Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ααα, κατάλαβα. :) Και, ξεκινάμε από τα αριστερά να μετράμε, επειδή ομάδα στην ουσία δεν υπάρχει, άρα είμαστε πιο κοντά στον έναν διπλό δεσμό, σωστά;

Σωστά!
Αρίθμηση: Χαρακτ. Ομάδα>Πολλαπλός Δεσμός> Αλογόνο> Διακλάδωση
Πάντως δες λίγο αυτό το "εδώ" που έβαλα παραπάνω! ΘΑ σε βοηθήσει πολύ! Τα λέει κατανοητά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σωστά!
Αρίθμηση: Χαρακτ. Ομάδα>Πολλαπλός Δεσμός> Αλογόνο> Διακλάδωση
Πάντως δες λίγο αυτό το "εδώ" που έβαλα παραπάνω! ΘΑ σε βοηθήσει πολύ! Τα λέει κατανοητά!
Το "εδώ" διαβάζω τώρα!!:P
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Η ονομασία της ένωσης είναι αυτή που έδωσα.
Διαβάζουμε από αριστερά προς τα δεξιά και βρίσκουμε στη θέση 2 διπλό δεσμό ( εκεί που είναι και το μεθύλιο), στη θέση 3 το χλώριο και στη θέση 5 πάλι διπλό δεσμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Η ονομασία της ένωσης είναι αυτή που έδωσα.
Διαβάζουμε από αριστερά προς τα δεξιά και βρίσκουμε στη θέση 2 διπλό δεσμό ( εκεί που είναι και το μεθύλιο), στη θέση 3 το χλώριο και στη θέση 5 πάλι διπλό δεσμό.

Τελικά νομίζω λανθάνουμε και οι δύο. Όταν απάντησα δεν είχα γράψει την ένωση στο χαρτί και υπέπεσα στο λάθος.
Αν η ένωση είναι αυτή που έχω παραθέσει στην εικόνα ( και δεν έκανα πάλι λάθος :P ), τότε η ονομασία είναι αυτή:

4-χλωρο-5-μέθυλο-1,4-εξαδιένιο

daum_equation.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μπορεις να ξεκινησεις απ οπου θελεις την ονοματολογια των διακλαδωσεων.Απλα συνηθιζεται να γραφεται με αλφαβιτικη σειρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μπορεις να ξεκινησεις απ οπου θελεις την ονοματολογια των διακλαδωσεων.Απλα συνηθιζεται να γραφεται με αλφαβιτικη σειρα :)

Ή 2-μεθυλο-2,5-εξινυλιο-3-χλωρίδιο (χωρίς να είμαι και σίγουρος) και δεν σε νοιάζει η σειρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ή 2-μεθυλο-2,5-εξινυλιο-3-χλωρίδιο (χωρίς να είμαι και σίγουρος) και δεν σε νοιάζει η σειρά :P

Επειδή βλέπω πως δεν συμφωνείτε με τίποτα να σας πω πως παλαιότερα ίσχυε το εξής.
Κάνουμε την αρίθμηση από αριστερά και ονομάζουμε την ένωση Εδώ: 2 μεθυλο- 3 χλωρο - 2,5 εξαδιένιο
και ξανακάνουμε την αρίθμηση από δεξιά και ονομάζουμε την ένωση . Εδώ: 2 μεθυλο - 3 χλωρο- 1,4 εξαδιένιο
Προσθέτουμε τους αριθμούς και δεχόμαστε την ονομασία που οι αριθμοί έχουν το μικρότερο άθροισμα 2+3+2+5> 2+3+1+4
Αρα εδώ ισχύει η ονομασία 2 μεθυλο - 3 χλωρο- 1,4 εξαδιένιο
Για τη σειρά των ριζών πρέπει να καθοριστεί πια προηγείται κλπ κλπ Ψιλά γράμματα.
Ρωτήστε τους Καθηγητές σας. Συμφωνούν μεταξύ τους?
Υ.Γ. Μια και το έθιξε η Εχέμυθη , ακολουθώ αλφαβητική σειρά για τα αλκύλια. πχ. αιθύλιο, μεθύλιο, προπύλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Έψαξα και δε βρήκα παρόμοιο θέμα.
Ας ξεκινήσω λοιπόν εγώ.
Μπορείτε να μου δώσετε τον συντακτικό τύπο του 3-μεθυλο-1-βουτινιο

Σημείωση Συντονιστή: Τα ποστ 287-289 προήλθαν από συγχώνευση με θέμα ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maria_Spring

Νεοφερμένος

Η Maria_Spring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να η απάντηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 3-μεθυλο-1-βουτινιο.rar
    13 KB · Εμφανίσεις: 146
Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αυτή την χημεία ποτέ δεν πρόκειται να την καταλάβω. Τι στο καλό να κάνω πια για να ξέρω έστω τα βασικά και να γνωρίζω να λύνω μια άσκηση; Δεν μπορεί να είμαι τόσο χαζή και να μην το καταλαβαίνω. Ας αναλάβει κάποιος να μου δώσει μερικά "βοηθήματα" ας πούμε για να καταλάβω και γω κάτι. Απορώ τι έχει η χημεία και μερικούς τους τραβάει τόσο πολύ που ξέρουν οποιαδήποτε απάντηση και αν ρωτήσει ο καθηγητής. Πάντως δεν νομίζω να είμαι μόνο εγώ που δεν την πάει την χημεία και τόσο, και αν είμαι ας μου δώσει κάποιος το κίνητρο για να την αγαπήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Να η απάντηση!:)
Να σημειώσω εδώ ότι και μεθυλο- 1 βουτίνιο να το ονομάζαμε δεν είναι λάθος αφού η θέση για το μεθύλιο είναι μοναδική , αλλά και μεθυλο βουτίνιο να το λέγαμε πάλι είναι σωστό διότι είναι μοναδικό. Το 2-βουτίνιο δεν δέχεται διακλάδωση δηλ. δεν υπάρχει μεθυλο- 2 βουτίνιο

Στην απορία σου Μαρία η δική μου απάντηση είναι ότι η χημεία είναι μάθημα μνημονικό. Δηλ οι σελίδες του βιβλίου θέλουν διαρκώς φρεσκάρισμα. Θα μου πεις: Μα αν δεν τις καταλαβαίνω? Εδώ υπεισέρχεται ο παράγοντας καθηγητής ο οποίος κάνει διάλογο πάνω σε κάθε θέμα. Οχι διάλογο για να κουβεντιάζουμε. Ενας διάλογος είναι αυτός που κάνω παραπάνω μια και αναφερόμαστε στην ονοματολογία των οργανικών ενώσεων. Πως μπορεί να γραφεί. Πως αλλοιώς θα γραφόταν, σε ποια θέση μπορεί να μπει η διακλάδωση, από ποιο άκρο θα αρχίσω την αρίθμηση της ανθρακικής αλυσίδας κλπ κλπ
Γεια και χαρά και το κεφάλι ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Αυτη η ενωση 1,3 μεθυλο πεντανολη δεν ονομαζεται ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_0284.jpg
    DSC_0284.jpg
    1,023 KB · Εμφανίσεις: 284

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αυτη η ενωση 1,3 μεθυλο πεντανολη δεν ονομαζεται ;;

Χωρίς απόλυτη σιγουριά: Για να είναι μέθυλο δεν πρέπει να είναι σε άκρο άρα ανεβάζεις οριζόντια το CH3 και η ένωση ονομάζεται 3-μεθυλο-3-εξανόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Να 'σαι καλα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Παιδιά, χρειάζομαι την βοήθειά σας. SOS

1) Να υπολογίσετε τον όγκο του αέρα που αποτελείται για την καύση 50L C3H8. Ποια η σύσταση των καυσαερίων; Όλοι οι όγκοι έχουν μετρηθεί στις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας.

2) Διαπιστώθηκε ότι σε κάθε 100L βιοαερίου περιέχονται 60L CH4 kai 40L CO2. Υπολογίστε τον όγκο του ατμοσφαιρικού αέρα που καταναλώνεται όταν καίγονται πλήρως 56L βιοαερίου, καθώς και τον όγκο του CO2 που περιέχεται στα καυσαέρια. Όλοι οι όγκοι έχουν μετρηθεί στις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδιά, χρειάζομαι την βοήθειά σας. SOS

1) Να υπολογίσετε τον όγκο του αέρα που αποτελείται για την καύση 50L C3H8. Ποια η σύσταση των καυσαερίων; Όλοι οι όγκοι έχουν μετρηθεί στις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας.

2) Διαπιστώθηκε ότι σε κάθε 100L βιοαερίου περιέχονται 60L CH4 kai 40L CO2. Υπολογίστε τον όγκο του ατμοσφαιρικού αέρα που καταναλώνεται όταν καίγονται πλήρως 56L βιοαερίου, καθώς και τον όγκο του CO2 που περιέχεται στα καυσαέρια. Όλοι οι όγκοι έχουν μετρηθεί στις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας.

1) η ΑΝΤΊΔΡΑΣΗ καύσης του προπανίου είναι C3H8 + 5O2 ---------> 3CO2 + 4H2O
..................................................... 50lt ... 5.50lt ........ 3.50lt .. 4.50lt
διότι η αναλογία των συντελεστών της αντίδρασης είναι και αναλογία mole και αναλογία όγκων
Το αναγκαίο οξυγόνο είναι 250 λίτρα και επειδή στον αέρα βρίσκεται σε αναλογία 20% , ο αέρας που χρειάζεται για την καύση είναι 5.250=1250 λίτρα (απλή μέθοδος) ο οποίος συνοδεύεται και από άζωτο (1250-250=1000 lt) Άρα στα καυσαέρια έχουμε 150lt CO2 200lt υδρατμών και 1000lt N2

2) Με απλή μέθοδο βρίσκουμε τις ποσότητες των συστατικών στο βιοαέριο και κάνουμε και εδώ , ότι και παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μάλιστα, σε ευχαριστώ αν και τα κάναμε τελικά σχολείο την επόμενη μέρα. Αν και απάντησες λίγο καθυστερημένα δεν πειράζει, ελπίζω την επόμενη φορά που χρειαστώ κάποια βοήθεια να απαντήσεις έγκυρα. :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πως μπορούμε να παρασκευάσουμε αιθανικό οξύ με πρώτη ύλη αιθένιο ή αιθίνιο?
:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
έτσι είναι σωστά?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top