Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
τα κανω αυτα και βγαινει (f(X)-x)^2=1+x^2 και αυτο ισουται με f(X)=ριζα 1^2+Χ^2+χ ?

Θέτεις g(x)=f(x)-x και αφού έχεις ότι η g είναι συνεχής και ότι g(x) διάφορο του μηδενός(επειδή το τετράγωνό της είναι διάφορο του μηδενός) λές ότι διατηρεί πρόσημο. Όμως g(0)=1-0=1 άρα η g είναι πάντα θετική.
Οπότε αποτετραγωνίζεις παίρνοντας μόνο την θετική ρίζα και μετά λύνεις ως προς f(x).

Υ.Γ. O επόμενος που θα ρωτήσει αυτή την άσκηση πρέπει να τιμωρείται με ban!!!:mad: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Θέτεις g(x)=f(x)-x και αφού έχεις ότι η g είναι συνεχής και ότι g(x) διάφορο του μηδενός(επειδή το τετράγωνό της είναι διάφορο του μηδενός) λές ότι διατηρεί πρόσημο. Όμως g(0)=1-0=1 άρα η g είναι πάντα θετική.
Οπότε αποτετραγωνίζεις παίρνοντας μόνο την θετική ρίζα και μετά λύνεις ως προς f(x).

Υ.Γ. O επόμενος που θα ρωτήσει αυτή την άσκηση πρέπει να τιμωρείται με ban!!!:mad: :lol:

oντως 3 φορες τουλαχιστον :jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Παιδιά στην άσκηση 69 σελ.67 του Μπάρλα(Β' τεύχος) στο δεύτερο ερώτημα σας βγαίνει απλά μεγαλύτερο ή μεγαλύτερο/ίσο?

Tην έχει κάνει κανένας αυτή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δεν εχω το 2ο τευχος αν θες βαλτην εκφωνηση

Άστο το βρήκα με έναν "ψιλο-ύπουλο" τρόπο λύσης.Ευχαριστώ πάντως..:thanks:

Το δεύτερο τεύχος πάρτο. Έχει πολύ καλές ασκήσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ρε γαμωτο εχω παλια εκδοση(τι τις θελει κι αυτος ο χριστιανος καινουριες εκδοσεις??)και στη σελ. 67 μου εχει λυμενες ασκησεις. Πες μου σε ποιο κεφαλαιο ειναι και τι λεει η αρχη αρχη της εκφωνησης :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εχω αυυτο 2^Xημχ<=φ(Χ)<= ριζα( χ^2+1)+1 να βρειτε το limf(X) οταν το οριο παει στο μειον απειρο

αυτο κανονικα λυνεται με κριτηριο παρεμβολης ,αλλα το απειρο που παει :D ? πρεπει με αλλο τροπο που εγω δεν ξερω και ελπιζω να με βοηθησετε :jumpy:

εχω και αυτο εδω φ(Χ)=ριζα (χ^2++χ+1) -λχ κανονικα βγαζω κοινο παραγοντα χ^2 και βγαινει Χ^2ριζα(1+Χ/Χ^2 +1/χ^2)-ΛΧ και μετα Χριζα(1+Χ/Χ^2 +1/χ^2)-Λ ομως το χ/χ^2 δεν μηδενιζεται :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εχω αυυτο 2^Xημχ<=φ(Χ)<= ριζα( χ^2+1)+1 να βρειτε το limf(X) οταν το οριο παει στο μειον απειρο

αυτο κανονικα λυνεται με κριτηριο παρεμβολης ,αλλα το απειρο που παει :D ? πρεπει με αλλο τροπο που εγω δεν ξερω και ελπιζω να με βοηθησετε :jumpy:

εχω και αυτο εδω φ(Χ)=ριζα (χ^2++χ+1) -λχ κανονικα βγαζω κοινο παραγοντα χ^2 και βγαινει Χ^2ριζα(1+Χ/Χ^2 +1/χ^2)-ΛΧ και μετα Χριζα(1+Χ/Χ^2 +1/χ^2)-Λ ομως το χ/χ^2 δεν μηδενιζεται :'(

για το 1ο παρε τα ορια των "ακραιων " και τα 2 πανε στο μηδεν .Το αριστερο θελει και αυτο κριτηριο παρεμβολης , το δεξι ειναι πιο απλο

Στο 2ο με τιποτα δεν καταλαβαινω τι γραφεις και τι ζηταει η ασκηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εισαι σιγουρος για το πρωτο ? μπορω να βαλω κριτηριο παρεμβολης σε απειρο ?
και στο δευτερο πρεπει να βρω το λ? ειναι φ(χ) =ριζα (χ^2+χ+1)-λχ
και το κανω με κοινο παραγοντα ....και εχω Χ Ριζα(1+Χ/Χ^2 +1/χ^2)-Λ

ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ 1-Λ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εισαι σιγουρος για το πρωτο ? μπορω να βαλω κριτηριο παρεμβολης σε απειρο ?
και στο δευτερο πρεπει να βρω το λ? ειναι φ(χ) =ριζα (χ^2+χ+1)-λχ
και το κανω με κοινο παραγοντα ....και εχω Χ Ριζα(1+Χ/Χ^2 +1/χ^2)-Λ

ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ 1-Λ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

Ολες οι ιδιοτητες και το κριτηριο παρεμβολης ισχυουν στο απειρο Κανονικοτατα και ειμαι σιγουρος
Καλα το πας το 2ο ναι προσεχε στο λ=1 πρεπει να πας παλι πισω στο αρχικο οριο και να παρεις συζηγη παρασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ΕΧΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ρε γαμωτο εχω παλια εκδοση(τι τις θελει κι αυτος ο χριστιανος καινουριες εκδοσεις??)και στη σελ. 67 μου εχει λυμενες ασκησεις. Πες μου σε ποιο κεφαλαιο ειναι και τι λεει η αρχη αρχη της εκφωνησης :p

Άστο καλύτερα γιατί πριν λίγο την βρήκα στο παλιό τεύχος και την έχει αλλάξει λίγο. Ευχαριστώ πάντως...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Την βρηκα.Με κατι ξ1,ξ2 δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
η συναρτηση f ειναι συνεχησ στο [1,2] παραγωγησιμη στο (1,2) ,f(2)=1/ln2 νδο υπαρχει ενα χο στο (1,2) ωστε f(χο)=χο(1-lnχοf ' (xo)) οποιοσ μπορει γιατι εχω κολλησει εδω και ωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
για το 1ο παρε τα ορια των "ακραιων " και τα 2 πανε στο μηδεν .Το αριστερο θελει και αυτο κριτηριο παρεμβολης , το δεξι ειναι πιο απλο

Στο 2ο με τιποτα δεν καταλαβαινω τι γραφεις και τι ζηταει η ασκηση ?


Στο 1ο το δεξιά είναι συν άπειρο. Πως σου βγήκε Ο ??

Την βρηκα.Με κατι ξ1,ξ2 δεν ειναι?

Yeep.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Θα την κοιταξω.





























Σε λιγο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Στο 1ο το δεξιά είναι συν άπειρο. Πως σου βγήκε Ο ??



Yeep.:iagree:

Δικιο εχεις λαθος του το πα του παιδιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Θα την κοιταξω.

Σε λιγο.:P

ΟΚ. :thanks:
Βρήκα βέβαια ένα τρόπο να το βρω αλλά μην στην χαλάσω:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voulitsa

Νεοφερμένος

Η Voulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
η συναρτηση f ειναι συνεχησ στο [1,2] παραγωγησιμη στο (1,2) ,f(2)=1/ln2 νδο υπαρχει ενα χο στο (1,2) ωστε f(χο)=χο(1-lnχοf ' (xo)) οποιοσ μπορει γιατι εχω κολλησει εδω και ωρα

Rolle στην g(x)=f(x)*lnx-x
-----------------------------------------
Λοιπόν Voulitsa....
Η πρώτη είναι αρκετά απλή. Εξάλλου ο Μπάρλας απ τον οποίο είναι απ ότι νομίζω οι ασκήσεις σου έχει παρόμοιες.
και η δεύτερη όμως είναι απλή εφαρμογή:
α)Θέτεις με g(x) όλο αυτό που έχεις μέσα στο lim. Λείνεις ως προς f και διαιρείς και με χ και καταλλήγεις στο lim(g(x)-g(x)*Τ_Ρ(χ^2+1)/χ -2χημ(1/χ)) με το χ να τείνει στο συν άπειρο.ε αυτό κάνει αντίστοιχα 2-2-2=-2
β)Εδώ διαιρείς στον αριθμητή και στον παρονομαστή με χ και η άσκηση βγαίνει από μόνη της 1/3.
γ) από το (α) βγάζεις ότι lim(f(x))=-άπειρο για χ που τείνει στο συν άπειρο.
άρα το f(x)^3 -1<0 άρα βγάζεις το απόλυτο με αλλαγμένα πρόσημα, διαιρείς στο τέλος και με f(x) αριθμητή και παρονομαστή και η άσκηση βγαίνει ξανά από μόνη της:iagree: -απειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top