Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
1. Αρκει νδο :
και εστω δηλαδη . Επισης
αρα ετσι η σχεση γινεται


που ισχυει αρα

2. Αν μιλαμε για τον ιδιο w τοτε απο ερωτημα 1. ο wεR και:

ομως wεR αρα ή ή
και οταν y=0 αφου z=x+yi τοτε και :D


ρε συ για το πρωτο μου βγηκε πιο γρηγορα για το 2ο εννουσε κατι αλλο οχι αυτο που εγραφε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kampi-kampi

Νεοφερμένος

Η kampi-kampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω παρα παρ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ρε συ για το πρωτο μου βγηκε πιο γρηγορα για το 2ο εννουσε κατι αλλο οχι αυτο που εγραφε :P
Τι εννοεις πιο γρηγορα?? απλα το εγραψα αναλυτικα.. στο 2 οχι τπτ, γιατι υπαρχουν μερικες ηλιθιες ασκησεις που εννοουν αλλο μιγαδικο αλλα βαζουν το ιδιο γραμμα..:P και επισης ηταν πολυ εμφανες αν |z|=1 τοτε ο w του πρωτου ερωτηματος εβγαινε w=z+1/z απλα αντικαθιστωντας |z|=1.. και γενικα η διατυπωση στο 2ο δεν εδειχνε πως πρεπει να παρουμε δεδομενο οτι wεR.. Αυτα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Τι εννοεις πιο γρηγορα?? απλα το εγραψα αναλυτικα.. στο 2 οχι τπτ, γιατι υπαρχουν μερικες ηλιθιες ασκησεις που εννοουν αλλο μιγαδικο αλλα βαζουν το ιδιο γραμμα..:P και επισης ηταν πολυ εμφανες αν |z|=1 τοτε ο w του πρωτου ερωτηματος εβγαινε w=z+1/z απλα αντικαθιστωντας |z|=1.. και γενικα η διατυπωση στο 2ο δεν εδειχνε πως πρεπει να παρουμε δεδομενο οτι wεR.. Αυτα:D

Εννοω πιο γρηγορα γιατι δεν εθεσα δες λιγο τι εκανα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Εννοω πιο γρηγορα γιατι δεν εθεσα δες λιγο τι εκανα :P
αχαααα!! Οκ μπηκα !! Πολυ καλη σκεψη και πιο συντομη!! και για το 2ο:D:D:no1::no1:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Λύνοντας μία άσκηση έπεσα σε μια παράσταση της μορφής: α^5=β^5...Αφού ο εκθέτης είναι περιττός μπορούμε να ισχυριστούμε ότι α=β ή είναι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό γιατί

α^5 - b^5=0 =>
(a-b)^5=0 =>
a-b=o =>
a=b

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό γιατί

α^5 - b^5=0 =>
(a-b)^5=0 =>
a-b=o =>
a=b

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.


Όχι, από το α^5 - b^5=0 δεν πάμε εδώ (a-b)^5=0.

Απλά λες ότι αφού είναι περιττός ο εκθέτης, τότε θα ισχύει a=b.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό γιατί

α^5 - b^5=0 =>
(a-b)^5=0 =>
a-b=o =>
a=b

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

Νομίζω ότι ο συλλογισμός σου είναι λάθος γιατί έστω α=2 και β=1 τότε α^5-β^5=0
2^5-1^5=0
Τότε το (α-β)^5=α^5-β^5 (οπως γράφεις) δεν ισχύει γιατί 2^5-1^5=32-1=31 και όχι (α-β)^5=(2-1)^5=1^5=1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό γιατί

α^5 - b^5=0 =>
(a-b)^5=0 =>
a-b=o =>
a=b

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

Αυτό που λες δεν στέκει καθόλου.Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με τις δυνάμεις.
Αλλά
a^5=b^5 <=> a=b
γιατι απλά η a^x είναι 1-1 συνάρτηση και είναι υψωμένο σε περιττή δύναμη.
Πρέπει όμως τα a και b να ανήκουν στο πεδίο ορισμού,δηλαδή a,b>0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Λύνοντας μία άσκηση έπεσα σε μια παράσταση της μορφής: α^5=β^5...Αφού ο εκθέτης είναι περιττός μπορούμε να ισχυριστούμε ότι α=β ή είναι λάθος?

Ναι, λες ότι αφού είναι υψωμένα στην πέμπτη (περιττή δύναμη) ισχύει α=β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν στέκει καθόλου.Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με τις δυνάμεις.
Αλλά
a^5=b^5 <=> a=b
γιατι απλά η a^x είναι 1-1 συνάρτηση.
Πρέπει όμως τα a και b να ανήκουν στο πεδίο ορισμού,δηλαδή a,b>0

Μα έτσι κι αλλιώς είναι a,b>0 αφού έχουμε περιττή δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μα έτσι κι αλλιώς είναι a,b>0 αφού έχουμε περιττή δύναμη.

αν α=β=-1<0 πάλι δεν ισχύει?
άρα δεν είναι ανγκαστικά α,β>0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
αν α=β=-1<0 πάλι δεν ισχύει?
άρα δεν είναι ανγκαστικά α,β>0

Σωστά, δικό μου λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σωστά, δικό μου λάθος.

Λάθος βιασύνης υποθέτω, συμβαίνουν σε όλους συχνά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μπέρδεψα λιγάκι τις ιδιότητες γιατί βιαζόμουν. Συγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Σωστά, δικό μου λάθος.

Λολ,καλα,μπούρδες λέω,δεν είναι εκθετική συνάρτηση...
σορυ xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο συλλογισμός σου είναι λάθος γιατί έστω α=2 και β=1 τότε α^5-β^5=0
2^5-1^5=0
Τότε το (α-β)^5=α^5-β^5 (οπως γράφεις) δεν ισχύει γιατί 2^5-1^5=32-1=31 και όχι (α-β)^5=(2-1)^5=1^5=1...

Ρε παιδιά, τι νομίζω και νομίζω. Είναι ΛΑΘΟΣ. Δε μπορούμε με τα νομίζω να παίζουμε με τις γνώσεις των παιδιών. ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Όσο για την ισότητα, ναι είναι σωστή. α^5=β^5 <=> α=β επειδή ο εκθέτης είναι περιττός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι νομίζω και νομίζω. Είναι ΛΑΘΟΣ. Δε μπορούμε με τα νομίζω να παίζουμε με τις γνώσεις των παιδιών. ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Όσο για την ισότητα, ναι είναι σωστή. α^5=β^5 <=> α=β επειδή ο εκθέτης είναι περιττός.

Δεν καταλαβαίνω το ύφος του μηνύματος σου...Γράφω "νομίζω" γιατί δεν είμαι σίγουρος...Είναι απλό...Παρακάτω παραθέτω τον δικό μου συλλογισμό...Όποιος τον βλέπει τον κρίνει...Δόξα τω θεω μυαλό όλοι έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top