Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
View attachment 96867
Ερώτηση 18… Σκέφτομαι πως επειδή είναι δεσμός υδρογόνου, έχει να κάνει σίγουρα με αυτό. Απλώς δεν ξέρω πως να το αιτιολογήσω. Η Mr όμως γενικά του HF είναι 20… Έχω μπερδευτεί.
Επειδή σου δίνει τα Ar μπορεί να πεις ότι το ένα μόριο θα έχει Mr ίσο με 20 και 120/20=6.
Δεν έχω ιδέα πως θα το αιτιολογήσεις αλλά θέλω και εγώ τώρα να δω τη λύση
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
View attachment 96867
Ερώτηση 18… Σκέφτομαι πως επειδή είναι δεσμός υδρογόνου, έχει να κάνει σίγουρα με αυτό. Απλώς δεν ξέρω πως να το αιτιολογήσω. Η Mr όμως γενικά του HF είναι 20… Έχω μπερδευτεί.
Απάντηση:
1645020546554.png


Αφού θέλεις εξήγηση για Μr = 120, τι σε νοιάζει το 240; Μάλλον το HF κάνει εξάγωνο τελικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Η λύση του Δια πρέπει να στέκει περισσότερα επιστημονικά, αλλά σίγουρα είναι εκτός ύλης. Ισως μπορείς να απαντήσεις ότι κάνοντας ογκομετρηση χρειαστεί περισσότερη ποσότητα HF από την ελάχιστη απαιτούμενη για την εξουδετέρωση λόγω της ισχυρότητας του δεσμού υδρογόνου, και ετσι οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα για το μοριακό βάρος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Η λύση του Δια πρέπει να στέκει περισσότερα επιστημονικά, αλλά σίγουρα είναι εκτός ύλης. Ισως μπορείς να απαντήσεις ότι κάνοντας ογκομετρηση χρειαστεί περισσότερη ποσότητα HF από την ελάχιστη απαιτούμενη για την εξουδετέρωση λόγω της ισχυρότητας του δεσμού υδρογόνου, και ετσι οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα για το μοριακό βάρος.
Ααα, το φαντάστηκα. Βέβαια ούτε για όγκο μέτρηση έχουμε πει κάτι προς το παρόν σε αυτό το κεφάλαιο κι όλες οι απαντήσεις στις ερωτήσεις στηρίζονται αποκλειστικά σε αυτό. Οπότε δεν ξέρω, ίσως το αφήσω αναπάντητο για τώρα και να δω τι θα πει και ο καθηγητής.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Το 1mmHg πόσο είναι σε ατμόσφαιρες;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω άνετα σε άσκηση; Δεν θα έχω θέμα στην αντικατάσταση του Π στον τύπο Mr= mRT/ΠV;
To έκανα στα γρήγορα και βγαίνει το αποτέλεσμα που σου δίνει η άσκηση από κάτω,αλλά με μικρές αποκλίσεις στα δεκαδικά.Αν δε κάνουμε στρογγυλοποίηση τότε 1mmHg=0,00131578947 atm.Επίσης ναι θα το χρησιμοποιήσεις έτσι όπως είναι,αλλά δε νομίζω πανελλήνιες να σας βάλουν να ασχοληθείτε με τόσα δεκαδικά ψηφία,θα σας ζητήσουν είτε στρογγυλοποίηση σε κάποιο δεκαδικό ψηφίο είτε θα σας το δίνουν έτοιμο στρογγυλοποιημένο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
To έκανα στα γρήγορα και βγαίνει το αποτέλεσμα που σου δίνει η άσκηση από κάτω,αλλά με μικρές αποκλίσεις στα δεκαδικά.Αν δε κάνουμε στρογγυλοποίηση τότε 1mmHg=0,00131578947 atm.Επίσης ναι θα το χρησιμοποιήσεις έτσι όπως είναι,αλλά δε νομίζω πανελλήνιες να σας βάλουν να ασχοληθείτε με τόσα δεκαδικά ψηφία,θα σας ζητήσουν είτε στρογγυλοποίηση σε κάποιο δεκαδικό ψηφίο είτε θα σας το δίνουν έτοιμο στρογγυλοποιημένο.
Σε ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο μου είπε και η αδερφή μου που την έκανε. Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν θα πέσει κάτι τέτοιο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο μου είπε και η αδερφή μου που την έκανε. Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν θα πέσει κάτι τέτοιο.
Δε νομίζω βρε να βάλουν κάτι με τόσα δεκαδικά.Αν επιτρεπόταν κομπιουτεράκι θα σου έλεγα ναι,αλλά τώρα δε παίζει να κάθεστε μια ώρα να κάνετε διαίρεση με το χέρι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να μπλέξετε με δεκαδικά και στρογγυλοποιήσεις. Πολύ πιο απλά είναι:
1645970239120.png
και οι πράξεις γίνονται πολύ πιο εύκολες.

1645970377116.png
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
View attachment 97608
Το 1mmHg πόσο είναι σε ατμόσφαιρες;
Τζοτζι δεν ειμαι σχετικος με φυσικοχημεια αλλα θα σου ελεγα να ελεγξεις το μεγεθος της πιεσης που θα βαλεις στον τυπο ( ΠV=mRT/Mr) για να βρεις την μοριακη μαζα.
Ποιο θα σου δωσει λογικο αποτελεσμα?
η ωσμωτικη πιεση ως 1/760 atm
ή
η ωσμωτικη πιεση ως 760/760+ 1/760 = 761/760 atm
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τζοτζι δεν ειμαι σχετικος με φυσικοχημεια αλλα θα σου ελεγα να ελεγξεις το μεγεθος της πιεσης που θα βαλεις στον τυπο ( ΠV=mRT/Mr) για να βρεις την μοριακη μαζα.
Ποιο θα σου δωσει λογικο αποτελεσμα
η ωσμωτικη πιεση ως 1/760 atm
ή
η ωσμωτικη πιεση ως 760/760+ 1/760 = 761/760 atm
Μην αγχώνεσαι Γιάν²η. Με ωσμωτική πίεση 1/760 atm μια χαρά είναι. Ο τύπος δεν ισχύει για τη συνολική αλλά μόνο για την ωσμωτική. Και το αποτέλεσμα για 1/760 atm μια χαρά βγαίνει.

1645978839718.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι Γιάν²η. Με ωσμωτική πίεση 1/760 atm μια χαρά είναι. Ο τύπος δεν ισχύει για τη συνολική αλλά μόνο για την ωσμωτική. Και το αποτέλεσμα για 1/760 atm μια χαρά βγαίνει.

a ωραια , εμεις δεν εχουμε επαφη με φυσικοχημεια αν και θα επρεπε, οποτε μονο υποψιες.
απλα δεν ειθελα να βγαλει το κοριστι κανενα εξωπραγματικο νουμερο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top