Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

mar_prin

Νεοφερμένος

Η mar_prin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
1. μην αγχωνεσαι 2. βρες ενα καλο βοηθημα (προσωπικα σου προτινω μπαρλα) και λυσε τα λυμμενα παραδειγματα και μετα προσπαθησε να λυσεισ τισ ασκησεισ σου. βεβαια ολα αυτα αφου εχεισ κατανοησει πληρωσ την θεωρια!!!!!!!!! 3.προσπαθησε να γραψεισ αοδε 100 (δεν ειναι πολυ δυσκολο απλα θελει παρα πολυ παπαγαλια) και μαθηματικα γενικησ και αεππ οσο πιο καλα μπορεισ!!! ωστε να εχεισ το περιθωριο να γραψεισ λιγοτερο καλα στα μαθ. κατ. σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλο κουραγιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
λοιπον αν στα υπολοιπα μαθηματα γραψεις πολυ καλα και αποτυχεις σε ενα μαθημα δεν ειναι προβλημα!!αλλα μην τα παρατας απο τωρα ακομα ειναι η αρχη και μπορει μετα να σου φαινονται γελοια αυτα που δυσκολευεσε τωρα!

Επειδή τα μαθηματικά είναι μάθημα βαρύτητας, αν δε γράψει κάποιον αξιοπρεπή βαθμό, θα έχει σημαντικές απώλειες μορίων.

Προτείνω πιο σοβαρό διάβασμα, αυτά που δεν έχεις καταλάβει να τα εντοπίσεις και να τα ξαναδιαβάσεις και να ρωτάς τους καθηγητές σου για ό,τι απορίες έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...Έχω λύσει μια άσκηση 3 φορες και τις 3 την εκανα λάθος....please βοηθήστε με :

An f(X)=x^2+1/x+1-ax+b να βρειτε τα α,β Ε R
για τα οποια ισχύει lim f(x)=0(x--->+oo)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...Έχω λύσει μια άσκηση 3 φορες και τις 3 την εκανα λάθος....please βοηθήστε με :

An f(X)=x^2+1/x+1-ax+b να βρειτε τα α,β Ε R
για τα οποια ισχύει lim f(x)=0(x--->+oo)


τότε α = b = 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greggr

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μήπως νοιώθεις ότι έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις;;
Διότι πάρα πολλοί μαθητές το έχουν αυτό.
Γενικώς κάνε μια πολύ καλή επανάληψη αργά αργά την ύλη πρώτης και δευτέρας (λιγότερο τη δεύτερη) και μετά πιάσε την τρίτη.

Πάνε απ' όλα όπως σου ανέφεραν και οι προηγούμενοι μην πανικοβάλεσσαι.

Αν σε παρηγορεί επίσης να σου πω ότι δεν μου φαίνεται αξιοπεριέργο που αντιμετωπίζεις κάποια προβλήματα αφού η ύλη που έχεις καλύψει (μιγαδικοί φαντάζομαι) είναι εντελώς καινούρια για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...Έχω λύσει μια άσκηση 3 φορες και τις 3 την εκανα λάθος....please βοηθήστε με :

An f(X)=x^2+1/x+1-ax+b να βρειτε τα α,β Ε R
για τα οποια ισχύει lim f(x)=0(x--->+oo)



άτοπο οπότε πρέπει



και



Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.


Για να είναι
πρέπει ο βαθμός του αριθμητή να είναι μικρότερος του βαθμού του παρονομαστή.

Άρα 1 - α = 0 και b - a = 0.
Eπομένως α = b = 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeddruller

Νεοφερμένος

Ο Jeddruller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά κάνω φροντιστήριο από το καλοκαίρι και έχω φτάσει στις συναρτήσεις 1 - 1. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τίποτα και εχει αρχισει να με πιάνει ενας πανικος και μια απελπισία για το τι θα κανω.... Φοβάμαι οτι θα αποτύχω και θα απογοητεύσω τους γονείς μου, οι οποίοι εχουν ξοδέψει τοσα πολλά για μένα περσυ και φετος και φοβαμαι οτι δεν το αξιζω.....

Φίλε μου μην απελπίζεσαι ίσως να μην έχεις τις σωστές βάσεις γιατί γενικά στα μαθηματικά χρειάζεται να μην έχεις κενά από την αρχή...

αλλά και ο καθηγητής σου εφόσων δεν μπορείς να τον καταλάβεις, γιατί δεν τα αναλύει πιό πολύ; να σου τα πει απλά;

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα (ο καθηγητής μ δεν τον ένοιαζε κ τόσο αν θα τα καταλάβω, αρκεί αυτός να πληρωνόταν....)

Σου συμβουλέυω να πάρεις ένα-δύο βοηθήματα στα μαθηματικά....εκεί γράφουν όλη τη θεωρεία (φυσικά αποδείξεις και ορισμούς από το βιβλίο να τα μαθαίνεις). Θα σε βοηθήσει πολύ.


Υ.Γ: Εγώ έτσι έγραψα 100% και 98% στα μαθηματικα (δλδ 99%)

Υ.Γ.2: Καλή επιτυχία!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Παιδια σορρυ αν ξεφευγω απτο τοπικ...αλλα την κυριακη γραφω φυσικη κατ. (στις ταλαντωσεις) κ συνειδητοποιησα οτι δεν ξερω ποτε ακριβως εφαρμοζουμε την αδο...την αδμε...την ΘΜΚΕ...κτλ..!!!!!! επισης το Κ+U=Eταλ μπορουμε να το εφαρμοζουμε σε ολες τις ασκ. ετσι δν ειναι??! βοηθηστε με οποιος ξερει πανω σαυτα! πληζζζζ! επειγον περιστατικο!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ΤHANKS και τους 2 παιδια :).Ομως κολλάω κάπου...Ναι μεν γνωρίζουμε ότι ο βαθμός του αριθμητή πρέπει να είναι μικρότερος του παρονομαστή όμως μήπως χρειάζεται απόδειξη καθώς το σχολικό βιβλίο δεν το αναφέρει ξεκάθαρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ΤHANKS και τους 2 παιδια :).Ομως κολλάω κάπου...Ναι μεν γνωρίζουμε ότι ο βαθμός του αριθμητή πρέπει να είναι μικρότερος του παρονομαστή όμως μήπως χρειάζεται απόδειξη καθώς το σχολικό βιβλίο δεν το αναφέρει ξεκάθαρα?
Αμα δεις τη λύση μου, χωρίς να το έχω πάρει αυτό ως δεδομένο, καταλήγω σε άτοπο, οπότε πρέπει να ισχύει αυτή η υπόθεση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
1. μην αγχωνεσαι 2. βρες ενα καλο βοηθημα (προσωπικα σου προτινω μπαρλα) και λυσε τα λυμμενα παραδειγματα και μετα προσπαθησε να λυσεισ τισ ασκησεισ σου. βεβαια ολα αυτα αφου εχεισ κατανοησει πληρωσ την θεωρια!!!!!!!!! 3.προσπαθησε να γραψεισ αοδε 100 (δεν ειναι πολυ δυσκολο απλα θελει παρα πολυ παπαγαλια) και μαθηματικα γενικησ και αεππ οσο πιο καλα μπορεισ!!! ωστε να εχεισ το περιθωριο να γραψεισ λιγοτερο καλα στα μαθ. κατ. σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλο κουραγιο!!
Γνωμη μου αλλα θεωρω οτι ο μπαρλας ξεφευγει σε καποια σημεια...ισως να απογοητευτει,εγω θα του προτεινα το σαββαλα,εχει πιο προσιτες ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν ο εκθέτης είναι ο ιδιος αριθμός τότε ισχύει,αν όχι δεν ισχύει.
και δεν πιστεύω αν είναι γενικά περιττός όπως λες εσύ ο εκθέτης να ισχύει.Π.χ δεν ισχύει (εφόσον α=β) ότι 2^3=2^5..
Αλλά αν καταλήξεις α^γ=β^γ τότε φυσικά ισχύει α=β.
Και μη μπερδεύετε αυτό (α+β)^γ με αυτό α^γ+β^γ=0 είναι τελείως διαφορετικά αποετελέσματα.
δεν νομίζω πως οι δυνάμεις δίνουν αποτέλεσμα ίσο με 0,εκτός αν η βάση είναι 0.Γιατί ακόμα και όταν ο εκθέτης είναι 0 το αποτέλεσμα πάντα είναι ίσο με 1.ενώ αν είναι αρνητικός το αποτέλεσμα(χ) π.χ είναι 1>χ>0 παντα.
Ναι εννοείται όταν η βάση είναι 0. Αυτονόητο είναι απλά δεν ήθελα να πολυλογώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaki31494

Νεοφερμένος

Η evaki31494 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας
εχω κολλησει σε μια ασκηση (μπορει να σας φανει χαζη)............
τεσπα η ασκηση
αν για μια συναρτησηf ισχθει 2f(x)-3f(1/x)=x^2 μεχ διαφορο του 0 να βρεθει η f(2).

Υ.Γ εχωκανει κατι αλλα δεν ειμαι και σιγουρη..............
ευχαριστω εκ των προτερων..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Γεια σας
εχω κολλησει σε μια ασκηση (μπορει να σας φανει χαζη)............
τεσπα η ασκηση
αν για μια συναρτησηf ισχθει 2f(x)-3f(1/x)=x^2 μεχ διαφορο του 0 να βρεθει η f(2).

Υ.Γ εχωκανει κατι αλλα δεν ειμαι και σιγουρη..............
ευχαριστω εκ των προτερων..............
Γεια σου συντοπιτισσα!!:D Λοιπον:
για χ=2 η σχεση γινεται: 2f(2)-3f(1/2)=4 (1)
για χ=1/2 η σχεση γινεται: 2f(1/2)-3f(2)=1/4 (2)
Τωρα πολ/ζουμε και τα δυο μελη της (2) με το 3/2 και η (2) γινεται:
3f(1/2)-(9/2)f(2)=3/8. και τωρα προσθετουμε τις δυο σχεσεις κατα μελη και εχουμε:
2f(2)-3f(1/2)+3f(1/2)-(9/2)f(2)=4+(3/8) <==> 2f(2)-(9/2)f(2)=(32/8)+(3/8) <==> (4/2)f(2)-(9/2)f(2)=35/8 <==> (-5/2)f(2)=35/8 <==>f(2)=-70/40=-7/4 άρα f(2)=-7/4

αν δεν καταλαβες κατι απ αυτα π γραφω πες μου να σ το εξηγησω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaki31494

Νεοφερμένος

Η evaki31494 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αχ σε ευχαριστω...........
με εσωσες.........................
συντοπιτη.............
τα καταλαβα.........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
αχ σε ευχαριστω...........
με εσωσες.........................
συντοπιτη.............
τα καταλαβα.........................
Τιποτα:D:D:no1::no1:!! Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δινεται η συνεχης συναρτηση f: IR --> IR για την οποια ισχυουν f(0)=0 και
. Να δειξετε οτι υπαρχει τουλαχιστον τετοιο ωστε .

Δεν μπορω να καταληξω πουθενα. Θα εκτιμουσα μια βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Νομιζω οτι το περνεις χωρις αποδειξη


με αποδειξη παιδια ,στο σχολειο φωναζουν να γραφουμε και την αποδειξη

στο φροντ. το θεωρουν θεωρια αλλα θελει αποδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Δινεται η συνεχης συναρτηση f: IR --> IR για την οποια ισχυουν f(0)=0 και
. Να δειξετε οτι υπαρχει τουλαχιστον τετοιο ωστε .

Δεν μπορω να καταληξω πουθενα. Θα εκτιμουσα μια βοηθεια.

Θεωρούμε συνάρτηση g, με



...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top