Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μακριά από μας και τους μαθητές μας οι ...διαισθητικές ερμηνείες και πάσης φύσης συμπεράσματα.

Η διαίσθηση δεν συνάδει (κατά την ταπεινή μου άποψη) με τις Φυσικές Επιστήμες
για μενα η διαισθηση "επιβαλλεται" για εναν επιστημονα
(και συχνα αυτο ειναι που κανει τη διαφορα)

υπαρχει "καλη" και "κακη" διαισθηση, δε διαφωνω

[δε μιλαω φυσικα για τη "διαισθηση" της καθημερινοτητας, αυτη που εχουν οι γυναικες [:D] [πώς θα μπορουσα?] αλλα για τη φυσικη διαισθηση -ή τη μαθηματικη κλπ]


σε οτι αφορα τους μαθητες μου (ελπιζω) και στην προσωπικη μου δουλεια [σιγουρα] η διαισθηση ειναι ενας βασικος συμμαχος
[η καλη διαισθηση αναπτυσσεται δυσκολα [πολλοι λενε οτι σε μεγαλο βαθμο ειναι "εμφυτη"] - αυτο ειναι μια προκληση για το δασκαλο. και ειδικα στο γυμνασιο]

η διαισθηση συχνα (οσο υψηλοτερο το επιπεδο τοσο πιο πολυ) συνοδευεται (και ελεγχεται) απο λιγοτερο διαισθητικες προσεγγισεις [οσο πιο καλα τα μαθηματικα εργαλεια,οι γνωσεις, και οσο καλυτερη η γνωση των συνθηκων τοσο πιο αυστηρος ελεγχος μπορει να γινει π.χ.]


(το δευτερο σκελος του συγκεκριμενου προβληματος [γ] προοριζεται για να κανουν υποθεσεις οι μαθητες [πώς θα μπορουσε να ερμηνευτει???] και μετα ν' ανοιξουν κανα βιβλιο ή να ρωτησουν εμενα π.χ.)

η ερμηνεια του [γ] ειναι πραγματι διαισθητικη (και μαλιστα οχι και τοσο καλη διαισθηση για τις απαιτησεις μου). Ακριβως η ιδια που υπαρχει σε πολλα βιβλια φυσικης (αλεξοπουλος π.χ.)

[ακομα και στα βιβλια του γυμνασιου υπαρχουν αρκετες τετοιες ερμηνειες [σε αντιθεση με αυτα που ειχαμε εμεις στο σχολειο] κατι πολυ θετικο!]

(τα υπολοιπα ερωτηματα λυνονται μονο με σκεψη και "βασικη κατανοηση" :))

[επειδη μπορει να εννοουμε διαφορετικα τη λεξη διαισθηση αν θες μου λες ενα συγκεκριμενο παραδειγμα που εχω πει και ειναι "απαραδεκτα διαισθητικο", αυτο θα με βοηθησει να καταλαβω!!]

[εγω την εννοω περιπου οπως ο Feynman, και αλλοι φυσικοι] - η λεξη διαισθηση χρησιμοποιειται πολυ συχνα - μαλιστα ο κορυφαιος φυσικος που σου λεγα μου χει υπογραψει καποιες εργασιες γραφοντας "εξαιρετικη διαισθηση" [τις εχω κρατησει φυλαχτο /το κανε κυριως για να με ενθαρρυνει -αν και εκανα καλουτσικη προσπαθεια] - και τη χρησιμοποιει τη λεξη και στο βιβλιο του και στις διαλεξεις του]

ευχαριστω που μου εδωσες την ευκαιρια να πω δυο λογια για το θεμα, αν και οι μαθητες δε βλεπω να κερδιζουν κατι απο τα "λογια για τη διαισθηση". ας περιμενουν να το δουν στην πραξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fractal-gr

Νεοφερμένος

Ο fractal-gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Με καθησυχάζει (κάπως) ο τρόπος που προσεγγίζεις το θέμα "διαίσθηση στις Φυσικές Επιστήμες". Θα δεχόμουν την διαίσθηση μόνο στην περίπτωση "ιδέας που πρέπει να ελεγχθεί με μια αντικειμενική μέθοδο". Δυστυχώς η άποψη πολλών μαθητών σχετικά με την ερμηνεία ενός φυσικού φαινομένου εξαντλείται σε μια μια "διαισθητική" αντίληψη, συχνά λανθασμένη.

Προσωπικά, θα προσπαθήσω να ερμηνεύσω ένα φαινόμενο, με βάση τις γνώσεις που έχω. Αν οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές θα τις αυξήσω, πριν προσπαθήσω και πάλι να δώσω ερμηνεία. Δυστυχώς οι μαθητές δεν σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο. Επαναπαύονται στην διαίσθησή τους , τη στιγμή που οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτουν οι καθηγητές τους απαιτούν (ή τουλάχιστον, πρέπει να απαιτούν) κατοχή των βασικών γνώσεων Φυσικής και μιας στοιχειώδους κριτικής ικανότητας (δηλαδή απλά να μη βαριούνται να σκέφτονται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathismel

Νεοφερμένος

Ο stathismel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
μια ερωτηση για μαθητες γυμνασιου που εχουν κεφια καλοκαιριατικα και εχουν διδαχτει "θερμοτητα" :)



α) γιατι τα θερμομετρα (που λειτουργουν με υγρο) εχουν στη βαση τους ενα εξογκωμα?

β) εχουμε ενα θερμομετρο "δωματιου" (τα κλασικα!). Πώς μπορουμε να μαθουμε σε ποια θερμοκρασια βρισκεται το υγρο του θερμομετρου?

γ) σε τι διαφερει η λειτουργια ενος ιατρικου θερμομετρου απο αυτη ενος αλλου θερμομετρου (τοιχου πχ)?
πώς εξηγειται αυτο?

δ) αφου μετρησουμε τη θερμοκρασια μας (37,8) αφηνουμε το θερμομετρο στο κομοδινο.

η θερμοκρασια του δωματιου ειναι (περιπου) 25 βαθμοι.

μετα απο μια ωρα τι θα δειχνει το θερμομετρο?

ποια θερμοκρασια θα εχει το υγρο του θερμομετρου? (γιατι??)



:bye:


(τις ερωτησεις τις σκεφτηκα εγω. αν τις εχετε ξανακουσει και ειναι κοινοτυπες να μου το πειτε! δεν εχω επαφη και με τα βοηθηματα που κυκλοφορουν..)

[εχω μια ευαισθησια στο θεμα γιατι μια ζωη ως μαθητης διαμαρτυρομουν για τα βαρετα και τυποποιημενα σχολικα προβληματα]

Πραγματικά ενδιαφέρουσες ερωτήσεις, κάποιες από τις οποίες τις έχω και εγώ απορία αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω μπει ακόμα στον κόπο να τις απαντήσω!! ...θα τις σκεφτώ σοβαρά αυτή τη φορά!
Κύριε amalfi, κάνετε καταπληκτική δουλειά σε αυτό το forum!
Τυχερά τα παιδία που θα σας έχουν καθηγητή στο σχολείο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

εχω μεγαλες απαιτησεις απο τον εαυτο μου, ειναι και δυσκολη η δουλεια και μεγαλη ευθυνη... αλλα πιστευω οταν υπαρχει αγαπη και ενδιαφερον πανε ολα περιφημα (και θα ναι τυχερα και τα παιδια κι εγω!)


σκεφτειτε τις! (στη -γ αν κολλησετε ανοιξτε κανενα βιβλιο ή καμια ιστοσελιδα)

να περιμενουμε λιγο ακομα τους μαθητες του γυμνασιου να τις σκεφτουν κι αυτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
μια ερωτηση για μαθητες γυμνασιου που εχουν κεφια καλοκαιριατικα και εχουν διδαχτει "θερμοτητα" :)



α) γιατι τα θερμομετρα (που λειτουργουν με υγρο) εχουν στη βαση τους ενα εξογκωμα?

β) εχουμε ενα θερμομετρο "δωματιου" (τα κλασικα!). Πώς μπορουμε να μαθουμε σε ποια θερμοκρασια βρισκεται το υγρο του θερμομετρου?

γ) σε τι διαφερει η λειτουργια ενος ιατρικου θερμομετρου απο αυτη ενος αλλου θερμομετρου (τοιχου πχ)?
πώς εξηγειται αυτο?

δ) αφου μετρησουμε τη θερμοκρασια μας (37,8) αφηνουμε το θερμομετρο στο κομοδινο.

η θερμοκρασια του δωματιου ειναι (περιπου) 25 βαθμοι.

μετα απο μια ωρα τι θα δειχνει το θερμομετρο?

ποια θερμοκρασια θα εχει το υγρο του θερμομετρου? (γιατι??)



:bye:


(τις ερωτησεις τις σκεφτηκα εγω. αν τις εχετε ξανακουσει και ειναι κοινοτυπες να μου το πειτε! δεν εχω επαφη και με τα βοηθηματα που κυκλοφορουν..)

[εχω μια ευαισθησια στο θεμα γιατι μια ζωη ως μαθητης διαμαρτυρομουν για τα βαρετα και τυποποιημενα σχολικα προβληματα]

α) Γιατί διευκολύνει την ανταλλαγή θερμότητας με το εκάστοτε περιβάλλον

β) Μετράμε τη θερμοκρασία του θερμόμετρου με ένα άλλο θερμόμετρο,ακουμπώντας τα εξογκώματα.

γ) Τα ιατρικά θερμόμετρα έχουν σχεδιαστεί να έρχονται σε επαφή με το ανθρώπινο σώμα, όπου η ανταλλαγή θερμότητας είναι "εύκολη", ενώ τα θερμόμετρα τοίχου είναι λογικά πιο ευαίσθητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
α) Γιατί διευκολύνει την ανταλλαγή θερμότητας με το εκάστοτε περιβάλλον

β) Μετράμε τη θερμοκρασία του θερμόμετρου με ένα άλλο θερμόμετρο,ακουμπώντας τα εξογκώματα.

γ) Τα ιατρικά θερμόμετρα έχουν σχεδιαστεί να έρχονται σε επαφή με το ανθρώπινο σώμα, όπου η ανταλλαγή θερμότητας είναι "εύκολη", ενώ τα θερμόμετρα τοίχου είναι λογικά πιο ευαίσθητα.
επιτελους καποιος ασχοληθηκε :)

α) δεν ειναι γι' αυτο [ισα-ισα νομιζω τη δυσκολευει [με μια πρωτη σκεψη] αλλα υπαρχει ενα αλλος "τρανταχτος" λογος]
β) υπαρχει πολυ καλυτερη λυση (!) [σκεφτειτε ποιες αδυναμιες εχει η προταση που εγινε!]
γ) εχουν καποια βασικη διαφορα στη λειτουργια? (χοντρη διαφορα)


(φωναξε κι αλλα παιδια να παρει φωτια το θεμα)

(την απαντηση στο (β) δεν κρατιεμαι .. θελω να την πω [εχει πολλη πλακα])

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για το β, υποθέτω, απλά βλέπουμε την ένδειξη του θερμομέτρου :P. Για το γ, το κοινό του τοίχου - περιβάλλοντος είναι οινοπνεύματος και το ιατρικό λειτουργεί με υδράργυρο.

Το α θέλει περισσότερη σκέψη. Σε λίγο (ίσως.) :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α, κατάλαβα το α, είναι γιατί εκεί μέσα περιέχεται ο υδράργυρος, ο οποίος διαστέλλεται ή συστέλλεται

Μήπως το θερμόμετρο τοίχου είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μετράει χαμηλότερες θερμοκρασίες, με αποτέλεσμα να έχει και άλλη ουσία, πιο "ευαίσθητη";

Τώρα γτ το ένα έχει Ηg και το άλλο οινόπνευμα δεν ξέρω. Ίσως γιατί στις οργανικές ενώσεις οι διαμοριακές δυνάμεις (ευθύγραμμο μόριο, δεσμός υδρογόνου αν υπάρχει κατάλληλη τοπόθετηση των μορίων στην ουσία) είναι ισχυρές με αποτέλεσμα να υπάρχει μικρή τάση ατμών και να μην εξατμίζεται το υγρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μήπως το θερμόμετρο τοίχου είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μετράει χαμηλότερες θερμοκρασίες, με αποτέλεσμα να έχει και άλλη ουσία, πιο "ευαίσθητη";

Ε αυτό λέμε, οινόπνευμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Για το γ, το κοινό του τοίχου - περιβάλλοντος είναι οινοπνεύματος και το ιατρικό λειτουργεί με υδράργυρο.
Μήπως το θερμόμετρο τοίχου είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μετράει χαμηλότερες θερμοκρασίες, με αποτέλεσμα να έχει και άλλη ουσία, πιο "ευαίσθητη";
υπαρχουν και καποιες τετοιες διαφορες αλλα και μια αλλη -πιο λειτουργικη- που την ξερουν ακομη και οι γιατροι και οι νοσοκομες! (και η γιαγια μου)

:)

Α, κατάλαβα το α, είναι γιατί εκεί μέσα περιέχεται ο υδράργυρος, ο οποίος διαστέλλεται ή συστέλλεται
και γιατι χρειαζεται εξογκωμα?

δε θα μπορουσε να περιεχεται σ' εναν σωληνα? (που θα ταν παντου το ιδιο παχυς?) (κοντα εισαι νομιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ρε παιδιά, ο υδράργυρος είναι δηλητηριώδης ουσία

:p

Τώρα θυμήθηκα που μου έλεγαν παλιά να προσέχω μη σπάσει το θερμόμετρο και ακουμπήσω τον Hg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
υπαρχουν και θερμομετρα τοιχου που εχουν υδραργυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μπορεί να πω και πατάτα.

Μήπως ο υδράργυρος στερεοποιείται σε χαμηλές θερμοκρασίες, και γι' αυτό τα ρολόγια τοίχου έχουν άλλη ουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μήπως ο υδράργυρος στερεοποιείται σε χαμηλές θερμοκρασίες, και γι' αυτό τα ρολόγια τοίχου έχουν άλλη ουσία;
πραγματι ειναι κι αυτο ενας λογος!

(αν και θερμομετρα υδραργυρου χρησιμοποιουνται σε πολλες δουλειες [και στον τοιχο]..

επισης θα μπορουσαμε να χρησιμοποιουμε αλλη ουσια στα ιατρικα θερμομετρα

[ενταξει.. ο υδραργυρος ειχε καποια πλεονεκτηματα και τον επελεξαν.. αλλα δεν ειναι εδω η μεγαλη διαφορα]

κατι πιο χρηστικο, απ την καθημερινοτητα

π.χ. προσπαθηστε να μετρησετε τη θερμοκρασια σας μ' ενα θερμομετρο τοιχου! (γινεται! - αν δεν ειναι τεραστιο)

και μ' ενα ιατρικο θερμομετρο

σε τι διαφερει η διαδικασια? (υπαρχει μια ουσιαστικη διαφορα)

γιατι δε μετραμε τη θερμοκρασια μας με θερμομετρα τοιχου?

(αγνοηστε τις διαφορετικες κλιμακες ..θα μπορουσαν να τις ειχαν σχεδιασει ιδιες..
το ιατρικο το χρειαζομαστε για μικροτερο ευρος - κι ετσι κερδιζουμε σε ακριβεια με τη συνηθισμενη κλιμακα)

Για το β, υποθέτω, απλά βλέπουμε την ένδειξη του θερμομέτρου :P.
:P


-----------------------------------------
(βοηθητικη ερωτηση για το πρωτο υποερωτημα του (γ) )

αφηνουμε το ιατρικο θερμομετρο στο σωμα του ασθενους για 3 μερες (!)

στο τελος κοιταμε την ενδειξη

39 βαθμοι!!

να δωσουμε αντιπυρετικο στον ασθενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μια εικόνα χίλιες λέξεις...


ʽΟπως μπορείτε να δείτε, στο κάτω μέρος του υάλινου σωλήνα υπάρχει ένα στένωμα το οποίο εμποδίζει τη διέλευση του υδραργύρου.
Έτσι ο υδράργυρος που βρίσκεται πάνω απο το στένωμα, κατά την συστολή του δε μπορεί να το διαπεράσει με αποτέλεσμα η στήλη υδραργύρου να διακόπτεται σε εκείνο το σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(πολυ αποτομα το προχωρησες :))

να μη δουμε πρωτα ποια ειναι η διαφορα στη λειτουργια?
και μετα προσπαθουμε να την ερμηνευσουμε

οτι δηλαδη το ιατρικο θερμομετρο μετραει τη μεγαλυτερη θερμοκρασια μεχρι να το ξανατιναξουμε!

το ιατρικο θερμομετρο δεν πεφτει απο μονο του! θελει τιναγμα
(δεν ειναι μια σημαντικη διαφορα αυτη?)



:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
λοιπον, για να δουμε.... (χωρις γνωσεις, απλη λογικη...)

α) Για την συσορευση του υγρου σε αυτο το σημειο, ωστε σε πληρη συστολη να χωραει σε αυτον τον χορο, με αποτελεσμα υψιλοτερη πιεση ωστε οταν βρεθει σε καπια θερμοκρασια να μπορεσει να διασταλει τοσο ωστε να βρεθει στην σωστη ενδιξη. Συνδιαστικα με αυτο, να μην "σπαει" οταν συσταλει/διασταλει υπερβολικα....

β)Το υγρο θα βρισκετε στην περιπου στην θερμοκρασια του δωματιου στο οπιο βρησκετε (λογο της χημικης τους συστασεις και του οτι βρισκετε υπο διαφορετικη πιεση δεν θα ειναι ακριβος η ιδια) οποτε σε προσεγκιση μπορουμε να μαθουμε βλεποντας την ενδιξη του.
Αν δεν ισχυει αυτο, βαζουμε σε ενα βαζο πχ ιδιο υλικο με αυτο που βρησκετε στο θερμομετρο, το αφηνουμε για καπιο χρονικο διαστημα ωστε να εχει την αντιστιχη θερμοκρασια, και το μετραμε με ενα θερμομετρο.


γ) Το ιατρικο θερμομετρο ειναι κατασκευασμενο ωστε να μετραει ακριβης θερμοκρασιες (με ακριβια δεκατων) ενω το απλο για να μετραει με ακριβια βαθμου.
Κατα συνεπια το ιατρικο ειναι πολυ πιο ευαισθητο. Επισης, το ιατρικο ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει ερχομενο σε επαφη με το δερμα, και αν δεν ερχετε σε επαφη με δερμα, δεν αλλαζει η ενδηξη του, ενω το απλο ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει με την ατμοσφαιρα και αλλαζει συνεχος η ενδηξη αναλογα με την θερμοκρασια της ατμοσφαιρας.
Τελος, το ιατρικο αν παραμεινει πολυ ωρα σε επαφη με το δερμα, δεν δειχνει σωστη ενδηξη αλλα μεγαλητερη, ενω το απλο δειχνει την πραγματικη θερμοκρασια παντοτε


δ)η θερμοκρασια που θα δειχνει θα ειναι η ιδια με πριν (δλδ 37,8).
Η θερμοκρασια του υγρου ομως θα εχει πεσει και θα βρισκετε πολυ κοντα στην θερμοκρασια δωματιου, αν οχι στην ιδια ακριβος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
<P>
β)Το υγρο θα βρισκετε στην περιπου στην θερμοκρασια του δωματιου στο οπιο βρησκετε (λογο της χημικης τους συστασεις και του οτι βρισκετε υπο διαφορετικη πιεση δεν θα ειναι ακριβος η ιδια) οποτε σε προσεγκιση μπορουμε να μαθουμε βλεποντας την ενδιξη του.<BR>
Για ξανασκέψου το αυτό που λες για την διαφορετική θερμοκρασία. Σε ένα δωμάτιο με σταθερή θερμοκρασία στους 10 βαθμούς κελσίου το χειμώνα αγγίζεις κάτι μεταλλικό και κάτι ξύλινο. Νιώθεις ότι το μεταλλικό είναι πιο παγωμένο, αλλά έχει πράγματι χαμηλότερη θερμκρασία από το ξύλινο; Θέλω να μου δώσεις ακριβή τιμή της θερμοκρασίας των δύο υλικών που βρίσκονται σε αυτό το δωμάτιο.</P>
<P> </P>
<P>Βλ. Φαινόμενα μεταφοράς.</P>
<P> </P>
<P>
δ)η θερμοκρασια που θα δειχνει θα ειναι η ιδια με πριν (δλδ 37,8).<BR>Η θερμοκρασια του υγρου ομως θα εχει πεσει και θα βρισκετε πολυ κοντα στην θερμοκρασια δωματιου, αν οχι στην ιδια ακριβος
Και η εξήγηση δίνεται στο προηγούμενο μήνυμα του Semfer.</P>
<P> </P>
<P>
Επισης, το ιατρικο ειναι σχεδι

Σχετικά με την θερμοκρασ-ία ποτ[= θα δείχνει αν το αφήσ΄'ουμε παραπάν,,,ω ώρα α/πό την προτεινόμ./νη, δ. γνωρίζω κ πολλά αλλά. νομίζω ότι θα δείχνει τη μέγιστη θερμο,./κρασία στην οποία έφτασε τελικάμδ,.

<P>Στο α δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Αλλά νομίζω ότι το έχεις καταλάβει και απλώς το λες μπερδεμένα.</P>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ερωτημα α

υπενθυμιση

ΔV = α V Δθ

αν καποιος σας προσφερει ως δωρο ενα κομψο θερμομετρο για το γραφειο σας ,με υγρο, το οποιο δεν εχει εξογκωμα, αλλα μονο κυλινδρικο σωληνα -σταθερου παχους-,
θα τον ευχαριστησετε?

για να επανορθωσει τι αλλο δωρο θα πρεπει να σας κανει ωστε να μην παει χαμενο το ομορφο αυτο θερμομετρο?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ενα εργοστασιο διαθετει θερμομετρο με υγρο, χωρις εξογκωμα, που χρησιμευει στους εργαζομενους για να βλεπουν τη θερμοκρασια καποιων χώρων

πώς το φανταζεστε αυτο το θερμομετρο?

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αν καποιος σας προσφερει ως δωρο ενα κομψο θερμομετρο για το γραφειο σας ,με υγρο, το οποιο δεν εχει εξογκωμα, αλλα μονο κυλινδρικο σωληνα -σταθερου παχους-,
θα τον ευχαριστησετε?

Θα τον ευχαριστισουμε καθοτι εχουμε τροπους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top