Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

litl

Νεοφερμένος

Ο litl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για λίγους και καλούς!!!!

Μαγνητισμός στην ύλη …

Ο τύπος είναι: Β΄=μΒ (όπου ΄μ΄ μαγνητική διαπερατότητα)
-υλικά όπως ο σίδηρος στα οπία ισχύει μ>>1 ονομάζονται σιδηρομαγνιτικά
-τα υλικά που συνεισφέρουν ελάχιστα στην αύξηση του μαγνητικού πεδίου μ>1 ονομάζονται παραμαγνητικά
-και υλικά στα οπία ισχύει μ<1 ονομάζονται διαμαγνιτικά

Ερώτηση:
Αν το μ<0 τι γίνετε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν υλικά με μ<0?Δεν νομίζω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Βασικα(χωρις να μαι σιγουρος)δεν γινεται αυτο καιθως αν μ=0 τοτε Β'=0.Αρα αν μ μικροτερο απο 0 και βλεποντας το διανυσματικα το πεδιο αλλαζει φορα κατι το οποιο ομως γινεται μονο αν αλλαξει η φορα του ρευματος. :D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τι θα γίνει αν μια ασταμάτητη δύναμη συγκρουστεί με ένα μονίμως ακίνητο σώμα....

(ας υποθέσουμε λοιπόν οτι υπάρχει αυτην η ασταμάτητη δύναμη άπειρου μέτρου και ταυτόχρονα στο ίδιο παλι σύστημα να υπάρχει και ένα μονίμως ακίνητο σώμα........τι θα γίνει λοιπόν στην σύγκρουση?)

έχω σκεφτεί πολλές περιπτώσεις αλλα η μια είναι πιο απιθανη απο την αλλη....

για πείτε μου τις γνώμες σας.....:s:hmm::hmm::hmm::s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πως μπορεί μια δύναμη να συγκρουστεί με ένα σώμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο ... λαθος διατυπωση....ενα σωμα στο οποιο ασκειται αυτην η δυναμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ακομα και με την διορθωση που εκανες στη διατυπωση δε στεκει αυτο που λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μαλλον θα μεινει ακινητο λογω της απειρης τριβης που ασκειται στο σωμα. Να υποθεσω δεν σας την εβαλε σαν ασκηση ο καθηγητης σας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα σου πω εγώ πως το σκέφτηκα, πάντα με τη δική μου ύλη. Κατ' αρχάς, ας διατυπώσω την άσκηση (η οποία σημειωτέον είναι η πιό παράξενη και ''ιδανική'' περίπτωση που έχω συναντήσει):

Σε σώμα μάζας m1 ασκείται οριζόνια δύναμη F. To σώμα κινείται με ταχύτητα U1 και συγκρούεται με ακίνητο σώμα μάζας Μ. Ωστόσο το σώμα Μ παραμένει ακίνητο ενώ η δύναμη F συνεχίζει να ασκείται στο σώμα m. Μελετήστε το φαινόμενο ύστερα από την κρούση.

Λοιπόν, αγνοώ τριβές γιατί θέλω μονωμένο σύστημα. Έτσι έχω:

Αρχή διατήρησης ορμής:

πράγμα άτοπο εφόσον το σύστημα είχε ορισμένη αρχική ορμή μέτρου .

Ωστόσο εκεί που ''μπάζει'' περισσότερο η σκέψη μου νομίζω πως είναι το ότι πήρα την ταχύτητα του συσσωματώματος, μετά την κρούση, 0. Τί να πω; Αυτό μου ήρθε μιάς και η άσκηση έλεγε πως από τη μία το σώμα Μ παραμένει ακίνητο ενώ από την άλλη πως η F ασκείται συνεχώς. Όπως και να 'χει, θέλω κι εγώ να δω τις σκέψεις μεγαλύτερων αφού μπορεί να λέω βλακείες χρησιμοποιώντας μόνο τα όσα έχω διδαχθεί έως τώρα. :bye:

*η άσκηση σαφώς είχε σχήμα, εγώ απλά δεν έχω φωτογραφική :P*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
απειρη δυναμη θεωρητικα σημαινει και απειρη επιταχυνση
που σημαινει οτι η ταχυτητα μπορει να πλησιασει τη ταχυτητα του φωτος, και να τη ξεπερασει(αδυνατο νομιζω), κατι που, λογικα, εχει να κανει με σχετικοτητες κτλ κτλ. ετσι λογικα το σωμα δε θα μπορει να κινηται υπο την επιρροια μιας απειρης δυναμης
-----------------------------------------
Θα σου πω εγώ πως το σκέφτηκα, πάντα με τη δική μου ύλη. Κατ' αρχάς, ας διατυπώσω την άσκηση (η οποία σημειωτέον είναι η πιό παράξενη και ''ιδανική'' περίπτωση που έχω συναντήσει):

Σε σώμα μάζας m1 ασκείται οριζόνια δύναμη F. To σώμα κινείται με ταχύτητα U1 και συγκρούεται με ακίνητο σώμα μάζας Μ. Ωστόσο το σώμα Μ παραμένει ακίνητο ενώ η δύναμη F συνεχίζει να ασκείται στο σώμα m. Μελετήστε το φαινόμενο ύστερα από την κρούση.

Λοιπόν, αγνοώ τριβές γιατί θέλω μονωμένο σύστημα. Έτσι έχω:

Αρχή διατήρησης ορμής:

πράγμα άτοπο εφόσον το σύστημα είχε ορισμένη αρχική ορμή μέτρου .

Ωστόσο εκεί που ''μπάζει'' περισσότερο η σκέψη μου νομίζω πως είναι το ότι πήρα την ταχύτητα του συσσωματώματος, μετά την κρούση, 0. Τί να πω; Αυτό μου ήρθε μιάς και η άσκηση έλεγε πως από τη μία το σώμα Μ παραμένει ακίνητο ενώ από την άλλη πως η F ασκείται συνεχώς. Όπως και να 'χει, θέλω κι εγώ να δω τις σκέψεις μεγαλύτερων αφού μπορεί να λέω βλακείες χρησιμοποιώντας μόνο τα όσα έχω διδαχθεί έως τώρα. :bye:

*η άσκηση σαφώς είχε σχήμα, εγώ απλά δεν έχω φωτογραφική :P*

δεν ειναι ακριβως ατοπο γιατι το ακινητο σωμα δεν ειναι ανεξαρτητο απο τα οποιαδηποτε στηριγματα. δεν εχουμε μονομενο συστημα των δυο μαζων αρα οι α.δ.ο. δε λειτουργει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
απειρη δυναμη θεωρητικα σημαινει και απειρη επιταχυνση
που σημαινει οτι η ταχυτητα μπορει να πλησιασει τη ταχυτητα του φωτος, και να τη ξεπερασει(αδυνατο νομιζω), κατι που, λογικα, εχει να κανει με σχετικοτητες κτλ κτλ. ετσι λογικα το σωμα δε θα μπορει να κινηται υπο την επιρροια μιας απειρης δυναμης

Αυτό είχα σκεφτεί στην αρχή, η αλήθεια να λέγεται. Αλλά λέω δε βαριέσαι, ας μείνω με την ορμή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Shadowfax, δεν κινείται με μια ταχύτητα u1 το σώμα γενικά. Δεν κινείται καν με σταθερή ταχύτητα, αν έπαιζε αυτό, θα έπρεπε να πεις u1 αμέσως πριν την κρούση, όχι γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
απειρη δυναμη θεωρητικα σημαινει και απειρη επιταχυνση
που σημαινει οτι η ταχυτητα μπορει να πλησιασει τη ταχυτητα του φωτος, και να τη ξεπερασει(αδυνατο νομιζω), κατι που, λογικα, εχει να κανει με σχετικοτητες κτλ κτλ. ετσι λογικα το σωμα δε θα μπορει να κινηται υπο την επιρροια μιας απειρης δυναμης
-----------------------------------------


δεν ειναι ακριβως ατοπο γιατι το ακινητο σωμα δεν ειναι ανεξαρτητο απο τα οποιαδηποτε στηριγματα. δεν εχουμε μονομενο συστημα των δυο μαζων αρα οι α.δ.ο. δε λειτουργει

Ναι όντως είχα σκεφτεί στην αρχή, για το ακίνητο σώμα, κάτι σαν ''τοίχο'' (whatever), αυτό με τα στηρίγματα τέλος πάντων αλλά σκέφτηκα πως δε θα επηρεάζουν τη ΣF των εξωτερικών δυνάμεων. Καλή σημείωση. :)
-----------------------------------------
Shadowfax, δεν κινείται με μια ταχύτητα u1 το σώμα γενικά. Δεν κινείται καν με σταθερή ταχύτητα, αν έπαιζε αυτό, θα έπρεπε να πεις u1 αμέσως πριν την κρούση, όχι γενικά.

Σαφώς, το ξέρω. Απλά επειδή συνήθως στις ασκήσεις το τονίζουν αυτό (αμέσως πριν την κρούση) δεν το σημείωσα. Λάθος μου όπως και να 'χει. (πάντως, γενικά ρωτώ, ευθύγραμμη ομαλά μεταβαλλόμενη δεν εκτελεί; (F=σταθερή))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι και μάλλον απ'τη δομή του προβλήματος επιταχυνόμενη. Η σωστή διατύπωση είναι ΣF=Macm, οπότε αν το ΣF (διανυσματικό άθροισμα δυνάμεων) είναι σταθερό, τότε, αφού το σώμα έχει σταθερή μάζα, τότε και το acm θα είναι σταθερό και θα έχει το ίδιο πρόσημο με το άθροισμα των δυνάμεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι και μάλλον απ'τη δομή του προβλήματος επιταχυνόμενη. Η σωστή διατύπωση είναι ΣF=Macm, οπότε αν το ΣF (διανυσματικό άθροισμα δυνάμεων) είναι σταθερό, τότε, αφού το σώμα έχει σταθερή μάζα, τότε και το acm θα είναι σταθερό και θα έχει το ίδιο πρόσημο με το άθροισμα των δυνάμεων.

Μάλιστα. Οπότε τι προτείνεις για την άσκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
την ασκηση θα την χαρακτηριζα εκ φυσεως λαθος...
τωρα μαλλον κανω λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aυτό που δεν κατάλαβα εγώ Shadowfax είναι το τι πάει να πει "Αγνοώ τις τριβές?"
Στο κάτω κάτω, αυτή μπορεί να είναι και η κύρια αιτία για το γεγονός ότι το σώμα μάζας Μ δεν κινείται. Έτσι δεν είναι; Δηλαδή μπορεί η δύναμη που ασκείται στο σώμα μάζας m και δηλαδή στο σώμα μάζας Μ (ως δράση-αντίδραση) να είναι ίση με την τριβή και να έχουμε ΣF=0

Mπορεί να λέω και βλακείες, αλλά δεν έχω κάτι καλύτερο να προτείνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό δε δίνει απαραίτητα ακινησία στο m, του δίνει σταθερή ταχύτητα και μία περίπτωση απλά είναι να είναι 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Aυτό που δεν κατάλαβα εγώ Shadowfax είναι το τι πάει να πει "Αγνοώ τις τριβές?"
Στο κάτω κάτω, αυτή και η κύρια αιτία για το γεγονός ότι το σώμα μάζας Μ μπορεί να μην κινείται. Έτσι δεν είναι; Δηλαδή μπορεί η δύναμη που ασκείται στο σώμα μάζας m και δηλαδή στο σώμα μάζας Μ (ως δράση-αντίδραση) να είναι ίση με την τριβή και να έχουμε ΣF=0

Ναι με το δικό σου μυαλό όμως. Εγώ, όπως είπα, στην αρχή σκέφτηκα κάτι σχετικό με στηρίγματα, όπως είπε και ο fasdag. Αλλά δε σκέφτηκα πως η δύναμη των στηριγμάτων έπρεπε να συνυπολογιστεί ως εξωτερική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε μιλάω για το m αλλά για το M..

Και στο κάτω κάτω, υπάρχει και η αδράνεια..

Αν πας να ρίξεις μια πέτρα στη γη, αυτή (θεωρητικά) θα παραμείνει ακίνητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top