Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
μπορώ να σου απαντήσω μόνο στην πρώτη ερώτηση, όχι δεν είσαι. Εμείς στο φροντιστήριο σήμερα θα αρχίσουμε τα ολοκληρώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπα, καλα εισαι. Αν κι εγω ειμαι μια παραγραφο πριν το τελος της υλης, το αοριστο δεν ειναι και μακρυα, οποτε καλα εισαι. Οσο για το βοηθημα δε ξερω.. εγω χρησιμοποιω Στεργιου-Νακη απο Σαββαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βρε, ξεκολλάτε! Δεν είναι αγώνας δρόμου ποιος θα βγάλει την ύλη πιο γρήγορα!! Σημασία έχει η ύλη να βγει στην ώρα της (μέσα Απριλίου για μένα) και να βγει καλά!


Υπάρχει κόσμος που μπαίνει Δεκέμβρη στα ολοκληρώματα, αυτό το μόνο που λέει είναι ότι η προηγούμενη ύλη δεν έχει εμπεδωθεί καλά.
Η ύλη πρέπει να βγαίνει στην ώρα της. Πολλά φροντηστήρια κάνουν κανονικό μάθημα... στις επαναλήψεις, για να λένε ότι βγάζουν κανονικά την ύλη. Οι επαναλήψεις δεν είναι για να μάθεις εκεί, αλλά για ανασκόπηση.

Κοινώς... μια χαρά είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.d

Νεοφερμένος

Η M.d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην άσκηση 9, στο β, το ένα dx είναι περιττό (αν όντως υπάρχει τότε δυσκολεύει η εύρεση του ολοκληρώματος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
M.D σε ποιά απο αυτά έχεις απορία?Το πρώτο ειναι το -e^(-χ+2)
στο δεύτερο θέτεις u την παρένθεση στο τρίτο το υπόριζο ομοίως και στο 4...στο 5 το e^x και πάει λέγοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και δείξε μας μέχρι πού έχεις φτάσει σε αυτά που έχεις πρόβλημα να σου πούμε ποιο βήμα πρέπει να εφαρμόσεις. :)




Much later edit [15/03/2008]: Εφόσον ο χρήστης έχει 10 μέρες να κάνει login, τις μεταφέρω στο αρχείο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Σημασία έχει το πως θα βγει η ύλη γενικά σε όλα τα μαθήματα...το να βγει απ' τον Δεκέμβριο δεν λέει κάτι...πολλά φροντηστήρια βγάζουν γρήγορα την ύλη και το λένε αυτό για λόγους μαρκετινγκ... Ακόμα η ύλη είναι και θέμα του μαθητή ή του τμήματος, δλδ το κατά πόσο μπορεί το τμήμα να ακολουθεί κάποιο ρυθμό... Πληροφοριακά και γω είμαι ολοκληρώματα ακόμα ενώ στο σχολείο πολλά παιδιά έχουν βγάλει την ύλη απ τον Ιανουάριο και δεν ξέρουν τι τους γίνεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Εγώ τι να πω που σήμερα και αύριο θα τελειώσω την κυρτότητα - σημεία καμπής (έχω να λύσω κάμποσες προτεινόμενες του βοηθήματος) και μέχρι την Κυριακή θα τελειώσω Ασύμπτωτες - Del hospital; :P
(μετά είναι τα Ολοκληρώματα)

Κι εγώ με αυτό το τεράστιο των Στεργίου - Νάκης είμαι...

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ τι να πω που σήμερα και αύριο θα τελειώσω την κυρτότητα - σημεία καμπής (έχω να λύσω κάμποσες προτεινόμενες του βοηθήματος) και μέχρι την Κυριακή θα τελειώσω Ασύμπτωτες - Del hospital; :P
(μετά είναι τα Ολοκληρώματα)

Κι εγώ με αυτό το τεράστιο των Στεργίου - Νάκης είμαι...

-petros
Εσύ είσαι απόφυτο, δεν πιάνεσαι. :P Καλά 'σαι πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστω ρε παιδια....πραγματικα μου διωξατε το αγχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Εμεις ειμαστε Rolle Επανάληψη...και μια χαρα τα καναμε όλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η άσκηση είναι από το βιβλίο του Μπαϊλάκη, "ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ", εκδόσεις Σαββάλα.


Έστω η δύο φορές παρ/σιμη συνάρτηση , για την οποία ισχύουν:

i)

ii) και



α) Να αποδείξετε ότι η συνάρτηση:



είναι σταθερή.

β) Να βρείτε τον τύπο της συνάρτησης .

γ) Να βρείτε τις ασύμπτωτες της γραφικής παράστασης της .

δ) Να βρείτε το σύνολο τιμών της .

ε) Να αποδείξετε ότι αν , τότε ισχύει:



στ) Να βρείτε το εμβαδόν του χωρίου που περικλίεται από τη γραφική παράσταση της και από τις ευθείες , και .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ελέγξτε αν έχω βρει το σωστό αποτέλεσμα στα 1-4&6 και βοηθήστε για το 5 που δεν ξέρω τι να κάνω.

1)))
2)))
3)))
4)))
5)))
6)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
στο 5 μπορείς να σπάσεις το κλάσμα και να φτιάξεις 2 όρια, σε ένα θα έχεις τα 2 ln στο κλάσμα και στο άλλο τα υπόλοιπα. Βγαίνουν και τα 2 απροσδιοριστίες (0/0 και οο/οο) οι οποίες με DLH θα σου βγάλουν 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Έστω συνάρτηση g: (0,+oo) --->R με g(x)=2x^2*f(1/x) όπου f: R-->R παραγωγίσιμη με συνεχή πρώτη παράγωγο τέτοια ώστε f(0)=0

1. Άν η ευθεία με εξίσωση ψ=2004χ+κ είναι πλάγια ασύμπτωτη της Cg στο +οο να βρείτε την εξίσωση της εφαπτωμένης την Cf στο Α(0,f(0))

2. Αν η ευθεία με εξίσωση ψ=1002χ έχει δύο κοινά σημεία με την Cg να δείξετε ότι υπάρχει ξ το οποίο ανήκει στο R τέτοιο ώστε ξf(1/ξ)=f'(1/ξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν θέλω να γίνομαι πιεστική και ξέρω ότι όλοι έχετε πολύ διάβασμα αλλά είναι κάπως επείγον... Επίσης το πρόβλημα μ είναι το 2ο ερώτημα οπότε αν δεν έχετε χρόνο και για τα δύο ας κάνετε μόνο το 2ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
1) το όριο g(x)/x για x->+oo είναι ίσο με το λ της ασύμπτωτης δηλαδή ίσο με 2004.
αν αντικαταστήσεις με τον τύπο της g(x) θα έχεις g(x)/x = 2x*f(1/x) (πάντα μέσα στο όριο). Κάνει αλλαγή μεταβλητής, έστω u=1/x και βρίσκεις το όριο του u για x->+oo -> u0=0 άρα έχεις το όριο 2f(u)/u για x->0, είναι της μορφής 0/0 άρα παίρνεις DLH και έχεις lim[2f`(u)]=2004 για x->0, η παράγωγος είναι συνεχής άρα μπορεί να πάρει την τιμή 0 συνεπώς 2f`(0)=2004 => f`(0) = 1002, βρήκες τον συντ.διευθ. της εφαπτομένης στο σημείο που θές, βρήκες την εφαπτομένη.

*και μόλις τώρα είδα ότι θές μόνο το 2ο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
1) το όριο g(x)/x για x->+oo είναι ίσο με το λ της ασύμπτωτης δηλαδή ίσο με 2004.
αν αντικαταστήσεις με τον τύπο της g(x) θα έχεις g(x)/x = 2x*f(1/x) (πάντα μέσα στο όριο). Κάνει αλλαγή μεταβλητής, έστω u=1/x και βρίσκεις το όριο του u για x->+oo -> u0=0 άρα έχεις το όριο 2f(u)/u για x->0, είναι της μορφής 0/0 άρα παίρνεις DLH και έχεις lim[2f`(u)]=2004 για x->0, η παράγωγος είναι συνεχής άρα μπορεί να πάρει την τιμή 0 συνεπώς 2f`(0)=2004 => f`(0) = 1002, βρήκες τον συντ.διευθ. της εφαπτομένης στο σημείο που θές, βρήκες την εφαπτομένη.

*και μόλις τώρα είδα ότι θές μόνο το 2ο..

Ευχαριστώ... ακόμα κι αν το είχα κάνει, το επαλήθευσα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
το 2ο σίγουρα είναι έτσι? Γιατί εγώ βρίσκω 2ξf(1/ξ)=f`(1/ξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top