Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
χαχα τίποτα!
Καλό μου κάνει που τα θυμάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ε εισαι θεα ρε συνονοματη χιλια thanx να πουμε βρηκα το φως μου, κατατοπιστηκα, νομιζω οι απαντησεις αυτες θα βοηθησουν και αλλα παιδια..:no1:


αλλα κατσε, εχω και αλλη ερωτηση τώρα!
στο τελος λες οτι p=e οταν δεν ειναι ιον..
ελα ομως που τα 2 τελευταια στοιχεια της ασκησης ειναι
α) Ιον ασβεστιου κ
β)Ιον χλωριου

xD
Για πες.. εδω που δεν ισχυει αυτη η ισοτητα πως θα βρισκω τον αριθμο των ηλεκτρονιων? χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ε εισαι θεα ρε συνονοματη χιλια thanx να πουμε βρηκα το φως μου, κατατοπιστηκα, νομιζω οι απαντησεις αυτες θα βοηθησουν και αλλα παιδια..:no1:


αλλα κατσε, εχω και αλλη ερωτηση τώρα!
στο τελος λες οτι p=e οταν δεν ειναι ιον..
ελα ομως που τα 2 τελευταια στοιχεια της ασκησης ειναι
α) Ιον ασβεστιου κ
β)Ιον χλωριου

xD
Για πες.. εδω που δεν ισχυει αυτη η ισοτητα πως θα βρισκω τον αριθμο των ηλεκτρονιων? χ
οταν ειναι ιον ΔΕΝ ισχυει p=e
Πχ αν το χλωριο εχει Ζ=6 σημαινει οτι p=6=e
αν ομως εχουμε ιον χλωριου και πανω λεει πχ -2 με Ζ=6 αυτο σημαινει πως p=6 αλλα για να εχει -2 σημαινει οτι εχει περισσοτερα ηλεκτρονια αρα e=8
και το n θα το βρεις απο τον μαζικο αριθμο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μμμ ναι βοηθας οκ απλα σε μας δεν λεει αν ειναι κατιον ή ανιων.. λεει απλα οτι εχουμε ιον χλωριου με Α=37 και e=18 και 8ελει να βρουμε Z, p, n
τι θα κανω για να βρισκω το e σε ιοντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μμμ ναι βοηθας οκ απλα σε μας δεν λεει αν ειναι κατιον ή ανιων.. λεει απλα οτι εχουμε ιον χλωριου με Α=37 και e=18 και 8ελει να βρουμε Z, p, n
τι θα κανω για να βρισκω το e σε ιοντα?
:!::!:
πρεπει να λεει πχ οτι ειναι -2 το χλωριο..αλλιως ειναι ελλιπες..
πχ με αυτα τα δεδομενα και με αυτο που εδωσα εγω , το -2, θα εκανες το εξης...
e=18 και αφου ειναι -2 αυτο σημαινει οτι εχει 2 επιπλεον ηλεκκτρονια ...αρα για να ηταν ουδετερο το p=16
Z=p=16
Α=p+n=>n=A-p=37-16=21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
οπα κατσε ρε συ δικιο εχεις αλλα επειδη δεν καταλαβα τπτ τωρα, να το παρουμε απο την αρχη πιο σωστα.. Εχω ως δεδομενα:
Ca+2
Α=40
e=18

πως βρισκω Ζ? τι πραξεις κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maniana

Νεοφερμένος

Η Άννα-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αφαίρεση

Ζ= 40-18 και σε αύτο που θα βρεις +2 γιατί ειναι φορτισμένο 8ετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οπα κατσε ρε συ δικιο εχεις αλλα επειδη δεν καταλαβα τπτ τωρα, να το παρουμε απο την αρχη πιο σωστα.. Εχω ως δεδομενα:
Ca+2
Α=40
e=18

πως βρισκω Ζ? τι πραξεις κανω?
εφοσον ειναι +2 σημαινει πως εχει 2 περισσοτερα, p, νικαν τα θετικα:P αρα λες οτι p=20
ομως p=Ζ=20 αρα τελειωσες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ααα δλδ Ζ=Α-e οταν μιλαμε για ιοντα..

οκ μ βγηκε Ζ=24 (22+2) .. οποτε και το p θα ειναι 24?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ααα δλδ Ζ=Α-e οταν μιλαμε για ιοντα..

οκ μ βγηκε Ζ=24 (22+2) .. οποτε και το p θα ειναι 24?
:!::!:
μην με κανετε να ξεχασω οτι ξερω:P
αυτο που σου ειπα εγω ειναι..και μην αλλαζετε τυπους:nono::P
Α=Ζ+n
ή
Α=p+n
διοτι Z=p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maniana

Νεοφερμένος

Η Άννα-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Λοιπόν, εφόσον είναι κατα 2 8ετικα φορτισμένο το σώμα σημαινει πως p= 18+2 :P


Sorry για το πριν ήταν λάθος :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ρε συ Μανιανα σορυ μου λες να κανω την αφερεση 40-18 και να προσθεσω 2 .. ε αυτο 24 κανει!

τωρα μου λες οτι βγαινει 18? πως το βρηκες το 18 μπερδευτηκα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εκανε λαθος η κοπελα..σου το εξηγησα εγω πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
αχα..............οκ, εγω να δεις ποσα λαθη κανω :P

αχ ρε συ δεν καταλαβα πςσ βγηκε αυτο το 18....???? το 18 που του προσθεσαμε 2 και εγινε 20 ενοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αχα..............οκ, εγω να δεις ποσα λαθη κανω :P

αχ ρε συ δεν καταλαβα πςσ βγηκε αυτο το 18....???? το 18 που του προσθεσαμε 2 και εγινε 20 ενοω
λεπον...
τα p ειναι θετικα φορτισμενα ενω τα e αρνητικα
οταν εχουμε ιον (οχι λακτα:P) ειναι σαν να γινεται μαχη για τα ποια απο τα 2 θα επικρατησει.. οταν εχουμε λοιπον +2,σημαινει οτι νικησαν τα p, και αφου μας δινει οτι τα e=18 λεμε οτι εμεις εχουμε +2 p.. δηλ p=18+2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μποριες επισης να κοιτας της λυσεις που μας εδωσε ο οργανισμος
Οχι να τις αντιγράφεις αλλά να τις καταλαβαινεις απο εκεί οταν δυσκολευεσαι σε μια ασκηση.
Βοηθάει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αρε θοδωρα τι ωρεα που τα λες :D
τα καταλαβα!!!!!!!! δλδ με πιο απλα λογια, και παλι το
e=p απλα το ενα απο τα δυο θα προηγειτε αναλογα απο τον αριθμο
που θα εχει ως εκθετη το συμβολο του στοιχειου, σωστα?? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, περίπου. Μη ξεχνάς όμως πως η Θεοδώρα σου έδωσε μια απλή εξήγηση και έναν τρόπο για να λύσεις την άσκηση. Αυτά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν τη θεωρία, η οποία θα σου χρειαστεί σε όλες τις ασκήσεις. Να εξηγήσουμε λοιπόν λιγάκι πιο ''χημικά'' τα περί ηλεκτρονίων;

Σύμφωνα με το ατομικό πρότυπο του Bohr (αυτό που θα διδαχθείς φέτος) το άτομο είναι μια μινιατούρα του πλανητικού συστήματος. Αποτελείται από τον πυρήνα και από τα ηλεκτρόνια που κινούνται, αρκετά μακρύτερα, σε καθορισμένες τροχιές. Ο πυρήνας αποτελείται από τα νουκλεόνια: πρωτόνια και νετρόνια και εκεί είναι, πρακτικά, συγκεντρωμένη όλη η μάζα του ατόμου (θυμίζω: Μαζικός αριθμός Α = Αριθμός Πρωτονίων p (Z) + Αριθμός Νετρονίων n). Ατομικός Αριθμός (Z) είναι ο αριθμός των πρωτονίων του πυρήνα. Τα πρωτόνια του πυρήνα έχουν θετικό φορτίο και τα ελεύθερα ηλεκτρόνια γύρω από αυτόν έχουν αρνητικό φορτίο. Τα νετρόνια είναι ηλεκτρικά ουδέτερα. Ουδέτερο λοιπόν είναι ένα άτομο όταν ο αριθμός των πρωτονίων είναι ίσος με τον αριθμό των ηλεκτρονίων (p=e) (συνολικό φορτίο 0).

Εδώ τώρα δώσε προσοχή, είναι ίσως το σημαντικότερο κομμάτι από πλευράς κατανόησης. Τα νουκλεόνια (πρωτόνια, νετρόνια) δε μπορούν να φύγουν από τον πυρήνα, σε αντίθεση με τα ελεύθερα ηλεκτρόνια που, υπενθυμίζω ξανά, κινούνται γύρω από τον πυρήνα. Συνεπώς, το συνολικό φορτίο του ατόμου καθορίζεται και κατ' επέκταση μεταβάλλεται πάντα συναρτήσει του αριθμού των ελεύθερων ηλεκτρονίων (εφόσον ο Z είναι σταθερός).

Άρα, για να έρθουμε τώρα και στα των ασκήσεών σου, όταν δίνεται το άτομο ενός στοιχείου με εκθέτη +2 προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε την πληροφορία: Έχουμε, καταρχάς, θετικό ιόν (κατιόν) και αυτό το καταλαβαίνουμε (προφανώς) από το πρόσημο του εκθέτη (+). Τι γίνεται με τα ηλεκτρόνια όμως; Εφόσον τα πρωτόνια δεν μετακινούνται από τον πυρήνα, ο μοναδικός τρόπος μεταβολής της ηλεκτρικής ουδετερότητας του ατόμου είναι η αποβολή ή η πρόσληψη ηλεκτρονίων. Τι έχω εγώ; Θετικό φορτίο (υπερισχύουν τα θετικά, της Θεοδώρας) άρα, έχασα δύο ηλεκτρόνια. Η ίδια διαδικασία γίνεται και με αρνητικό πρόσημο. Εκθέτης -3. Αρνητικό ιόν (ανιόν). Αρνητικό συνολικό φορτίο, άρα, πρόσληψη τριών ηλεκτρονίων (υπερισχύουν τα αρνητικά, πάλι της Θεοδώρας).

Αυτό ήταν. Μπορεί το παραπάνω να φαίνεται υπερβολικό, για τώρα τουλάχιστον, αλλά είναι η απαραίτητη και βασική γνώση που θα σε βοηθήσει σε όλες τις ασκήσεις. Δε μαθαίνουμε μεθοδολογίες στις φυσικές επιστήμες. Μελετάμε τη θεωρία και από εκεί και πέρα μαθαίνουμε να σκεφτόμαστε. Μελέτησε λοιπόν κι εσύ, προσπάθησε να καταλάβεις πώς δουλεύουν τα πράγματα και για όποια απορία, εδώ θα 'μαστε να το συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Wiii εμαθα να λυνω ασκηση :P

να στε καλα..
Από το αποτέλεσμα που βλέπω ότι βρήκες, δεν έχεις μάθει να λύνεις ασκήσεις.
Υπάρχει δεκαδικός ατομικός αριθμός?
Ξέρεις τι εκφράζει ο ατομικός και ο μαζικός αριθμός?
Εφάρμοσες την εξίσωση που σε υπέδειξαν τα παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από το αποτέλεσμα που βλέπω ότι βρήκες, δεν έχεις μάθει να λύνεις ασκήσεις.
Υπάρχει δεκαδικός ατομικός αριθμός?
Ξέρεις τι εκφράζει ο ατομικός και ο μαζικός αριθμός?
Εφάρμοσες την εξίσωση που σε υπέδειξαν τα παιδιά?
O τύπος που τις είπαμε δεν ειναι σωστός;
νομιζω ειναι καθαροι αριθμοι,ωστοσο δεν μπηκα στον κοπο να την λυσω,απλα τον τροπο ηθελα να δειξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top