Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς ύλη τρίτης λυκείου,αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι η ελεύθερη ρίζα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο όρος ελεύθερη χημική ρίζα χρησιμοποιείται για να περιγράψει άτομα, μόρια ή ιόντα στα οποία το εξωτερικό τροχιακό δεν καταλαμβάνεται από ζεύγος ηλεκτρονίων (valence electrons), αλλά από ένα μόνο ηλεκτρόνιο (μονήρες ηλεκτρόνιο). πηγή

Σε πιο πρακτικό επίπεδο, ελεύθερες ρίζες είναι χημικές ενώσεις που είναι τοξικές για ένα κύτταρο επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα (λόγω της αυξημένης δραστικότητας τους) να αντιδράσουν με τα συστατικά του κυττάρου και να καταστρέψουν τις φυσιολογικές δομές του, με τα εξής (πιο σοβαρά) αποτελέσματα: (α) κυτταρικός θάνατος ή (β) ανεξέλεγκτος κυτταρικός πολλαπλασιασμός (λόγω βλάβης στους μηχανισμούς που ελέγχουν τον κυτταρικό πολλαπλασιασμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ο όρος ελεύθερη χημική ρίζα χρησιμοποιείται για να περιγράψει άτομα, μόρια ή ιόντα στα οποία το εξωτερικό τροχιακό δεν καταλαμβάνεται από ζεύγος ηλεκτρονίων (valence electrons), αλλά από ένα μόνο ηλεκτρόνιο (μονήρες ηλεκτρόνιο). πηγή

Τέλεια. Γιατί το υδρογόνο δεν είναι ρίζα τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλεια. Γιατί το υδρογόνο δεν είναι ρίζα τότε;

Το υδρογόνο είναι H2 και έχει ζευγαρωμένο ηλεκτρόνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleni.n.1

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μια ερώτηση ..που βρίσκεστε στο σχολείο και που στο φροντηστηριο ; Εμείς στο σχολείο τελειώσαμε Lewis και δυο παραπονιούνται οτι τρέχουμε πολυ ....ενώ στο φροντηστηριο (ιδιαίτερα ) βγάλαμε και οργανική γιατι κάναμε παράλληλα πρώτο πέμπτο ...και δεν νιώθω οτι τρέχουμε ...τα παιδια ειναι πίσω ; Η εμένα μ φαίνεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μπορεί κἀποιος να μου πει ποιες ασκήσεις θα ήταν καλο να κάνω απο σαλτερή στο πρώτο κεφάλαιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Πρεπει να ξερουμε ποιες ουσιες ειναι αμφιπρωτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Πρεπει να ξερουμε ποιες ουσιες ειναι αμφιπρωτικες?

Φυσικά ! Έχει ζητηθεί ο ορισμός τους στις πανελλαδικές νομίζω πάνω από 3 φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinabc5

Νεοφερμένος

Η katerinabc5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για 2ο βοήθημα χημείας τι προτείνετε ; (εκτός από σαλτερή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Πρεπει να ξερουμε ποιες ουσιες ειναι αμφιπρωτικες?
Εννοείται πως πρέπι να τις γνωρίζεις.Απ'έξω και ανακατοτά!Εχούν πέσει και ως πολλαπλής στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελένη Στ.

Νεοφερμένος

Η Ελένη Στ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας,θέλω να σας ρωτήσω για ένα θέμα σε ένα διαγώνισμα του σχολείου (εκτός σχολείου) το οποίο ήταν εξαιρετικά μεγάλο (κάθε υποθέμα είναι άσχετο με το προηγούμενο):
Θέμα Γ

Γ1)Διάλυμα ΗΑ με συγκέντρωση 0,1 Μ έχει pH=1.
100 ml διαλύματος ΝαΑ (διάλυμα Α) με συγκέντρωση 0,1 Μ και 100 ml διαλύματος ΝαΒ (διάλυμα Β) με συγκέντρωση 0,1 Μ αναμειγνύονται ,οπότε προκύπτει διάλυμα Γ με pH=11.
α)Πόσα mole ΝαΒ πρέπει να προσθέσουμε στο Γ, για να μεταβληθεί το pH του κατά μία μονάδα χωρίς να μεταβληθεί ο όγκος του διαλύματος;
β)Πόσα lit διαλύματος Α πρέπει να προσθέσουμε στο Γ για να μεταβληθεί το pH του κατά μία μονάδα;

Γ2)Υδατικό διάλυμα Α περιέχει διαλυμένη ουσία Ca(OH)2 και έχει pH=13.Υδατικό διάλυμα Β περιέχει διαλυμένη ουσία Η2Α με συγκέντρωση [Α-]=2,5*10^{-6}.Ισοι όγκοι διαλυμάτων Α και Β με ίσες συγκεντρώσεις αναμειγνύονται.Να βρεθεί το pH του διαλύματος που προκύπτει.(το διπρωτικό οξύ Η2Α ιοντίζεται πλήρως στο 1 στάδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
τις αντιδρασεις στο 5ο κεφαλαιο πως τις μαθαινετε απ' εξω ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Δεν τις μαθαίνεις ακριβως απέξω.Μαθαίνεις σιγά σιγά την διαδικασία και συνηθίζεις.
Παντως αν θες να τα μαθεις μηχανικα,δεν θα πετυχεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
τις αντιδρασεις στο 5ο κεφαλαιο πως τις μαθαινετε απ' εξω ;;

Δεν τις μαθαίνεις ακριβώς απ' έξω. Απλά, λύνοντας συνεχώς ασκήσεις, κάποια στιγμή σου μένουν. Περνάνε υποσυνείδητα στις γνώσεις σου. Γίνονται κτήμα σου που λέμε.
Ας πούμε, μία καλή στρατηγική (που εμένα με βόλεψε στις Πανελλαδικές), είναι αρχικά να κάτσεις να καταγράψεις σε μορφή πίνακα όλα τα είδη αντιδράσεων. Με προσοχή, και καλή μελέτη, μέσα σε ένα φύλλο Α3 (ή 2 Α4), θα μπορέσεις να τις έχεις όλες σε πρώτη βάση.

[εμένα ευτυχώς μου το είχε κάνει ο καθηγητής μου αυτό. Όλη την ύλη την είχε φτιάξει σχηματικά/μεθοδολογικά κατά κατηγορίες σε Α4 και Α3 φύλλα, τα οποία μετά έκανε πλαστικοποίηση, φτιάχνοντας "σουπλά" :P. Είχα μαζέψει 6 σουπλά, καταπληκτικά! Μέχρι και λεπτομέρειες και παγίδες περιλάμβαναν.]

Έπειτα, ξεκινάς να λύνεις ασκήσεις (ο Σαλτερής είναι υπεραρκετός!). Αρχικά βλέπεις κανονικά το "πινακάκι" σου, το συμβουλεύεσαι όταν "κολλάς" και δε θυμάσαι, όταν δεν είσαι σίγουρος κλπ. Σιγά σιγά, και με την τριβή των ασκήσεων, θα διαπιστώσεις ότι όλο και λιγότερο θα χρειαστείς να το κοιτάς και να ανατρέχεις σε αυτό. Θα τις έχεις μάθει τόσο καλά, που θα πηγαίνει μόνο του το χέρι! ;)
Μην αγχώνεσαι βασικά. Η Χημεία είναι το τελειότερο μάθημα...
:inlove:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Το ελπιζω γιατι εχω λυσει ποσες ασκησεις κι ακομα τις μπερδευω λιγο. Προφανως και δεν θα τις μαθω παπαγαλια, γιατι σιγουρα δεν προκειται να γραψω.
Stavri_ ευχαριστω για την συμβουλη. Τωρα αυτο σκεφτομουν να κανω. Ελπιζω να πιασει τοπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το ελπιζω γιατι εχω λυσει ποσες ασκησεις κι ακομα τις μπερδευω λιγο. Προφανως και δεν θα τις μαθω παπαγαλια, γιατι σιγουρα δεν προκειται να γραψω.
Stavri_ ευχαριστω για την συμβουλη. Τωρα αυτο σκεφτομουν να κανω. Ελπιζω να πιασει τοπο :)

Μην αγχώνεσαι! Θα πιάσει τόπο 100%. Λίγο οργάνωση χρειάζεται και όλα μια χαρά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
τις αντιδρασεις στο 5ο κεφαλαιο πως τις μαθαινετε απ' εξω ;;
Βρήκα κάτι που ίσως σε βοηθήσει:
https://ischool.e-steki.gr/attachment.php?attachmentid=58578&stc=1&d=1424724860
Το έχω από όταν ήμουνα υποψήφιος (2011). Έχει την ταξινόμηση όλων των αντιδράσεων και είναι οδηγός να τις βρεις στο βιβλίο και να το συμπληρώσεις.
Καλή διασκέδαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ.pdf
    692.3 KB · Εμφανίσεις: 771

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Πολυ ωραιο Δια.Ετσι τα εχω και εγω γραμμενα στο τετραδιο.Καλυτερα να εχεις μαζεμενες ολες τις αντιδρασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πως προκυπτουν οι αριθμοι οξειδωσης πανω απ τα στοιχεια επειδη δε θυμαμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top