Βοήθεια/Απορίες στις Αρχές Φιλοσοφίας

mastix0pastel0

Νεοφερμένος

Η mastix0pastel0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τ.βιολι.βαρανε.οι.αρχες.φιλοσοφιας.?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Βασικά το καινούριο βιβλίο είναι πολύ πιο εύκολο από τα προηγούμενα..........Αν διαβάζεις και σου τα εξηγούν καλά μια χαρά γράφεις...Εγώ έγραψα 18 από χαζομάρα μου(ξέχασα μια ερώτηση)!! Έλεος είμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγώ αν και δεν ήμουν θεωρητική, άκουσα απ'τους υπόλοιπους ότι βρίσκεται ανάμεσα στα πιο γελοία μαθήματα και οι πιο πολλοί το έχουνε στο "φλου"! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Πολύ εύκολο μάθημα, ήταν μια ώρα χαλάρωσης :P
Εξαρτάται πολύ απο τον καθηγητή, πχ εμείς διαβάζαμε μεσα στην τάξη το βιβλίο και δεν ζητούσε παπαγαλία το μάθημα, ούτε καν εξέταζε, απλώς συζητούσαμε ορισμένα πράγματα και καταλήγαμε σε ένα αποτέλεσμα το οποίο σημειώναμε σε ένα φυλλάδιο συνοπτικά μαζί με τον τρόπο σκέψης. Ορισμένες φορές διέφερε και απο τις θέσεις του βιβλίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiMiTRouLa

Νεοφερμένος

Η dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δεν ειχε καποια ιδιαιτερη δυσκολια...σε αυτα που πρεπει να δωσεις βαση ειναι λατινικα και αρχαια προς το παρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
οι αρχές φιλοσοφίες είναι το πιο εύκολο μάθημα στη θεωρητική της β' λυκείου... αλλά το εύκολο είναι ενας σχετικός όρος γιατί αν δεν έχεις και το κατάλληλο καθηγητή.... τότε την πατησες...!!! το καινούριο βιβλίο είναι καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastix0pastel0

Νεοφερμένος

Η mastix0pastel0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εύκολο και ξεκούραστο βιβλίο..πολύ ευκολότερο το νέο βιβλίο..δε θα έχειε πρόβλημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kassadra

Νεοφερμένος

Η kασσανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φιλοσοφια σημαινει, σκεφτομαστε με προσωπικη σκεψη και κριση το οιοδηποτε θεμα και κατασταση στη ζωη μας.
Ωστε να ελευθερωθουμε και να αποφυγουμε τις δεσμευσεις του πνευματος και την καταπιεση της ελευθερης σκεψης!
το βιβλιο αρχες φιλοσοφιας ρηχο... αλλα αρκετα εμπνευστικο το μαθημα οχι μονο απο τον εκαστοτε καθηγητη αλλα και απο τα ανησυχα πνευματα των μαθητων που θα ερεθισουν την παραδοση με τουσ προβληματισμους τους, ωστε η σκεψη εκεινων που πραγματικα βαθυνανε, να τους καθοδηγησουνε σε μονοπατια πιο ελευθερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Να πω ότι δεν προλαβαίνω καθόλου λόγω χρόνου ν' αναλύσω την άσκηση? Ότι δεν την έχω καταλάβει μήπως? Μιλάω για την ερώτηση 2, σελ 12. Ρε παιδιά για να καταλάβω, αφού υπογραμμίζουμε τις οφέλειες κατά την γνώμη του συγγραφέα.. μετά τι? Να γράψουμε τις δικές μας σκέψεις για τις ωφέλειες της φιλοσοφίας ή για τις σκέψεις μας πάνω στις σκέψεις του συγγραφέα?
Κάθε βοήθεια... ή ακόμη και απάντηση, δεκτή. :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
την κάναμε και εμείς αυτή την άσκηση..μόνο που έχει μαζέψει τετράδια..
χμ..για να δούμε..απόσο θυμάμαι ανέφερα καταρχάς τις ωφέλειες που μας δίνει ο συγγραφέας και πάνω σε αυτές είπα κυρίως για αυτό που λέει ότι η φιλοσοφία είναι η σκέψη πάνω στη σκέψη και ανέπτυξα τον ορισμό αλλά και όσα είχαν να κάνουν με τον σκοπό και τη σημασία της..

Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Bοήθησες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!...mary...!

Νεοφερμένος

Η !...mary...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσε κανείς να βοηθήσει κι εμένα στην ερώτηση 1 στη σελίδα 18;
Έχω σκεφτεί 5-6 ιδέες αλλά δε μου φαίνονται αρκετές.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_t

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δόξα το Θεό,
να είναι καλά ο άνθρωπος


Να γραφούν σε δύο παραγράφους οι σκέψεις που μας έρχονται με τη 2η ανάγνωση. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Βλέπω δίνει ρεσιτάλ η φιλοσοφία στο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 099221

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που ακριβώς το λέει;

Τι είναι η ηθική; Ποιο είναι το κριτήριο της; Και η λογική; Αυτήν τι είναι; Και η ομορφιά; Πως την ξεχωρίζει κανείς; Τι είναι όμορφο στη ζωή αυτή, και τι άσχημο; Τι είναι ζωή; Τι είναι ο θάνατος; Είναι η έλλειψη της ζωής; Έλλειψη από που; Τι είναι σώμα; Η φυλακή της ψυχής είναι; Και η ψυχή; Τι είναι; και ο άνθρωπος; Αυτός τι είναι; Τι είναι ύλη και ποιος είναι άυλος; Τι είναι Θεός; Ποιος είναι; Πότε είναι; Γιατί είναι;
Πως είναι; Τι είναι εξουσία; Ποιος την ασκεί; Τι σημαίνει ασκώ; Τι είναι μια λέξη; Είναι σύμβολο, ή κάτι πιο βαθύ; Ποιος είναι ποιος; Ποιος είσαι εσύ; Ποιος είμαι εγώ ...


Απάντηση στη mary!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μη μας ζητάς να σου γράψουμε εμείς τις παραγράφους... Ο καθένας έχει διαφορετική προσωπικότητα, διαφορετικές απόψεις και διαφορετικές ιδέες, και επομένως δε γίνεται να γράφουν όλοι το ίδιο... Σου εγγυώμαι ότι ο καθηγητής/καθηγήτριά σου θα το καταλάβει αν δε γράψεις εσύ την άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!...mary...!

Νεοφερμένος

Η !...mary...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
:thanks:
Βρήκα τελικά μία ωραία απάντηση που στηριζόταν σε φιλοσοφικά ερωτήματα ενός λογοτεχνικού βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΔΕΛΑΪΣ

Νεοφερμένος

Η ΑΔΕΛΑΪΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Έχω πρόβλημα με τις Αρχές Φιλοσοφίας. Το βιβλίο μου φαίνεται δυσνόητο και πολύ μα πολύ μπερδεμένο, σε σημείο που μου προκαλεί πονοκέφαλο. Η καθηγήτριά μας στην ώρα της παράδοσης κάνει τυπική αναπαραγωγή του κειμένου και δεν προσπαθεί να μας εξηγήσει με απλά λόγια και τονίζοντας τα βασικά στοιχεία του μαθήματος.Την Παρασκευή γράφω διαγώνισμα στα δύο πρώτα κεφάλαια. Ενδιαφέρομαι να γνωρίσω τον τρόπο διαβάσματός σας και ίσως τα βασικότερα σημεία της ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εμας μας δινει φωτοτυπιες και σπανια μας βαζει διαβασμα απο το βιβλιο....ειναι τοσα πολλα....πως να στα γραψω ολα αυτα;;;; τελος παντων....επειδη παω σε μαθημα θα μπω το βραδυ και θα σου αφησω καποιες σημειωσεις
-----------------------------------------
αρχικα κοιτα λιγο τις ανακεφαλαιωσεις που υπαρχουν στις σελ.30 και 58, πιστευω πως θα σε βοηθησουν αρκετα...δεν ξερω πως η καθηγητρια σου εξεταζει το μαθημα αλλα εγω θα σου δωσω αυτα που η καθηγητρια μου μας ζητησε να μαθουμε!!!δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε παρω στο λαιμο μου....λοιπον....

τι ειναι φιλοσοφια;;
(η ετυμολογια της λεξης ισως δεν βοηθα, δηλ φιλος της σοφιας)

φιλοσοφια:1.γνωστικος τομεας, 2. μεθοδος ερευνας, 3.σταση ζωης(π.χ.σημερα λεμε:φιλοσοφησε το...), 4.μορφη κοινωνικης συνειδησης

ποτε φιλοσοφουν οι ανθρωποι;
υπαρχουν πολλες αποψεις οι οποιες δεν συμπιπτουν...
καποιοι πιστευουν οτι φιλοσοφουμε οταν εχουμε χρονο, ηρεμια και τη δυνατοτητα να παρατηρησουμε τα πραγματα σε βαθος(σχολικο βιβλιο κειμενο σελ.7)..καποιοι αλλοι ομως πιστευουν πως τα φιλοσοφικα ερωτηματα γεννιουνται μεσα απο τις αντιθεσεις και τα προβληματα της κοινωνιας και της προσωπικης ζωης!!!

βασικα χαρακτηριστικα της φιλοσοφικης σκεψης
1.δεν υποτασσεται στις αυθεντιες(ειναι ελευθερη...δεν μπορουμε να στηριχτουμε στις αποψεις αλλων)
2.δεν αποδεχεται οριστικες λυσεις
3.δεν αποδεχεται τις αυτονοητες,συμβατικες αληθειες
4.δεν χαρακτηριζεται απο δογματισμους
5.θετει ερωτηματα
6.εντασσει το μερικο στο γενικο(γενικη εικονα για τον κοσμο καιτη ζωη)
7.θαυμαζει
8.απορει(α-πορια=αδιεξοδος)
9.συνειδητοποιει τα προβληματα
10.προωθει την ενοτητα θεωριας και πραξης

οριοθετηση της φιλοσοφιας
φιλοσοφια σε σχεση με τον κοινο νου:τον ελεγχει κριτικα κ επιδρα σε αυτον

φιλοσοφια σε σχεση με τη θρησκεια:η θρησκεια βασιζεται στην πιστη και στην αποκαλυψη(δογματισμο),η φιλοσοφια στο λογο και στο επιχειρημα

φιλοσοφια σε σχεση με την επιστημη:η φιλοσοφια εχει γενικο χαρακτηρα ενω οι επιστημες ασχολουνται με επιμερους ζητηματα
πρεπει να ξερουμε οτι
1.η φιλοσοφια μπορει να ειναι επιστημονικη αλλα δεν ειναι μια επιμερους επιστημη
2.μπορει να εχει δραστηριοτητα προ-επιστημονικη(θετει τα ζητηματα πριν την επιστημη) και μετα-επιστημονικη(εξεταζει γενικα ολες τις επιστημονικες αποψεις που εχουν ειπωθει)
3.βασιζεται στα πορισματα αλλων επιστημων αλλα ταυτοχρονα τις υπερβαινει
-----------------------------------------
εχω και αλλα λιγα να σου γραψω...δεν ξερω βεβαια αν θα προλαβω σημερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top