Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Κινήσεις:
θέσεις
χρονικά διαστήματα/στιγμές
διανυσματικά/μονόμετρα μεγέθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τώρα τι δουλειά έχει ένα πρωτογυμνασιόπαιδο με Φυσική Β' Γυμνασίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
δν θ ελεγα οτι ειναι πανευκολη αλλα βατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Μου φένεται λίγο παράξενο που σε πολλούς η φυσική φαίνεται πάρα πού δύσκολη...Εμένα όλα τα θετικά και ιδιαίτερα η φυσική μου φαίνεται πάρα πολύ εύκολη...Και βλέπω σαν πρόκληση να την κάνω δικό μου μάθημα...Είναι πολύ απλά ένα εμπόδιο του μυαλού που προσπαθώ να ξεπεράσω...Παρεπιπτώντως βγάζω 19 5/13...Εσάς πως σας φαίνεται...???

Πρώτον:Mάθε πως γράφεται το παρεμπιπτόντως...
Δεύτερον: Έχεις θέσει ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα...Τι σχέση ο μέσος όρος με αυτό το ερώτημα.Δεν πρόσθετει κάτι στη διασαφήνιση του.
Τρίτον:Δεν υπάρχει δύσκολο και εύκολο.Αυτα είναι δικαιολογίες και προσχήματα για φυγόπονους και εντυπωσιασμοί για επιδειξιομανείς αντίστοιχα...Με συνεπές διάβασμα και χωρίς φανφάρες επιτυγχάνεις σημαντικές βελτιώσεις ανάλογα το επίπεδο, το οποίο δαιμορφώνεται στο διηνεκές.
Φιλικές συμβουλές, πολλές φορες δοκιμασμένες...
Χρόνια πολλά και για τις μέρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ουαου:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μάιρα

Νεοφερμένος

Η μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μου φένεται λίγο παράξενο που σε πολλούς η φυσική φαίνεται πάρα πού δύσκολη...Εμένα όλα τα θετικά και ιδιαίτερα η φυσική μου φαίνεται πάρα πολύ εύκολη...Και βλέπω σαν πρόκληση να την κάνω δικό μου μάθημα...Είναι πολύ απλά ένα εμπόδιο του μυαλού που προσπαθώ να ξεπεράσω...Παρεπιπτώντως βγάζω 19 5/13...Εσάς πως σας φαίνεται...???

μην το λες πολλι φιλοι μου δυσκολευοωται σε πολλα θετικα μαθηματα.....αλλοι ειναι καλοι στα αρχαια αλλοι στα μαθηματικα και αλλοι πουθενα....και εγω τρελενομαι για φυσικη και βιολογια....αλλα αυτα τα μαθηματα θελουν σκεψη και μυαλο κατα καποιον τροπο ...πολλοι βαριουνται να διαβασουν την θεωρεια της φυσικης και λυνουν τις ασκησεις απο λυσαρια..ετσι την θεωρουν δυσκολο μαθημα!!!!!:):P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
καλα νταξει βεβαια στην α λυκειου δν ειναι τοσο ευκολη... ειναι ενα κομματι η αναλυση δυναμεων και η καμπυλογραμμη κινηση π μπορουν να σ αλλαξουν αποψη για τη φυσικη...
προσωπικα τρελενομαι για αυτο το μαθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Πρώτον:Mάθε πως γράφεται το παρεμπιπτόντως...
Δεύτερον: Έχεις θέσει ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα...Τι σχέση ο μέσος όρος με αυτό το ερώτημα.Δεν πρόσθετει κάτι στη διασαφήνιση του.
Τρίτον:Δεν υπάρχει δύσκολο και εύκολο.Αυτα είναι δικαιολογίες και προσχήματα για φυγόπονους και εντυπωσιασμοί για επιδειξιομανείς αντίστοιχα...Με συνεπές διάβασμα και χωρίς φανφάρες επιτυγχάνεις σημαντικές βελτιώσεις ανάλογα το επίπεδο, το οποίο δαιμορφώνεται στο διηνεκές.
Φιλικές συμβουλές, πολλές φορες δοκιμασμένες...
Χρόνια πολλά και για τις μέρες!
έχεις έχεις ένα πόιντ άλλα τι επίθεση ήταν κι αυτή.. :P
είναι όντως ένα πολύ γενικό θέμα. Εμένα μου φαίνεται πχ. εύκολη φέτος η φυσική σε αντίθεση με την περυσινή γιατί δεν έκανα φροντιστήριο και είχα χάσει τον μπούσουλα κ ήταν κ ζόρικος ο καθηγητής οπότε τζιτζί.
και ναι εχεις δίκιο στο ότι στο μεγαλύτερο βαθμό εμείς με το διάβασμα κ την επιμέλεια μας κάνουμε ένα μαθημα ευκολο ή δυσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|MF|

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
βασικα η φυσικη ειναι οκ η καθηγητρια μας ειναι ηλιθια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina94

Νεοφερμένος

Η zina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ενα συρμα απο χρωμονικελίνη ειδικής αντίστασης 10(δύναμη -6)Ω μ και διαμέτρου 1 mm συνδέεται με πηγή διαφοράς δυναμικού 20 mV.το μήκος του σύρματος είναι 3 m.
α)χρησιμοποιήστε π~3 για να υπολογίσετε το εμβαδό διατομής του σύρματος.

β)υπολογίστε την αντίσταση του σύρματος
γ)υπολογίστε την ένταση του ρεύματος που 8α διαρρέει το σύρμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
α) Το εμβαδόν (S) της διατομής του αγωγού είναι , όπου r είναι η ακτίνα της διατομής του αγωγού και d η διάμετρος. (Η διατομή του αγωγού γεωμετρικά είναι κυκλικός δίσκος.)


β) Από τον τύπο που ξέρετε , όπου l: μήκος αγωγού και ρ: ειδική αντίσταση.


γ) εξ' ορισμού, άρα

ΥΓ: Μην ξεχάσεις στις αντικαταστάσεις των τύπων, να είναι όλα τα μεγέθη σε SI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina94

Νεοφερμένος

Η zina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!μονο που δεν πολυ καταλαβα με ποια νούμερα έκανες τις πράξεις??μπορεις λιγο ν μ τ εξηγήσεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
L=3(m)
ρ=10^-6(Ω)
π=3
d=1(mm)=10^-3(m)
V=20(mV)=20*10^-3(V)=2*10^-2(V)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina94

Νεοφερμένος

Η zina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ!να σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
α) Το εμβαδόν (S) της διατομής του αγωγού είναι , όπου r είναι η ακτίνα της διατομής του αγωγού και d η διάμετρος. (Η διατομή του αγωγού γεωμετρικά είναι κυκλικός δίσκος.)


β) Από τον τύπο που ξέρετε , όπου l: μήκος αγωγού και ρ: ειδική αντίσταση.


γ) εξ' ορισμού, άρα

ΥΓ: Μην ξεχάσεις στις αντικαταστάσεις των τύπων, να είναι όλα τα μεγέθη σε SI.
Σε ξέφυγε ένα μηδενικό στην αντίσταση . Είναι R=4Ω και βεβαίως Ι=3mA.
Υ.Γ. Η παρατήρησή μου είναι καλοπροαίρετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κανετε τετοια πραγματα Γ'Γυμνασιου??????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εντάξει, δεν είναι τόσο φοβερά όσο φαίνονται. Εύκολα είναι, μωρέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αχαχ δεν το λεω γι'αυτο...αλλα αυτα εγω τωρα τα κανω Φυσικη(Γενικη Παιδεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
:!: Και στην κατ. τι κάνετε; ΣF=F1+F2 ?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλαξα πολυ τα πραγματα....εγω στη Γ μονο κατι κινησεις και δυναμεις εκανα....και στην Β κατι με θερμοκρασιες (γυμνασιου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top