Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
Είμαι σχετικά καλός στη φυσική, και είναι μαλιστα το αγαπημένο μου μάθημα, αλλα βλέποντας αυτα τα λάθη εστω και αν ειναι λιγοστά με αποσυντονίζουν και με ρίχνουν αντί να το λαμβανω σαν μια νικη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,308 μηνύματα.
Είμαι σχετικά καλός στη φυσική, και είναι μαλιστα το αγαπημένο μου μάθημα, αλλα βλέποντας αυτα τα λάθη εστω και αν ειναι λιγοστά με αποσυντονίζουν και με ρίχνουν αντί να το λαμβανω σαν μια νικη
Κοίταξε να δεις τι γίνεται τώρα . Η δική μου εμπειρία είναι οτι το σχολικό περιβάλλον γενικά προωθεί μια φιλοσοφία που σε κάνει φοβικό στο να κάνεις λάθος . Ο λόγος είναι οτι όλα γίνονται για τις πανελλήνιες , στις οποίες πρέπει να τα πας καλά . Αυτή η νοοτροπία αποτελεί τεράστιο πρόβλημα αργότερα γιατί φεύγοντας απο το λύκειο πιστεύεις οτι είσαι πολύ καλός και μπορείς να λύσεις όλα τα προβλήματα που θα σου δώσουν ποτέ...το οποίο είναι λάθος . Θα βρεθείς άπειρες φορές αντιμέτωπος με προβλήματα τα οποία όχι απλώς θα κάνεις λάθος , αλλά δεν θα τα κατανοείς καν για να προσπαθήσεις να τα λύσεις .

Τέλος πάντων , εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μπορείς να αυτομαστιγωθείς όσο θες στις πανελλήνιες . Όσο κάνεις εξάσκηση όμως , δεν έχει νόημα ή αξία να απαιτείς απο τον εαυτό σου να είναι τέλειος . Εαν έλυνες όλες τις ασκήσεις σωστά δεν θα είχε νόημα εξαρχής η εξάσκηση . Κατέγραψε ΚΑΘΕ λάθος που κάνεις σε μια λίστα . Στο επόμενο πρόβλημα προσπάθησε να μην κάνεις τα ίδια λάθη . Όταν φτάσεις στο σημείο να λύνεις μια άσκηση ολοκληρωμένα απο την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς ούτε ένα λάθος , τότε θα ξέρεις οτι έχεις κάνει καλή δουλειά .

Και όπως λεω πάντα...κάθε λάθος που δεν κάνεις στην εξάσκηση , θα το κάνεις στην εξέταση . Οπότε ΘΕΣ να κάνεις όσα περισσότερα λάθη γίνεται διότι μετά ξέρεις ακριβώς τι μπορεί να πάει στραβά και έτσι το σώζεις .
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λές.. Κοίτα, εγώ τώρα έχω κατα αγχωθεί γιατι εχει ξεκινήσει μια νεα σελίδα της ζωης μου με φροντιστηρια και πιο ανταγωνιστικο περιβάλλον. Στο φροντιστήριο μου έχασα και το πρωτο επαναληπτικό μάθημα και τρέχω να κάνω ασκήσεις στις 3 το πρωι με τα ebooks.edu.gr διοτι πεταξα τα βιβλια, μετα απο 3 μηνες χωρις καθολου φυσικη. Μου εχει ριζωθει αυτη η φιλοσοφια του να φοβουμαι το λαθος, και παρολο που συμφωνω οτι απο τα λαθη μαθαινω, εχω ακομα αυτον τον φοβο οτι ενα μικρο τετοιο λαθος πιθανως να μου κοστισει τη σχολη σε 2 χρονια
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,308 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λές.. Κοίτα, εγώ τώρα έχω κατα αγχωθεί γιατι εχει ξεκινήσει μια νεα σελίδα της ζωης μου με φροντιστηρια και πιο ανταγωνιστικο περιβάλλον. Στο φροντιστήριο μου έχασα και το πρωτο επαναληπτικό μάθημα και τρέχω να κάνω ασκήσεις στις 3 το πρωι με τα ebooks.edu.gr διοτι πεταξα τα βιβλια, μετα απο 3 μηνες χωρις καθολου φυσικη.
Σχετικά με το ανταγωνιστικό περιβάλλον θα σου πρότεινα να τους γράψεις όλους και να εστιάσεις στον εαυτό σου. Διάβασε και ασχολήσου για εσένα . Εαν οι άλλοι θέλουν να κοιτάνε τι κάνεις εσύ , δικαίωμα σου , αλλά εσύ θα επωφεληθείς μόνο όταν προσπαθείς να γίνεσαι καθημερινά καλύτερος απο οτι ήσουν χθες . Το internet είναι επίσης γεμάτο υλικό και μπορείς να λάβεις βοήθεια και απο εδώ . Οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τα κενά που σου έχουν δημιουργηθεί . Θα τα καλύψεις εφόσον διαβάζεις .
Μου εχει ριζωθει αυτη η φιλοσοφια του να φοβουμαι το λαθος, και παρολο που συμφωνω οτι απο τα λαθη μαθαινω, εχω ακομα αυτον τον φοβο οτι ενα μικρο τετοιο λαθος πιθανως να μου κοστισει τη σχολη σε 2 χρονια
Πίστεψε με δεν είναι καθόλου παραγωγικό να αγχωθείς απο τώρα για το τι θα γίνει σε 2 χρόνια . Φυσικά μπορείς να το κάνεις αλλά δεν στο συνιστώ εαν θες να παραμείνεις στα λογικά σου . Προσπάθησε να εστιάσεις στο τι κάνεις τώρα . Όταν περάσουν 2 χρόνια , ανησυχείς και για το τότε .
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
Τι να πω. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Το οτι κανω φυσικη στις 4 το πρωι δε βοηθαει σιγουρα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,308 μηνύματα.
Τι να πω. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Το οτι κανω φυσικη στις 4 το πρωι δε βοηθαει σιγουρα
Όχι ιδιαίτερα όντως . Το καλύτερο αποτέλεσμα θα το έχεις λύνοντας με το χεράκι σε ώρες που το μυαλό σου λειτουργεί καλύτερα . Δηλαδή πρωινά και μεσημέρια .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Εγω το λεω, κανω φροντιστηριο για θετικη με κατι ονειρα ΝΑ και εν τελη φουρναρης η παλιατζης θα την βγαλω (no offense to fournarides and paliatzides)
Θέλω να σου δώσω μια συμβουλή. Αν θες την κρατάς, αν όχι την πετάς. Να μην μιλάς έτσι για τον εαυτό σου, ειδικά δημόσια. Όχι για εμάς, που τα βλέπουμε, αλλά για εσένα τον ίδιο. Όσο τα λες, τόσο θα τα «υιοθετείς» και σταδιακά θα χάνεις όποιο motivation. Δεν υποστηρίζω να είσαι υπερβολικός «Α είμαι τόσο καλός και θα σκίσω» αλλά να σου δίνεις ελαφρυντικά. «Μπορεί να μην τα πήγα καλά στην τάδε άσκηση αλλά θα βρω τον λόγο και θα βελτιωθώ».

Υ.Γ. Να τον ακούς τον Σαμ
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καιρό είχα να λύσω ασκησούλα...
1694350979758.png
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
"Ο δρόμος που χωρίζει δύο πολυκατοικίες έχει πλάτος d=25m. μια μπάλα ρίχνεται οριζόντια απο την άκρη της ταράτσας της μιας πολυκατοικίας με ταχύτητα υ0=10m/s. Να υπολογίσετε:
α. ποσο χρονο θα κανει η μπαλα να φτασει την απεναντι πολυκατοικια
β. ποσο πιο χαμηλα απο την ταρατσα που ριχθηκε θα χτυπησει η μπαλα την απεναντι πολυκατοικια
γ. την ταχυτητα με την οποια η μπαλα χτυπά την απέναντι πολυκατοικία."

βρήκα
α) 0,4 sec
β) 0.8m
γ) 2√29 m/s
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,308 μηνύματα.
"Ο δρόμος που χωρίζει δύο πολυκατοικίες έχει πλάτος d=25m. μια μπάλα ρίχνεται οριζόντια απο την άκρη της ταράτσας της μιας πολυκατοικίας με ταχύτητα υ0=10m/s. Να υπολογίσετε:
α. ποσο χρονο θα κανει η μπαλα να φτασει την απεναντι πολυκατοικια
β. ποσο πιο χαμηλα απο την ταρατσα που ριχθηκε θα χτυπησει η μπαλα την απεναντι πολυκατοικια
γ. την ταχυτητα με την οποια η μπαλα χτυπά την απέναντι πολυκατοικία."

βρήκα
α) 0,4 sec
β) 0.8m
γ) 2√29 m/s
Θες να μου εξηγήσεις για το α) πως υπολόγισες 0.4 s ;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
Θες να μου εξηγήσεις για το α) πως υπολόγισες 0.4 s ;
λοιπον giving myself the benefit of the doubt και λεγοντας οτι σιγουρα δεν εκανα λαθος χιαστή, δίνω τα ανανεωμένα αποτελέσματα μου

α) 2.5 sec
β) 31,25m
γ) 5√29 m/s
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,308 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
απλα μια μικρή επαλήθευση:

Σώμα βάλλεται οριζόντια με ταχύτητα υ0=10m/s. Να βρείτε σε ποια χρονικη στιγμή:
α) Η οριζοντια μετατοπιση του σωματος ειναι διπλασια της κατακορυφης μετατόπισής του.
β) Το μέτρο της ταχύτητας του σωματος είναι διπλάσιο του μέτρου της αρχικής του ταχύτητας
γ) η διεύθυνση της ταχύτητας του σώματος σχηματίζει γωνία 60 μοιρες με την οριζόντια διεύθυνση

α) 0sec ή 10sec
β) 10√3 sec
γ) 10√3 sec
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Σώμα βάλλεται οριζόντια με ταχύτητα υ0=10m/s. Να βρείτε σε ποια χρονικη στιγμή:
α) Η οριζοντια μετατοπιση του σωματος ειναι διπλασια της κατακορυφης μετατόπισής του.
β) Το μέτρο της ταχύτητας του σωματος είναι διπλάσιο του μέτρου της αρχικής του ταχύτητας
γ) η διεύθυνση της ταχύτητας του σώματος σχηματίζει γωνία 60 μοιρες με την οριζόντια διεύθυνση

-------------------------------------------------------------------------------------------
Απαντηση

Η βολη είναι επαλληλία ( συνθεση) δυο κινησεων
Της οριζοντιας την οποια εκλαμβανουμε ως ευθυγραμμη ομαλη ( σταθερη ταχυτητα)
Και της κατακορυφης η οποια είναι ομαλα επιταχυνομενη, με επιταχυνση g.

1694910229999.png

1694910282643.png

1694912197012.png

Αυτη ειναι η απαντηση στο Β με μια πρωτη ματια και με τα στοιχεια που δινει
Αν θελουμε ομως να ημαστε δημιουργικοτεροι τοτε το Β ερωτημα απανταται απο κοινου με το Γ ... με το ιδιο αποτελεσμα
Το θεμα ειναι ο δασκαλος τι απαντηση περιμενει?..πεστα και τα δυο να εισαι μεσα

1694910408673.png

1694910453143.png
 

Συνημμένα

  • 1694910353829.png
    1694910353829.png
    10.5 KB · Εμφανίσεις: 50
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
παραπανω στο ερωτημα β καναμε λαθος στις πραξεις

1694915334605.png

1694915407451.png


ή εγω ασχετα τα κανω ή η ασκηση ειναι γραμμενη στο ποδι
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
ή εγω ασχετα τα κανω ή η ασκηση ειναι γραμμενη στο ποδι
Γιανναρε μη μου θυμώσεις αλλά έκανα λάθος στην εκφώνηση είναι 100 m/s όχι 10 :'(



Αλλά τις πράξεις τις έκανα με τον ακριβώς ίδιο τρόπο άρα υποθέτω ότι ειμαι οκ

Επισης γιατί έβαλες και συνημιτονο 30 μαζί με τις 60μοιρες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
ε ωραια
Επισης γιατί έβαλες και συνημιτονο 30 μαζί με τις 60μοιρες

ελα ντε,... ετσι για ποικιλια και επειδη φαινεται στο σχημα
Μας ενδιαφερει η πλευρα που ειναι απεναντι απο τις 60 μοιρες οποτε μπορουμε να παρουμε και το ημίτονο -60 αλλα εχει αρνητικο πρόσημο το οποιο και θα αγνοησουμε ..
Γενικα στο νευτωνα βολευει να δουλευουμε με τα συνημίτονα
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,179 μηνύματα.
ειμαι παικταρας, 4/5 ασκησεις σωστες και στην μια ειχα σωστο αποτέλεσμα αλλα λάθος πράξεις, ευχαριστώ πραγματικά όλους που βοηθάνε <3
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
ειμαι παικταρας, 4/5 ασκησεις σωστες και στην μια ειχα σωστο αποτέλεσμα αλλα λάθος πράξεις, ευχαριστώ πραγματικά όλους που βοηθάνε <3
μπράβο ,μπράβο ,το μεγαλο κερδος ειναι να αυξησεις την αυτοπεποίθηση σου
Κοιτα οι λαθος πραξεις στο πανεπιστημιο δεν πολυ μετρανε..ως και καθολου ...στις πανελληνιες ομως ειναι τσεκουρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top