Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κανεις την αντικατασταση οπως ειπε ο hale, σου βγαινει ελλειψη, απο τους τυπους των κωνικων τομων βρισκεις εστιες και μικρο/μεγαλο αξονα και τα υπολοιπα ειναι παιχνιδακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
οκ θα κάνω ότι είπε ο hale και θα δω τι θα βγει.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitriS4Real

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει σε αυτήν την άσκηση..
Δίνονται οι συναρτήσεις F(x)=x/e*-1 και g(x)=τετραγωνική ρίζα 1-e*(όπου e* ειναι e εις την χ)
Να βρείτε τις συναρτήσεις fog και g2(τετράγωνο) - 1/f
Υ.Γ.Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα γιατί εχω μάθημα το απόγευμα θα το εκτιμούσα αφάνταστα...Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω κολλήσει σε μια άσκηση με μιγαδικούς που λέει:
δίνονται οι μιγαδικοί z,οι οποίοι είναι ρίζες της εξίσωσης:
(όπου z* ο συζυγής).

α)Να βρείτε τον γεωμετρικό τόπο της εικόνας Μ του z
β)Αν ο παραπάνω τόπος είναι έλλειψη,να βρείτε τους μιγαδικούς με εικόνες τις εστίες και τα άκρα του μεγάλου άξονα.

Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να βοηθησω :

Για τις Εστιες κτλ πρεπει να βρεις τα βιβλια της Β' γιατι αν το ψαξεις μονος σου θα σου μεινει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ ,πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου.
απλός εγώ προσπάθησα να το λύσω ως προς z.Για αυτό και μπερδέυτηκα.Τελικά ήταν σχετικά εύκολο.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Παιδιά Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει σε αυτήν την άσκηση..
Δίνονται οι συναρτήσεις F(x)=x/e*-1 και g(x)=τετραγωνική ρίζα 1-e*(όπου e* ειναι e εις την χ)
Να βρείτε τις συναρτήσεις fog και g2(τετράγωνο) - 1/f
Υ.Γ.Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα γιατί εχω μάθημα το απόγευμα θα το εκτιμούσα αφάνταστα...Ευχαριστώ


Δημήτρη, οι συναρτήσεις που δίνει η άσκηση είναι και ;
Οι συναρτήσεις έχουν πεδίο ορισμού το δηλ., οι συναρτήσεις ορίζονται σε όλο το εκτός από εκεί που μηδενίζονται (για x=0).

Για να βρεις το ή θα πρέπει να θέσεις όπου το . Πράγματι,



Στην δεύτερη περίπτωση, η διαφορά συναρτήσεων υπολογίζεται ως εξής: για κάθε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ξεθάβω το thread, επειδή ρώτησα τον καθηγητή στο φροντιστήριο για το ίδιο πράγμα, και μου είπε πως οτιδήποτε υπάρχει στο βιβλίο, είτε είναι στην θεωρία, είτε είναι εφαρμογή άσκησης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι, δίχως απόδειξη. (Οδηγία του ΠΙ, είπε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o.m.g

Νεοφερμένος

Ο o.m.g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια δεν μου βγαινει ενα συστημα : (χ^2-y^2)+(x^2+y^2)i=3+5i με xy<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια δεν μου βγαινει ενα συστημα : (χ^2-y^2)+(x^2+y^2)i=3+5i με xy<0



και

προσθεσε κατα μελη και θα βρεις μετα παρε περιπτωσεις για το x και βρες και το y ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Δημήτρη, οι συναρτήσεις που δίνει η άσκηση είναι και ;
Η συνάρτηση έχει πεδίο ορισμού το δηλ., οι συναρτήσεις ορίζονται σε όλο το IR εκτός από κει που μηδενίζονται (για x=0).

Για να βρεις το ή θα πρέπει να θέσεις όπου το . Πράγματι,



Στην δεύτερη περίπτωση, η διαφορά συναρτήσεων υπολογίζεται ως εξής: για κάθε

Το πεδίο ορισμού της g είναι το (- , 0].
Το πεδίο ορισμού των fog και g^2-1/f είναι το (- , 0).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o.m.g

Νεοφερμένος

Ο o.m.g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να σε καλα φιλε ,ευχαριστω πολυ ...Πολυ χρησιμο site :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
βασικα και εγω ρωτησα και μου ειπαν οτι αυτο το συγκεκριμενο επρεπε να ειναι στην θεωρια και ετσι δινουν καθε χρονο οδηγια στους διορθωτες να το λαμβανουν σωστο και χωρις αποδειξη (Υ.Γ η αποδειξη ειναι μιση σειρα αλλα λεμε τωρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
βασικα και εγω ρωτησα και μου ειπαν οτι αυτο το συγκεκριμενο επρεπε να ειναι στην θεωρια και ετσι δινουν καθε χρονο οδηγια στους διορθωτες να το λαμβανουν σωστο και χωρις αποδειξη (Υ.Γ η αποδειξη ειναι μιση σειρα αλλα λεμε τωρα :P)

Σωστά.
Άλλωστε θα αποτελεί ένα μικρό κομμάτι της λύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivadiego

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα απο μιγαδικους, πιστευω πως εξισωνεις τα μελη φανταστικα με φαναταστικα και πραγματικα με πραγματικα και με μεθοδο αντιθετων συντελεστων και προσθεση κατα μελη, πρεπει να βγαινει... x=+-2 και y=+-1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γενικα φιλε o.m.g οταν εχεις ισοτητες μιγαδικων(καλη ωρα σαν το συστημα που εβαλες)απλα παιρνεις ισα πραγματικα μερη και ισα φανταστικα μερη. Και γω μπερδευομουν με αυτα στην αρχη, δεν ειναι τιποτα, piece of cake. :)
Πχ
5x + yi = 10 + i
Παιρνεις 5x=10 <=> x=2 και y=1 (ο συντελεστης του i δηλαδη) και αυτο ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Το πεδίο ορισμού της g είναι το (- , 0].
Το πεδίο ορισμού των fog και g^2-1/f είναι το (- , 0).

Ζητώ συγγνώμη για το λάθος βιασύνης.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, συνάδελφε.


η λύση γράφτηκε στο πόδι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o.m.g

Νεοφερμένος

Ο o.m.g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γενικα φιλε o.m.g οταν εχεις ισοτητες μιγαδικων(καλη ωρα σαν το συστημα που εβαλες)απλα παιρνεις ισα πραγματικα μερη και ισα φανταστικα μερη. Και γω μπερδευομουν με αυτα στην αρχη, δεν ειναι τιποτα, piece of cake. :)
Πχ
5x + yi = 10 + i
Παιρνεις 5x=10 <=> x=2 και y=1 (ο συντελεστης του i δηλαδη) και αυτο ηταν.

Ευχαριστω πολυ ..βρηκα το αποτελεσμα τελικα ευκολο ηταν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asap

Νεοφερμένος

Ο asap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Λοιπόν έχω την εξής απορία-Οταν έχουμε την f(f(x))-f(x)+1=e^2 και θέλουμε να δείξουμε οτι είναι 1-1.Αρχίζουμε την γνωστή διαδικασία και φτάνουμε στο e^x1=e^x2.Mπορούμε να πούμε χ1=χ2? Η' δεν ισχυει?Οπότε πρέιπει να το δείξουμε με άλλο τρόπο?

Επίσης με ποιόν τρόπο λύνεται αυτή f(x)+f(x^3)<f(x^2)+f(x^5),x>1,f αυξουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Λοιπόν έχω την εξής απορία-Οταν έχουμε την f(f(x))-f(x)+1=e^2 και θέλουμε να δείξουμε οτι είναι 1-1.Αρχίζουμε την γνωστή διαδικασία και φτάνουμε στο α)e^x1=e^x2.Mπορούμε να πούμε χ1=χ2? Η' δεν ισχυει?Οπότε πρέιπει να το δείξουμε με άλλο τρόπο?

Επίσης με ποιόν τρόπο λύνεται αυτή β)f(x)+f(x^3)<f(x^2)+f(x^5),x>1,f αυξουσα
α) Οταν έχεις ισότητα 2 αριθμών υψωμένων σε δύναμη αν οι βάσεις είναι οι ίσες (στη προκειμένη περίπτωση είναι e=e) τότε και δυνάμεις θα είναι υποχρεωτικά ίσες, άρα e^x1=e^x2 <=> x1=x2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asap

Νεοφερμένος

Ο asap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ok thanks,καμια ιδέα για το άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top