Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με κριτήριο παρεμβολής φαντάζομαι, σπάσε το sinx απ'το υπόλοιπο και δοκίμασε τι βγάζεις. Ίσως θέλει αλλού το σπάσιμο αλλά νομίζω πάει σιγουρα με παρεμβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
μπορει κανεις σας να μου πει πως να δειξω οτι το λιμ ημχ/χ^ν=0;
χ->+απειρο

το ν ανηκει στο ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ο Μάνος έχει δίκιο: Πού ανήκει ο ν? Και για την ακρίβεια, ποιες τιμές μπορεί να πάρει? Διότι αν π.χ. ανήκει στους φυσικούς, τότε αν
1) ν = 0, το όριο δεν υπάρχει καθόλου
2) ν > ή ίσο του 1, τότε πράγματι το όριο που λες είναι μηδέν.
Τέλος πάντων, επειδή μάλλον ν > 1, κάνε κριτήριο παρεμβολής: πάρε δηλ. την απόλυτη τιμή του κλάσματος που είναι μικρότερη ή ίση από |1/χ^ν| κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Βρες την εξισωση της ευθείας που εφαπτεται στην καμπύλη f(x)=x^2 x>0 και σχηματιζει με τους αξονες τριγωνο εμβαδου 16 τ.μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εχω μια απορια στα μαθ... και ελπιζω να με βοηθησετε
z=λ+2+(3λ-1)i
1)να βρειτο το γεωμετρικο τοπο των εικνων του z?
2) να βρειτο το γεωμετρικο τοπο των εικωνω του μιγαδικου w για το οποιν ισχυει w=z+(1+i)
3)να βρειτο το μιγαδικο z με πλησιεστερη εικονα την αρχη (0,0)
για το 1 απλα λ+2=χ 3λ-1=y λυνω συστημα και βρισκω κατι της μορφης y=ax+b
ομως για το 2,3 τι γινεται ???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , εχω κολλησει σε μια ασκηση .. δινεται η συναρτηση
. Να βρειτε την εφαπτομένη της
στο σημειο της με τεταγμενη



Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εχω μια απορια στα μαθ... και ελπιζω να με βοηθησετε
z=λ+2+(3λ-1)i
1)να βρειτο το γεωμετρικο τοπο των εικνων του z?
2) να βρειτο το γεωμετρικο τοπο των εικωνω του μιγαδικου w για το οποιν ισχυει w=z+(1+i)
3)να βρειτο το μιγαδικο z με πλησιεστερη εικονα την αρχη (0,0)
για το 1 απλα λ+2=χ 3λ-1=y λυνω συστημα και βρισκω κατι της μορφης y=ax+b
ομως για το 2,3 τι γινεται ???:)

εχεις την σχεση για τα x,y απο το (α) ε θεσε τον w και θα εχεις

αν

και

Αρα και

απο την σχεση για τα x,y που εχεις κανε αντικατασταση και θα βρεις οτι αλλιως

για το 3 εχεις την ευθεια \epsilon : y=3x-7 απο το α ερωτημα για το z

Κανε σχημα και σκεψου τι κανατε περσυ στις ευθειες αν δεν μπορεις πεστο .. αν και πρεπει να το ξερεις πεφτει συχνα κατι τετοιο ...
-----------------------------------------
Γεια σας παιδια , εχω κολλησει σε μια ασκηση .. δινεται η συναρτηση
. Να βρειτε την εφαπτομένη της
στο σημειο της με τεταγμενη



Ευχαριστω!

ξερεις τον τυπο για την εφαπτομενη

Αρα αφου

Ειναι :

ε απο εδω συνεχισε το ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , εχω κολλησει σε μια ασκηση .. δινεται η συναρτηση
. Να βρειτε την εφαπτομένη της
στο σημειο της με τεταγμενη



Ευχαριστω!

Καταρχας παρατηρουμε οτι ειναι f(0)=ln2
Αρα στο σημειο (0,ln2)
f΄(x)=
Αρα f΄(0)=1/2
Μετα εξισωση ευθειας, αντικατασταση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μονο εσενα θα βοηθαω στις ασκησεις γιατι εισαι ο μονος που λεει ευχαριστω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
καμια βοηθεια σε εμενα σε αυτο που ανεβασα πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
(1)

Εστω Και τα σημεια στα οποια η εφαπτομενη τεμνει τους αξονες .. ειναι :



,

Αρα :

Αν στην (1) οπου x βαλω 0 θα βρω το y και αντιστοιχα αν βαλω οπου y το 0 θα βρω το x και θα εχω μια εξισωση με

Ειναι :


αντικατασταση και βρηκες το ε μετα εισαι οκ

P.S : δεν ειμαι απολυτα σιγουρος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
(1)

Εστω Και τα σημεια στα οποια η εφαπτομενη τεμνει τους αξονες .. ειναι :



,

Αρα :

Αν στην (1) οπου x βαλω 0 θα βρω το y και αντιστοιχα αν βαλω οπου y το 0 θα βρω το x και θα εχω μια εξισωση με

Ειναι :


αντικατασταση και βρηκες το ε μετα εισαι οκ

P.S : δεν ειμαι απολυτα σιγουρος !

Και εγω αυτα κανω και εγω δεν ειμαι απολυτα σιγουρος το ανεβασα μπας και βρει κανενας τπτ αλλο αλλα μονο αυτο,,,....Λογικα τοτε θα ειναι σωστο 2 ατομα το λεμε..!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Υπάρχει ένα λάθος: Δεν είναι x+y, αλλά xy. Και για την ακρίβεια, |xy|. Διότι δε γνωρίζουμε ποιους ημιάξονες θα τέμνει η εφαπτομένη.
Τελικά οι ζητ. εφαπτομένες είναι: y = 8x - 16 και y = - 8x - 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
αμαν ! β+υ/2 εγραψα εγω λαθος πολλαπλασιασμο ηθελα να βαλω σορρυ , ευχαριστω Αντωνη , για το απολυτο συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , εχω κολλησει σε μια ασκηση :

δινεται η συναρτηση
. Να βρειτε το εμβαδον του τριγωνου που σχηματιζεται απο τους αξονες και την εφαπτομένη της
στο
= 1.


Ο τυπος για να βρω το εμβαδον ειναι


εκανα πραξεις κ βρηκα τα 2 σημεια A και Β με ιδιες συντεταγμενες (1,0) και τα
και
με (1,0) ... και η οριζουσα βγαινει 0 ...

καμια βοηθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εχεις κανει λαθος πραξεις γιατι τα Α,Β ειναι τα σημεια στα οποια τεμνει η ευθεια τους αξονες , προκειτε ποτε να τεμνει και τους δυο στο ιδιο σημειο και μαλιστα στο 1,0 ? :P

μπορεις να βρεις το εμβαδο και ετσι : Αν και τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εστω μια συναρτηση f παραγωγισιμη στο R για την οποία υποθετουμε οτι
f(μ-χ)=f(μ+χ)+2χ xeR Ν.Δ.Ο η εφαπτομένη της cf στο Α(μ,F(μ)) ειναι καθετη στην ευθεια δ: x-y+2=0

χελπππππ!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VagosM

Νεοφερμένος

Ο βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για σας θα ήθελα να σας ρωτήσω τι απόδειξή θα μπορούσε να μας βάλει στο διαγώνισμα, γράφουμε μιγαδικούς και μέτρο.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
οι αποδειξεις ειναι ελαχιστες μπορεις να μαθεις απλα μια και τις ξερεις ολες ... δηλαδη ολες βγαινουν με εναν τροπο ειναι ευκολες σε εμας εβαλε το αθροισμα συζηγων .... δεν εχει αξια να μην τις κοιταξεις ολες ειναι ο,τι πιο ευκολο μπορει να σου βαλει η αποδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top