Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
μπορει να ξαναλλαξει η υλη!αλλα αν το κανουν θα φανει ποσο ηλιθιοι ειναι οι ανθρωποι!τουλαχιστον ας βγει η μοσχουλα βρε παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσσυ40261

Νεοφερμένος

Η Σίσσυ40261 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ορίστε???? Τι σοκ ήταν αυτό...!!!!!!:wow::wow:
Ο Ρίτσος τι τους έφταιγε??? Ο Παπαδιαμάντης??? (τον Καβάφη τον κράτησαν, έλεος, δεν πάμε καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , αλλά άμα επεξεργαζόμασταν στο σχολείο κάποιο κείμενο που αγαπάμε , δεν νομίζεις ότι θα ήταν πιο ευχάριστο? Άλλο τώρα άμα κομματιάζουν αριστουργήματα...
Κι εγώ λέω πολύ απλά πως δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για κανέναν το γεγονός ότι δε διδάχθηκε τη "Σονάτα του Σεληνόφωτος" στην τρίτη λυκείου, για να μην το πράξει ο ίδιος. Από εκεί και πέρα τα κείμενα που προσετέθησαν είναι ιδιαίτερα αξιόλογα και θα μας είναι το ίδιο ευχάριστα και από τη δική μου σκοπιά το θεωρώ καλύτερο γιατί για κάποια έργα τα οποία και θαυμάζουμε (όπως η "Σονάτα") θα μπορούσαμε να αλλάξουμε άρδην άποψη μέχρι το τέλος της σαιζόν όσον αφορά την αξία τους και τη συγκίνηση που πάντοτε αυτά μας προκαλούν (άλλη μια επιτυχία του εκπαιδευτικού μας συστήματος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το "Όνειρο στο κύμα" έχει πέσει το 2006, το μόνο που δεν έχει πέσει είναι ο "Κρητικός".
Από 'κει και πέρα όσοι ισχυρίζεστε πως κρίμα που βγήκε από την ύλη το ένα και το άλλο και το παράλλο επειδή είναι ωραία και επειδή θέλατε να τα διδαχθείτε, μάλλον σας κόβω για οπαδούς του Μαζώχ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα υπέροχο κείμενο να το κομματιάζουν, να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων, μαλακία επί μαλακίας. Όποιος θέλει να χαρεί την ποίηση, το κάνει με το δικό του τρόπο και δεν είναι ανάγκη να το διδαχθεί στο σχολείο για να έχει μια επαφή μαζί της. Κάθε γωνιά κι ένα βιβλιοπωλείο πηγαίνετε και παραγγείλτε το γαμωβιβλίο και μη λέτε μπούρδες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος σαδομαζοχισμός και κτηνωδία στη Δημόσια Εκπαίδευση από αυτό που γίνεται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Ακριβώς επειδή στο τέλος της χρονιάς πολλά από αυτά που λατρεύαμε δε θα θέλουμε να τα δούμε ούτε ζωγραφιστά...
Εγω αυτο το επαθα με τη "Σονατα του σεληνοφωτος". Την ακουσα σχεδον τυχαια το περασμενο καλοκαιρι και σκεφτηκα οτι θα ηθελα πολυ να δω και την αναλυση. Μου την ειπε μια γνωστη μου της θεωρητικης και πραγματικα ξενερωσα, εντελως αλλιως ειχα ερμηνευσει το ποιημα και εντελως διαφορετικη ηταν η αναλυση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
πολυ συχνα γινεται αυτο!δηλαδη εμεις να νιωθουμε διαφορετικα το ποιημα και η ερμηνεια να ειναι τελειως αλλιως.παντως πολυ ποιητες οπως ο ελυτης εχουν πει οτι οι αναλυσεις που εχουν κανει στα ποιηματα του ειναι εντελως διαφορετικες απο αυτα που ο ιδιος σκεφτοταν.δεν ειναι ασχημο αυτο?ειναι σαν να ακυρωνουμε τον δημιουργο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδιά τι παραπονιέστε?? τα κείμενα είναι ΥΠΕΡΟΧΑ!!! το μόνο κακό είναι ότι βγήκε ο πληθυντικός αριθμός αλλά, οκ, είχε πεσει πολλές φορές! Έχει μέσα κρητικό, πολυδούρη, ιωάννου! τι άλλο τελετε??? είναι υπέροχα έχω εκστασιαστεί!!!:iagree::iagree::D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
O πληθυντικός αριθμός πότε έπεσε;:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring_mx

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
δεν εχει πεσει ποτε ο πληθυντικοσ αριθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
σοβαρά? εγώ γτ εχω την εντύπωση ότι έχει πέσει? καλα, μπορει να κανω και λαθος... ένιγουέι, είναι υπεροχα <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στις κανονικες δεν εχει πεσει ποτε Δημουλα (τα 'χα ψαξει περυσι λογω συγγενικου μου προσωπου που εδινε απο θεωρητικη :P). Νομιζω εχει πεσει σε εσπερινα η/και επαναληπτικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στα εσπερινά έπεσε στις επαναληπτικές ο πληθυντικός αριθμός..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι, συνδυασμος. Και εσπερινα και επαναληπτικες, κατι τετοιο θυμομουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγω αυτο το επαθα με τη "Σονατα του σεληνοφωτος". Την ακουσα σχεδον τυχαια το περασμενο καλοκαιρι και σκεφτηκα οτι θα ηθελα πολυ να δω και την αναλυση. Μου την ειπε μια γνωστη μου της θεωρητικης και πραγματικα ξενερωσα, εντελως αλλιως ειχα ερμηνευσει το ποιημα και εντελως διαφορετικη ηταν η αναλυση του...

Mπορεί να μην είχε καλές σημειώσεις η γνωστή σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
γεια σας παιδες! σημερα ακουσα πως αλλαξε η υλη της λογοτεχνιας κατευθ(που εξεταζομαστε πανελλαδικα)....ολο το καλοκαιρι εκανα το καισαριωνα, τη σονατα του σεληνοφωτος κτλ και τελικα βγηκαν εκτος!
στη θεση τους μπηκαν ορισμενα ποιημα που απ οτι εμα8α δεν ειναι κ τιποτα το σπουδαιο....εχετε ενημερωθει γι αυτη την αλλαγη? αν ναι πως τη βρισκετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
δες στη σελίδα 1 ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ρε γ@μωτο μου,τι στο καλο βρισκουν σε αυτο το κειμενο και το εχουν επι ποσα χρονια μεσα στην υλη?

Αν ειναι δυνατον δηλαδη αυτο το πραγμα.

Δεν εχει καμια λογοτεχνικη-whateverομως αξια.

Μου ειναι αδιανοητο να κατσω να διαβαζω σημειωσεις για την Μοσχουλα ρε φιλε. -.-

Απο ολα τα κειμενα παντως ξεχωριζω της Πολυδουρη το "Μονο γιατι μ'αγαπησες".:heart:

Ειναι υπεροχο πραγματικα.

Γενικοτερα η Πολυδουρη ειναι απο τις αγαπημενες μου ποιητριες οποτε θα χαρω πραγματικα παρα πολυ αν μπει στο τελος. xD



:no1: :no1:
:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ω, Θεοι. -.-

Παρεθεσα την αποψη μου.

Αν δεν σου αρεσει,κατεθεσε επιχειρηματα που να την αντικρουουν,για να κανουμε διαλογο.

Το να σχολιαζεις απλα για να σχολιασεις με τον συγκεκριμενο αυτο τροπο, δεν νομιζω πως ειναι και οτι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
εμας σημερα στο σχολειο η καθηγητρια ηταν πολυ αγχωμενη!φοβαται οτι δεν 8α την βγαλουμε την υλη....τι να πω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
εμας σημερα στο σχολειο η καθηγητρια ηταν πολυ αγχωμενη!φοβαται οτι δεν 8α την βγαλουμε την υλη....τι να πω!!!!

Μπορεις να της πεις με απλο τροπο (παιξτο και λιγο εξυπνη ;) ) οτι η τωρινη υλη ειναι πιο λιγη απο τη περσινη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
παιδια,αυτοι που δινετε πρωτη φορα φετος γιατι εχετε τρομοκρατηθει?η υλη ειναι μικρη,ο Ριτσος καμια σχεση με αυτο που φανταζεστε κ θεωρω οτι ειναι δυσκολο αρκετα.αυτοι που πρεπει να αγχωνονται ειναι οι αποφοιτοι που ξαναδινουν.οσο για τα φροντιστηρια,το υπουργειο δεν υποχρεωνει κανεναν να παει φροντ κ να κανει την υλη πιο νωρις.κ για τους καθηγητες πο λετε για σημειωσεις κτλ,ειναι η δουλεια τους να εχουν ετοιμα ολα τα κειμενα κ ολα τα μαθηματα,κ αν δε τα εχουν,να ξενυχτησουν κ να τα ετοιμασουν,οπως θα κανετε κ εσεις για να διαβαζετε κ αν ανταποκρινεστε σε αυτα που σας ζητανε.δεν ειναι δικο σας θεμα το να αγχωνεστε κ για αυτο. κ οσον αφορα τον ριτσο παλι,συγνωμη,αλλα η αποψη μ ειναι οτι ειναι ενα πολυ δυσκολο κειμενο,κ ολοι βγαζουν τα ψυχολογικα τους.ο παπαδιαμαντης ειναι μισογυνης,αλλα κ στον ριτσο δεν ειχα καμια ορεξη να διαβαζω για μια γυναικα που παραληρει,κολλαει στον νεο βιωνει καταθλιψη.δε λεω,για αναγνωση μια χαρα ειναι,κ ειδικα να ακουσετε την αφηγηση του ριτσου,θα ανατριχιασετε.αλλα η αναλυση τα ισοπεδωνει ολα.αυτη ειναι η αποψη μ..κ καλη επιτυχια κ καλο κουραγιο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top