Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μου βγαίνει με τίποτε το αποτέλεσμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
δεν βαζεις εδω να δουμε
Με τον τύπο της Mr δηλαδή:
image.jpg

δεν βγαίνει


Αλλά αν κάνω χιαστί εδώ (μόλις το έκανα):
image.jpg

βγαίνει

Πως ξέρω ποιον τύπο να πάρω κάθε φορά;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εμένα μου βγαίνει....

1645983699939.png


1645983742149.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
ε τον πρωτο θα παρεις διοτι δεν ξερεις το n αλλα ξερεις μαζα m (1g)
Ναι ναι απλώς μπερδεύτηκα διότι όταν είχα το 1/760 από κάτω, το διαίρεσα πρώτα και μετά το πολλαπλασίασα με το 0,1 και μετά έκανα την διαίρεση κανονικά. Και μου έβγαινε 0,003κάτι. Με τις πράξεις ζορίζομαι γενικά. Αλλά κατάλαβα πως το κάνω τώρα, ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω και άλλες 5 ίσως μέσα στις επόμενες ώρες να στείλω όσες με δυσκολέψουν.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι ναι απλώς μπερδεύτηκα διότι όταν είχα το 1/760 από κάτω, το διαίρεσα πρώτα και μετά το πολλαπλασίασα με το 0,1 και μετά έκανα την διαίρεση κανονικά. Και μου έβγαινε 0,003κάτι. Με τις πράξεις ζορίζομαι γενικά. Αλλά κατάλαβα πως το κάνω τώρα, ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω και άλλες 5 ίσως μέσα στις επόμενες ώρες να στείλω όσες με δυσκολέψε
Δεν είναι κάτι,απλά ο Δίας έκανε το σύνθετο κλάσμα απλό.Ουσιαστικά πολλαπλασιάζεις αριθμητή το ενός κλάσματος με τον παρονομαστή του άλλου και τον παρανομαστή του ενός με τον αριθμητή του άλλου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ναι ναι! Έλυσα και την 2η μόλις τώρα αλλά για πολλαπλασιασμούς π.χ. 0,37 • 0,082 υπάρχει γρήγορος τρόπος να τους κάνω στο μυαλό;
γενικα προσπαθησε να τα μετατρεπεις ειτε σε δυναμεις ειτε σε κλασματα. Το συγκεκριμενο δε γινεται με το μυαλο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από τον τύπο βρες το Μr και διαίρεσέ το με το Αr.

1645990742128.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
δια θα την κανεις ή να την κανω?
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ όλους :hug:

B0EFD991-E724-4C54-8365-60979FDC05F0.jpeg

Αφού η ένεση είναι ισοτονική με το αίμα πρέπει να είναι 7,7 atm, οπότε παίρνω τον τύπο m=ΠV•Mr(γλυκόζης)/RT. Αλλά αν τα αντικαταστήσω όλα και κάνω την διαίρεση, μου βγαίνει αυτό:

5FDE778F-A465-48BA-AE78-A5D4FA22FC21.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
View attachment 97658
Αφού η ένεση είναι ισοτονική με το αίμα πρέπει να είναι 7,7 atm, οπότε παίρνω τον τύπο m=ΠV•Mr(γλυκόζης)/RT. Αλλά αν τα αντικαταστήσω όλα και κάνω την διαίρεση, μου βγαίνει αυτό:

View attachment 97659
ναι σωστο ειναι διοτι βαζεις ως ογκο to 200
βαλε 0,2 και θα σου βγει το σωστο αποτελεσμα 10,9g
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ησύχασα τώρα με την μετατροπή από 200 σε 0,2. Λέω, πάει, κάπου το ‘χασα.
τιποτα δεν εχασες καλη μου αυτα ειναι λαθη αγχους και στιγμης
το ασμημο ειναι οσο και να τα ξαναβλεπουμε δεν το αντιλαμβανομαστε το λαθος
θελει το δευτερο ματι ή να το κανουμε την αλλη μερα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
D571B35E-F4D5-48AD-882C-D06DECAEE66E.jpeg
6371149E-77C0-4004-B12F-2320C0416126.jpeg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top