Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σωστά!!
1646061125451.png
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιωάννα, μήπως πάμε στο ίδιο φροντιστήριο στο περσινό φυλλάδιο σελ 17 που έχω έχει ακριβώς τις ίδιες ασκήσεις με τα ίδια αποτελέσματα.. βρήκα το περσινό τετράδιο ίσως τις έχω λύσει αφού βλέπω σημειωμένες καποιες από αυτές στο δικό μου φυλλάδιο... Τέλος πάντων άμα βρω κάποια που θες την στέλνω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ιωάννα, μήπως πάμε στο ίδιο φροντιστήριο στο περσινό φυλλάδιο σελ 17 που έχω έχει ακριβώς τις ίδιες ασκήσεις με τα ίδια αποτελέσματα.. βρήκα το περσινό τετράδιο ίσως τις έχω λύσει αφού βλέπω σημειωμένες καποιες από αυτές στο δικό μου φυλλάδιο... Τέλος πάντων άμα βρω κάποια που θες την στέλνω
Φαίνεται και σε μια φωτογραφία άλλη που έχω στείλει. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σου πω είσαι καλή στην ονοματολογία οργανικής έχω εδώ μια άσκηση που περιγράφει αντιδράσεις με ονόματα και έχω πελαγωσει δεν την θυμάμαι σχεδόν καθόλου από πέρσι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220301_142322.jpg
    IMG_20220301_142322.jpg
    3.3 MB · Εμφανίσεις: 68
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι η ονοματολογία τελειώνει στην β δεν υπάρχει στην γ είμαι τώρα τρίτη στο κεφάλαιο της οργανικής της τρίτης. δεν θυμάμαι σχεδόν τπτ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι η ονοματολογία τελειώνει στην β δεν υπάρχει στην γ είμαι τώρα τρίτη στο κεφάλαιο της οργανικής της τρίτης. δεν θυμάμαι σχεδόν τπτ
Προσπαθώ να καλυψώ κενά οργανικής όσο μπορώ και προλαβαίνω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είμαι τώρα τρίτη στο κεφάλαιο της οργανικής της τρίτης. δεν θυμάμαι σχεδόν τπτ
Πάει και ένας χρόνος περίπου από τότε που τα έκανες τελευταία φορά. Λογικό είναι. Θα σου έρθουν.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μόνο που θα αργήσουν να έρθουν και έχω φροντ στις 5 και πρέπει να είναι λυμένη η άσκηση μέχρι τότε
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι μόνο που θα αργήσουν να έρθουν και έχω φροντ στις 5 και πρέπει να είναι λυμένη η άσκηση μέχρι τότε
Λέω να την αφήσεις για τώρα και να δεις πως θα την λύσει ο καθηγητής στην τάξη.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τό θέμα είναι ότι ξέρω τις αντιδράσεις στις υπόλοιπες ασκήσεις που έδινε χημικούς τύπους συμπληρώνω τις αντιδράσεις σωστά απλά εδώ που τα έχει με ονόματα μπερδευομαι
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Τό θέμα είναι ότι ξέρω τις αντιδράσεις στις υπόλοιπες ασκήσεις που έδινε χημικούς τύπους συμπληρώνω τις αντιδράσεις σωστά απλά εδώ που τα έχει με ονόματα μπερδευομαι.
Δεν είναι δύσκολη η ονοματολογία, είναι τυποποιημένη.
Την ξαναδιαβασες ή βαριέσαι και πας να λύσεις τις ασκήσεις με ο,τι θυμάσαι; :shifty:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολη η ονοματολογία, είναι τυποποιημένη.
Την ξαναδιαβασες ή βαριέσαι και πας να λύσεις τις ασκήσεις με ο,τι θυμάσαι; :shifty:
Έτσι. Ξανά διάβασε τα και θα βοηθήσει σίγουρα αυτό. Μπορείς να στείλεις και εδώ τις ασκήσεις ίσως μπορέσει να βοηθήσει κάποιος άλλος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
A8D19140-A231-4713-82DA-0E5B87467F7A.jpeg

Μπερδεύομαι με το τι τύπο πρέπει να παίρνω κάθε φορά και πως να τον τροποποιώ για να πάρω αποτέλεσμα. Στο μυαλό μου έχω για κάποιο λόγο συγκεκριμένους τύπους και δεν μπορώ να κάνω π.χ. Π1V1+Π2V2=Π3V3, δεν μου βγαίνει ενστικτωδώς, ψάχνω κατευθείαν να βρω στοιχεία ή να μετατρέψω στοιχεία τα οποία μου δίνει για να κάνω Π=nRT, ή Π=CRT και πάει λέγοντας. Και μου τρώει χρόνο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Π1V1 = n1RT , Π2V2 = n2RT , Π(V1+ V2) = (n1+n2)RT

Π1V1 + Π2V2 = (n1+n2)RT => Π1V1 + Π2V2 = Π(V1+ V2) =>

Π = (Π1V1 + Π2V2) / (V1+ V2) = 3,67 atm

1646169497404.png
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην άσκηση αυτή δεν νομίζω ότι γίνεται με τους κλασικούς δύο τύπους π= crt η πν = nrt που αναφέρεις γτ δεν μας είναι δεδομένη η θερμοκρασία και το R (το οποίο είναι σταθερά αλλά still πρέπει να μας το δίνει για να το αντικαταστήσουμε όπως και το g στην φυσική) οπότε δεν μπορούμε να βρούμε τα mol του μείγματος αρα και την οσμωτικη άμεσα από τον ορισμό. Άρα σε αυτή την περίπτωση από ότι θυμάμαι παίρναμε τον τύπο που δεν σου έρχεται κατευθείαν. Απλά έλεγχε κάθε φορά την άσκηση όταν οι κλασικοί τύποι οδηγούν σε αδιέξοδο μπας και σε βγάλει αυτός η αποδεικνύε τον όπως ο διας
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
AED6532E-C102-42CC-9F21-60234A2E564A.jpeg

Λοιπόν βρήκα ότι θα γίνει ώσμωση από το διάλυμα Β στο Α διότι κάνοντας τους υπολογισμούς έβγαλε 0,5 M. Τώρα το θέμα είναι ότι παρόλο που ξέρω την μάζα του διαλύματος Β, δεν ξέρω του Α. Και θα έκανα υπολογισμό αλλά δεν μου δίνεται θερμοκρασία, τι κάνω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ώπα. Νομίζω το βρήκα. Μου βγαίνει 12 η μάζα. Για να φτάσω στα 30 g που έχει το 2ο διάλυμα πρέπει να προσθέσω 18. Αλλά η σωστή απάντηση είναι 9 g. Κάπου το έχω χάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
View attachment 97803
Λοιπόν βρήκα ότι θα γίνει ώσμωση από το διάλυμα Β στο Α διότι κάνοντας τους υπολογισμούς έβγαλε 0,5 M. Τώρα το θέμα είναι ότι παρόλο που ξέρω την μάζα του διαλύματος Β, δεν ξέρω του Α. Και θα έκανα υπολογισμό αλλά δεν μου δίνεται θερμοκρασία, τι κάνω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ώπα. Νομίζω το βρήκα. Μου βγαίνει 12 η μάζα. Για να φτάσω στα 30 g που έχει το 2ο διάλυμα πρέπει να προσθέσω 18. Αλλά η σωστή απάντηση είναι 9 g. Κάπου το έχω χάσει.
Βρήκα την άσκηση αυτή λύνεται έτσι βγαίνουν 9g
 

Συνημμένα

  • IMG_20220302_093539.jpg
    IMG_20220302_093539.jpg
    3 MB · Εμφανίσεις: 53

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Α ρε Δία, δύο πράγματα πιστεύω τραβάνε τόσες εικόνες απο το internet καθημερινά.
Η εκπαίδευση νευρωνικών δικτύων, και...εσύ :hehe: .
Μμ,δεν είναι από τα καλά σου

Σου πάτησα χαχα από λύπηση... :bleh:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
DE897FD8-7394-46F1-8B5B-10FD0C3AC1E1.jpeg

Εδώ έχω κολλήσει διότι δεν ξέρω ούτε τα αρχικά L.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top