Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Zuzuniki

Νεοφερμένος

Η Zuzuniki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας..!!:bye:..Λοιπόοοοον..Θέλω βοήθεια..!!:help:..Αύριο γράφουμε Διαγώνισμα στη φυσική στο κεφάλαιο με τις δυνάμεις..:'(:down:..Έχετε καμιά ιδέα για το τι θα πέσει..;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Το οτιδήποτε από αυτό το κεφάλαιο.... Περισσότερο πρόσεξε τους 3 νόμους του Νεύτωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zuzuniki

Νεοφερμένος

Η Zuzuniki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το οτιδήποτε από αυτό το κεφάλαιο.... Περισσότερο πρόσεξε τους 3 νόμους του Νεύτωνα...
οκ..ευχαριστώ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosG4

Νεοφερμένος

Ο nikosG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα με μια άσκηση από το βιβλίο φυσικής στην σελίδα 62, άσκηση 7 όποιος μπορεί να βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μια άσκηση λέει:
Το ζεύγος δράση-αντίδραση έχει συνισταμένη 0 Newton. Σ ή Λ?
Εγώ έβαλα ότι είναι λάθος, γιατί εφόσον η δράση και η αντίδραση δεν ασκούνται στο ίδιο σώμα, δεν μπορεί να υπολογιστεί συνισταμένη ανάμεσά τους, παρόλο που είναι αντίθετες.... Μπορεί να με βεβαιώσει κάποιος αν είμαι σωστός?
Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι η πρόταση είναι λανθασμένη διότι όπως πολύ σωστά είπες δεν ασκούνται στο ίδιο σώμα (το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα: η δράση ασκείται στην μπάλα και η αντίδραση στο πόδι!). Θα είχαμε συνισταμένη των δύο αυτών δυνάμεων ίση με μηδέν εάν μιλούσαμε για το σύστημα των δύο σωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Thanks....
Και επειδή σήμερα γράψαμε τεστ, είχε την εξής άσκηση:
Ένα σώμα μάζας 10 kg είναι ακίνητο και κρέμεται από ένα αβαρές νήμα, το οποίο στηρίζεται στο ταβάνι. Να βρείτε τη δύναμη F που ασκείται στο ταβάνι από το νήμα.
Εγώ απάντησα: m=10 g άρα w=100 N.(στην εκφώνηση έλεγε ότι g=10 m/s) Το σώμα δέχεται και μια δύναμη F1 από το νήμα, η οποία σύμφωνα με τον 1ο νόμο του Νεύτωνα θα ισούται και αυτή με 100 Ν, αφού ισχύει Fολ=w-F1 άρα w-F1=0 N, άρα w=F1
Ύστερα θα βρούμε με 3ο νόμο ότι F2(δύναμη επαφής από το σώμα στο νήμα και αντίδραση της F1)=F1. Το νήμα είναι ακίνητο(ισορροπεί) και θα του ασκείται μια δύναμη από το το ταβάνι(F3) η οποία σύμφωνα με τον 1ο νόμο του Νεύτωνα θα είναι ίση με την F2(με παρόμοιο τρόπο όπως παραπάνω).
Τέλος, εφόσον η F2 ασκείται από το ταβάνι στο νήμα, η ζητούμενη δύναμη F (από το νήμα στο ταβάνι) θα είναι αντίδρασή της και ίση με 100 Ν.

Δεν ξέρω γιατί αλλά άκουσα πολλά διαφορετικά αποτελέσματα. Δε νομίζω όμως ότι έχω κάνει κάποιο λάθος... Σίγουρα είναι αυτή η εκφώνηση και δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες. Για πείτε αν έχω κάνει λάθος, γιατί από αυτά που άκουσα αγχώθηκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikolas_030

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια γραφω διαγωνισμα στο ηλεκτρικο ρευμα (κεφαλαιο 2) αυριο!
Τι λετε να βαλει??? καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThomasSEMFE

Νεοφερμένος

Ο ThomasSEMFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Thanks....
Και επειδή σήμερα γράψαμε τεστ, είχε την εξής άσκηση:
Ένα σώμα μάζας 10 kg είναι ακίνητο και κρέμεται από ένα αβαρές νήμα, το οποίο στηρίζεται στο ταβάνι. Να βρείτε τη δύναμη F που ασκείται στο ταβάνι από το νήμα.
Εγώ απάντησα: m=10 g άρα w=100 N.(στην εκφώνηση έλεγε ότι g=10 m/s) Το σώμα δέχεται και μια δύναμη F1 από το νήμα, η οποία σύμφωνα με τον 1ο νόμο του Νεύτωνα θα ισούται και αυτή με 100 Ν, αφού ισχύει Fολ=w-F1 άρα w-F1=0 N, άρα w=F1
Ύστερα θα βρούμε με 3ο νόμο ότι F2(δύναμη επαφής από το σώμα στο νήμα και αντίδραση της F1)=F1. Το νήμα είναι ακίνητο(ισορροπεί) και θα του ασκείται μια δύναμη από το το ταβάνι(F3) η οποία σύμφωνα με τον 1ο νόμο του Νεύτωνα θα είναι ίση με την F2(με παρόμοιο τρόπο όπως παραπάνω).
Τέλος, εφόσον η F2 ασκείται από το ταβάνι στο νήμα, η ζητούμενη δύναμη F (από το νήμα στο ταβάνι) θα είναι αντίδρασή της και ίση με 100 Ν.

Δεν ξέρω γιατί αλλά άκουσα πολλά διαφορετικά αποτελέσματα. Δε νομίζω όμως ότι έχω κάνει κάποιο λάθος... Σίγουρα είναι αυτή η εκφώνηση και δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες. Για πείτε αν έχω κάνει λάθος, γιατί από αυτά που άκουσα αγχώθηκα....

Είναι λάθος γιατί δεν έπρεπε ι καν να χρησιμοποιήσεις 3ο Νόμο Newton.:( Η τάση του νήματος είναι ίδια και πάνω και κάτω(Δηλαδή στο σύστημα σώμα-νήμα και στο σύστημα νήμα-ταβάνι). Οπότε αρχικά παίρνεις πρώτο νόμο και βρίσκεις την τάση του συστήματος σώμα-νήμα και με την τιμή της τάσης που θα βρεις, χτυπάς άλλον ένα πρώτο και βρίσκεις την δύναμη απ'το νήμα στο ταβάνι.
Είναι λάθος η χρήση του τρίτου γιατί αφορά δυνάμεις που ασκούνται σε δύο σώματα που κατά βάση συγκρούονται....
Ας ελπίσουμε λοιπόν πως θα το παραβλέψει....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μάθαίνουμε τέτοιο τύπο στη Γ' Γυμνασίου;
Βασικά δεν το μαθαίνουμε τόσο μπερδεμένο, αλλά με τον τρόπο που λέει ο φίλος από πάνω...


Μαθηματικά, αναλόγως τον άγνωστο μπορούμε να τον αλλάξουμε αφού ισχύει:


Όπου
q είναι το φορτίο του φορτισμένου σώματος σε C (Coulomb)
N το πλήθος τον ηλεκτρονίων (είναι πάντα φυσικός αριθμός γιατί τα ηλεκτρόνια δεν μοιράζονται)
το φορτίο του ηλεκτρονίου που είναι

Μία συνηθησμένη άσκηση της Γ' Γυμνασίου, αρκετά εύκολη όμως, είναι να μας δίνει το φορτίο (ή άλλα μεγέθη για να μπορούμε να το υπολογίσουμε από το νόμο του Coulomb ή του Ohm) και να μας ρωτά πόσα ηλεκτρόνια υπάρχουν (το Ν με απλά λόγια)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1995

Νεοφερμένος

Η maria1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια μηπως μπορειται να με βοηθησετε σχετικα με τις ασκησεις 4 και 5 στην σελιδα 111 του σχολικου βιβλιου??ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδια μηπως μπορειται να με βοηθησετε σχετικα με τις ασκησεις 4 και 5 στην σελιδα 111 του σχολικου βιβλιου??ευχαριστω εκ των προτερων...

(μη σε πάρω στο λαιμό μου, έχω αμφιβολία, να το ξέρεις)

Άσκηση 4
Πρώτα καταγράφηκαν τα διαμήκη κύματα, επειδή η ταχύτητα διάδοσής τους ήταν μεγαλύτερη από τα εγκάρσια.
Είναι: και
(Τα δ είναι για τα διαμήκη και τα ε για τα εγκάρσια)
Άρα η χρονική καθυστέρηση στην καταγραφή των κυμάτων είναι

Άσκηση 5
Χρησιμοποιούμε τον θεμελιώδη τύπο της κυματικής υ=λf για αυτή την άσκηση, ώστε να βρούμε τη συχνότητα ανάδυσης της σημαδούρας:

Όμως η συχνότητα ορίζεται ως ο αριθμός επαναλήψεων δια το χρονικό διάστημα. Οπότε έχουμε (αντικαθιστώντας με το 1min=60sec):
επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1995

Νεοφερμένος

Η maria1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ:)σωστα ηταν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

E=mc2

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ενταξει... οι ακτινες α σταματανε στο χαρτι.....οι β στο αλουμινιο....αλλα ποιες περνανε μεσα απο τοιχους......???....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To μόνο που βρήκα (αν ξέρει κάποιος ας πει)
The only electromagnetic waves that penetrate walls well are radio waves, microwaves, and X rays.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
νομιζω και οι ακτινες γ περνανε απο τοιχο, αλλα εξαρταται απο το παχος και το υλικο του τοιχου. Απο ενα συγκεκριμενο παχος δεν περνανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οι ακτίνες Γ αν θυμάμαι καλά σταματούν πάνω σε τσιμεντένιο τοιχείο, και μάλιστα μεγάλου πάχους (του μέτρου).
Άρα όχι, ο κοινός εξωτερικός τοίχος με τα δύο τούβλα και τη μόνωση δεν τις σταματά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ενταξει... οι ακτινες α σταματανε στο χαρτι.....οι β στο αλουμινιο....αλλα ποιες περνανε μεσα απο τοιχους......???....

η γ ακτίνες περνάνε μέσα από τους τοίχους είναι οι πιο διυσδητικές και οι πιο βλαβέρες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

E=mc2

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σωστο μου φαινεται αφου πιστευα οτι η ακτινοβολια ραδιο κυματων περναει .....αλλα αν ισχυει τοτε η ραδιενεργια σημερα το βραδυ θα με σκοτωσει βγαλω δε βγαλω το κηνιτο μ απο το δωματιο......!!....ααα... απαντηστε επισης στο αν η ακτινοβολια....μενει στο χωρο ...πχ η ακτινοβολια ραδιου νομιζω....μενει στο χωρο...thanks.....!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σωστο μου φαινεται αφου πιστευα οτι η ακτινοβολια ραδιο κυματων περναει .....αλλα αν ισχυει τοτε η ραδιενεργια σημερα το βραδυ θα με σκοτωσει βγαλω δε βγαλω το κηνιτο μ απο το δωματιο......!!....ααα... απαντηστε επισης στο αν η ακτινοβολια....μενει στο χωρο ...πχ η ακτινοβολια ραδιου νομιζω....μενει στο χωρο...thanks.....!!!!!!

Όχι η ακτινοβολία του κινητού παράγεται με μεγάλο μηκός κύματος και με μικρή συχνότητα και δεν είναι τόσο βλαβερή για τον οργανισμό. Φυσικά η χρήση πρέπει να γίνεται με μέτρο. Το ίδιο και η ακτινοβολία του ραδιόφωνου έχει μεγάλο μηκος κύματος και δεν μπορεί να κάνει μετάλλαξη στο γονιδίωμα (και να προαλέσει καρκίνο)

ΟΙ ακτινοβολία χ και γ χρησιμοποιούνται στην ιατρική για να καταστρέφουν καρκινικά κύτταρα στόχους που έχουν συμανθεί με ειδικός ιχνηθέτες. Γύρω από την συσκευή τα πάντα είναι καλημένα με παχύ στρόμα μολύβδου και μόνο το μάτι της συσκευής κατευθύνεται προς στον στόχο.


Φυσική ακτινοβολιά μπορεί να υπάρχει κυρίως μέσα σε σπηλιές (για αυτο πολλοί που δουλεύουν σε ορυχεία παθαίνουν καρκίνο.

Βλαβερη ακτινοβολία είναι και η υπεριώδης (μικρό λ μεγάλο f)(η οποία μπορεί να αλλάξει το γενετικό υλικό και να προκαλέσει καρκίνο). Η υπέρυθρη δεν απορροφάται και προκαλέι υπερθέρμανση ή εγκαύματα. στο δέρμα αλλά όχι καρκίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top