Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Panagioths10

Νεοφερμένος

Ο Panagioths10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ποια ειναι τα πιο sos θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagioths10

Νεοφερμένος

Ο Panagioths10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν ξερω που να δωσω βαση.Δινω την τριτη και δεν ξερω που να επικεντωθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Και γω γράφω την τρίτη Φυσική.. εγώ ξεκίνησα λύνοντας όλες τις ασκήσεις που είναι μέσα στην ύλη του σχολικού και κοιτάζοντας και άλλες από το ίντερνετ και κάποια βοηθήματα που έχω. Εσύ έχεις κάποιο βοήθημα να συμβουλευτείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagioths10

Νεοφερμένος

Ο Panagioths10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οχι και εγω απο το ιντερνετ ψαχνω

Εσυ απο απο ποια ιστοσελιδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αφού τα έχεις διαβάσει όλα θα μπορούσες να λύσεις αυτή που σου επισηνάπτω καθώς μπορείς να κοιτάξεις και από αυτές δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο είναι ότι πρεπει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • epanaliptikiA.pdf
    108.4 KB · Εμφανίσεις: 308

Panagioths10

Νεοφερμένος

Ο Panagioths10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις κανενα σαιτ με ασκησεις φυσικης για μαθητες λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις κανενα σαιτ με ασκησεις φυσικης για μαθητες λυκειου?

Ασκήσεις και διαγωνίσματα για όλα τα μαθήματα έχει το study4exams. Για φυσική ξέρω το site περί φυσικής και το υλικονέτ (για φυσική και χημεία). Δεν ξέρω αν σου κάνουν πάντως και από τα 3 μπορείς να βρεις πολλά πράγματα για θεωρία, ερωτήσεις, ασκήσεις και επαναληπτικά διαγωνίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω θα τα τσεκαρω , πλακα πλακα ηθελα και για χημεια κατι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
ευχαριστω θα τα τσεκαρω , πλακα πλακα ηθελα και για χημεια κατι:)


Όπως ειπώθηκε και παραπάνω υπάρχει το study4exams, περι φυσικής ορμώμενος, φυσικής ζητήματα (Β. μαρούσης), τα θέμετα της ΚΕΕ, το φυσικά φυσική κ.α...Ειδικά η φυσική είναι -με την καλή και οχι αγχωτική έννοια- βαρέλι δίχως πάτο. Οσο αναζητάς, τόσο θα βρίσκεις και πίστεψέ με εκει είναι ολη η μαγεία

Για χημεία υπάρχει επίσης ylikonet (αν και δίνουν βάρος περισσότερο στη φυσική), ο charkoplias, το Χημεία στο κύμα και εννοείται αρκετά διαγωνίσματα. Ενα googlάρισμα θα σε πείσει ;) Καλή συνέχεια

Παραθέτω εδω ενα link απο το study4exams με πολλά αξιόλογα αρχεία που ειχα στους σελιδοδείκτες και δυστυχώς δεν το εχω βρει κάπου φέτος. Ευτυχώς τους ειχα φακελωμένος :P:P:P


https://www.study4exams.gr/physics_k/course/view.php?id=31#5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυυ, η χημεια του λυκειου παρολο που ολοι λενε οτι ειναι ευκολο μαθημα σε γενικες γραμμες εμενα με δυσκολευει αρκετεες φορες και αυτο πηγαζει πιστευω κυριως απο την αναγκη μου να καταλαβαινω οσο καλυτερα μπορω τι κανω (γενικα κανουμε το μαθημα της χημειας πολυ στυγνα απλως μας μαθαινουν τροπους -μεθολογιες και αυτο ηταν ολο ) και επισης απο το γεγονος οτι δεν εξασκουμαι οσο θα ηθελα για να ειμαι πιο εξοικειωμενη . Περυσι στην α λυκειου το ειχα δει με πολυ στραβο ματι λογω καθηγητη και καποια στιμγη ουσιαστικα παραιτηθηκα ομως δεν εχω σκοπο να κανω το ιδιο λαθος ξανα . Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια θα τα τσεκαρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία όταν πχ θέλω να εφαρμόσω τον 1ο νόμο του νεύτωνα στο σχολείο μας έχουν πει να γράφουμε τη σχέση διανυσματικά, μετά να γράφουμε τις δυνάμεις πάλι διανυσματικά, μετά να ορίζουμε θετική φορά και να βγάζουμε τα διανύσματα αλλά αυτό δεν το έχω δει σε κανένα βοήθημα όλα ξεκινάνε χωρίς διανύσματα και χωρίς να ορίζουν θετική φορα κάτι που βολεύει γιατί δεν μπλέκεις με θετικές φορές συνέχεια αλλά δεν ξέρω.. ποιος είναι ο σωστός τρόπος γραφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ο σωστος τροπος γραφης ειναι οντως με τα διανυσματα, καθως οι δυναμεις ειναι διανυσματικα μεγεθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι απλως μου φαινεται λιγο "περιεργο" να οριζω θετικη φορα καθε τρεις και λιγο.. ακομα καισ τις λυσεις θεματων πανελλαδικων εξετασεων που κοιταω, χωρις διανυσματα το κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ναι απλως μου φαινεται λιγο "περιεργο" να οριζω θετικη φορα καθε τρεις και λιγο.. ακομα καισ τις λυσεις θεματων πανελλαδικων εξετασεων που κοιταω, χωρις διανυσματα το κανουν.

Προφανως απο ενα σημειο και μετα δεν γραφεις ενα κατεβατο που περιγραφεις αναλυτικα γιατι η ταδε δυναμη ειναι προς την ταδε κατευθυνση και οτι οριζεις θετικη κατευθυνση αυτη. Στο λενε κυριως για εσενα ωστε να αποφυγεις λαθη με προσημα ή και φυσικης αμα δε βαλεις καλα τις δυναμεις στο σχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δηλαδη αν το πηγαινω κατευθειαν στην μη διανυσματικη σχεση ακομα και στις πανελληνιες δεν θα κοψει βαθμο ο βαθμολογητης; Με απασχολει αρκετα ο τροπος γραφης, νταξει μπορει να ειναι λεπτομεριες αλλα κοστιζουν οπως για παραδειγμα στην χημεια μας λεει να βαζουμε παντα και παντου τις μοναδες και οτι στις πανελληνιες αν δεν βαζεις τις μοναδες κοβουν βαθμους κατι που θεωρω υπερβολικο αλλα δεν ξερω τι ισχυει και τι δεν ισχυει για αυτο ρωταω εδω..
(Τις μοναδες εννοω μεσα στις σχεσεις ωστε να γινονται οι απλοποιησεις ακομα και εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δηλαδη αν το πηγαινω κατευθειαν στην μη διανυσματικη σχεση ακομα και στις πανελληνιες δεν θα κοψει βαθμο ο βαθμολογητης; Με απασχολει αρκετα ο τροπος γραφης, νταξει μπορει να ειναι λεπτομεριες αλλα κοστιζουν οπως για παραδειγμα στην χημεια μας λεει να βαζουμε παντα και παντου τις μοναδες και οτι στις πανελληνιες αν δεν βαζεις τις μοναδες κοβουν βαθμους κατι που θεωρω υπερβολικο αλλα δεν ξερω τι ισχυει και τι δεν ισχυει για αυτο ρωταω εδω..
(Τις μοναδες εννοω μεσα στις σχεσεις ωστε να γινονται οι απλοποιησεις ακομα και εκει)

Χημεια δεν εδωσα => δε ξερω. Στη φυσικη καλο ειναι φαινεται στο σχημα απο που βγαινουν αυτα που τελικα θα γραψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγανακτισμένος

Νεοφερμένος

Ο Αγανακτισμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δηλαδη αν το πηγαινω κατευθειαν στην μη διανυσματικη σχεση ακομα και στις πανελληνιες δεν θα κοψει βαθμο ο βαθμολογητης; Με απασχολει αρκετα ο τροπος γραφης, νταξει μπορει να ειναι λεπτομεριες αλλα κοστιζουν οπως για παραδειγμα στην χημεια μας λεει να βαζουμε παντα και παντου τις μοναδες και οτι στις πανελληνιες αν δεν βαζεις τις μοναδες κοβουν βαθμους κατι που θεωρω υπερβολικο αλλα δεν ξερω τι ισχυει και τι δεν ισχυει για αυτο ρωταω εδω..
(Τις μοναδες εννοω μεσα στις σχεσεις ωστε να γινονται οι απλοποιησεις ακομα και εκει)

Από την στιγμή που οι δυνάμεις είναι συγγραμικες, δηλαδή έχουν ίδιο ή παράλληλους φορείς, τότε προφανώς και δεν είναι απαραίτητο το διάνυσμα
Τώρα στην α λυκείου δεν βλέπω να είναι κάτι το σπουδαίο, τώρα στην γ λυκείου που θα υπάρχει μηχανική στερεου σώματος τότε θα επιβάλλεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ξέρετε ο κανένα κόλπο για να λύνω τις ασκήσεις φυσική πιο εύκολα εννοώ αν μπορώ να σκευτομαι κάπως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ξέρετε ο κανένα κόλπο για να λύνω τις ασκήσεις φυσική πιο εύκολα εννοώ αν μπορώ να σκευτομαι κάπως .
Πολύ γενική η ερώτηση σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κανείς να σου μάθει να σκέφτεσαι πόσο μάλλον διαδικτυακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top