Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ορισμένη μάζα υδροξειδίου δισθενούς μετάλλου Μ εξουδετερώνεται πλήρως από 20 mL διαλύματος HNO3. Το ουδέτερο άλας που προκύπτει ζυγίζει 1,64 g. Να βρείτε την μάζα και το Μr του υδροξειδίου.
Πρέπει να λείπει από την εκφώνηση η περιεκτικότητα του διαλύματος του οξέως (και πρέπει να ζητάει το Mr του μετάλλου και όχι του υδροξειδίου).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianne

Νεοφερμένος

Η marianne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πρέπει να λείπει από την εκφώνηση η περιεκτικότητα του διαλύματος του οξέως (και πρέπει να ζητάει το Mr του μετάλλου και όχι του υδροξειδίου).

Ναι τελικά έλειπε η περιεκτικότητα του διαλύματος του οξέος! Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron

Νεοφερμένος

Ο Iron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας μολις γραφτηκα και εγω και εχω μια μεγαλη απορια την οποια αυριο γραφω τεστ -.-

ειμαστε στο κεφαλαιο με τα μολς. mr , n , m κτλ.

επειδη τα εχω μπερδεψει μπορει καποιος να μου πει πως βρισκω το καθενα ωστε να ανταποκριθω και στο τεστ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
σε ποια σελιδα?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Λοιπον το Mr θα στο δινει σε καθε ασκηση, οσον αφορα τον ορισμο, μπορεις να πεις πως ειναι το βαρος ενος μοριου σε συγκριση με το ισοτοπο C12.

Το n ειναι μετρο ποσοτητας, και το βρισκεις με τις εξης σχεσεις.

n= m/Mr , n= V/Vm (gia stp), n= C V (δεν παιζει να σας το βαλει)

Η μαζα λυνεται πανευκολα με την πρωτη σχεση, μαζα= ποσοστητα( μολ) επι μοριακο βαρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron

Νεοφερμένος

Ο Iron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
104 με 107
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
δεν εχουμε μπει εκει ακομη και απορω πως εχετε μπει εσεις...συγνωμη αλλα δεν μπορω να βοηθησω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
και απορω πως εχετε μπει εσεις...
Έλα ντε, εμείς γύρω στο Φεβρουάριο-Μάρτιο τα είχαμε κάνει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Έλα ντε, εμείς γύρω στο Φεβρουάριο-Μάρτιο τα είχαμε κάνει αυτά.

να φανταστεις εμεις που ειμαστε οξεα βασεις αλατα ειμαστε και απο τους προχο.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γεια σας μολις γραφτηκα και εγω και εχω μια μεγαλη απορια την οποια αυριο γραφω τεστ -.-

ειμαστε στο κεφαλαιο με τα μολς. mr , n , m κτλ.

επειδη τα εχω μπερδεψει μπορει καποιος να μου πει πως βρισκω το καθενα ωστε να ανταποκριθω και στο τεστ?

Mr= μοριακο βαρος μιας ενωσης

n=αριθμος mole

m= μαζα σε γραμμαρια

και ισχυει n=m/Mr

επιπλεον

n= V/Vm σε προτυπες (STP) συνθηκες οπου V= ογκος και Vm= 22,4 L
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπον το Mr θα στο δινει σε καθε ασκησή

Το Αr θα δίνει, το Mr θα το ζητάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron

Νεοφερμένος

Ο Iron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια και εγω καποια κενα με το μαθημα...
εχω καποιες ερωτησεις ασκησεις και παρακαλω χρειαζομε βοηθεια επιγοντος!

1- τι ειναι οι STP συνθηκες?
2-Αέριο μίγμα αποτελείτε απο 4 μολ NH(το μικρο 3...) και 2 μολ N(το μικρο 2...). Πόσο ζυγιζει το μιγμα? Πόσον όγκο καταλαμβάνει το μιγμα σε STP συνθήκες?
3-Αεριο μιγμα αποτελειτε απο διοξειδιο του θειου και υδροθειο. Το μιγμα ζυγιζει 13,2 g και καταλαμβανει ογκο 6,27L σε STP.
α. Ποσα μολ απο καθε αεριο περιεχοντε στο μιγμα;
β.Ποια ειναι η μαζα του καθε συστατικου του μιγματος;

Δινονται οι τιμες των Ar:S:32, O:16, H:1.
(α. 0.1 - 0.2 β. 6.4g - 6.8g)

4-Τι ειναι το N=6,02*10(στην 23η) mol(στην -1);
5-Χρειαζομε γενικη βοηθεια σε αυτο το κεφαλαιο με τον γραμμοριακο ογκο... τι ειναι, πως τον βρισκουμε, τι ζηταμε κτλ.

Αυτα αν μπορειτε να μου τα απαντησεται αν γινετε σημερα θα με σωσετε...επισης χρειαζομαι αναλυτικες απαντησεις γιατι ειμαι noob στη χημεια!

Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παιδια και εγω καποια κενα με το μαθημα..
.
εχω καποιες ερωτησεις ασκησεις και παρακαλω χρειαζομε βοηθεια επιγοντος!

1- τι ειναι οι STP συνθηκες?
2-Αέριο μίγμα αποτελείτε απο 4 μολ NH(το μικρο 3...) και 2 μολ N(το μικρο 2...). Πόσο ζυγιζει το μιγμα? Πόσον όγκο καταλαμβάνει το μιγμα σε STP συνθήκες?
3-Αεριο μιγμα αποτελειτε απο διοξειδιο του θειου και υδροθειο. Το μιγμα ζυγιζει 13,2 g και καταλαμβανει ογκο 6,27L σε STP.
α. Ποσα μολ απο καθε αεριο περιεχοντε στο μιγμα;
β.Ποια ειναι η μαζα του καθε συστατικου του μιγματος;

Δινονται οι τιμες των Ar:S:32, O:16, H:1.
(α. 0.1 - 0.2 β. 6.4g - 6.8g)

4-Τι ειναι το N=6,02*10(στην 23η) mol(στην -1);
5-Χρειαζομε γενικη βοηθεια σε αυτο το κεφαλαιο με τον γραμμοριακο ογκο... τι ειναι, πως τον βρισκουμε, τι ζηταμε κτλ.

Αυτα αν μπορειτε να μου τα απαντησεται αν γινετε σημερα θα με σωσετε...επισης χρειαζομαι αναλυτικες απαντησεις γιατι ειμαι noob στη χημεια!

Ευχαριστω!!
1) Stp λέγονται και Κανονικές συνθήκες (ΚΣ) Ονομάζουμε έτσι μια κατάσταση αερίου που έχει θερμοκρασία ο° Κελσίου ή 273° Κέλβιν και βρίσκεται υπό πίεση 1 Ατμόσφαιρας. Σαυτές τις συνθήκες το 1 mole του αερίου καταλαμβάνει όγκο 22,4 λίτρων
2) Σε stp συνθήκες έχουμε 4+2=6 mole με όγκο 6*22,4=134,4 λιτρα
mole είναι ποσότητα κάθε ουσίας που έχει βάρος σε γραμμάρια ίσο με το μοριακό της βάρος. Το ΜΒ της αμμωνίας είναι 14+3*1=17 και τα 4 mole αυτής ζυγίζουν 4*17=68 γραμμάρια. Του αζώτου το ΜΒ είναι 14+14=28 και ζυγίζουν 2*28=56 γραμ σύνολο 124 γραμ
3) Τα ΜΒ του SO2=64 και του H2S=34 Εχουμε χ mole από το SO2 και y mole H2S που έχουν όγκο 6,72 λιτρα (όχι 6,27) που αν τα διαιρέσω με το 22,4 βρίσκω 0,3 mole. Αυτό βρίσκεται και με απλή μέθοδο. Ωστε χ+y=0,3. Επίσης το 1 mole SO2 ζυγίζει 64 γρ τα χ ζυγίζουν 64χ. Το 1 mole H2S ζυγίζει 34 γρ , τα y ζυγίζουν 34y. τότε 64χ+34y=13,2 Λύνουμε το σύστημα και χ=0,1 y=0,2
4) Είναι ένας αριθμός που λέγεται αριθμός Avogadro (¨ονομα ιταλου χημικού) και εκφράζει τον αριθμό των μορίων που έχει κάθε mole ουσίας
5) Γραμμομοριακός όγκος είναι ο όγκος που καταλαμβάνει κάθε mole οποιασδήποτε αέριας ουσίας. Οταν οι συνθήκες είναι κανονικές αυτός ισούται με 22.4 λίτρα.
Σημ Αν υπάρχει λάθος κοίταξε την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι δινει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Κατ' αρχάς είναι F2. Λογικά δίνει FeF3 αλλά δεν ξέρω δεν το έχω συναστήσει ποτέ και με ξενίζει λίγο....Βασικά που το είδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε τεστ το εβαλε ο καθηγητης και ναι ειναι εκανα μαλακια παραπανω εγω παντως ειχα απαντησει οτι δινει και με το πηρε λαθος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Myrto5

Νεοφερμένος

Η Myrto5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυριο γραφω χημεια στις χημικες αντιδρασεις,μπορειτε να μου γραψετε μερικες για να κανω ε3ασκηση και μετα τις απαντησεις τους ;)

Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrto5

Νεοφερμένος

Η Myrto5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σας παρακαλω μπορειτε να μου απαντησετε στις παρακατω αντιδρασεις !!
1)AgNO3+NaBr=
2)Ca(NO3)2+K2SO4=
3)K2S+Pb(NO3)2=
4)Na2(CO3)+CaCI2=
5)Cu(NO3)2+NaS=
6)Ca(NO3)2+NH4I=
7)FeCI2+K2S=
8)CaCI2+Na2S=
9)Pb(NO3)2+KI=
10)NH4CI+Ca(OH)2=

Οι αριθμοί δίπλα είναι δείκτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Σας παρακαλω μπορειτε να μου απαντησετε στις παρακατω αντιδρασεις !!
1)AgNO3+NaBr ===> AgBr + NaNO3
2)Ca(NO3)2+K2SO4 ===> 2KNO3 + CaSO4
3)K2S+Pb(NO3)2 ===> PbS + 2KNO3
4)Na2(CO3)+CaCI2 ===> CaCO3 + 2NaCl
5)Cu(NO3)2+Na2S ====> CuS + 2NaNO3
6)Ca(NO3)2+2NH4I ====> CaI2 + 2 NH4NO3
7)FeCI2+K2S ====> FeS + 2KCl
8)CaCI2+Na2S ====> CaS + 2NaCl
9)Pb(NO3)2+2KI ====> PbI2 + 2KNO3

10) 2NH4CI+Ca(OH)2 ===> CaCl2 + 2NH3 +2 H2O ή 2(NH4OH)

Οι αριθμοί δίπλα είναι δείκτες
Εκανα μερικές διορθώσεις στα γραφόμενά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top