν εχω δει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
f' (0)= ( f ( x ) - f ( 0 ) ) / ( x -0 ) δημιουργω τον ορισμο στο οριο... Στεφανε εσυ εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ναι και αν κρινω απο το ονομα μαλλον εσυ σαι ο αγις ;Ρ

θα το δω τωρα λιγο αυτο με το οριο γιατι μεχρι τωρα το εβγαζα καπως αλλιως μονο που χρειαζοταν αυθαιρετα η παραδοχη οτι ειναι παραγωγισιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ο Αγις ειμαι, παντως εχε στο νου σου οτι ακομα και να ηταν η f παρ/μη στο χ=0 θα επρεπε να ξερεις οτι η f' ειναι συνεχης στο χ=0 για να αντικατασησεις στο οριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ασπα732

Νεοφερμένος

Η ασπα732 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας ειμαι η Ασπα και ειμαι μαθητεια β λυκειου.γραφουμε μαθηματικα κατευθυνσης τη τριτη και ειχα μερικες αποριες.αρχικα ειδα σε ενα βοηθημα την εξης προταση που ελεγε οτι ειναι σωστη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ελεγε λοιπον 0ι ελλειψεις χ στο τετραγωνο προς α στο τεραγωνο + yστο τετραγωνο προς β στο τετραγωνο + λ =1 για καθε λ>η ισο με το 0 ειναι ομοιες.σωστο ξερει κανενας γιατι ειναι σωστο?ακομα μια αλλη ελεγε χστο τεραγωνο προς 36-λ +yστο τετραγωνο προς 9-λ=1 παριστανει ελλειψη οταν 9<λ<36.γιατι βγαινει αυτο?και τελος δεν μπορω να λυσω την εξης ασκηση να βρειτε την εξισωση της εφαπτομενης της υπερβολης 8χστο τετραγωνο -yστο τετραγωνο=8 η οποια απεχει απο την εστια Ε(3,0) αποσταση ιση με 2.Αυτα αν καποιος ξερει κατι ασ απαντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrosthegr8

Νεοφερμένος

Ο stavrosthegr8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ φιλε αυτο μου είπε και ο μαθηματικός μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
γεια σας ειμαι η Ασπα και ειμαι μαθητεια β λυκειου.γραφουμε μαθηματικα κατευθυνσης τη τριτη και ειχα μερικες αποριες.αρχικα ειδα σε ενα βοηθημα την εξης προταση που ελεγε οτι ειναι σωστη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ελεγε λοιπον 0ι ελλειψεις χ στο τετραγωνο προς α στο τεραγωνο + yστο τετραγωνο προς β στο τετραγωνο + λ =1 για καθε λ>η ισο με το 0 ειναι ομοιες.σωστο ξερει κανενας γιατι ειναι σωστο?ακομα μια αλλη ελεγε χστο τεραγωνο προς 36-λ +yστο τετραγωνο προς 9-λ=1 παριστανει ελλειψη οταν 9<λ<36.γιατι βγαινει αυτο?και τελος δεν μπορω να λυσω την εξης ασκηση να βρειτε την εξισωση της εφαπτομενης της υπερβολης 8χστο τετραγωνο -yστο τετραγωνο=8 η οποια απεχει απο την εστια Ε(3,0) αποσταση ιση με 2.Αυτα αν καποιος ξερει κατι ασ απαντησει
το δευτερο που γραφεις ειναι σωστο γιατι αν το λ παιρνει διαφορετικη τιμη,καποιος απο τους συντελεστες των πηλικων βγαινει αρνητικος οποτε θα εχουμε εξισωση υπερβολης π.χ χ^2/α^2-y^2/β^2=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Καλησπερα σας και συγνωμη εαν υπαρχει παρεμφερες θεμα
Μηπως γνωριζετε κανενα προγραμμα μαθηματικων που να λυνει καποιου ειδους εξισωσεων ή γενικα ενα προγραμμα το οποιο να καλυπτει ευρος δυνατοτητων,οπως π.χ. γραφικων παραστασεων,εξισωσεων,...
(Παλιοτερα ειχα το mathematika ,αλλα δεν μπορεσα να ασχοληθω αρκετα γιατι δεν καταλαβα εντελως τη χρηση του.το χρησιμοποιει καποιος για να πει πως λειτουργει?)
Ευχαριστω αρχικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top