Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Παιδιά σε ποιο κείμενο εφαρμόζεται το δόγμα ζωής "homo homini lupus"? Το είχα διαβάσει κάποτε και δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Είμαι να σκάσω μιλάμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις άμεσες και εμπεριστατωμένες απαντήσεις πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀναφέρεσαι στὴν κωμωδία τοῦ Λατίνου Πλαύτου «Asinaria» ἢ σὲ κάποιο σύγχρονο ἔργο;


Νομίζω ὅτι εἶναι «Ὁ ἐπαναστατημένος ἄνθρωπος» τοῦ Καμῦ»...

Ἔπεσα μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Βασικά όχι. :| Σε ένα φυλλάδιο με σχόλια για τα κείμενα της ύλης των πανελληνίων το είχα διαβάσει....

τέλος πάντων, δεν πρόκειται να ξανανοίξω κείμενα ποτέ στη ζωή μου ούτως ή άλλως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τώρα μὲ προβλημάτισες... Τὸ θεατρικὸ ἔργο στὸ ὁποῖο ἀναφερόταν ἦταν ἑλληνικὸ ἢ ξένο; Θὰ σκάσω ἂν δὲν τὸ βρῶ...:P

Υ.Γ. Ἡ φράση αὐτὴ ὑπῆρχε μέσα στὸ ἔργο ἢ ἁπλῶς τὸ πνεῦμα τοῦ ἔργου ἀπηχεῖ αὐτὴν τὴ φράση;


Εἶδες γιὰ νὰ διαβάζω ἐπιπόλαια τὸ ἐρώτημα... Μοῦ κόλλησε ὅτι ἀναφερόσουν σὲ θεατρικὸ ἔργο... Τὸ κείμενο εἶναι τοῦ Thomas Hobbes «De Cive» («Περὶ τοῦ πολίτη»).

Σωστός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εεμ νομίζω ελληνικό.

Πουθενά δεν ήταν γραμμένο απλά το σχολίαζε παρενθετικά με αφορμή ένα στίχο/φράση.

Μούμπλε μούμπλε .... γεράματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Βασικά όχι. :| Σε ένα φυλλάδιο με σχόλια για τα κείμενα της ύλης των πανελληνίων το είχα διαβάσει....

τέλος πάντων, δεν πρόκειται να ξανανοίξω κείμενα ποτέ στη ζωή μου ούτως ή άλλως :P
Δηλαδή ήταν για κάποιο από τα κείμενα που ήταν στην ύλη. Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Νι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Παιδιά σε ποιο κείμενο εφαρμόζεται το δόγμα ζωής "homo homini lupus"? Το είχα διαβάσει κάποτε και δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Είμαι να σκάσω μιλάμε

Εάν έπεφτε ο παπαδιαμαντής, θα γινόταν ο λύκος που με λύσσα θα εξαπελύετο εναντίον των μαθητών για να μας κατασπαράξει με τη βαθμολόγηση που θα ακολουθούσε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εάν έπεφτε ο παπαδιαμαντής, θα γινόταν ο λύκος που με λύσσα θα εξαπελύετο εναντίον των μαθητών για να μας κατασπαράξει με τη βαθμολόγηση που θα ακολουθούσε......
γιατί τον λες Παπαδιαμαντή? lol :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
γιατί τον λες Παπαδιαμαντή? lol :P

Γιατί δεν χώνευα το κείμενό του, στο στομάχι μου καθόταν...αλλά εφ' όσον δεν έπεσε για να μας κατακρεουργήσει, θα προσπαθήσω να τον τονίζω σωστά εφ' εξής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!! Έχω πελαγώσει με τόσα που έχω για αύριο και δεν προλαβαίνω.:mad::(:(
Όποιος μπορεί αν γίνεται να μου πει ποιες είναι οι ομοιότητες και ποιες οι διαφορές ως προς το περιεχόμενο ανάμεσα στα ποιήματα " Η Αποκριά" και "Στον Νίκο Ε... 1949"
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Αποκριά.docx
    11.3 KB · Εμφανίσεις: 172

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ενδεικτικά:

Κοινός πυρήνας των ποιημάτων ο εμφύλιος πόλεμος.
Αναφέρονται και τα δύο στο θάνατο που επήλθε από τον «αλληλοσπαραγμό» χρησιμοποιώντας κοινά πρόσωπα (μάνα, παιδί).
Και τα δύο ποιήματα έχουν υπαινικτικές εικόνες.

Διαφορές ως προς το περιεχόμενο δεν εντόπισα ακόμη.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!! Έχω πελαγώσει με τόσα που έχω για αύριο και δεν προλαβαίνω.:mad::(:(
Όποιος μπορεί αν γίνεται να μου πει ποιες είναι οι ομοιότητες και ποιες οι διαφορές ως προς το περιεχόμενο ανάμεσα στα ποιήματα " Η Αποκριά" και "Στον Νίκο Ε... 1949"
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:):)
Ομοιοτητες:
1.O ποιητης, οντας παθων της γερμανικης κατοχης και του εμφυλιου, ανασυνθετει την εποχη αυτη παραθετοντας ποσο καταστροφικη υπηρξε για τον ελληνισμο(αρα κοινη θεματικη πολεμος-θανατος)
2.Ο πονος και η απελπισια των απλων ανθρωπων αντικατοπτριζονται με υπερρεαλιστικα προτυπα, καθως ο ποιητης αδυνατει να βρει λογικους ειρμους.
Διαφορες:
1.Ο εγγονοπουλος, παροτι θητευσε στον υπερρεαλισμο, δεν ακολουθει στο συγκεκριμενο ποιημα τα προτυπα του οσον αφορα στο περιεχομενο.Δεν υπαρχουν εικονες.Αντιθετα ο Σαχτουρης ηδη απο τον τιτλο εντασσει συμβολα στο ποιημα.Τα λογια για το Σαχτουρη δε μπορουν να δειξουν την τραγικοτητα του εμφυλιου.(ρεαλιστικοτητα Εγγ-διαπλοκη πραγματικοτητας με ονειρο στο Σαχ.
2.Ο Εγγονοπουλος αισθανεται αποτροπιασμο για τα γεγονοτα, γεγονος που των ωθει να απαρνηθει την ποιητικη του ιδιοτητα και να παραδεχτει ποιητικη δυστοκια.Αντιθετα ο Σαχτουρης νιωθει πως πρεπει να μιλησει, να αντιταθει στα κακως κειμενα και να διατηρησει στη συλλογικη μνημη τα τραγικα γεγονοτα του πολεμου.Δηλαδη η σταση του Εγγ. ειναι πιο προσωπικη, ενω του Σαχ. χαρακτηριζεται συλλογικο βιωμα εκπεφρασμενο σαν ποιημα.



Δε μου ρχεται τπτ καλυτερο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Το ποίημα " Στον Νίκο Ε... 1949" δεν είναι του Εγγονόπουλου αλλά του Αναγνωστάκη.
Ευχαριστώ πάντως που ασχοληθήκατε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Προσωπική άποψη:

Δε χρειάζεται όταν γράφεις στη λογοτεχνία το γραπτό σου να μοιάζει με τυποποιημένη απάντηση βοηθήματος.

ΝIkosxdxd, λάθος ποίημα «ανέλυσες».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Α ναι σορυ δικη μου μαλακια, για καποιο λογο καταλαβα οτι ηθελες του Εγγονοπουλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Πάντως αν μπορείς nikosxdxd απάντησε μου για τη σύγκριση με τον Αναγνωστάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Λοιπον...
Ο Σαχτουρης στην ουσια απαντα στο αιτημα του Αναγνωστακη, μιλωντας <<με πονο για ολα αυτα>>, καθως με τονο καταγγελτικο και υφος γλαφυρο(πλουσιες εικονες) μιλα για τη δυσκολη αυτη εποχη του εμφυλιου η και για τη μετακατοχικη περιοδο συλληβδην.Ακομη και οι δυο ποιητες ειναι σχεδον αποντες στο ποιημα, γεγονος που μετουσιωνει την ατομικη παρατηρηση σε συλλογικη εμπειρια και χαραζει τη στιγμη στο διηνεκες.Επισης, και οι δυο ποιητες δειχνουν ευαισθητοποιημενοι απεναντι στους αμαχους, τις παραπλευρες απωλειες των συρραξεων, τις γυναικες και τα παιδια.επιπροσθετα, η αναφορα στους ερημους δρομους και απο τους δυο ποιητες σηματοδοτει και τη διαλυση της Ελλαδας.
Μια διαφορα ειναι η χρονολογια, που στον εναν ειναι ακριβης και στον αλλο πιο αοριστη και απροσωπη.Η απεικονιση της ζοφερης πραγματικοτητας στον Αναγνωστακη γινεται με ρεαλιστικα στη βαση τους στοιχεια, ενω ο Σαχτουρης διαπλεκει την πραγματικοτητα με μη ρεαλιστικα στοιχεια.Αλλη μια μικρη διαφορα ισως ειναι οτι ο Αναγνωστακης δε μιλα πουθενα αμιγως για θανατο, παροτι τον υπονοει σε καθε εικονα του.Αντιθετα ο Σαχτουρης ειναι καθετος.
Κλεινοντας, η στοχευση των 2 ποιητων ειναι κοινη, να μεταδωσουν την τραγικοτητα του εμφυλιου μα και καθε πολεμου που καταδυναστευει τον ανθρωπο.Η διαφοροποιηση εγκειται κυριως στον τροπο με τον οποιο εχουν διαχειριστει το υλικο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λοιπον...
Ο Σαχτουρης στην ουσια απαντα στο αιτημα του Αναγνωστακη, μιλωντας <<με πονο για ολα αυτα>>, καθως με τονο καταγγελτικο και υφος γλαφυρο(πλουσιες εικονες) μιλα για τη δυσκολη αυτη εποχη του εμφυλιου η και για τη μετακατοχικη περιοδο συλληβδην.Ακομη και οι δυο ποιητες ειναι σχεδον αποντες στο ποιημα, γεγονος που μετουσιωνει την ατομικη παρατηρηση σε συλλογικη εμπειρια και χαραζει τη στιγμη στο διηνεκες.Επισης, και οι δυο ποιητες δειχνουν ευαισθητοποιημενοι απεναντι στους αμαχους, τις παραπλευρες απωλειες των συρραξεων, τις γυναικες και τα παιδια.επιπροσθετα, η αναφορα στους ερημους δρομους και απο τους δυο ποιητες σηματοδοτει και τη διαλυση της Ελλαδας.
Μια διαφορα ειναι η χρονολογια, που στον εναν ειναι ακριβης και στον αλλο πιο αοριστη και απροσωπη.Η απεικονιση της ζοφερης πραγματικοτητας στον Αναγνωστακη γινεται με ρεαλιστικα στη βαση τους στοιχεια, ενω ο Σαχτουρης διαπλεκει την πραγματικοτητα με μη ρεαλιστικα στοιχεια.Αλλη μια μικρη διαφορα ισως ειναι οτι ο Αναγνωστακης δε μιλα πουθενα αμιγως για θανατο, παροτι τον υπονοει σε καθε εικονα του.Αντιθετα ο Σαχτουρης ειναι καθετος.
Κλεινοντας, η στοχευση των 2 ποιητων ειναι κοινη, να μεταδωσουν την τραγικοτητα του εμφυλιου μα και καθε πολεμου που καταδυναστευει τον ανθρωπο.Η διαφοροποιηση εγκειται κυριως στον τροπο με τον οποιο εχουν διαχειριστει το υλικο τους.

Μια παρατήρηση:

Γλαφυρός=χαριτωμένος.

Δε γίνεται το ύφος ενός ποιήματος που περιγράφει μια εμπόλεμη κατάσταση και τα επακόλουθα δεινά να είναι γλαφυρό.
Μάλλον το ανάποδο.

Θα μπορούσες να πεις αναπαραστατικό, μεταδοτικό κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top