Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Elpidoula

Νεοφερμένος

Η Elpidoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ξέρει κανείς αυτή την άσκηση?? κόβω τον αντιστάτη σε 3 ίσα κομματια, διπλασιαζω το μηκος των αντιστασεων λιωνοντας τες και συνδεω τισ 3 αντιστασεις που προεκυψαν παραλληλα. Βρειτε το Rολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ξέρει κανείς αυτή την άσκηση?? κόβω τον αντιστάτη σε 3 ίσα κομματια, διπλασιαζω το μηκος των αντιστασεων λιωνοντας τες και συνδεω τισ 3 αντιστασεις που προεκυψαν παραλληλα. Βρειτε το Rολ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ


διπλασιάζεις το μήκος, άρα παράλληλα υποδιπλασιάζεις την επιφάνεια διατομής
Κανονικά θα ήταν R'=R/3 αλλά μετά την επιμήκυνση R''= 4R/3

Rol= 4/9 R

Διορθώστε αν λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpidoula

Νεοφερμένος

Η Elpidoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ


διπλασιάζεις το μήκος, άρα παράλληλα υποδιπλασιάζεις την επιφάνεια διατομής
Κανονικά θα ήταν R'=R/3 αλλά μετά την επιμήκυνση R''= 4R/3

Rol= 4/9 R

Διορθώστε αν λάθος



ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleovoylos

Νεοφερμένος

Ο kleovoylos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η άσκηση είναι ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ για την Α ΛΥΚΕΙΟΥ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpidoula

Νεοφερμένος

Η Elpidoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ωραία :) ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleovoylos

Νεοφερμένος

Ο kleovoylos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία οτι είναι εκτός ύλης, σας παραπέμπω στοΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Κατεβάστε το έγγραφο και διαβάστε:
...Επίσης, δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα και δεν αποτελούν αντικείμενο διδασκαλίας οι υποενότητες:
‘Παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η αντίσταση ενός αντιστάτη’,
‘Ρυθμιστική (μεταβλητή) αντίσταση’,
‘Αποδέκτες’ και ‘Δίοδος’.
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η άσκηση είναι ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ για την Α ΛΥΚΕΙΟΥ
Μεγάλη βλακεία αυτών που καθόρισαν την ύλη. Προωθούν την αποσπασματική γνώση. Πώς γίνεται να διδάσκεται η έννοια "αντίσταση αγωγού" και να παραλείπονται οι ‘Παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η αντίσταση ενός αντιστάτη’? Αυτή θα είναι η φιλοσοφία του "νέου" λυκείου? Έλεος!!!! (Πάντως κατά τη γνώμη μου, πολύ σωστά έκανε όποιος καθηγητής το δίδαξε και ας είναι "εκτός ύλης").

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μεγάλη βλακεία αυτών που καθόρισαν την ύλη. Προωθούν την αποσπασματική γνώση. Πώς γίνεται να διδάσκεται η έννοια "αντίσταση αγωγού" και να παραλείπονται οι ‘Παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η αντίσταση ενός αντιστάτη’? Αυτή θα είναι η φιλοσοφία του "νέου" λυκείου? Έλεος!!!! (Πάντως κατά τη γνώμη μου, πολύ σωστά έκανε όποιος καθηγητής το δίδαξε και ας είναι "εκτός ύλης").

Δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει, αλλά ό,τι ξεφεύγει κάπως από το ακαδημαικό και τείνει προς το πρακτικό ύφος στα θετικά μαθήματα, έχει βγει από την ύλη. Πχ, πώς προτιμήθηκαν οι μιγαδικοί έναντι των πινάκων στα μαθηματικά κατεύθυνσης;
Έβγαζαν καλύτερα συνδυαστικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleovoylos

Νεοφερμένος

Ο kleovoylos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μεγάλη βλακεία αυτών που καθόρισαν την ύλη. Προωθούν την αποσπασματική γνώση. Πώς γίνεται να διδάσκεται η έννοια "αντίσταση αγωγού" και να παραλείπονται οι ‘Παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η αντίσταση ενός αντιστάτη’? Αυτή θα είναι η φιλοσοφία του "νέου" λυκείου? Έλεος!!!! (Πάντως κατά τη γνώμη μου, πολύ σωστά έκανε όποιος καθηγητής το δίδαξε και ας είναι "εκτός ύλης").


Με συγχωρείτε, αλλά δεν είναι έτσι.
Παρότι κι εγώ δεν συμφωνώ με την ύλη της Α, ας μη ξεχνάμε οτι στην Β Λυκείου, οι παράγοντες αντίστασης είναι εντός ύλης.
Ο καθηγητής που έβαλε αυτήν την άσκηση σε τμήμα Α λυκείου, απλά δεν έχει μπει στον κόπο να διαβάσει ποιά είναι η ύλη της Α λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με συγχωρείτε, αλλά δεν είναι έτσι.
Παρότι κι εγώ δεν συμφωνώ με την ύλη της Α, ας μη ξεχνάμε οτι στην Β Λυκείου, οι παράγοντες αντίστασης είναι εντός ύλης.
Ο καθηγητής που έβαλε αυτήν την άσκηση σε τμήμα Α λυκείου, απλά δεν έχει μπει στον κόπο να διαβάσει ποιά είναι η ύλη της Α λυκείου...
Ίσως για κάποιους να ισχύει αυτό που λες, αλλά πώς αποκλείεις την πιθανότητα κάποιοι να το δίδαξαν (και αυτό και άλλα) γνωρίζοντας ότι είναι "εκτός ύλης" αλλά το θεώρησαν απαραίτητο για να αποκτήσουν οι μαθητές τους σφαιρική γνώση? Αν ήμουν μαθητής (ήμουν πριν λίγο καιρό) θα ήθελα ο καθηγητής μου να μην κολλούσε στο τυπικό της διδακτέας ύλης ή αν ήμουν καθηγητής (που ίσως κάποτε και να γίνω) πιστεύω ότι αυτό θα έκανα. Διαφωνώ στο να είναι ο καθηγητής απλά το άβουλο όργανο των καρεκλοκένταυρων της αποσπασματικής γνώσης, αλλά θεωρώ ότι πρέπει και να έχει άποψη και να αντιδρά ακολουθώντας τη συνείδησή του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως για κάποιους να ισχύει αυτό που λες, αλλά πώς αποκλείεις την πιθανότητα κάποιοι να το δίδαξαν (και αυτό και άλλα) γνωρίζοντας ότι είναι "εκτός ύλης" αλλά το θεώρησαν απαραίτητο για να αποκτήσουν οι μαθητές τους σφαιρική γνώση? Αν ήμουν μαθητής (ήμουν πριν λίγο καιρό) θα ήθελα ο καθηγητής μου να μην κολλούσε στο τυπικό της διδακτέας ύλης ή αν ήμουν καθηγητής (που ίσως κάποτε και να γίνω) πιστεύω ότι αυτό θα έκανα. Διαφωνώ στο να είναι ο καθηγητής απλά το άβουλο όργανο των καρεκλοκένταυρων της αποσπασματικής γνώσης, αλλά θεωρώ ότι πρέπει και να έχει άποψη και να αντιδρά ακολουθώντας τη συνείδησή του.


Αν ο καθηγητης λειτουργουσε στα πλαίσια επιστημονικων προγραμματων διευρυνσης του πνευματικου οριζοντα των μαθητων με σκοπο την σφαιρικη γνωση τους και στοχευοντας σε ουσιαστικη μελέτη τοτε θα ισχυαν οσα αναφερεις.Σε επίπεδο σχολείου ομως,που η υλη ειναι περιορισμενη,ολα καταληγουν στις πανελληνιες εξετασεις,που λιγο εως πολυ ειναι συγκεκριμενα πραγματα δεν ειναι οτι καλυτερο να λεει ο καθε καθηγητης οτι θελει.Με αυτο το τροπο οχι μονο αγχωνει τους μαθητες αλλα δε νομιζω οτι αποσκοπει και καπου.Σου λεω για μενα εισαι σωστος και συμφωνω μαζι σου διοτι καταλαβα που το πας και ειλικρινα μακαρι να ηταν ετσι,ομως στο ελληνικο σχολειο και με τα σημερινα δεδομενα καλυτερα για ολους(μαθητες-καθηγητες) θα ηταν να μην ξεφευγουμε απο τους γενικους του στοχους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν ο καθηγητης λειτουργουσε στα πλαίσια επιστημονικων προγραμματων διευρυνσης του πνευματικου οριζοντα των μαθητων με σκοπο την σφαιρικη γνωση τους και στοχευοντας σε ουσιαστικη μελέτη τοτε θα ισχυαν οσα αναφερεις.Σε επίπεδο σχολείου ομως,που η υλη ειναι περιορισμενη,ολα καταληγουν στις πανελληνιες εξετασεις,που λιγο εως πολυ ειναι συγκεκριμενα πραγματα δεν ειναι οτι καλυτερο να λεει ο καθε καθηγητης οτι θελει.Με αυτο το τροπο οχι μονο αγχωνει τους μαθητες αλλα δε νομιζω οτι αποσκοπει και καπου.Σου λεω για μενα εισαι σωστος και συμφωνω μαζι σου διοτι καταλαβα που το πας και ειλικρινα μακαρι να ηταν ετσι,ομως στο ελληνικο σχολειο και με τα σημερινα δεδομενα καλυτερα για ολους(μαθητες-καθηγητες) θα ηταν να μην ξεφευγουμε απο τους γενικους του στοχους..
Δεν βλέπω να είναι αρνητικό το να ξεφεύγει κάπου ο καθηγητής από τα στενά πλαίσια της διδακτέας ύλης, εξηγώντας στους μαθητές κάτι παραπάνω που θα τους βοηθήσει να καταλάβουν κάτι σε βάθος. Δυστυχώς σε πολλούς (και στους μαθητές) έχει περάσει ότι σκοπός του σχολείου είναι μόνον οι πανελλήνιες. Όταν ήμουν στην Γ λυκείου, ο Καθηγητής μου (κεφαλαίο Κ) στη Φυσική μας έδειχνε στον υπολογιστή τη σύνθεση ταλαντώσεων. Αφού είδαμε και τα διακροτήματα, άρχισε να μας δείχνει λίγο και την περίπτωση σύνθεσης ταλαντώσεων με κάθετες διευθύνσεις. Οπότε, πετάχτηκε μια μαθήτρια και είπε "αφού αυτό κύριε είναι εκτός ύλης, τι νόημα έχει να το δούμε?".....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsar325

Νεοφερμένος

Ο Tsar325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαίρεται...θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ ηλίθιο που μου έχει κολήσει στο μυαλό...λογικά θα μου έχει φύγει αύριο από το μυαλό ή τελοσπάντων κάπως θα βρω απάντηση τώρα που το σκέφτομαι...αλλά μιας και έχω μπροστά μου το pc είπα να ρωτήσω.Τα δυναμόμετρα γτ λειτουτγούν?Αν έχουμε ένα δυναμόμετρο στον τοίχο οριζόντια και το τραβήξουμε μετά αυτό θα τραβήξει τον τοίχο και ο τοίχος θα το τραβήξει με ίση και αντίθετη δύναμη από ότι το τραβήξαμε...άρα δεν θα έχει ΣF=0?????...πως γίνεται λοιπόν να επιμυκήνεται το ελατήρειο του???......κάτι χάνω και το θυμάμαι ότι το ίδιο μου έχει ξαναπεράσει από το μυαλό και το είχα απαντήσει αλλά κόλησα τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ωχ, με έκανες και κόλλησα.

Ίσως ο μετρητής της ''δύναμης'' είναι ανάμεσα τα σημεία εξασκήσεως της ''αντίδρασης'' από τον τοίχο, οπότε και δε μετράει μηδέν..

Ή, αν το δυναμόμετρο δουλεύει με ελατήριο, τότε γνωρίζοντας τη σταθερά του, την πολ/σιάζει μα την παραμόρφωση, βρίσκοντας τη δύναμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsar325

Νεοφερμένος

Ο Tsar325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ενδιαφέρον...αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι κάτι χάνω και στην απλή παραμόρφωση...αν έχουμε όχι δυναμόμετρο αλλά ελατήριο συγκεκριμένου Κ και κατακόρυφα και βάλουμε ένα βάρος τότε μπορούμε να υπολογίσουμε τη δύναμη...το χαζούλικο ερώτημα μου είναι γιατί επιμυκήνεται το ελατήριο αφού δέχεται μία αντίδραση από τον τοίχο...δεν θα έπρεπε να επιμυκήνεται λιγότερο με αποτέλεσμα να μας είναι αδύνατο να μετρήσουμε τη δύναμη "άμεσα"???

Υ.Γ.Μήπως το ΣF=0 αλλά η παραμόρφωση είναι άσχετη αυτού???Πήρα ένα μολύβι και ένα λαστιχάκι για να δοκιμάσω μία παρόμοια κατάσταση...(δεν έχω ελατήριο ;P)...αν τραβήξω φυσικά το λαστιχάκι και δεν κρατάω το μολύβι απλώς μετακινούνται και τα δύο χωρίς να γίνεται παραμόρφωση...αλλάζει η κινητική κατάσταση...αν όμως κρατάω το μολύβι τότε παραμορφώνεται το λαστιχάκι πράγμα που είναι αποτέλεσμα του να το τραβάω και να τραβιέται με μια ίση και αντίθετη δύναμη και από εμένα και από το μολύβι(εκείνη η ίση και αντίθετη είναι αντίδραση του μολυβιού που τραβιέται από το λαστιχάκι)...άρα παρόλο που η κινητική κατάσταση δεν αλλάζει αφου ΣF=0 επιμυκήνεται και από τη μία και από την άλλη πλευρά...!?..άρα μάλλον ΣF=0 αλλά τα σημεία εφαρμογής είναι διαφορετικά...εκεί οφείλεται λοιπόν η παραμόρφωση και εκεί οφείλεται η λειτουργία των δυναμομέτρων...(νομίζω αυτό πρέπει να είναι η εξήγηση της απορίας μου...για αβαρές πάντα ελατήριο...για μη αβαρές νομίζω υπάρχει η εξήγηση συν αυττού ότι χάνεται και μέρος δύναμης για επιτάχυνση κάθε μέρους του ελατηρίου)-(μάλιστα όταν έχουμε τον τοιχο τοτε δεν μπορεί να επιμυκηνθεί από τη μία πλευρά άρα μπορούμε άμεσα να υπολογίσουμε τη δύναμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

afro3ulanthi

Νεοφερμένος

Η afro3ulanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε δύο ασκήσεις της φυσικής.
1. Μία ηλεκτρονική θερμάστρα αναγράφει τα στοιχεία:1000W-100V. Να βρείτε την αντίσταση που πρέπει να συνδέσουμε σε σειρά με τη θερμάστρα για να λειτουργήσει σε δίκτυο τάσης 220V.
2. Μία ηλεκτρονική θερμάστρα αναγράφει τα στοιχεία:2000W-200V. Να βρείτε την αντίστασή της και το ρεύμα κανονικής λειτουργίας της. Πόση θα είναι η ισχύς της, αν συνδεθεί σε δίκτυο τάσης 160V και ποια ένταση ρεύματος τη διαρρέει τότε;
Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε δύο ασκήσεις της φυσικής.
1. Μία ηλεκτρονική θερμάστρα αναγράφει τα στοιχεία:1000W-100V. Να βρείτε την αντίσταση που πρέπει να συνδέσουμε σε σειρά με τη θερμάστρα για να λειτουργήσει σε δίκτυο τάσης 220V.
2. Μία ηλεκτρονική θερμάστρα αναγράφει τα στοιχεία:2000W-200V. Να βρείτε την αντίστασή της και το ρεύμα κανονικής λειτουργίας της. Πόση θα είναι η ισχύς της, αν συνδεθεί σε δίκτυο τάσης 160V και ποια ένταση ρεύματος τη διαρρέει τότε;
Σας ευχαριστώ.
Νόμος του OHM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Νομος Ωμ.JPG
    Νομος Ωμ.JPG
    10.4 KB · Εμφανίσεις: 144
  • Νομος Ωμ(2).JPG
    Νομος Ωμ(2).JPG
    13.7 KB · Εμφανίσεις: 141

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι ονομάζουμε εσωτερική ενέργεια ενός σώματος; Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soras7

Νεοφερμένος

Ο soras7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ειναι το αθροισμα ολων των ενεργειων των δομικων λιθων του σωματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ειναι το αθροισμα ολων των ενεργειων των δομικων λιθων του σωματος.
Ευχαριστώ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top