Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παει κανένας Ροδίτης φροντιστήριο στον Πυθαγόρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Παει κανένας Ροδίτης φροντιστήριο στον Πυθαγόρα;

Πολλοί φίλοι μου...εγώ προσωπικά δεν πάω:P

Θα το δω... Πάντως, αν θελήσω να το επιλέξω, να ξεκινήσω από νωρίς φροντιστήριο σαν τα άλλα μαθήματα?

Ναι, θα ξεκινήσεις την ίδια ημερομηνία με τα υπόλοιπα μαθήματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Παει κανένας Ροδίτης φροντιστήριο στον Πυθαγόρα;

Ούτε κι εγώ... Όλα ιδιαίτερο με άλλα 2 άτομα... Έχω ακούσει και καλά και κακά λόγια για τον Πυθαγόρα... Βασικά όλη η Ρόδος, και όλο το σχολείο μου εκεί πάει... Και ο πατέρας μου εκεί πήγαινε. Αλλά έγώ δε θέλω. Προτιμώ το ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atsallica

Νεοφερμένος

Ο Atsallica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν και περσινο το topic λεω εγκυρα πως δεν ειναι. Την είχα για σημερα και μας είπε η καθηγητρια πως δεν ειναι οικονομικη μοναδα καθως δεν εξαρταται απο τον οικονομικο παραγοντα (εσοδα-κερδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
μεχρι στιγμης εχω κανει ολο το 1ο κεφαλαιο κ λιγο απο 2ο.αλλα δε μπορω να πω οτι μου φαινεται πολυ ευκολο!εχει κ πολυ θεωρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malou

Νεοφερμένος

Ο Malou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
kaταλαβαινω που το πας....ναι το ξερω πρεπει να τα ξερω ολα τελεια απλα θελω καποια θέματα να τα λιωσω στο μεγιστο βαθμο...
Τελικά πόσο εγραψες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

(M)Mike

Νεοφερμένος

Ο (M)Mike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για όσους έχουν ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία τους για τα Οικονομικά ανεβάζω ένα διαγώνισμα που έφτιαξα για το πρώτο κεφάλαιο της ύλης (Βασικές Οικονομικές Έννοιες).
Όποιος ασχοληθεί (μαθητής, απόφοιτος ή καθηγητής) παρακαλώ να κάνει και σχόλια για το περιεχόμενο!
Σύντομα θα ανεβάσω και τις απαντήσεις του διαγωνίσματος.
Καλό διάβασμα σε όσους δίνουν ΑΟΘ φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Αρχές Οικονομικής Θεωρίας 1.doc
    59 KB · Εμφανίσεις: 298

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το μαθημα που κρινει την εισαγωγη σε σχολες 5ου πεδιου ειναι ΑΟΘ

Ενδιαφερομαι για το 5ο πεδιο αλλα νιωθω ανασφαλεια γιατι πρεπει να γραψω 19.5-20:!::wow:

Οσοι αποφοιτοι η μαθητες γ λυκειου γνωριζουν σχετικα με το μαθημα,παρακαλω να απαντησουν.Βασικα θελω να μαθω,ειναι σχετικα ευκολο το μαθημα?εχει προβλεπομενα 8εματα στις ασκησεις?η θεωρια πρεπει να μαθενεται λεξη λεξη σαν την οργανωση?το φροντηστηριο ειναι σημαντικο για αυτο το μαθημα οπως στα μαθηματικα,η μπορει καποιος να γραψει αριστα με πρωσοπικο διαβασμα?και τελος,ποσο εφικτο ειναι να γραψει καποιος το βαθμο που κηνυγαω, απο εμπειριες που εχετε απο γνωστους η και απο τον εαυτο σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν και δεν απευθυνεσαι σε μενα, μιας και δεν ειμαι αποφοιτος αλλα διδασκων τις ΑΟΘ, νομιζω πως η γνωμη μου θα σου φανει αρκετα χρησιμη.

1) Αναφορικα με την ευκολια του μαθηματος:
Ναι, σιγουρα οι ΑΟΘ ειναι πιο ευκολο μαθημα απο καποιο της κατευθυνσης για παραδειγμα. Δεν συγκρινεται, ουτε ως προς την ποσοτητα, ουτε ως προς την ποιοτητα της υλης. Μιλαμε για μια υλη περιπου 70 σελιδων, σε αντιθεση με τα μαθηματικα π.χ. που ειναι τομος ολοκληρος. Ομως, μην το υποτιμησεις ποτε αυτο το μαθημα, γιατι οπως ειπες και εσυ, ειναι μαθημα βαρυτητας και καθε μαλακια κοστιζει λιγο παραπανω.

2) Οσον αφορα τα "προβλεπομενα θεματα στις ασκησεις":
Κοιτα, σε γενικες γραμμες μπορω να σου πω οτι θα πρεπει να μαθεις να χρησιμοποιεις καμια 20-30 τυπους και να λυνεις καμια 10ρια ειδη ασκησεων. Φυσικα, παντα υπαρχουν παγιδες, που μπορουν να κανουν μια "προβλεψιμη" ασκηση εφιαλτη.

3) Οσον αφορα την εκμαθηση της θεωριας:
Το να μαθεις την θεωρια λεξη προς λεξη ειναι για μενα ο μονος σιγουρος τροπος για να μην δωσεις κανενα δικαιωμα στον διορθωτη σου να σου κοκκινησει το γραπτο. Καθε αλλη επιλογη εμπεριεχει και ενα ρισκο.

4) Οσον αφορα την αναγκαιοτητα ή οχι του φροντιστηριου:
Οπως ελεγα και σε ενα αλλο θεμα, πιστευω πως ενας απολυτα συγκροτημενος, συγκεντρωμενος, εξυπνος και δουλευταρας μαθητης που δεν θα χασει την σειρα των μαθηματων ουτε στο ελαχιστο, που θα παρει απο μονος του βοηθηματα με ασκησεις και θα γαμηθει να τις λυσει, οχι, δεν χρειαζεται φροντιστηριο. Και παλι βεβαια, πολυ αμφιβαλλω για το αν θα εχει βγαλει το 100% της υλης χωρις αποριες.

Ενας καθηγητης θα μπορουσε να σου λυσει πολλες απο τις αποριες που σιγουρα θα σου προκυψουν, να σου δωσει μια βαση, να σου πει που να προσπαθησεις περισσοτερο, κτλ. Συν το οτι φυσικα, αν τον εχεις πανω απο το κεφαλι σου ολη την χρονια εισαι κατα καποιον τροπο "πιο υποχρεωμενος" να διαβασεις, ή εστω να ακουσεις κηρυγμα σε περιπτωση που δεν το κανεις. Γιατι μην μου πεις οτι θα κραξεις ο ιδιος τον εαυτο σου :)

Για μενα, δεν ειναι να παιζεις με τις ΑΟΘ, που ειναι μαθημα βαρυτητας. Παιξε αν θες με τις ΑΟΔΕ, αλλα με τις ΑΟΘ τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Ελπιζω να σε καλυψα. Αν οχι, εδω ειμαστε για να σε καλυψω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αν και δεν απευθυνεσαι σε μενα, μιας και δεν ειμαι αποφοιτος αλλα διδασκων τις ΑΟΘ, νομιζω πως η γνωμη μου θα σου φανει αρκετα χρησιμη.

1) Αναφορικα με την ευκολια του μαθηματος:
Ναι, σιγουρα οι ΑΟΘ ειναι πιο ευκολο μαθημα απο καποιο της κατευθυνσης για παραδειγμα. Δεν συγκρινεται, ουτε ως προς την ποσοτητα, ουτε ως προς την ποιοτητα της υλης. Μιλαμε για μια υλη περιπου 70 σελιδων, σε αντιθεση με τα μαθηματικα π.χ. που ειναι τομος ολοκληρος. Ομως, μην το υποτιμησεις ποτε αυτο το μαθημα, γιατι οπως ειπες και εσυ, ειναι μαθημα βαρυτητας και καθε μαλακια κοστιζει λιγο παραπανω.

2) Οσον αφορα τα "προβλεπομενα θεματα στις ασκησεις":
Κοιτα, σε γενικες γραμμες μπορω να σου πω οτι θα πρεπει να μαθεις να χρησιμοποιεις καμια 20-30 τυπους και να λυνεις καμια 10ρια ειδη ασκησεων. Φυσικα, παντα υπαρχουν παγιδες, που μπορουν να κανουν μια "προβλεψιμη" ασκηση εφιαλτη.

3) Οσον αφορα την εκμαθηση της θεωριας:
Το να μαθεις την θεωρια λεξη προς λεξη ειναι για μενα ο μονος σιγουρος τροπος για να μην δωσεις κανενα δικαιωμα στον διορθωτη σου να σου κοκκινησει το γραπτο. Καθε αλλη επιλογη εμπεριεχει και ενα ρισκο.

4) Οσον αφορα την αναγκαιοτητα ή οχι του φροντιστηριου:
Οπως ελεγα και σε ενα αλλο θεμα, πιστευω πως ενας απολυτα συγκροτημενος, συγκεντρωμενος, εξυπνος και δουλευταρας μαθητης που δεν θα χασει την σειρα των μαθηματων ουτε στο ελαχιστο, που θα παρει απο μονος του βοηθηματα με ασκησεις και θα γαμηθει να τις λυσει, οχι, δεν χρειαζεται φροντιστηριο. Και παλι βεβαια, πολυ αμφιβαλλω για το αν θα εχει βγαλει το 100% της υλης χωρις αποριες.

Ενας καθηγητης θα μπορουσε να σου λυσει πολλες απο τις αποριες που σιγουρα θα σου προκυψουν, να σου δωσει μια βαση, να σου πει που να προσπαθησεις περισσοτερο, κτλ. Συν το οτι φυσικα, αν τον εχεις πανω απο το κεφαλι σου ολη την χρονια εισαι κατα καποιον τροπο "πιο υποχρεωμενος" να διαβασεις, ή εστω να ακουσεις κηρυγμα σε περιπτωση που δεν το κανεις. Γιατι μην μου πεις οτι θα κραξεις ο ιδιος τον εαυτο σου :)

Για μενα, δεν ειναι να παιζεις με τις ΑΟΘ, που ειναι μαθημα βαρυτητας. Παιξε αν θες με τις ΑΟΔΕ, αλλα με τις ΑΟΘ τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Ελπιζω να σε καλυψα. Αν οχι, εδω ειμαστε για να σε καλυψω :)

Εγω ανυσηχω γιατι δεν ξερω αν οι καθηγητες που μου κανουν μαθημα ειναι καλοι η αλλιως καταλληλοι.Σε πολλα μαθηματα και τωρα συγκεκριμενα και στην αοθ.Γι αυτο ρωτησα για το φροντηστηριο.Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν ο καθηγητης μου η οποιοσδηποτε αλλος θα μου υποδειξει σωστα την θεωρια και πολυ περισσοτερο να με καλυψει στις ασκησεις,Εσυ που εισαι σαφως πιο εμπειρος πιστευεις πως μπορει ενας μαθητης της αοθ-τηρωντας ολα τα καθηκοντα του ως μαθητης-μπορει να χαντακωθει απο τον καθηγητη σε μεγαλο βαθμο.Π.χ να μην του διδαξει ολων των ειδων τις ασκησεις-πραγμα μαλλον δυσκολο αφου προανεφερες οτι ειναι μονο 10 τα ειδη.

Απο οτι καταλαβες εχω μια ανασφαλεια για την καταλληλοτητα των καθηγητων αν και εχω ακουσει οτι η αοθ στηριζεται καθαρα στην μαθητικη προσπαθεια.συμφωνεις?

Ανεφερες οτι η μαθηση της θεωριας λεξη-λεξη ειναι αλανθαστη και θα συμφωνησω.Ομως στην αοθ την ζητανε/απαιτουνε οπως στην οργανωση δηλ ακομα και το κομμα,η ειναι πιο ελαστικοι,και αν αλλαξεις 2-3 λεξεις μερικες /λιγες φορες δεν τρεχει κατι.Γιατι ετσι μου λεει ο καθηγητης.Απλα δεν θελω να υπαρχουν παρερμηνειες γιατι αν γραψω κατω απο 19 δεν μπαινω στις σχολες που ενδιαφερομαι.

Ελπιζω να καταλαβαινεις την εμφανη ανυσυχια μου και να απαντησεις οσο το δυνατον αναλυτικα, και σε ολες μου τις ερωτησεις,οπως εκανες και στο προηγουμενο ποστ.Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κοιταξε, η τοση ανασφαλεια για τους καθηγητες σου δεν ωφελει. Δεν ειναι μπακαληδες οι ανθρωποι, επιστημονες ειναι :) Ειναι λιγο παραλογο να νιωθεις ανασφαλεια για τους καθηγητες σου, αλλα να σκεφτεσαι να στηριχτεις στις δικες σου δυναμεις, ετσι δεν ειναι;

Μου λες πως οι ΑΟΘ ειναι ενα μαθημα που στηριζεται "καθαρα" στην μαθητικη προσπαθεια. Κανενα μαθημα δεν στηριζεται "καθαρα" στην μαθητικη προσπαθεια. Αν ηταν ετσι, θα σας εδιναν το βιβλιο και θα σας ελεγαν ελατε να εξεταστειτε τον Μαϊο.

Επαναλαμβανω για την θεωρια: Οσες λιγοτερες "πρωτοβουλιες" παρεις, και οσο περισσοτερο μεινεις στις λεξεις και φρασεις του βιβλιου, τοσο ελαχιστοποιεις την πιθανοτητα να σου κοψουν εστω και 1 στα 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κοιταξε, η τοση ανασφαλεια για τους καθηγητες σου δεν ωφελει. Δεν ειναι μπακαληδες οι ανθρωποι, επιστημονες ειναι :) Ειναι λιγο παραλογο να νιωθεις ανασφαλεια για τους καθηγητες σου, αλλα να σκεφτεσαι να στηριχτεις στις δικες σου δυναμεις, ετσι δεν ειναι;

Μου λες πως οι ΑΟΘ ειναι ενα μαθημα που στηριζεται "καθαρα" στην μαθητικη προσπαθεια. Κανενα μαθημα δεν στηριζεται "καθαρα" στην μαθητικη προσπαθεια. Αν ηταν ετσι, θα σας εδιναν το βιβλιο και θα σας ελεγαν ελατε να εξεταστειτε τον Μαϊο.

Επαναλαμβανω για την θεωρια: Οσες λιγοτερες "πρωτοβουλιες" παρεις, και οσο περισσοτερο μεινεις στις λεξεις και φρασεις του βιβλιου, τοσο ελαχιστοποιεις την πιθανοτητα να σου κοψουν εστω και 1 στα 100.

Ναι δικαιο εχεις.Καθηγητης και να μην ξερει για το μαθημα που διδασκει δεν γινεται.Αλλωστε τοσα χρονια σπουδαζε για το αντικειμενο

Εσυ που ειχες περασει και ποσο ειχες γραψει-αν θυμασαι-αοθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Περασα στο Οικονομικων Επιστημων του Πανεπιστημιου Μακεδονιας και ειχα γραψει -αν θυμαμαι καλα- 96%, δηλαδη 19,2/20.

Και εκανα ιδιαιτερα, οταν ημουν μαθητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Περασα στο Οικονομικων Επιστημων του Πανεπιστημιου Μακεδονιας και ειχα γραψει -αν θυμαμαι καλα- 96%, δηλαδη 19,2/20.

Και εκανα ιδιαιτερα, οταν ημουν μαθητης.

Ειχες ζοριστει πολυ για αυτο το βαθμο?
Στα αλλα μαθηματα δεν εγραψες και τοσο καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κοιτα, γενικα δεν ημουν και ο μαθητης ο οποιος ξεσκιζοταν στο διαβασμα. Για τις ΑΟΘ ομως συγκεκριμενα, ακριβως επειδη ηταν -και ειναι για σενα τωρα- ενα εντελως καινουργιο μαθημα, θυμαμαι καθαρα οτι υπηρχαν σημεια στην υλη που με ζοριζαν. Σε αυτα τα σημεια, τωρα που το διδασκω, μπορω με σιγουρια να πω πως αν δεν ειχα εξωσχολικη βοηθεια, θα ημουν γυρω στις 10 μοναδες κατω. Το ιδιο φυσικα ισχυει και για την ΑΕΠΠ.

Για τα αλλα μαθηματα που με ρωτας δεν θυμαμαι ακριβως, εξαλλου ειχαμε και περισσοτερο μαθηματα απο εσας. Αλλα χοντρικα θα σου πω πως στα Μαθηματικα και στην Φυσικη κατευθυνσης κυμανθηκα γυρω στο 85%, στις ΑΟΔΕ και στην ΑΕΠΠ γυρω στο 75%, στα Μαθηματικα Γενικης ειχα γραψει καθαρο κατοσταρι [επισης μαθημα βαρυτητας για το 5ο πεδιο], και στα υπολοιπα ημουν καπου στο 80% - 85%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κοιτα, γενικα δεν ημουν και ο μαθητης ο οποιος ξεσκιζοταν στο διαβασμα. Για τις ΑΟΘ ομως συγκεκριμενα, ακριβως επειδη ηταν -και ειναι για σενα τωρα- ενα εντελως καινουργιο μαθημα, θυμαμαι καθαρα οτι υπηρχαν σημεια στην υλη που με ζοριζαν. Σε αυτα τα σημεια, τωρα που το διδασκω, μπορω με σιγουρια να πω πως αν δεν ειχα εξωσχολικη βοηθεια, θα ημουν γυρω στις 10 μοναδες κατω. Το ιδιο φυσικα ισχυει και για την ΑΕΠΠ.

Για τα αλλα μαθηματα που με ρωτας δεν θυμαμαι ακριβως, εξαλλου ειχαμε και περισσοτερο μαθηματα απο εσας. Αλλα χοντρικα θα σου πω πως στα Μαθηματικα και στην Φυσικη κατευθυνσης κυμανθηκα γυρω στο 85%, στις ΑΟΔΕ και στην ΑΕΠΠ γυρω στο 75%, στα Μαθηματικα Γενικης ειχα γραψει καθαρο κατοσταρι [επισης μαθημα βαρυτητας για το 5ο πεδιο], και στα υπολοιπα ημουν καπου στο 80% - 85%.

AEΠΠ καταλαβαινω οτι χρειαζεται εξωσχολικη βοηθεια.Για αοθ δεν ηξερα οτι ηταν τοσο σημαντικη-δηλ 10 μοναδες-υπερβολικο μου ακουγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Απλα σου λεω την αποψη μου, μιας και ενδιαφερθηκες να μαθεις :) Μακαρι να σου φαινομαι υπερβολικος, και μακαρι να ειμαι κιολας, ετσι ωστε να μην επιβαρυνθει επιπλεον το προγραμμα σου με φροντιστηριο στις ΑΟΘ.

Απο κει και περα, ο καθενας κανει ο,τι πιστευει καλυτερο για τον εαυτο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Απλα σου λεω την αποψη μου, μιας και ενδιαφερθηκες να μαθεις :) Μακαρι να σου φαινομαι υπερβολικος, και μακαρι να ειμαι κιολας, ετσι ωστε να μην επιβαρυνθει επιπλεον το προγραμμα σου με φροντιστηριο στις ΑΟΘ.

Απο κει και περα, ο καθενας κανει ο,τι πιστευει καλυτερο για τον εαυτο του.

Φροντηστηριο παω και θα παω..Αλλα σκεφτομαι και ενα βοηθημα για να ειμαι καλυμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwtou

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γεια! στο αοθ εχω μπερδεψει τα παντα (απο ασκησεις)!! δεν ξερω τι να κανω!!! :'( ενω ειναι γελοιες οι ασκησεις και το ξερω, μπερδευω τις ασκησεις μεταξυ τους! ξερετε κανενα τροπο να τα ξεμπερδεψω ολα απο το μυαλο μου;:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenikappa

Νεοφερμένος

Η Elenikappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια! στο αοθ εχω μπερδεψει τα παντα (απο ασκησεις)!! δεν ξερω τι να κανω!!! :'( ενω ειναι γελοιες οι ασκησεις και το ξερω, μπερδευω τις ασκησεις μεταξυ τους! ξερετε κανενα τροπο να τα ξεμπερδεψω ολα απο το μυαλο μου;:'(:'(:'(:'(

μην αγχώνεσαι! :) να θυμάσαι πως οι ασκήσεις που συναντάμε στο πρώτο κεφάλαιο δε σχετίζονται με αυτές στα επόμενα κεφάλαια. Τα κεφαλαια 2-3-4 συντελούν όλα μαζί στο να καταλήξουμε στις ασκήσεις του κεφαλαίου 5 (προσδιορισμός της τιμής). Όμως κάθε ένα από αυτά έχει και τις δικές του ασκήσεις, τυπολόγιο, μεθοδολογία κτλ..Το θέμα είναι πως δε θα μπορείς να λύσεις άσκηση 5ου κεφαλαίου αν π.χ. δεν έχεις πολυκαταλάβει το 2ο..Επίσης το 7ο και το 9ο σχετίζονται αρκετά μεταξύ τους όσον αφορά στις ασκήσεις αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις ασκήσεις όλων των προηγούμενων κεφαλαίων.

Επειδή ως τώρα λογικά θα έχεις κάνει ασκήσεις μόνο από 1ο και 2ο αυτό που ίσως σε μπέρδεψε είναι τι βάζουμε κάθε φορά στους άξονες στα διαγράμματα μας καθώς και κάποιοι τύποι που θα χρειαστούμε από μαθηματικά. Π.χ. η εξίσωση ευθείας που χρειάζεται και στα δύο κεφάλαια. Δηλαδή αν η Κ.Π.Δ. είναι ευθεία (1ο) ή αν η καμπύλη ζήτησης είναι ευθεία (2ο)..Ότι συγκεκριμένη απορία έχεις ρώτησέ με.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top