Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Χωρίς καμία πρόθεση να σας βάλω πάλι στο κλίμα των Πανελληνίων τώρα που πήρατε τους βαθμούς σας, θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια σε ένα υποερώτημα. Το έχω λύσει ήδη σε πρόχειρο αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το λάθος μου.

DA4358F9-5B71-4020-B317-83678F45A71F.jpeg

Το ερώτημα δ

Στο οποίο, για την ολική πίεση πρόσθεσα το 3 και το 1 που αντιστοιχούν στα αντιδρώντα και το έβαλα στην καταστατική P=CRT και μου βγήκε σωστό.

Βάζω εδώ πως τα έχω λύσει όλα μέχρι τώρα και για να δείτε τα αποτελέσματα στα πινακάκια χωρίς να χρειαστεί να την λύσετε:

4D44BA0F-BBF0-46CE-85E6-77B242478F04.jpeg

(τις επεξηγήσεις τις γράφω για εμένα, για να τα διαβάσω όταν κάνω επανάληψη, δεν είμαι πολυλογού στα διαγωνίσματα :lol:)
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Χωρίς καμία πρόθεση να σας βάλω πάλι στο κλίμα των Πανελληνίων τώρα που πήρατε τους βαθμούς σας, θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια σε ένα υποερώτημα. Το έχω λύσει ήδη σε πρόχειρο αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το λάθος μου.

View attachment 104371
Το ερώτημα δ

Στο οποίο, για την ολική πίεση πρόσθεσα το 3 και το 1 που αντιστοιχούν στα αντιδρώντα και το έβαλα στην καταστατική P=CRT και μου βγήκε σωστό.

Βάζω εδώ πως τα έχω λύσει όλα μέχρι τώρα και για να δείτε τα αποτελέσματα στα πινακάκια χωρίς να χρειαστεί να την λύσετε:

View attachment 104373
(τις επεξηγήσεις τις γράφω για εμένα, για να τα διαβάσω όταν κάνω επανάληψη, δεν είμαι πολυλογού στα διαγωνίσματα :lol:)
Πρακτικά με τα δεδομένα που σου δινει βρίσκεις το x, συνεπώς και τα τελικά mol των αερίων. Μετά τα περνάς στην καταστατική
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Πρακτικά με τα δεδομένα που σου δινει βρίσκεις το x, συνεπώς και τα τελικά mol των αερίων. Μετά τα περνάς στην καταστατική
Αυτό έκανα. Και πρόσθεσα 0,4 και 1,8 (τις συγκεντρώσεις σε αυτή την περίπτωση αφού ο όγκος είναι 1L) και βγήκε λάθος το αποτέλεσμα. Το ίδιο και με το 1 mol NΟ.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Αυτό έκανα. Και πρόσθεσα 0,4 και 1,8 (τις συγκεντρώσεις σε αυτή την περίπτωση αφού ο όγκος είναι 1L) και βγήκε λάθος το αποτέλεσμα. Το ίδιο και με το 1 mol NΟ.
Μου φαίνεται πως ξέχασες να προσθεσεις και το προϊόν
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Γεια σας!

Λοιπόν, άσκηση 12

E938C16E-9CEC-4F7B-ABBD-F9E450A2C7AF.jpeg

Έλυσα το α και το β, στο γ βρήκα τον όγκο αλλά I gave up on the rest γιατί δεν μπορούσα να βρω το αποτέλεσμα με τίποτα. Αν μπορεί κάποιος να ελέγξει την λύση μου στα δυο πρώτα και να με βοηθήσει στο γ θα το εκτιμούσα.

002BA1A9-3918-45D1-ABB7-E7291BAC4DDD.jpeg

Συγχωρέστε τα γράμματα μου ήταν ξημερώματα και τα έγραφα γρήγορα
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γεια σας!

Λοιπόν, άσκηση 12

View attachment 104467
Έλυσα το α και το β, στο γ βρήκα τον όγκο αλλά I gave up on the rest γιατί δεν μπορούσα να βρω το αποτέλεσμα με τίποτα. Αν μπορεί κάποιος να ελέγξει την λύση μου στα δυο πρώτα και να με βοηθήσει στο γ θα το εκτιμούσα.

View attachment 104468
Συγχωρέστε τα γράμματα μου ήταν ξημερώματα και τα έγραφα γρήγορα
Τα Ε και Ε2 αναφέρονται στα α, β ?

Επίσης πως ξέρουμε ότι και τα 2 αντιδρώντα μπορούν να μπουν στον νόμο ταχύτητας ;:hmm:Μαλλον θα επρεπε να μας το ξεκαθαρίζει δίνοντάς μας τις φάσεις των αντιδρώντων
Τέλος πάντων, ας υποθέσουμε οτι μπαίνουν
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Τα Ε και Ε2 αναφέρονται στα α, β ?
Δεν κατάλαβα τι εννοούσε με αυτό οπότε το παρέβλεψα.

Επίσης πως ξέρουμε ότι και τα 2 αντιδρώντα μπορούν να μπουν στον νομό ταχύτητας ;:hmm:
Μάλλον για να μην λέει τίποτα, μπαίνουν και τα δυο. Και για να μην δίνει τις φάσεις.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι εννοούσε με αυτό οπότε το παρέβλεψα.


Μάλλον για να μην λέει τίποτα, μπαίνουν και τα δυο. Και για να μην δίνει τις φάσεις.
Αν και μας μιλάει για διαλύματα οπότε υποθέτω το καλύπτει. Θα της ρίξω μια ματιά και θα σου απαντήσω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Joji για κάποιο λόγο βρίσκω 8× 10^-5... Πάντως αυτό που γίνεται είναι αραίωση με αποτέλεσμα να αλλάζει η συγκέντρωση του δεύτερου διαλύματος. Βρίσκεις όγκο νερού από την πυκνότητα και νέα συγκέντρωση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
@Joji για κάποιο λόγο βρίσκω 8× 10^-5... Πάντως αυτό που γίνεται είναι αραίωση με αποτέλεσμα να αλλάζει η συγκέντρωση του δεύτερου διαλύματος. Βρίσκεις όγκο νερού από την πυκνότητα και νέα συγκέντρωση
Μόλις το είδα αυτό, ευχαριστώ πολύ. Το έκανα ήδη αλλά για κάποιο λόγο δεν μου βγαίνει. Η νέα συγκέντρωση που να μου δίνει το σωστό αποτέλεσμα.
_____________________________________
B94B3BEA-DF08-4A6A-A066-ACEB0D4E2631.jpeg

Θα εκτιμούσα μια διευκρίνιση εδώ (οποιαδήποτε σημείωση πάνω, είναι της αδερφής μου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Μόλις το είδα αυτό, ευχαριστώ πολύ. Το έκανα ήδη αλλά για κάποιο λόγο δεν μου βγαίνει. Η νέα συγκέντρωση που να μου δίνει το σωστό αποτέλεσμα.
_____________________________________
View attachment 104595
Θα εκτιμούσα μια διευκρίνιση εδώ (οποιαδήποτε σημείωση πάνω, είναι της αδερφής μου)
Από τον τύπο που δίνει την ενέργεια του ηλεκτρονιου στο άτομο του υδρογόνου με πράξεις μπορείς να το δεις. Βρίσκεις τα ΔΕ και τα συγκρίνεις
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να το πάω και με αυτή τη λογική;

3B2F6F1E-5DBE-4BE4-86F4-213797357EA3.jpeg

Συγκριτικά δηλαδή. Ή είναι ριψοκίνδυνο;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να το πάω και με αυτή τη λογική;

View attachment 104597
Συγκριτικά δηλαδή. Ή είναι ριψοκίνδυνο;
Αυτό δεν γνωρίζω κιόλας αν είναι στην ύλη (ρίξε και μια ματιά στο σχολικό να μαστε σίγουροι), αλλά γενικώς προσπάθησε, αν θες, να αποστηθίζεις όσα λιγότερα μπορείς εφόσον αυτό είναι δυνατό. Δηλαδή εδώ αν σκεφτείς λογικά κάνεις κάτι αντιστοιχο οπως και στη φυσική ( τι ενέργεια είχα πριν, τι ενέργεια έχω μετά -> βρίσκω ΔΕ άρα έχω βρει πόση κέρδισα ή πόση έχασα) και συγκρίνοντας τις 2 διαφορές βλέπεις ποια εκπομπή ή απορρόφηση ενέργειας είναι μεγαλύτερη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Γεια σας :redface:

7D004951-EBFE-481D-B75D-E605F302D090.jpeg

Εδώ με ποια λογική γίνεται η συμπλήρωση των κβαντικών αριθμών; Κοιτάω τον ατομικό αριθμό και βρίσκω σύμφωνα με αυτόν και την αρχή της ελάχιστης ενέργειας την ηλεκτρονική δόμηση και μετά συμπληρώνω την τετράδα να φανταστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εδώ με ποια λογική γίνεται η συμπλήρωση των κβαντικών αριθμών;
νομίζω είναι οι κβαντικοί αριθμοί του τελευταίου ηλεκτρονίου της εξωτερικής στιβαδας. πχ στο Li είναι το ηλεκτρόνιο που μπαίνει στη 2s, στο B αυτό που μπαίνει στη 2p. Δεν ξέρω αν στο εξηγώ καλα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
νομίζω είναι οι κβαντικοί αριθμοί του τελευταίου ηλεκτρονίου της εξωτερικής στιβαδας. πχ στο Li είναι το ηλεκτρόνιο που μπαίνει στη 2s, στο B αυτό που μπαίνει στη 2p. Δεν ξέρω αν στο εξηγώ καλα
Ναι ναι το κατάλαβα απόλυτα, σε ευχαριστώ πολύ :happy:
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γεια σας!
Μπορείτε να με βοηθήσετε με αυτήν την άσκηση;

Μίγμα μεθανίου και αιθενίου καίγεται με 0,7 mol O2 και παράγoνται 427kj (νομίζω). Να βρεθεί η σύσταση του μίγματος σε mol.

Ευχαριστώ!
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γεια σας!
Μπορείτε να με βοηθήσετε με αυτήν την άσκηση;

Μίγμα μεθανίου και αιθενίου καίγεται με 0,7 mol O2 και παράγoνται 427kj (νομίζω). Να βρεθεί η σύσταση του μίγματος σε mol.

Ευχαριστώ!
Εφόσον δίνεται ότι εκλύονται 427 kJ, θα έπρεπε να δίνει και τις ΔΗ καύσης του μεθανίου και του αιθενιου.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
και εγώ αυτό σκέφτηκα.. έλα όμως που δεν τις έδινε
Αν δε δίνονται με κάποιον άλλον τρόπο, τότε δύσκολα λύνεται χωρίς αυτά (αν λύνεται), γιατί πρέπει να δημιουργηθεί ένα σύστημα με αγνώστους τα mol του μείγματος.

Η πρώτη σχέση βγαίνει από τα mol του οξυγόνου που απαιτούνται και για τις δυο καύσεις και η δεύτερη βγαίνει από τη θερμότητα που εκλύεται απ’τις καύσεις.
(και στις δυο οι άγνωστοι θα είναι τα x,y mol των υδρογονανθράκων)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top