Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
934DEE8B-6DCD-4E60-BCE8-0A1E2891DFE8.jpeg

FBDBCF33-CDB0-4569-B6E1-BE04A1268AB3.jpeg

Προσπαθώ εδώ και ώρα για αυτή την άσκηση αλλά μου βγαίνει λάθος αποτέλεσμα.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Για να βρω το V1 έκανα 5•6+2 δια 3. Κάπου το έχω χάσει όμως.
Αρχικά παραβιάζεις τη προτεραιότητα των πράξεων έτσι επειδή προσθέτεις τον συντελεστή του άγνωστου με τον σταθερό ορο. Εδώ πρόκειται για μια απλή πρωτοβάθμια εξίσωση γυμνασίου που για να τη λύσεις πρέπει να κάνεις τις επιμεριστικες και έπειτα να χωρίσεις γνωστούς απ άγνωστους.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Μπήκαμε Θερμοχημεία και τα ‘χω δει όλα, κρατάτε με.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Η θερμοχημεια στην αρχή φαίνεται λίγο δύσκολη αλλά μετά θα καταλάβεις ότι είναι πολύ ενδιαφέρον γιατι έχει πρακτικό ενδιαφέρον..
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
2A69CF9A-8959-449B-95C4-6CA95BC64B48.jpeg

Μόνο αυτό έχω καταλάβει από όλο το κεφάλαιο.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν κάνατε ενθαλπία;; Νόμους θερμοχημειας ακόμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω η θερμοχημεια είναι το πιο εύκολο κεφάλαιο..Επειδή είναι καινούριο σου φαίνεται δύσκολο...Γενικά και οι ασκήσεις σε αυτό το κεφάλαιο δεν είναι δύσκολες αρκεί να κατανοήσεις καλά την μεθοδολογια
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε έχεις πολλά να δεις ακόμα δώσε βάση αυτά τα κεφάλαια (θερμοχημεια, χημική κινητική) είναι απλά τα οποία όμως μαζί με τα επόμενα (χημική ισορροπία) δημιουργούν ωραία συνδυαστικά θέματα. Μην πανικοβάλλεσαι, διάβασμα θέλει και εξάσκηση και θα την βρεις την άκρη.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Η χημεία είναι πολύ ωραίο μάθημα απλώς έχουν βάλει πολύ μεγάλη ύλη στην τρίτη λυκείου ...Και πολλές φορές απωθεί τους μαθητές λόγω του όγκου της ύλης..Αλλά ισχύει ότι συνδυάζοντας τα κεφάλαια βγαίνουν πολύ ωραία θεματακια...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Επέστρεψα! Λοιπόν…
4CAF5083-8BCC-4D77-B17C-BF03A22FD945.jpeg

Σύμφωνα με την θεωρία, στην καύση έχουμε πάντα έκλυση θερμότητας, άρα πρόκειται για εξώθερμο φαινόμενο, δηλαδή αρνητική μεταβολή ενθαλπίας (?) Η Ενθαλπία εξουδετέρωσης όμως παίρνει και αυτή πάντοτε αρνητικές τιμές, γιατί είναι εξώθερμη. Η πρότυπη ενθαλπία σχηματισμού από ότι έχω καταλάβει είναι θερμοουδέτερο φαινόμενο. Τα δυο πρώτα που ανέφερα με έχουν προβληματίσει.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Σύμφωνα με την θεωρία, στην καύση έχουμε πάντα έκλυση θερμότητας, άρα πρόκειται για εξώθερμο φαινόμενο, δηλαδή αρνητική μεταβολή ενθαλπίας (?)
Ν2 + Ο2 -> 2ΝΟ
Εδώ τι φαινόμενο είναι, εξωθερμο ή ενδοθερμο ; :hmm:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Ενδόθερμο (?)
Σωστά. Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως καύση όμως;
Τώρα όσον αφορά την απορία σου τι εννοείς ; Η καύση του μεθανίου και οι αντιδράσεις εξουδετέρωσης πράγματι είναι εξωθερμες.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί με το πως μπορώ να καταλάβω το είδος ενθαλπίας όταν δίνεται θερμό χημική εξίσωση. Εννοώ αν είναι σχηματισμού, εξουδετέρωσης κτλ. Σε αυτό που μου έδωσες, ξέρω απλώς πως τα χημικά στοιχεία έχουν πάντα μηδενική μεταβολής ενθαλπίας. Και τα προϊόντα της συγκεκριμένης εξίσωσης, εχουν μεγαλύτερη ενθαλπία. Άρα είναι ενδόθερμη. Όμως σε αυτήν εδώ την άσκηση:

72BDB61E-BD65-416F-B003-565DE7AD4560.jpeg

δεν έχω ιδέα τι να κάνω.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί με το πως μπορώ να καταλάβω το είδος ενθαλπίας όταν δίνεται θερμό χημική εξίσωση. Εννοώ αν είναι σχηματισμού, εξουδετέρωσης κτλ. Σε αυτό που μου έδωσες, ξέρω απλώς πως τα χημικά στοιχεία έχουν πάντα μηδενική μεταβολής ενθαλπίας. Και τα προϊόντα της συγκεκριμένης εξίσωσης, εχουν μεγαλύτερη ενθαλπία. Άρα είναι ενδόθερμη. Όμως σε αυτήν εδώ την άσκηση:

View attachment 99189
δεν έχω ιδέα τι να κάνω.
Δεν μας νοιάζει η μεταβολή αλλά η ενθαλπία, που στο παράδειγμα που σου έδωσα πιο πάνω η ενέργεια που απαιτείται για την διάσπαση του τριπλού δεσμού στο άζωτο είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτήν του σχηματισμου του ΝΟ. Άρα για αυτό είναι ενδοθερμη.

Η ΔΗ2 πρόκειται για ενθαλπία σχηματισμου σχηματίζεται μια ένωση το νερό
Η ΔΗ3 είναι εξουδετέρωσης (οξύ και βάση)
Η ΔΗ4 καύσης
Η ΔΗ5 σχηματισμού και ΔΗ1 εξαέρωσης (Απο υγρό σε αέριο).
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
8DA47109-7022-444E-89C2-43808BEF2030.png

Στο α δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω. Στο β έγραψα στο πρώτο κενό -22 kcal/mol διότι στην θερμό χημική εξίσωση που μας δίνεται έχουμε 2HCl, συνεπώς 2 mol. Άρα γράφω το μισό του. Και στο δεύτερο κενό έγραψα θερμική. Στο γ δεν ξέρω τι να γράψω στο δεύτερο κενό, δηλαδή στο «του…».
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top