Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
δεν υπαρχει κατι να καταλαβεις, προταση ειναι:P

ομως..δεν πρεπει να υπαρχει καποιος τροπος να δ.ο. υπαρχει το lim..
βγαινει τοσο ωραια..

...f ορισμενη σε (α,χο)ενωση(χο,β)
f εχει στο χο οριο.... οταν για ε>0 υπαρχει δ>0
ωστε 0<χ-χο<δ(σε απολυτο)..
|f(x) - l |<ε.......................................
μπα δεν βγαινει..
Οι προτασεις δηλαδη ειναι παντα κατανοητες;:jumpy:

Αν δεν καταλαβες τι ειπα πριν, ειναι λαθος αυτο που κανεις.Δεν ξερεις αν υπαρχει το limf'(x).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

denpeirazei

Νεοφερμένος

Ο denpeirazei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οι προτασεις δηλαδη ειναι παντα κατανοητες;:jumpy:

Αν δεν καταλαβες τι ειπα πριν, ειναι λαθος αυτο που κανεις.Δεν ξερεις αν υπαρχει το limf'(x).
ω θεοι, τι εννοεις δεν καταλαβες
και ναι καταλαβα οτι ηταν λαθος απλα εψαχνα τροπο για να μην ειναι..
ετυμολογικη προσεγγιση της προτασης:
"μου φαινεται περιεργο που κανεις δεν το γραψε, επειδη το θεωρουσατε προφανες'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

variax

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Σωστό ή Λάθος

Αν μία συνάρτηση f είναι ορισμένη σε ένα σημείο x0 τότε η γραφική της παράσταση δεν παρουσιάζει κατακόρυφη ασύμπτωτη στο x0

Είναι λάθος. Π.χ. f(x)=x αν x>=0 και f(x)=1/x αν χ<0 έχει κατακόρυφη ασύπτωτη την ευθεία x=0.
-----------------------------------------
Σωστό ή Λάθος;

Έστω συνάρτηση f η οποία είναι 1-1. Αν η γραφική παράσταση της συνάρτησης f έχει οριζόντια εφαπτομένη στο σημείο (x0,f(x0)), τότε η αντίστροφη f-1 συνάρτηση της f δεν είναι παραγωγίσιμη στο f(x0).

Είναι σωστό αλλά είναι εκτός ύλης και δεν μπορεί να ζητηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εννοείται...!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

variax

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
f(x)=cos(1/x). η f οριζεται κοντα στο 0. αλλα δεν υπαρχει κανενα απο τα 2 πλευρικα ορια.

Σωστός ο Γιάννης. Βέβαια αυτό αποδεικνύεται είτε με τον ορισμό του ορίου είτε με τη χρήση του θεωρήματος μεταφοράς μέσω της έννοιας της ακολουθίας (Η Ανάλυση είναι ένας κλάδος των Μαθηματικών που θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί εύκολα μπορεί κάποιος να παρασυρθεί σε επιπόλαια συμπεράσματα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna_2

Νεοφερμένος

Η ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
οσον αφορα το ε ερωτημα ειχα καποιεσ σκεψεισ. δ τ ελυσα αλλα ειπα να σ πω τι σκεφτηκα μπασ κ σε βοηθησει.. μπορει να τ σκεφτηκεσ κ η ιδια αλλα ποτε δ ξερεισ ! μου εχει πει ενασ φιλοσ μου πωσ παντα βοηθαν τα προηγουμενα ερωτηματα. οποτε αφου η f(x) παρουσιαζει τοπικο ακροτατο τοτε f(x)>=f(x1) f(x)>=o ή f(x)<=f(x1) f(x)<=o αναλογα απο το ειδοσ του ακροτατου. το χ1 ανηκει στο (0,1) κ ξερουμε πωσ και στα ακρα του κλειστου διαστηματοσ ειναι ο αφου f(0)=f(1)=0. αρκεινα αποδειξουμε πωσ απο το (0,χ1)και (χ1,1) ειναι μηδεν-κ το f(χ1)=0-. φοβερη βοηθεια ημουν :P. οταν βρεισ την λυση δημοσιευσε την γιατι προβληματιστηκα. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Στην 1,επειδή τυχαίνει να την έχω λύσει στο α) ερώτημα λέει για μονοτονία στην !!! Δες το συνημμένο για τη λύση..Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
Ναι,αυτά είναι μόνο τα δεδομένα:)

οσον αφορα το ε ερωτημα ειχα καποιεσ σκεψεισ. δ τ ελυσα αλλα ειπα να σ πω τι σκεφτηκα μπασ κ σε βοηθησει.. μπορει να τ σκεφτηκεσ κ η ιδια αλλα ποτε δ ξερεισ ! μου εχει πει ενασ φιλοσ μου πωσ παντα βοηθαν τα προηγουμενα ερωτηματα. οποτε αφου η f(x) παρουσιαζει τοπικο ακροτατο τοτε f(x)>=f(x1) f(x)>=o ή f(x)<=f(x1) f(x)<=o αναλογα απο το ειδοσ του ακροτατου. το χ1 ανηκει στο (0,1) κ ξερουμε πωσ και στα ακρα του κλειστου διαστηματοσ ειναι ο αφου f(0)=f(1)=0. αρκεινα αποδειξουμε πωσ απο το (0,χ1)και (χ1,1) ειναι μηδεν-κ το f(χ1)=0-. φοβερη βοηθεια ημουν :P. οταν βρεισ την λυση δημοσιευσε την γιατι προβληματιστηκα. ευχαριστω!

Πολύ ωραία σκέψη..!!Α,ναι η αλήθεια είναι πως ο φίλος σου έχει δίκιο!!Πάντα βοηθούν τα προηγούμενα ερωτήματα!!Αλλά πώς γίνεται κάθε φορά,να μην το αντιλαμβάνεσαι εκεί που πρέπει!χεχε:)Έχω παιδευτεί πολύ μ'αυτό το (ε),όπως και ο φίλος Νίκος από πάνω..Ελπίζω να το βρούμε!Και εννοείται πως θα δημοσιεύσω άμεσα όποια λύση καταφέρω να βρω!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Άσκηση 1.jpg
    Άσκηση 1.jpg
    161.2 KB · Εμφανίσεις: 218
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
παιζει να ειναι και μπροστα στα ματια μας.. αλλα θα δουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μη σου πω ότι κι εγώ αυτό σκέφτομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
korina 71 μια ερωτησουλα.. το οριο της f'(ξ) στο +οο ποσο ειναι?? πως το βρισκεις?? και απο την ανισοτητα πω βγαζεις οτι ειναι +οο?? αυτο το ξερω μονο με κριτηριο παρεμβολης!! Ευχαριστω εκ των προτερων!!:thanks: δεν παμε μαζι να γραψουμε μαθηματικα??:P100 θα χτυπησουμε!!
-----------------------------------------
μαλλον γιατι δεν γινεται το οριο να παει πιο πανω απο +οο ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ναι με κριτήριο παρεμβολής!! χαχα ναι όντως!Δεν πάμε μαζί??100άρι δεδομένο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
πες μου λιγο γιατι υστερω λιγο φαιας ουσιας:P.. το οριο τη της f' ποσο και πως το βρηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo_D

Νεοφερμένος

Ο Λεοναρδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Νομιζω οτι ειναι πιο απλο απο οτι φαινεται...
Πολλαπλασιαστε στην αρχικη σχεση με χ και απομονωστε την f(x), ετσι βρειτε το limf(x)(x-->0) και μετα στη πρωτη σχεση απομονωστε την g(x) και παρτε το οριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
τι να ειναι πια????:hmm: ενας manos66 μας χρειαζεται!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
χαχα ωραία το έθεσες!Λοιπόν,αν είδες είναι όλο μαζί το όριο!Δηλαδή: (x-1)f'(ξ) Oπότε αφού το f'(ξ) είναι αριθμός βγαίνει +οο!Και σύμφωνα με τα υπόλοιπα βγαίνει και το όριο της g!:)Νομίζω πάντα...

Έτσι!Ναι συμφωνώ!Μας χρειάζεται ένας manos66!

Κοίτα,πάντως εγώ σήμερα δε με βλέπω να τη βγάζω τη λύση...!!χαχα Θα ξημερώσω..Κι αν είναι τόσο εμφανής,θα πέσω από κανένα παράθυρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
α μάλιστα!! ναι ρε συ!! πω ελεος!! αλλα μη χαιρεσαι εσυ την ειχες λυσει..:P.. χεχε!! ευχαριστω πολυ!! εγω παραγωγιζα κατευθειαν την f και προσπαθουσα απο κει να βγαλω ακρη!! team spirit forever!!:no1::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Yeap!Smells like...team spirit!:):no1:Θα έμπλεκες χειρότερα με f'!χιχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
μην το κανεις αυτο!!! τουλαχιστον μεχρι να γραψουμε μαθηματικα!!:P σε χρειαζομαι!! χαχα!!:) εγω εχω και βιολογια να διαβασω οποτε θα την αφησω για αυριο αν δεν τα καταφερω!!

smells like team spirit!! τρομερο λογοπαιγνιον!! και αναγκαιο!! ναι οντως θα εμπλεκα αλλα ειπαμε εχω τη βοηθεια σου!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πω πω βιολογία...Άστα να πάνε!!Την έχω βγάλει..Αλλά μέχρι να δώσουμε θα την έχω ξεχάσει χαχα!!!Όχι,εντάξει.. Οκ,δε θα πέσω,το αποφάσισα!Άλλωστε έιμαστε ομάδα δε γίνεται να σ'αφήσω!:P

Έτσι!!!:PTeam Spirit!Αλληλοβόηθεια,αυτά είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
κ εγω την εχω βγαλει απλα λεω αυτες τις 5 μερες να βγαλω ολα τα μαθηματα αλλη μια.. γιατι βιολογια ειναι τερμαααααα θεωρια!! ετσι!! μη λιποτακτησεις!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top