Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μια βοηθεια αν ξέρει κάποιος.. πως ξέρω ποια στοιχεία σχηματίζουν βασικά η όξινα οξείδια χωρις να ξέρω ποια στοιχεία είναι αυτά? δηλαδή μόνο γνωρίζοντας τον ατομικο αριθμό των στοιχειων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ναι Μαριλινα γινεται. σκεψου τα εξης:
το HSO4^(-) ειναι ενα ασθενες οξυ κατα B-L
το ΟΗ^(-) ειναι μια ασθενης βαση κατα B-L
Οποτε θα παρουμε αντιδραση:

;););)
Στην Γ λυκείου τις αντιδράσεις αυτές δεν τις δουλεύουμε με τα ιόντα, αν και έτσι είναι το σωστό. Νομίζω θα το γράφαμε NaHSO4 + NaOH --> Na2SO4 + H2O και μετά κατά τα γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αν γνωρίζεις ατομικό αριθμό, αυτομάτως ξέρεις και που βρίσκεται το στοιχείο στον περιοδικό πίνακα. (άσε που βολεύει να ξέρεις απ'έξω τους ατομικούς αριθμούς μέχρι το 36) Συνεπώς ξέρεις και τι οξείδια δημιουργεί (αν δεν είναι επαμφοτερίζον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
μια βοηθεια αν ξέρει κάποιος.. πως ξέρω ποια στοιχεία σχηματίζουν βασικά η όξινα οξείδια χωρις να ξέρω ποια στοιχεία είναι αυτά? δηλαδή μόνο γνωρίζοντας τον ατομικο αριθμό των στοιχειων?
Βρες την ομάδα τους στον Περιοδικό Πίνακα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
και δηλαδή πως μπορώ να ξέρω απο τις όμαδες τι οξείδια δημιουργούν? στο βιβλίο έχει έναν πίνακα αλλά είναι για γνωστά στοιχεία!συγνωμη αν σας κουράζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Αν δεν σε βοηθήσει αυτός ο πίνακας, ρώτα και θα σου εξηγήσω αναλυτικά.:)

(δεν κουράζεις κανέναν, γι αυτό είναι το φόρουμ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Αν δεν σε βοηθήσει αυτός ο πίνακας, ρώτα και θα σου εξηγήσω αναλυτικά.:)

(δεν κουράζεις κανέναν, γι αυτό είναι το φόρουμ!)
αα κατάλαβα!!σε ευχαριστώ πάρα πολυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
αα κατάλαβα!!σε ευχαριστώ πάρα πολυ:D

Να σαι καλά! Καλή τύχη να έχεις στις Εξετάσεις! Χωρίς υπερβολικό άγχος και όλα θα πάνε καλά :)

Έχεις καμία προτίμηση σε σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ:)!θα ηθελα χημικό η χημικών μηχανικών αλλα και μαθηματικό!ανάλογα και πως θα γράψω!:whistle:
και κατι ακόμα...Άρα δεν μπορεί να μου ζητησει να βρω επαμφοτεριζον οξείδιο χωρις να μου λέει ποιο είναι το στοιχείο? πρέπει να τον αποστηθισω τον πινακα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ:)!θα ηθελα χημικό η χημικών μηχανικών αλλα και μαθηματικό!ανάλογα και πως θα γράψω!:whistle:
και κατι ακόμα...Άρα δεν μπορεί να μου ζητησει να βρω επαμφοτεριζον οξείδιο χωρις να μου λέει ποιο είναι το στοιχείο? πρέπει να τον αποστηθισω τον πινακα?:confused:

Πολύ καλές και οι 3 σχολές που ανέφερες. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία!

Από επαμφοτερίζοντα εσύ πρέπει να ξέρεις το Al, Zn, Be. Αυτά δηλαδή που έχουν αναφερθεί και στο σχολείο. Λογικά ξέρεις ότι οι ατομικοί αριθμοί των τριών που ανέφερα είναι αντίστοιχα : 13, 30, 4. Οπότε δε χρειάζεται να μάθεις κάτι άλλο επάνω στα επαμφοτερίζοντα. Τον πίνακα δε χρειάζεται να τον αποστηθίσεις, αρκεί να ξέρεις πως μεταβάλλεται ο όξινος και βασικός χαρακτήρα κατά μήκος μίας περιόδου -ομάδας. (δηλαδή τον μεταλλικό χαρακτήρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ωραία !να σαι καλα ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πολυμερισμό 1-4 δίνει η ένωση:




Είναι απο τις περσινές πανελλαδικές και σωστή απάντηση είναι το τρίτο...
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί?
Η παρένθεση τι δείχνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δες εδώ στη σελίδα 296. Από τον ορισμό φαίνεται ποια είναι η σωστή απάντηση.

Η παρένθεση είναι διακλάδωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
αα εγω νομιζα οτι είναι στην ευθεία και δεν μου βγαίναν και τα υδρογόνα και μπερδεύτηκα! χαζη ερωτηση τελικά οκ ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
αα εγω νομιζα οτι είναι στην ευθεία και δεν μου βγαίναν και τα υδρογόνα και μπερδεύτηκα! χαζη ερωτηση τελικά οκ ευχαριστω:)

Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γιατί στο 1βουτένιο δεν βρίσκονται όλα τα άτομα C στο ίδιο επίπεδο? και γιατι 2 βουτίνιο βρίσκονται στην ίδια ευθεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γιατί στο 1βουτένιο δεν βρίσκονται όλα τα άτομα C στο ίδιο επίπεδο? και γιατι 2 βουτίνιο βρίσκονται στην ίδια ευθεία?

τα ατομα C που συνδεονται αμεσα με αυτα που σχηματιζουν μεταξυ τους διπλο δεσμο βρισκονται στο ιδιο επιπεδο
τα ατομα C που συνδεονται αμεσα με αυτα που σχηματιζουν μεταξυ τους τριπλο δεσπο βρισκονται στην ιδια ευθεια.

γι' αυτο στο 1- βουτενιο δεν βρισκονται ολα τα ατομα στο ιδιο επιπεδο γιατι ο διπλος δεσμος ειναι μεταξυ 1ου και 2ου ανθρακα. για να ηταν στο ιδιο επιπεδο θα επρεπε να ειναι 2-βουτενιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
τα ατομα C που συνδεονται αμεσα με αυτα που σχηματιζουν μεταξυ τους διπλο δεσμο βρισκονται στο ιδιο επιπεδο
τα ατομα C που συνδεονται αμεσα με αυτα που σχηματιζουν μεταξυ τους τριπλο δεσπο βρισκονται στην ιδια ευθεια.

γι' αυτο στο 1- βουτενιο δεν βρισκονται ολα τα ατομα στο ιδιο επιπεδο γιατι ο διπλος δεσμος ειναι μεταξυ 1ου και 2ου ανθρακα. για να ηταν στο ιδιο επιπεδο θα επρεπε να ειναι 2-βουτενιο
αα αρα αντιστοιχά για αυτό στο 2 βουτίνιο βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο. σε ευχαριστώ πολυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devote

Νεοφερμένος

Ο Devote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
... προσοχή σε αυτά τα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top