Βοήθεια/Απορίες στις Αρχές Φιλοσοφίας

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια κ εμας καπως ετσι. μας λεει διαβαστε σελιδες!:(

το θεωρω πολυ αδιαφορο μαθημα ετσι οπως διδασκεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια κ εμας καπως ετσι. μας λεει διαβαστε σελιδες!:(

το θεωρω πολυ αδιαφορο μαθημα ετσι οπως διδασκεται....
κοιτα...εγω τρελαινομαι για φιλοσοφια...το θεωρω ενα απο τα ωπαιοτερα μθμ αλλα πιστευω πως μας το εχουν βαλει απλα και μονο για να συμπληρωνοται οι ωρες!!!!θεωρω πως ο καθηγητης παιζει καθοριστικο ρολο!!!εμεις φετος εχουμε εναν καθηγητη που μπορω να τον χαρακτηρισω ''χαρισμα''!!!γι'αυτο αλλωστε ολοι στη ταξη διαβαζουμε κ γενικα εχουμε παρει το θεμα της φιλοσοφιας ζεστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΔΕΛΑΪΣ

Νεοφερμένος

Η ΑΔΕΛΑΪΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια Σοφία! Το διαγώνισμα μετατέθηκε για την άλλη εβδομάδα και είμαι σίγουρη πως οι σημειώσεις σου θα μου φανούν πολύ χρήσιμες ως προς την κατανόηση του μαθήματος, αν και εμείς δε δουλεύουμε με σχεδιαγράμματα, αλλά με βάση το βιβλίο. :thanks:
-----------------------------------------
Η αλήθεια είναι πως και εμένα μου αρέσει ως ιδέα η διδασκαλία της φιλοσοφίας, αλλά θεωρώ το συγκεκριμένο βιβλίο δυσνόητο σε ορισμένα σημεία και με πολλές επαναλήψεις και αναδιατυπώσεις των ίδιων συλλογισμών.Ίσως υπό άλλες συνθήκες να το είχα πάρει διαφορετικά.
Χρειάζομαι ακόμη βοήθεια με την άσκηση 5 στη σελ. 57. Μπορεί κάποιος να αναδιατυπώσει σωστά τα επιχειρήματα β) και δ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
να'σαι καλα...δυστυχως εχω αφησει το βιβλιο στο ντουλαπακι μου(στο σχολειο) επειδη ειχαμε διαβασμα απο φωτοτυπιες και δεν μπορω ν δω την εκφωνηση...αλλα αν δεν τη βιαζεσαι θα σου απαντησω-αν μπορεσω-αυριο....

δυστυχως δεν εχουμε μπει στο 2ο κεφαλαιο και δεν ξερω να σε βοηθησω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

poupoulenia‹る

Νεοφερμένος

Η Eiρhνh!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εμεις γραψαμε διαγωνισμα πριν μερικες βδομαδες,σε γενικες γραμμες ηταν ευκολα αρκετα θα ελεγα.
μια ερωτηση ειχε ως θεμα να αντιστοιχησουμε τους βασικους κλαδους της φιλοσοφιας.γνωσιολογια->γνωση
οντολογια->πραγματικοτητα
πρακτηκικη φιλοσοφια->ηθικη
λογικη->τροπος σκεψης

μια αλλη ερωτηση ηταν σωστο λαθος οπου ειχε σχεση με τα χαρακτηριστικα της φιλοσοφιας

και 3ο ηταν μια πηγη ,οπου επρεπε να με βαση τις δικες μας γνωσεις αλλα και απο την πηγη να γραψουμε ποια ειναι η σχεση επειστημης και φιλοσοφιας[ειναι πολυ sos ερωτηση αυτη]

τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι γιατι περασε και καποιος χρονος απο τοτε.

για το 2ο κεφαλαιο μεχρι εκει που εχουμε φτασει μου φαινεται αρκετα δυσκολο ,σ εμας η καθηγητρια ιδιαιτερη βαρυτητα εδωσε στις ιδεες πλατωνα-αριστοτελη και στις καθολικες εννοιες αλλωστε μεχρι εκει εχουμε φτασει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά αύριο γράφω φιλοσοφία:(....

Ξέρει κανείς πόσο πιάνουν οι πηγές?

Αν καποιος απο εσάς έγραψε διαγώνισμα η πηγή που έπεσε ήταν μέσα απο το βιβλίο???

:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εμεις δεν εχουμε γραψει ακομα...αλλα λογικα η πηγη που θα πεσει δεν θα ειναι μεσα απο το βιβλιο...ετσι μας ειπε και η φιλολογος μας δηλαδη....

καλη επιτυχια παντως για αυριο:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Και εμας το ιδιο μας ειπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγραψα!!
απο πηγες μας εβαλε σελ26.που μετρουσαν 50 τλκ...

Πηγα πολυ καλα:)[νομιζω]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εγραψα!!
απο πηγες μας εβαλε σελ26.που μετρουσαν 50 τλκ...

Πηγα πολυ καλα:)[νομιζω]

αα πολυ ωραια!!!:bravo::bravo:

α παλι καλα που οι πηγες ηταν μεσα απο το βιβλιο...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ναι ηταν σχετικα ευκολη και κατανοητη η πηγη....

Σχετικα με τν παρομοιωση του Πλατωνα για την ηθικη σταση απεναντι στους φιλοσοφους +Πως η κοινωνια σημερα αντιμετωπιζει τους φιλοσοφους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

92natalia92

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμας μας εβαλε την πηγη που αναφερεται στην στωικη φιλοσοφια κ την στωικοτητα, ηταν ευκολη, κ η καθηγητρια αρκετα επιεικης.
στη συγκεκριμενη πηγη απλα πρεπει να γνωριζεις τον ορισμο και τι σημαινει στωικοτητα, τα υπολοιπα ειναι ευκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valerie

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμεις δν φερνουμε καν το βιβλιο!!τα γραφει ολα στον πινακα και μας δινει και απο καμια φωτοτυπια..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
όντως το βιβλίο είναι αρκετά κακογραμένο.
κάναμε στην τάξη αρκετές αναφορές στο γεγονός και η καθηγήτρια απάντησε ότι έχουν γίνει πολλές παρεκλίσεις για την αλλαγή του βιβλίου αλλά δυστυχώς αυτοί που το γράφουν δεν γνωρίζουν τον τρόπο που διδάσκετε μέσα στη τάξη και έτσι η δουλεία τους δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα.

πάντως ένα μεγάλο μέρος κατανόησης βρισκετε στον τρόπο παράδωσης.
η καθηγήτρια μας χρησιμοποεί αναφορές που είναι εύκολο να γίνουν κατανοητές και αντιστοιχούν σε :Dκαθημερινά παραδείγματα....:lol::lol:


ακόμα όμως και αν είναι πολλές φορές αντίθετη με τις διατυπώσεις του βιβλίου προσπαθεί αυτό να μην επιρεάσει την δουλεία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
θελω μια μικρη βοηθια στη φιλοσοφια αν μπορει κανεισ να μου εξυγησει μια ερωτηση : υπαρχει ουδετεροτητα και αντικημενικοτητα στην παρατηρηση και το πειραμα ¨?? δεν μπορω να την καταλαβω γενικα αυτη την ενοτητα ....ειναι απο το κεφαλαιο 4ο ενοτητα 2η η επιδραση του εμπιρισμου!!θα σασ ειμουν ευγνωμων αν μου εξιγουσατε την ερωτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν και είμαι θετική και δεν ξέρω τους αξονες του μαθήματος αυτου...σιγουρα υπαρχει ουδετερότητα και αντικειμενικότητα στο πειραμα μιας και αυτος που το διεξάγει(π.χ. ο επιστήμονας) δεν μπορεί παρά να παραθέσει αδιαμφισβήτητα, πραγματικά στοιχεία που αφού αποδεικνύονται μέσα από το πείραμα δεν μπορούν να αμφισβητηθούν...συνεπώς πληρεί και τις δύο προυποθέσεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εννοεί αν ο ανθρώπινος παράγοντας (η οπτική γωνία από την οποία εξετάζουμε τα πράγματα), μπορεί να επηρεάζει το συμπέρασμα που εξάγεται από την παρατήρηση και το πείραμα.

Δεν είμαι θεωρητική, αλλά έτσι το κατάλαβα:P.

EDIT: Λεομπακαγιάν, μπορεί όμως η ερμηνεία των αποτελεσμάτων να είναι διαφορετική από επιστήμονα σε επιστήμονα. Νομίζω ότι δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απάντηση εδώ (έτσι θα πρέπει άλλωστε να είναι το μάθημα της φιλοσοφίας), αλλά όμως η απάντηση θα πρέπει να στηρίζεται σε τεκμήρια και λογικούς συλλογισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ τωρα το καταλαβα ... να σται καλα και οι δυο ...!!!!!και οντοσ η απαντηση πρεπει να βασιζετε σε τεκμιρια και λογικουσ σιλογισμουσ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#nadiaki#

Νεοφερμένος

Η nadia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:bye: Παιδια χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια σε μια ασκηση φιλοσοφιας εκτος βιβλιου................ Η ασκηση λεει :αφου διαβασουμε το κειμενο 3 στη σελιδα 200 του σχολικου βιβλιου να εντοπισουμε ποια φιλοσοφια ζωης πηγαζει μεσα απο το κειμενο

Οποιος μπορει ας βοηθησει plz ειναι SOSSSSSSSSSS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αν και είμαστε ακόμα στο 5ο κεφάλαιο διαβάζοντας το κείμενο 3 και τη θεωρία του μαθήματος έχω καταλάβει ότι με τους ρυθμούς εξέλιξης της γης οι εικόνες δεν μπορουν να απεικονίζουν το τώρα....ελπίζω να σε έχω βοηθήσει αν και δεν νομίζω να σου φανεί χρήσιμο..!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top