Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το τελευταίο πως γίνεται? Δοκίμασα με θέσιμο e^x = u και δεν μου βγαίνει. Επίσης με παραγοντική φαντάζομαι πάλι δεν γίνεται...:what::what:
-----------------------------------------
Ξέμεινα από ιδέες! Πάω να διαβάσω θεωρία..αν το βρει κανένας (λογικά εύκολο θα είναι) ας το ποστάρει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harispgp

Νεοφερμένος

Ο Harispgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
προφανως μεσω της ιδιοτητας Υ=f(x)<=>x=f-1(y) και υπολογιζεις πρακτικα το εμβαδο της f και οχι της αντιστροφης σε αλλα ακρα ολοκληρωσης
απλα δεν μπορω να το κανω αυτη τη στιγμη..Ειναι και μεγαλο :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Fallen

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φίλε ξεκίνησα να τη κάνω στο word αλλά δεν τη παλεύω τη νύστα. Θα στο δώσω αύριο το πρωί που θα ξυπνήσω. Πάντως αν σε καίει πολύ δοκίμασε να θέσεις όπου χ=-y και κάτι θα βγει νομίζω. Καληνύχτα! :bye:
-----------------------------------------
Και μην ξεχνάτε το πεδίο ορισμού της f και f^-1 που πρέπει να βρείτε γιατί κάνει την άσκηση λιγο πιο δύσκολη απ' ότι φαίνεται. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σωστό ή Λάθος;

Αν μία μη σταθερή συνάρτηση f ορισμένη στο R, παρουσιάζει μοναδικό τοπικό μέγιστο M και μοναδικό τοπικό ελάχιστο m, τότε m<=f(x)<=M για κάθε x στο R.


Η απάντηση είναι λάθος αλλά όχι γιατί δεν ξέρουμε αν η f είναι συνεχής. Και συνεχής να είναι η f στο R πάλι λάθος είναι. Θεωρείστε για παράδειγμα την συνάρτηση f(x)=(x^3)-6*(x^2)+9*x.

Αν κάνετε την μελέτη θα βρείτε ότι η f παρουσιάζει 1 μόνο τοπικό μέγιστο στο x1=1 και 1 μόνο τοπικό ελάχιστο στο x2=3, αλλά το πεδίο τιμών της f είναι το R που σημαίνει ότι η f δεν έχει ολικό ελάχιστο ούτε ολικό μέγιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
το δ ερωτημα! ισως να εχω κανενα μικρολαθακι στις πραξεις!! το οποιο ειναι και το ζητουμενο εμβαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
u=f-1(x)<=>f(u)=x, f'(u)du=dx αντικατάσταση στο Ολοκλήρωμα και λύση με παραγοντική (μην ξεχάσεις να αλλάξεις τα όρια ολοκλήρωσης).

Στην προκειμένη περίπτωση λύνεται και αν αντικαταστήσεις την f-1 αλλά επειδή συνήθως δεν θα μπορείς να τη βρεις οπότε καλό είναι να το θυμάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rotundjere

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμπάκα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χμμ,εγω δεν σκεφτηκα να κανω αυτο στο ολοκληρωμα και εθεσα το e^x=u και και ειχα:
S[1/(1+u)u]du (απο 1 εως e,δεν ξερω πως να βαλω τα ακρα και το ολοκληρωμα...),και μετα χρησιμοποιησα τα Α,Β για να το λυσω και βγηκε ιδιο αποτελεσμα με αυτο του ledzeppelinick
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Fallen

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν και αργά ορίστε η άσκηση! :jumpy::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Άσκηση11.doc
    153 KB · Εμφανίσεις: 244

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ρε παιδιά μια ερώτηση...πώς σας έρχεται να θέσετε χ = -u ή να πολλαπλασιάσετε με e^(-x) ? Δεν μπορώ να καταλάβω!:what::what::what::what: (πείτε κανένα μυστικό:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harispgp

Νεοφερμένος

Ο Harispgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σωστό ή Λάθος;

Αν για μια συναρτηση f παραγωγισιμη στο [α,β], υπαρχουν x1,x2 που ανηκουν στο [α,β] ετσι ωστε f(x1)>f(a)>f(b)>f(x2),τοτε υπαρχει ξε(α,β),ωστε f '(ξ)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Νομίζω σωστό, γιατί στο σημείο που θα αλλάζει η μονοτονία θα έχουμε αναγκαστικά ακρότατο και επειδή f παραγωγ άρα και συνεχής στο [α,β]...σωστά?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Fallen

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συνήθως σε τέτοια ολοκληρώματα βρίσκουμε το εμβαδο με την αντίστροφη. Υπάρχουν και άλλα τρικ όμως. Όταν έχεις ολοκλήρωμα με όρια α,β μπορεις να θεσεις χ=α+β-υ
καλό είναι και το χ=-υ σε κάτι τέτοιες κλασματικές που έχουν σαν παρανομαστή εκθετική.
Επίσης όταν έχεις 1/(1+χ^2) θέτεις χ=εφχ. Είναι και κάτι άλλα που υπάρχουν αλλά τα έχουν τα βοηθήματα για να εντυπωσιάσουν όπως οι αντικαταστάσεις euler κλπ.
Επίσης να προσέξεις άν λέει η f είναι άρτια ή περιττή τότε πας καρφωτά για να θέσεις χ=-υ.
Αν τα θές όλα πες μου και θα προσπαθήσω να στα δώσω αλλα αυτά πιστεύω πως είναι αρκετα. Εξάλου στο σχολικό η μέθοδος αντικατάστασης είναι μυστήρια δοσμένη και συνηθίζεται να μην τη χρησιμοποιύν και πολύ στις εξετάσεις... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Χελλου παιδια, να σας ρωτησω κατι και γω..Στις ασκησεις ποσο αναλυτικοι ειστε στην εξηγηση; Εμενα ο καθηγητης μου μου λεει πως πρεπει να ειμαστε πολυ αναλυτικοι, αλλα ποσο πια;! Πραγματικα αισθανομαι πως αν ειναι να τα γραφω ξεψειριζοντας δε θα μου φτασει ο χρονος... Απο την αλλη εχω ακουσει πως ατομο που εγραφε τα τελειως βασικα πηρε 20. Ξερετε κατι για το πως βαθμολογουν σε αυτο το θεμα; Εσεις πως θα τα γραφετε;

:s :s :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panv99

Νεοφερμένος

Ο panv99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
απ οτι μου λενε οταν λυνεις μια ασκηση πρεπει να σκεφτεσαι οτι ο διορθωτης δν γνωριζει (ουτε φυσικη ουτε μαθηματικα κλπ) και οτι περιμενει απο εσενα να του διδαξεις....βεβαια κατι τετοιο δεν ισχυει κ γι αυτο δν χρειαζεται να εισαι πολυ υπερβολικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
μανολη βαλε καμια ασκηση αυριο δινουν τα παιδια επεσημανε τους τι να προσεξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papasam

Νεοφερμένος

Ο papasam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και εγώ παιδιά ώς προς h έκανα DL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ε απ'τη στιγμή που στο όριο λέει h -> 0, τι ψάχνουμε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πχ εχει μια συναρτηση f(x) = e^x / (x^2 + 1) και θες να την παραγωγισεις. Πρεπει να γραψεις f ' (x) = [(e^x)' * (x^2 + 1) - e^x * (x^2 + 1)' ] / (x^2 + 1 )^2
....; Το θεωρω υπερβολη ασπουμε αυτο.

Οπως επισης αν θες να εφαρμοσεις πχ θεωρημα Ρολ , πρεπει να πεις f συνεχης στο [α,β]. παραγωγισιμη στο (α,β) , f(a) = f(b) αρα η εφ ικανοποιει τις υποθεσεις του θεωρηματος Ρολ........ μπλα μπλα μπλα .... Ετσι πρεπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasna

Νεοφερμένος

Ο kwstasna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι...
μου τα ειπε και καθηγητης στο φροντ....
μπορει να πεσεις σε μανιαμουνια εξεταστη...

;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top