Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

VagosM

Νεοφερμένος

Ο βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τελικά έγραψα 19.6 και έκανα λάθος σε μια πράξη.
ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
εχω κολλήσει σε αυτές τις δυο

1.Δείξτε οτι έχει ακριβώς μια ρίζα lnx-2008+3x=0
΄Με θεώρημα bolzano και μονοτονία γινεται,Πώς?

2.Η f:R->R είναι συνεχής ,f^2(x)-2f(x)ημχ-1=0.Bρείτε τον τύπο της αν f(0)=-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Θεωρεις την f(x)=lnx-2008+3x, μετα ισχυει f'(x)=1/x + 3 που ειναι μεγαλυτερο απο το μηδεν για καθε χ>0. Μετα βρισκεις το συνολο τιμων, βλεπεις αν το 0 ανηκει σε αυτο και απο ΘΕΤ λες οτι εχει μια ακριβως ριζα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
εχω κολλήσει σε αυτές τις δυο

1.Δείξτε οτι έχει ακριβώς μια ρίζα lnx-2008+3x=0
΄Με θεώρημα bolzano και μονοτονία γινεται,Πώς?

2.Η f:R->R είναι συνεχής ,f^2(x)-2f(x)ημχ-1=0.Bρείτε τον τύπο της αν f(0)=-1.

και θέτοντας όπου χ=0 έχουμε τελικα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
γεια σαςςςςς θα θελα την βοήθεια σας έχω κολλήσει σε αυτήν την παραγωγο και μάλλον θα ναι καμια γέλια τελοσπάντων ευχαριστώ εκ τον προτερων
R'(80 + 4 t^2/5)=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παντως γραπτη δοκιμασια σε 45 λεπτα δεν τεσταρει τις γνωσεις σου στον βαθμο που πρεπει,αν ειναι ολοι να γραφουμε 100αρια στο σχολειο τοτε απλα κοροιδευομαστε...

πιστευω οτι για ενα αξιοπρεπες διαγωνισμα που προπαντων θα βοηθησει τον μαθητη να βρει τις αδυναμιες του δεν πρεπει να πεφτει κατω απο δυο ωρες...

αλλιως δεν εχει και νοημα να το γραψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.

και θέτοντας όπου χ=0 έχουμε τελικα:
thanks
-----------------------------------------
Θεωρεις την f(x)=lnx-2008+3x, μετα ισχυει f'(x)=1/x + 3 που ειναι μεγαλυτερο απο το μηδεν για καθε χ>0. Μετα βρισκεις το συνολο τιμων, βλεπεις αν το 0 ανηκει σε αυτο και απο ΘΕΤ λες οτι εχει μια ακριβως ριζα. :)
Παραγώγους δεν έχουμε κάνει ακόμα ,Πώς αλλιως μπορεί να λυθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εχω κολλήσει σε αυτές τις δυο

1.Δείξτε οτι έχει ακριβώς μια ρίζα lnx-2008+3x=0
΄Με θεώρημα bolzano και μονοτονία γινεται,Πώς?

f(x)=lnx-2008+3x

f(1)=0-2008+3=-2005
f(1000)=ln1000-2008+3000=ln1000+992>0
f(1)*f(1000)<0
Άρα η f έχει μία τουλάχιστον ρίζα στο (1,1000)

Για να δείξεις ότι έχει ακριβώς μία θα πάρεις μονοτονία.
Έστω χ1,χ2 στο (0,+οο) και χ1<χ2
<3x_2
\end{matrix}\right\} \Rightarrow \ln x_1+3x_1<\ln x_2+3x_2 \Rightarrow \\ \Rightarrow \ln x_1-2008+3x_1<\ln x_2-2008+3x_2" />
Άρα είναι γνησίως αυξουσα, οπότε η lnx-2008+3x=0 έχει ακριβλως μία ρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
f(x)=lnx-2008+3x

f(1)=0-2008+3=-2005
f(1000)=ln1000-2008+3000=ln1000+992>0
f(1)*f(1000)<0
Άρα η f έχει μία τουλάχιστον ρίζα στο (1,1000)


Για να δείξεις ότι έχει ακριβώς μία θα πάρεις μονοτονία.
Έστω χ1,χ2 στο (0,+οο) και χ1<χ2
<3x_2
end{matrix}right} Rightarrow ln x_1+3x_1<ln x_2+3x_2 Rightarrow Rightarrow ln x_1-2008+3x_1<ln x_2-2008+3x_2" />
Άρα είναι γνησίως αυξουσα, οπότε η lnx-2008+3x=0 έχει ακριβλως μία ρίζα.


αντι να ψαχνεις νουμερα μπορεις να δουλεψεις και με ορια στο και στο
-----------------------------------------
καμοια βοηθεια: Εστω η πολυωνυμικη συναρτηση f για την οποια ισχυει
Lim x-->-00 του f(x)/x^2+x+2=3 Αν η εφαπτομένη της cf στο Α(1,3) ειναι καθετη στην ευθεια (η) χ+y-2=o να βρειτε το τυπο της f


Εγω σκεφτηκα το εξης :

Για να υπαρχει το οριο και να ανηκει στο πρεπει ο βαθμος της F(x) να ειναι ιδιος με τον βαθμο του παρονομαστη αρα πρεπει

εχεις ενα σημειο της : το 1,3 αρα ....
εχεις το οτι ειναι καθετη η εφαπτομενη αρα και το (συντελεστης)
εχεις τελος το οριο ως 3η σχεση για να βρεις τον τυπο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
γεια σαςςςςς θα θελα την βοήθεια σας έχω κολλήσει σε αυτήν την παραγωγο και μάλλον θα ναι καμια γέλια τελοσπάντων ευχαριστώ εκ τον προτερων
R'(80 + 4 t^2/5)=



Άρα 1+1,6t
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
το 80 ειναι νουμερο.αρα εχει παραγωγο μηδεν.

αμα δεν ξερετε μην λυνετε ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
το 80 ειναι νουμερο.αρα εχει παραγωγο μηδεν.

αμα δεν ξερετε μην λυνετε ασκησεις.

επίσης εγώ δεν είπα να μου δώσετε την παραγωγο του 80 +4t^2 αλλα αν γίνετε όλης της παράστασης?
είναι επείγον εάν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
επίσης εγώ δεν είπα να μου δώσετε την παραγωγο του 80 +4t^2 αλλα αν γίνετε όλης της παράστασης?
είναι επείγον εάν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει .

(80 + 4t^2)' = 8t
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
ναι όντως είναι μηδέν. δεν είναι θέμα γνώσης απλά λάθους, γιατί στη συνέχεια βγάζω παράγωγο σταθερού όρου μηδέν. Προφανώς ήθελες να το παίξεις έξυπνος με το τελευταίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
R(80 + 4 t^2/5)= ?????????????????????????????
την παραγωγο t αποπάνω ζήτησα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
ναι όντως είναι μηδέν. δεν είναι θέμα γνώσης απλά λάθους, γιατί στη συνέχεια βγάζω παράγωγο σταθερού όρου μηδέν. Προφανώς ήθελες να το παίξεις έξυπνος με το τελευταίο.

Μην αγχώνεσαι. Και εγώ στην αρχή την πατούσα :)
Έλεγα (ln2)' = ln(1/2) :P
-----------------------------------------
R(80 + 4 t^2/5)= ?????????????????????????????

Δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς ζητάς; Δώσε την παράσταση να την παραγωγίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
δεν αγχώθηκα φίλε. το αποτέλεσμα μου βγήκε χάλια. θα το ξανακάνω. 8160τ+153,6τ^3. καταλαβαίνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
δεν αγχώθηκα φίλε. το αποτέλεσμα μου βγήκε χάλια. θα το ξανακάνω. 81+0τ+93τ^3. καταλαβαίνεις

Μα το R που κολλάει; Μήπως είναι R=την παράσταση και ζητάει R'=?
Ξαναπόσταρε την συνάρτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Μα το R που κολλάει; Μήπως είναι R=την παράσταση και ζητάει R'=?
Ξαναπόσταρε την συνάρτηση

yeahp !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
R'= 8/5*[1/(πέμπτης τάξης ρίζα του t^3)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top