Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Το ανθρακικό οξύ; Δεν ανήκει στην οργανική , έχει H
Δεν έχει δεσμό μεταξύ C και H. https://www.chemistry-reference.com/images/structural/carbonic acid.png
Αλλά και πάλι, όπως σου είπα πριν, αυτός ο ορισμός έχει εξαιρέσεις, με χαρακτηριστικό παράδειγμα την ουρία που θεωρείται κατεξοχήν οργανική ένωση.
Το ανθρακικό οξύ θεωρείται ανόργανη ένωση πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το ανθρακικό οξύ; Δεν ανήκει στην οργανική , έχει H

Ενθαλπια, θερμιδομετρία (θεμελιώδης εξίσωση, θερμιδόμετρο βόμβας κλπ) θερμότητες και όλα τα συναφή

Και οργανική σχεδόν όλη.
οχι το ανθρακικο οξυ ειναι ενα ασταθης οξυ. οι ενωσεις αυτες ονομαζονται υδρογονανθρακες αν εχουν μονο C,H και υπαρχουν αλλα ονοματα αναλογα με το τι αλλα στοιχεια εχουν και το ποια ειναι η διαταξη τους στο χωρο.συγνωμη που πηγαν οι ομοιοπολικοι δεσμοι, η στοιχειομετρια και αυτα με τις στοιβαδες που καναμε εμεις? πανε καλα? αυτα ειναι πολυ σημαντικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
που πηγαν οι ομοιοπολικοι δεσμοι, η στοιχειομετρια και αυτα με τις στοιβαδες που καναμε εμεις? πανε καλα? αυτα ειναι πολυ σημαντικα!!!
KAI αυτά τα κάνουμε. Απλά τρέχουμε την ύλη πάαααααααρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
KAI αυτά τα κάνουμε. Απλά τρέχουμε την ύλη πάαααααααρα πολυ.
μαλιστα καταλαβα... αντε να τα καταλαβεις μετα... εδω εμεις πεδευτηκαμε που τα ειχαμε και λιγα... μια μπουρδα ειναι ολες οι αλλαγες που κανανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Βασικά τα χω καταλάβει... Αλλά έχει περάσει τόσος καιρός απο τοτε που καναμε δεσμους κλπ π πρεπει να τα ξεθαψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στον σύνδεσμο που ακολουθεί υπάρχουν αρκετά βίντεο πάνω στην Χημεία της Α' Λυκείου
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD220F22256260E22
Δεν ξέρω σε ποιον μπορεί να φανούν χρήσιμα. Αξιοποιείστε τα δεόντως και αν έχετε κάποια σχόλια, απορίες, αιτήματα, ρωτείστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Στον σύνδεσμο που ακολουθεί υπάρχουν αρκετά βίντεο πάνω στην Χημεία της Α' Λυκείου
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD220F22256260E22
Δεν ξέρω σε ποιον μπορεί να φανούν χρήσιμα. Αξιοποιείστε τα δεόντως και αν έχετε κάποια σχόλια, απορίες, αιτήματα, ρωτείστε.
ευχαριστω πολυ.εμενα μαλλον θα με βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Με βοήθησαν πολύ στην επανάληψη :D
Μπράβο για αυτήν την καλή δουλεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
::worry:μπορει καποιοσ να μου πει πως να καταλαβαίνω πως ονομαζονται οι χημικες ενωσεισ? ξερω τις ονομασιες των χημικων στοιχειων.:worry:αν κ ειμαι καλοσ στην χημεια με τα μολ πραξεισ κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
::worry:μπορει καποιοσ να μου πει πως να καταλαβαίνω πως ονομαζονται οι χημικες ενωσεισ? ξερω τις ονομασιες των χημικων στοιχειων.:worry:αν κ ειμαι καλοσ στην χημεια με τα μολ πραξεισ κτλπ
Οι ενώσεις είναι οξείδια, βάσεις, οξέα και άλατα
1) Τα οξείδια αποτελούνται από Οξυγόνο και ΕΝΑ στοιχείο , μέταλλο ή αμέταλλο
Διαβάζονται Οξείδιο του .......... (Μετάλλου ή του αμετάλλου) πχ CaO οξείδιο του ασβεστίου FeO Οξείδιο του δισθενούς σιδήρου Fe2O3 Οξείδιο του τρισθενούς σιδήρου , ενώ για αμέταλλα ΝΟ2 διοξείδιο του αζώτου, Ν2Ο3 τριοξείδιο του αζώτου
2) Οι βάσεις γράφονται Μ(ΟΗ)ν όπου Μ=μέταλλο ή η ρίζα ΝΗ4 (αμμώνιο) και διαβάζονται υδροξείδιο του ..... πχ Mg(OH)2 υδροξείδιο του Μαγνησίου Fe(OH)2, Fe(OH)3 υδροξείδιο του δισθενούς ή του τρισθενούς σιδήρου
3) Τα οξέα χωρίζονται σε μη οξυγονούχα πχ ΗCL υδροχλώριο H2S υδρόθειο δηλ υδρο και ακολουθεί το στοιχείο (αμέταλλο)
και στα οξυγονούχα με υδρογόνο μπροστά και ακολουθεί οξυγονούχος ρίζα Διαβάζονται η ρίζα και ακολουθεί η λέξη οξύ πχ ΗΝΟ3 νιτρικό οξύ, H2SO4 θειικό οξύ
Σημείωση Υπάρχουν και κάποιες παραλλαγές με πρόθεμα μετα- πυρο- αλλά δεν είναι το παρόντος και δεν γράφονται σε ένα σημείωμα σαν αυτό
4) Τέλος τα άλατα. Διαβάζεται πρώτα το τελευταίο μέρος και μετά το πρώτο. Αν δεν έχουν οξυγόνο έχουν κατάληξη ούχος ή ουχο ενώ με οξυγόνο έχουν ικός ή ικο πχ CαCl2 χλωριούχο ασβέστιο, ΚΝΟ3 νιτρικό κάλιο
Βασικό είναι να γνωρίζεις τα σθένη των στοιχείων και των ριζών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει πως κανουμε μετατροπη περιεκτηκοτητων και στοιχειομετρια κυριως?ή εστω να μου δωσετε καποιο link.δεν εχω καταλαβει τιποτα απο αυτα και μεθαυριο γραφω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeRiS55

Νεοφερμένος

Ο TeRiS55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα του iSchool!
Έχω μια απορία σχετικά με μία άσκηση.
Η άσκηση δίνει τα εξής δεδομένα:
Άζωτο (Ν2) + Υδρογόνο (Η2) αντιδρούν και παράγονται 85g Αμμωνίας (ΝΗ3)
Η απορία που έχω είναι στα ερωτήματα που ζητούν α)τον όγκο (V) του Αζώτου και β) την μάζα (m) του υδρογόνου.
Μπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να βρω το αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αρχικα πρεπει να γραψεις σωστα την αντιδραση (με συντελεστες)
Ν2 + 3Η2 -> 2 ΝΗ3
Κανεις τα γραμμαρια mol και δουλευεις με αναλογιες!
Ελπιζω να καταλαβες! Διαφορετικα εδω ειμαστε και παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeRiS55

Νεοφερμένος

Ο TeRiS55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αρχικα πρεπει να γραψεις σωστα την αντιδραση (με συντελεστες)
Ν2 + 3Η2 -> 2 ΝΗ3
Κανεις τα γραμμαρια mol και δουλευεις με αναλογιες!
Ελπιζω να καταλαβες! Διαφορετικα εδω ειμαστε και παλι!
έτσι πως το έκανα μου βγήκαν 6g Υδρογόνο και για το Άζωτο 22,4L
σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
έτσι πως το έκανα μου βγήκαν 6g Υδρογόνο και για το Άζωτο 22,4L
σωστά;
Ποσα ειναι αρχικα τα γραμμαρια της αμμωνιας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeRiS55

Νεοφερμένος

Ο TeRiS55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Επειδη ή εγω ή εσυ εχεις κανεις λαθος, μου λες λιγο πως το εκανες?
και πως μπορεσες να βρεις ογκο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeRiS55

Νεοφερμένος

Ο TeRiS55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επειδη ή εγω ή εσυ εχεις κανεις λαθος, μου λες λιγο πως το εκανες?
και πως μπορεσες να βρεις ογκο?
Με τον τύπο n=v/Vm αντικατέστησα το n με 1 που (νομίζω) είναι τα mol του αζώτου και έτσι έχουμε 1=v/22,4. Αν κάνουμε χιαστί τα κλάσματα τότε v=22,4L. Δεν είμαι σίγουρος πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λαθος ειναι! Απο τον τυπο n=m/Mr βρισκεις οτι τα mol της αμμωνιας ειναι 5
αρα απο την στοιχειομετρια εχουμε 7,5 μολ Η2
Αρα τον τυπο παραπανω, τα γραμμαρια ειναι 7,5 g
Για το αζωτο με τον ιδιο τροπο βρισκεις οτι τα μολ του ειναι 2,5
Τωρα για να βρεις ογκο πρεπει να ξερεις οτι βρισκεται σε STP, δεν μπορεις να τις παρεις μονος σου...
Ελπιζω να καταλαβες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top