Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
H σχέση U=n Cv T ισχύει πάντα, για κάθε ιδανικό αέριο, αρκεί να χρησιμοποιείται η σωστή τιμή του Cv ανάλογα με το αν το αέριο είναι μονοατομικό ή πολυατομικό. Στα μονοατομικά Cv=3/2 R. Στα πολυατομικά Cv=5/2 R, 3 R κ.ο.κ.
Για την ακρίβεια είναι i/2 επί όλο το άλλο όπου το i είναι ο αριθμός των βαθμών ελευθερίας του τύπου των μορίων του αερίου.
Το μονοατομικό μπορεί να κινείται μόνο κατά τον χ, κατά τον y και κατά τον z άξονα, άρα έχει 3 βαθμούς ελευθερίας.
Το διατομικό έχει τους τρεις του μονοατομικού + 1 για κίνηση κατά τον "άξονα-ελατήριο" που "ενώνει" τα δύο άτομα + 1 για περιστροφή του μορίου (_διόρθωση_).
Για άλλο αριθμό ατόμων ισχύουν άλλα.
Δεν ισχύει γενικώς για πολυατομικά αέρια το 5/2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εδώ είμαστε
https://img826.imageshack.us/img826/1834/60432998.jpg

Επειδή στο σχήμα δεν φαίνεται ο οριζόντιος άξονας είναι ο V .

Μήπως μπορείς να βάλεις σε spoiler τις λύσεις για να ελέξουμε τη διαδικασία που ακολουθήσαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
α) ΔUΑΒΓ = 3/2nR(ΤΓ - ΤΑ) = 3/2nR(ΤΑ - ΤΑ) = 0
β) WΑΒΓ= WΑΒ + WΒΓ = WΑΒ = nR(TΒ - ΤΑ) = 1000 J
pA = pB= 3pΓ
Η μεταβολη ΒΓ είναι ισόχωρη άρα TΒ = 3ΤΓ = 3ΤΑ
WΑΒ = nR(TΒ - ΤΑ) = nR(3ΤΑ -ΤΑ) = nR2ΤΑ = 2/R * R 2ΤΑ= 4ΤΑ = 1000 ΑΡΑ ΤΑ = 250 Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
1.Ασκ Σ/Λ. Το πηλίκο του όγκου προς την απόλυτη θερμ ορισμένης μάζας αερίου ανάλογο της Ρ. Λ(αντιστρόφως) Είναι σωστή;
Η συμπεριφορά του υδρογόνου περιγράφεται ικανοποιητικά από την καταστατική των ιδανικών όσο και αν αυξηθεί η πυκνότητά του(βοηθήστε λίγο...)
2.Στο ίδιο δοχείο υπάρχουν σε θερμική ισορροπία Ν μόρια υδρογόνου και 3Ν μόρια οξυγόνου. Να συγκρίνετε για αυτά
α)τις μέσες κινητικές ενέργειες του κάθε μορίου τους, λόγω μεταφορικής κίνησης
Πρώτον: Το "λόγω μεταφορικής κίνησης" τι σημαίνει;
Μετά εγώ σκέφτηκα μία ότι θερμική ισορροπία νομίζω ότι σημαίνει και η Τ σταθ άρα λέω ότι αφού Τ σταθ άρα θα έχουν ίδιες Κ. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι τι μου το δίνει τότε το Ν; Αποκλείεται για παραπλάνηση... Και που έλυσα από τον τύπο Ρ=3/2 Ν/V Κ Βρήκα ότι η Κυδρ=3Κοξ(με δεδομένη πάλι από τη θερμική ισορροπία ότι Ρ η ίδια και για τα δύο. Βέβαια το θερμική ισορροπία δεν είμαι σίγουρη για το τι ακριβώς σημαίνει. Για βοηθήστε λίγο...
β)τις τετραγωνικές ρίζες των μέσων τιμών των τετραγώνων των ταχυτήτων των μορίων τους
εδώ μου βγαίνουν οι ρίζες : Uh2=ρίζα3RT/2 Και Uo2=ρίζα3RT/32. Αυτές τις διαιρώ κατά μέλη και τέσπα φτάνω ότι ρίζα μέση τιμή τετρ της ταχύτητας του υδρ =4ρίζα μέση τιμή τετρ ταχύτητας οξ. Σωστό;
3. Δίνει δυο σχέσεις : Ρ=1/3ρU^2μέση και Εκ=3/2κΤ και λέει από αυτές τις δύο να εξάγετε την καταστατική. Αρχίστε λίγο να δω πως θα δουλέψω για να τη βγάλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
@ OoOkoβοldOoO


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δηλαδή στο 2β εκεί που λέει να βρω τη σχέση μεταξύ των τετραγωνικών ριζών των μέσων τιμών των τετραγώνων των ταχυτήτων τους εννοεί τη σχέσει των ενεργών ταχυτήτων; Οπότε στη λύση μου μου μένη να αντικαταστήσω τις ρίζες με Uεν; Οκ κατάλαβα.
Το 3 πάντως μου φάνηκε δύσκολο...
Δία 10³TY και πάλι!!! Τα εξηγείς καλύτερα και από τους καθηγητές!!!! Τώρα που θα ρθουμε 3ημερη στην Αθήνα θα σου στήσω άγαλμα με επιγραφή από κάτω "Δίας ο λύτης"(χιχιχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δηλαδή στο 2β εκεί που λέει να βρω τη σχέση μεταξύ των τετραγωνικών ριζών των μέσων τιμών των τετραγώνων των ταχυτήτων τους εννοεί τη σχέσει των ενεργών ταχυτήτων; Οπότε στη λύση μου μου μένει να αντικαταστήσω τις ρίζες με Uεν;
Μα: ενεργός ταχύτητα ορίζεται η τετραγωνική ρίζα της μέσης τιμής των τετραγώνων των ταχυτήτων των μορίων:
Τώρα που θα ρθουμε 3ημερη στην Αθήνα θα σου στήσω άγαλμα με επιγραφή από κάτω "Δίας ο λύτης"(χιχιχε)
Ευχαριστώ, αλλά έχω ήδη πολλά αγάλματα και δεν ξέρω τι να τα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Tότε άμα έρθω και σε βρω θα σου φέρω ένα δωράκι με το όνομά σου(άμα έχεις και μακρύ μαλλί...θα σε βοηθήσει αρκετά)χοχοχο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί λίγο σε μια άσκηση σωστού λάθους που έχει το βοήθημα πάνω στην κινητική θεωρία:
Η πίεση ενός ιδανικού αερίου είναι ανάλογη της μέσης μεταφορικής κινητικής ενέργειας των μορίων του
Το βοήθημα έχει πίσω ότι είναι σωστή αλλά εγώ νομίζω ότι είναι λάθος σκεπτόμενος ως εξής με βάση τον τύπο p= 2N * K / 3V) (To K είναι η μέση κινητική ενέργεια):
1. Αν η μεταβολή είναι ισοβαρής θέρμανση το Κ αυξάνεται και το V αυξάνεται και το p τελικά παραμένει σταθερό
2. Αν η μεταβολή είναι ισόθερμη εκτόνωση ενώ το Κ παραμένει σταθερό το V αυξάνεται και το p τελικά μειώνεται.
3. Πιστεύω ότι αυτή η πρόταση είναι σωστή μόνο στην ισόχωρη μεταβολή αφού το V παραμένει σταθερό και το p εξαρτάται μόνο από το K

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν η παρακάτω πρόταση είναι σωστή ή λάθος
Η πιέση είναι ανάλογη της ρίζας της Uεν.
Ο τύπος είναι p = ρ /3 (με u συμβολίζω τη μέση τιμή τωμ τετραγώνων της ταχύτητας)
Πάλι αν η μεταβολή είναι πχ ισοβαρής εκτόνωση το Uεν αυξάνεται αλλά αυξάνεται και ο όγκος επομένως μειώνεται και η πυκνότητα άρα η πίεση δεν θα αυξηθεί.
Επομένως πιστεύω ότι η πιέση ΔΕΝ είναι ανάλογη της ρίζα της Uεν

Και κλείνοντας μια γενική ερώτηση
Αν α = βγ και το β είναι σταθερός όρος τότε μπορούμε να πούμε ότι το α είναι ανάλογο του γ.
Αν όμως α = βγ και ούτε το β ούτε το γ είναι σταθερά δεν μπορούμε να πούμε ότι το α είναι ανάλογο του β ή ότι το α είναι ανάλογο του γ, σωστά;
Για παράδειγμα στη χημεία στην ωσμωτική πίεση έχουμε: Π = nRT/V. Τόσο το T όσο και το V δεν είναι σταθερά άρα το Π δεν είναι ανάλογο της θερμοκρασίας. Αν έλεγε όμως ότι η μεταβολή είναι ισόχωρη τότε η ωσμωτική πίεση θα ήταν ανάλογη της θερμοκρασίας αφού μόνο το Τ θα είναι ο μεταβλητός όρος, σωστά;
Πιστεύω να καταλάβατε τις απορίες μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί λίγο .............Πιστεύω να καταλάβατε τις απορίες μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Για την 1η: Δίκιο έχεις όπως το βλέπεις. Όμως αυτές οι ερωτήσεις συνήθως εννοούν "με την προϋπόθεση ότι τα άλλα είναι σταθερά". Φαντάζομαι στις πανελλήνιες κάτι τέτοιο θα το έλεγαν.
Για την 2η: Ισχύει το ίδιο. Όμως P = ·d·U²εν (τετράγωνο και οχι ρίζα).
Για το γενικό: προφανώς ναι.
Για το τελευταίο: Εδώ έχεις άδικο. Η ωσμωτική πίεση αναφέρεται σε υγρά διαλύματα και όχι σε αέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εμμμ, σωστά για το δεύτερο και το τελευταίο:redface:
Στις πανελλήνιες υπάρχει περίπτωση να μπει ένα τέτοιο ερώτημα που είναι "διφορούμενο"; Αν θα μπει και το θέλουν ως σωστό δεν θα πρέπει να γράφεται "με την προϋπόθεση ότι τα άλλα είναι σταθερά" σε περίπτωση που υπάρχουν δύο ή περισσότεροι μεταβλητοί όροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλημέρα. Θα ήθελα να σας παραθέσω δύο ασκήσεις με τις οποίες κοντεύω να πάθω νευρικό κλωνισμό τόσες ώρες που προσπαθώ να τις λύσω. Αν είναι δυνατόν για την πρώτη θα ήθελα να λυθεί γιατί αυτή είναι που μου έχει φάει τον περισσότερο χρόνο. Η δεύτερη με μια διευκρίνηση νομίζω θα βγει άνετα

1) Κατακόρυφο κυλινδρικό δοχείο διατομής 20cm στο τετράγωνο, περιέχει υδρογόνο και φράσσεται με έμβολο βάρους w=40N. Aν τοποθετήσουμε το δοχείο με τη βάση του προς τα κάτω,το ύψος της στήλης του εγκλωβισμένου υδρογόνου είναι h=40cm
Να βρείτε πόσο θα μετατοπιστεί το έμβολο μέχρι τη νέα θέση ισορροπίας του,αν στρέψουμε το δοχείο και γίνει οριζόντιο. Να θεωρήσετε τη θερμοκρασία σταθερή και την ατμοσφαιρική πίεση Pατμ=10 στην πέμπτηPa

(αυτή θέλω αν είναι δυνατόν να λυθεί)

2) n=2/R mol ιδανικού μονοατομικού αερίου αρχικα καταλαμβάνουν όγκο V=10L υπό πίεση P=10 στην πέμπτη Pa.

Εδώ θέλω διευκρίνηση στο τι εννοεί ο ποιητής με το ''υπό πίεση P=10 στην πέμπτη Pa.'' Την υπόλοιπη δεν την γράφω γιατί βγαίνει πολύ εύκολα αν καταλάβω αυτό


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1 Pascal (Pa) = 1 N/m² = 1 kg/(m·s²) = 10^(-5) bar = 9.8692×10^(-6) atm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα μπορούσες να μου δώσεις λίγη βοήθεια για την 1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι τους τύπους δυστυχώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια, την 2η άσκηση σχεδόν την έβγαλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σχετικά με την 1η.
Ποιες δυνάμεις ασκούνται πάνω στο έμβολο όταν είναι το δοχείο στην κατακόρυφη θέση;
Το βάρος του και η δύναμη από την ατμοσφαιρική πίεση. Σωστά;
Όταν είναι οριζόντιο θα ασκείται μόνο η ατμοσφαιρική πίεση. Με αυτήν τότε πρέπει να ισούται η πίεση του αερίου που φτάνει σε αυτήν την πίεση ισόθερμα.
Τον όγκο σε κάθε περίπτωση τον ξέρεις ή τον βρίσκεις από την διατομή επί το ύψος.
Λύση πάντως δε σου δίνω. Προσπάθησέ την μόνος σου και αν κάπου κολλήσεις ρώτα ξανά και κάποιος (εγώ ή άλλος) θα σου απαντήσει εκ νέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλημέρα. Θα ήθελα να σας παραθέσω δύο ασκήσεις με τις οποίες κοντεύω να πάθω νευρικό κλωνισμό τόσες ώρες που προσπαθώ να τις λύσω. Αν είναι δυνατόν για την πρώτη θα ήθελα να λυθεί γιατί αυτή είναι που μου έχει φάει τον περισσότερο χρόνο. Η δεύτερη με μια διευκρίνηση νομίζω θα βγει άνετα

1) Κατακόρυφο κυλινδρικό δοχείο διατομής 20cm στο τετράγωνο, περιέχει υδρογόνο και φράσσεται με έμβολο βάρους w=40N. Aν τοποθετήσουμε το δοχείο με τη βάση του προς τα κάτω,το ύψος της στήλης του εγκλωβισμένου υδρογόνου είναι h=40cm
Να βρείτε πόσο θα μετατοπιστεί το έμβολο μέχρι τη νέα θέση ισορροπίας του,αν στρέψουμε το δοχείο και γίνει οριζόντιο. Να θεωρήσετε τη θερμοκρασία σταθερή και την ατμοσφαιρική πίεση Pατμ=10 στην πέμπτηPa

(αυτή θέλω αν είναι δυνατόν να λυθεί)

2) n=2/R mol ιδανικού μονοατομικού αερίου αρχικα καταλαμβάνουν όγκο V=10L υπό πίεση P=10 στην πέμπτη Pa.

Εδώ θέλω διευκρίνηση στο τι εννοεί ο ποιητής με το ''υπό πίεση P=10 στην πέμπτη Pa.'' Την υπόλοιπη δεν την γράφω γιατί βγαίνει πολύ εύκολα αν καταλάβω αυτό


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εφάρμοσε την καταστατική εξίσωση για την αρχική και την τελική θέση ισορροπίας. Θα πάρεις ότι Pαρχ Vαρχ = Pτελ Vτελ. Αν βρείς τον τελικό όγκο τελείωσες. Για να βρεις τον τελικό όγκο, παρατήρησε ότι η τελική πίεση του αερίου θα είναι ίση με την ατμοσφαιρική πίεση.

Την αρχική πίεση θα τη βρεις από την αρχική θέση ισορροπίας, όπου η συνισταμένη όλων των δυνάμεων που ασκούνται στο έμβολο είναι 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δηλαδή θα εφαρμόσω το w+Fατμ=Fαερ, θα εκφράσω το F ως P/A ,θα βρω την Pαερ και μετά θα εφαρμόσω την καταστατική. Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Κατακόρυφο κυλινδρικό δοχείο διατομής 20cm στο τετράγωνο, περιέχει υδρογόνο και φράσσεται με έμβολο βάρους w=40N. Aν τοποθετήσουμε το δοχείο με τη βάση του προς τα κάτω,το ύψος της στήλης του εγκλωβισμένου υδρογόνου είναι h=40cm. Να βρείτε πόσο θα μετατοπιστεί το έμβολο μέχρι τη νέα θέση ισορροπίας του,αν στρέψουμε το δοχείο και γίνει οριζόντιο. Να θεωρήσετε τη θερμοκρασία σταθερή και την ατμοσφαιρική πίεση Pατμ=10 στην πέμπτη Pa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top