Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
παιδιά έχω να κάνω μια εργασία στα καρβοξυλικά οξέα σε ότι θέμα θέλω!!!! μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;;;
Δηλαδή δεν δόθηκαν κάποιες βασικές οδηγίες;
Πόση έκταση πρέπει να έχει η εργασία περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris 7

Νεοφερμένος

Ο thodoris 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τίποτε άλλο δεν μας είπε. μόνο να κάνουμε μια εργασία πάνω στα καρβοξυλικά οξέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Μπορείς αρχικά να γράψεις γενικά για τα καρβοξυλικά οξέα, να κάνεις κατά κάποιο τρόπο μια σύνοψη του κεφαλαίου και ύστερα να αναφέρεις κάποια στοιχεία για ένα συγκεκριμένο καρβοξυλικό οξύ που δεν αναφέρει το βιβλίο.

Πάρε ιδέες από εδώ, μπορεί να βρεις κάτι που δεν υπάρχει στο βιβλίο.
Να αναφερθείς στην ταξινόμηση με βάση τον αριθμό των καρβοξυλομάδων, στην ονοματολογία -μπορείς να γράψεις και 4-5 οξέα που είναι γνωστά με τις εμπειρικές ονομασίες τους (π.χ. ασπιρίνη)-, στην βιομηχανική παραγωγή, στις φυσικές ιδιότητες, στον όξινο χαρακτήρα και τις χρήσεις τους.
Μετά μπορείς να γράψεις λίγα λόγια (1 παράγραφο περίπου) για την ασπιρίνη (ακετυλο-σαλικυλικό οξύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας γραφω αυριο.χημεια και εμαθα απο την φιλη μ που εγραφε σημερα οτι τους εβαλε να γραψουν καποιες αντιδρασεις ποσοτικα και ποιοτικα. Τι ειναι αυτο;;; Μπορειτε να μ εξηγησετε με καποιο παραδειγμα; γρηγορα ομως.αυριο.γραφω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
προφανως στις ποσοτικες θελει να γραψεις την χημικη εξισωση ενω στις ποιοτικες να του εξηγησεις τι παρατηρεις κατα την αντιδραση (πχ Na+H20-->φυσαλιδες υδρογονου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpida T.

Νεοφερμένος

Η Elpida T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας εχω ενα προβλημα ως προς την επιλυση μια δραστηριοτητας στην Χημεια ...
Αν θα μπορουσατε να μαι βοηθησετε θα το εκτιμουσα αρκετά..!!
Υδρογονάνθρακες και Υπουργείο Περιβάλλοντος

Παρακτω δινεται ενα μικρο αποσοασμα απο τις τιμες που διενι το Υ.Π για την ατμοσφαιρικη ρυπανση.
Οι τιμες αφορουν 2 σταθμους μετρησης Χ και Ψ ενα στο κέντρο και ενα στην περιφερεια της Αθηνας.
Επισης αφορουν 2 μηνες Μ1 και Μ2.ΟΙ τιμες ειναι σε μgxm^-3 πλην του CO που ειναι σε mgxm^-3 .

Mηνας Μ1
Σταθμος SO 2 NO NO 2 O 3 CO
Χ 63 208 86 19 7,4

Ψ 18 37 29 51 3,2
Mηνας Μ2
Σταθμος SO 2 NO NO 2 O 3 CO
Χ 19 64 80 39 2,8
Ψ 15 20 35 70 0,8

1.βλεπετε καποιον ρυπαντη που << δεν σεβεται τις ταξικες διαφορες>> ?
2.Ποιους απο τους ρυπαντες θα χαρακτηρίζατε δείκτες της ρυπανσης απο την κίνηση των αυτοκινήτων?

Στο βιβλιο σελ 49 δραστηριοτητα 1

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει υπευθυνα ποια ειναι η υλη για αυτο το μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σε β λυκειου αναφερομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όταν έχω δυο διακλαδώσεις σε μια ένωση, και στην μία έχω μέθυλο και στην άλλη χλώριο, θα ξεκινήσω από το μέθυλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Όταν έχω δυο διακλαδώσεις σε μια ένωση, και στην μία έχω μέθυλο και στην άλλη χλώριο, θα ξεκινήσω από το μέθυλο;

Τι εννοείς? Για την ονομασία της ένωσης από που θα ξεκινήσεις, ή κατά τη γραφή της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τι εννοείς? Για την ονομασία της ένωσης από που θα ξεκινήσεις, ή κατά τη γραφή της;

Για την ονομασία. Έχω μπερδευτεί...

Λοιπόν, έχω την εξής ένωση:

CH3-C(διπλός δεσμός)C-CH2-CH(διπλός)CH2
Αν μετρήσω από αριστερά προς τα δεξιά, κάτω από τον δεύτερο άνθρακα έχω διακλάδωση με CH3 και κάτω από τον τρίτο έχω διακλάδωση με χλώριο.

Και ρωτάω:
1)Τι θα βάλω πρώτο στην ονομασία της ένωσης;
2)Ποια είναι η ομάδα στην ένωση, για να βάλω το 3ο συνθετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Για την ονομασία. Έχω μπερδευτεί...

Λοιπόν, έχω την εξής ένωση:

CH3-C(διπλός δεσμός)C-CH2-CH(διπλός)CH2
Αν μετρήσω από αριστερά προς τα δεξιά, κάτω από τον δεύτερο άνθρακα έχω διακλάδωση με CH3 και κάτω από τον τρίτο έχω διακλάδωση με χλώριο.

Και ρωτάω:
1)Τι θα βάλω πρώτο στην ονομασία της ένωσης;
2)Ποια είναι η ομάδα στην ένωση, για να βάλω το 3ο συνθετικό;
Δες εδώ!
1) 3χλωρο-2μέθυλο-1,4εξαδιένιο
2)η ομάδα είναι υδρογονάνθρακας-->ίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δες εδώ!
1) 3χλωρο-2μέθυλο-1,4εξαδιένιο
2)η ομάδα είναι υδρογονάνθρακας-->ίο

Και κάτι τελευταίο, γιατί βάζουμε 1,4 και στην συγκεκριμένη ένωση ποια ακριβώς είναι η ομάδα; Το CH με τον 5ο άνθρακα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Λοιπόν η ένωση που αναφέρεις είναι ΑΛΚΥΛΑΛΟΓΟΝΙΔΙΟ.
Ονομάζεται μάλιστα 2-μέθυλο 3-χλώρο 2,5-εξαδιένιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο, γιατί βάζουμε 1,4 και στην συγκεκριμένη ένωση ποια ακριβώς είναι η ομάδα; Το CH με τον 5ο άνθρακα;

Βάζουμε 1,4 γιατί στη συγκεκριμένη ένωση οι διπλοί δεσμοί βρίσκονται στον πρώτο και τέταρτο άνθρακα. Προσδιορίζουμε έτσι που βρίσκονται οι διπλοί δεσμοί της ένωσης. Ρίξε μια ματιά στο "εδώ" που έχω παραθέσει πιο πάνω, θα καταλάβεις. Η ομάδα γοα το τρότο συνθετικό είναι H-C. Δηλαδή έχουμε μια οργανική ένωση που αποτελείται από υδρογόνα και άνθρακες (και μία ρίζα -Cl ) . Δεν έχει να κάνει με το 5ο άνθρακα. Αλλά με όλη την ένωση.
ΥΓ: τα αλογόνα διαβάζονται όπως και οι διακλαδώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
1) 3χλωρο-2μέθυλο-1,4εξαδιένιο

Ονομάζεται μάλιστα 2-μέθυλο 3-χλώρο 2,5-εξαδιένιο.

Ρε παιδιά, σας παρακαλώ, αποφασίστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λοιπόν η ένωση που αναφέρεις είναι ΑΛΚΥΛΑΛΟΓΟΝΙΔΙΟ.
Ονομάζεται μάλιστα 2-μέθυλο 3-χλώρο 2,5-εξαδιένιο.

Γιατί 2,5 ?
1,4 είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Βάζουμε 1,4 γιατί στη συγκεκριμένη ένωση οι διπλοί δεσμοί βρίσκονται στον πρώτο και τέταρτο άνθρακα.

Ααα, κατάλαβα. :) Και, ξεκινάμε από τα αριστερά να μετράμε, επειδή ομάδα στην ουσία δεν υπάρχει, άρα είμαστε πιο κοντά στον έναν διπλό δεσμό, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top