Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Σώμα μάζας m=2kg κινείται σε λείο οριζόντιο επίπεδο υπο την επίδραση ομοεπίπεδων δυνάμεων F1 και F2=4N.
Αν η γωνια που σχηματίζει η F2 με το δαπεδο ειναι 60 μοιρες, υπολογιστε το μετρο της F1 αν το σωμα επιταχυνεται
Α: προς τα αριστερα με επιταχυνση μετρου α=2m/s^2
Β: προς τα δεξια με επιταχυνση μετρου α=1m/s^2

για α βρηκα F1=4+2√3
και για β βρηκα F2=2√3-2

Νιώθω ντροπη που ζηταω βοηθεια για τετοιο απλο πραγμα, απλως εχω σκουριασει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Σώμα μάζας m=2kg κινείται σε λείο οριζόντιο επίπεδο υπο την επίδραση ομοεπίπεδων δυνάμεων F1 και F2=4N.
Αν η γωνια που σχηματίζει η F2 με το δαπεδο ειναι 60 μοιρες, υπολογιστε το μετρο της F1 αν το σωμα επιταχυνεται
Α: προς τα αριστερα με επιταχυνση μετρου α=2m/s^2
Β: προς τα δεξια με επιταχυνση μετρου α=1m/s^2

για α βρηκα F1=4+2√3
και για β βρηκα F2=2√3-2

Νιώθω ντροπη που ζηταω βοηθεια για τετοιο απλο πραγμα, απλως εχω σκουριασει
Η F2 έχει κατεύθυνση προς το σώμα ή προς έξω απο αυτό ;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Και έχει κατεύθυνση πάνω δεξιά ή πάνω αριστερά ;
1694214683332.png
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Στην εκφώνηση λες 60°, οπότε θα το λύσω για 60°, εαν είναι 30°αντικαθιστάς όπου είχα 1/2 για το συν(60°) το sqrt(3)/2 για το συν(30°) .

Στον οριζόντιο άξονα :
ΣFx = mα

Εαν θεωρήσουμε θετική την αριστερή φορά και για α = 2 kg*m/s² :
F1 - F2x = mα
F1 = F2x + mα
F1 = F2*συν(60°) + mα
F1 = 6 N

Εαν θεωρήσουμε θετική την δεξιά φορά , και για α = 1 kg*m/s² προς τα δεξιά :
F2x - F1 = mα
F*συν(60°) - F1 = mα
F1 = F*συν(60°) - mα
F1 = 2 - 2
F1 = 0
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Στην εκφώνηση λες 60°, οπότε θα το λύσω για 60°, εαν είναι 30°αντικαθιστάς όπου είχα 1/2 για το συν(60°) το sqrt(3)/2 για το συν(30°) .

Στον οριζόντιο άξονα :
ΣFx = mα

Εαν θεωρήσουμε θετική την αριστερή φορά και για α = 2 kg*m/s² :
F1 - F2x = mα
F1 = F2x + mα
F1 = F2*συν(60°) + mα
F1 = 6 N

Εαν θεωρήσουμε θετική την δεξιά φορά , και για α = 1 kg*m/s² προς τα δεξιά :
F2x - F1 = mα
F*συν(60°) - F1 = mα
F1 = F*συν(60°) - mα
F1 = 2 - 2
F1 = 0
ΠΑΛΕΥΩ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΤΑ ΗΜΙΤΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΓΓΛΙΚΟ SIN ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
ΠΑΛΕΥΩ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΤΑ ΗΜΙΤΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΓΓΛΙΚΟ SIN ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
Εαν μπερδεύεις αυτά τα δύο που να δεις τι γίνεται με τις υπόλοιπες τριγωνομετρικές... cot,csc,sec,sinh,cosh,tanh,coth,asin,acos,atan,asinh,acosh,sn,cn,dn...θες λεξικό :hehe: .
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Εαν μπερδεύεις αυτά τα δύο που να δεις τι γίνεται με τις υπόλοιπες τριγωνομετρικές... cot,csc,sec,sinh,cosh,tanh,coth,asin,acos,atan,asinh,acosh,sn,cn,dn...θες λεξικό :hehe: .
θελω να γυρισω πισω στους ορχεις του πατερα μου και να αφησω εναν πιο αξιο να κερδισει τον αγωνα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1694216700756.png

Ρε παιδιά πως ειναι το β 11 sec????? δεν μπορω να βρω οτιδηποτε αλλο εκτος απο 8
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
θελω να γυρισω πισω στους ορχεις του πατερα μου και να αφησω εναν πιο αξιο να κερδισει τον αγωνα
Όλα θέμα συνήθειας είναι μην αγχώνεσαι για τίποτα:smoke:.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θελω να γυρισω πισω στους ορχεις του πατερα μου και να αφησω εναν πιο αξιο να κερδισει τον αγωνα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 121348
Ρε παιδιά πως ειναι το β 11 sec????? δεν μπορω να βρω οτιδηποτε αλλο εκτος απο 8
Ελεύθερη πτώση για 3s δίνει ταχύτητα :
u = gΔt = 10*3 m/s = 30 m/s

Επιβράδυνση 3 m/s² μέχρι η ταχύτητα να γίνει 6 m/s δίνει χρονικό διάστημα :
u = uo - αΔt =>
Δt = (uo - u) / g = (30 m/s - 6 m/s ) / 3 (m/s²) = 8 s

Ξέχασες προφανώς να προσθέσεις τα δύο χρονικά διαστήματα ;) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Ρε παιδιά πως ειναι το β 11 sec????? δεν μπορω να βρω οτιδηποτε αλλο εκτος απο 8
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟΥΒΛΟ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΤΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΩΡΑΚΙΖΟΥΝ ΣΙΔΕΡΟΒΕΡΓΕΣ

ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ α=Δυ/Δτ και να λυσω για Δτ (δηλαδη tτελ-tαρχ => tτελ-3) που αν κανω τις πραξεις θα βγει 8+3 πηγα το γαιδουρι και εκανα α=Δυ/t
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όλα θέμα συνήθειας είναι μην αγχώνεσαι για τίποτα:smoke:.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ελεύθερη πτώση για 3s δίνει ταχύτητα :
u = gΔt = 10*3 m/s = 30 m/s

Επιβράδυνση 3 m/s² μέχρι η ταχύτητα να γίνει 6 m/s δίνει χρονικό διάστημα :
u = uo - αΔt =>
Δt = (uo - u) / g = (30 m/s - 6 m/s ) / 3 (m/s²) = 8 s

Ξέχασες προφανώς να προσθέσεις τα δύο χρονικά διαστήματα ;) .
Εγω το λεω, κανω φροντιστηριο για θετικη με κατι ονειρα ΝΑ και εν τελη φουρναρης η παλιατζης θα την βγαλω (no offense to fournarides and paliatzides)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Β λυκείου πας ή θα πας ;
Θα πάω τώρα ξεκινώ στις 11 σεπτέμβρη. Απλά κανουμε δηθεν επαναληπτικες ασκησεις του φροντιστηριου, αλλα εγω εχασα το πρωτο μαθημα οποτε εχασα την επαναληψη και απλα προσπαθω με τον πιο μαζοχιστικο τροπο να λυσω τις ασκησεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Θα πάω τώρα ξεκινώ στις 11 σεπτέμβρη. Απλά κανουμε δηθεν επαναληπτικες ασκησεις του φροντιστηριου, αλλα εγω εχασα το πρωτο μαθημα οποτε εχασα την επαναληψη και απλα προσπαθω με τον πιο μαζοχιστικο τροπο να λυσω τις ασκησεις
Νταξ , καλά είσαι τότε , έχεις πολύ χρόνο να καλύψεις κενά . Αρκεί βέβαια να κάνεις καλό διάβασμα .
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 Η ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΝΕΥΡΙΚΟΥΣ ΚΛΟΝΙΣΜΟΥΣ ΒΑΡΑΕΙ Ο ΟΠΕΝΧΑΙΜΕΡ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
1694268395676.png


Ξέρω οτι το Α ειναι 10m/s αλλα το β και το γ δεν μου βγαίνουν. Θα μπορουσε καποιος εστω να με παροτρυνει γιατι οι ριζες με σκοτωνουν
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
παίδες, αν η λυση σε μια ασκηση ειναι 2 και βρίσκω αποτέλεσμα 2.2222222222....... μετράει ως σωστό;;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Μα τον χριστο και την παναγια θα παω στο χωραφι μου στην καλαμπακα δεν υπαρχει αλλη λυση
Ξέρω οτι δεν βοηθάει πολύ αυτό που θα πω τώρα αλλά...trust me η κλασική μηχανική ( τουλάχιστον στο επίπεδο που γίνεται στο λύκειο ) είναι αρκετά εύκολη ώστε να μπορούν όλοι να ανταπεξέλθουν . Σίγουρα θα παιδευτείς αρκετά , αλλά ακατόρθωτο δεν είναι . Απλώς πρέπει να επενδύσεις πολύ χρόνο μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο . Εως τότε , κάθε λάθος που κάνεις βλέπε το ως μια μικρή νίκη που σε φέρνει πιο κοντά στον στόχο σου . Στην τελική σκέψου οτι εσύ θα παιδευτείς κάποιους μήνες και σε άλλους πήρε αιώνες να τα ανακαλύψουν , να τα θεμελιώσουν και να τα εξελίξουν . Η ρωμη δεν χτιστηκε σε μια μέρα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top