Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

emmy_

Νεοφερμένος

Η εμμανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οταν ειδα την υλη παραξενευτηκα πολυ που ειναι εκτος η Σονατα κ η Ιστορια ενως αιχμαλωτου...Να μη σχολιασω κατι ακυρα που χωσανε μεσα!Κριμα γιατι ηλπιζα οτι θα πεσει και φετος η Σονατα οπως το 2007 που ειχα δωσει.Ειχα γραψει 12.6 αν δεν κανω λαθος χωρις διαβασμα!Κριμα,κριμα!:(Τωρα θελω να δωσω παλι και καποια απ'αυτα δεν τα εχω διδαχθει καν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τελικα παιδια υπερ μας ειναι οι αλλεγες..ειδα αυτα που ειναι μεσα και τα περισσοτερα ειναι πολυ μικρα ποιηματα που βγαινουν σε 2 μαθηματα το πολυ..! γλιτωσαμε 250 στιχους της σονατας και 40 σελ της ιστοριας ενος αιχμαλωτου..σ οποιον αρεσουν μπορει να τα διαβασει και μονος του δεν ειναι αναγκη να τα εχουμε και στην υλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
παντως αυτα τα κειμενα που βαλανε δεν εχουν ξαναμπει σε υλη.και 8α ειναι δυσκολο για τους καθηγητες.πρεπει να ακυρωσουν ολη την προηγουμενη δουλεια τους.αλλα βεβαια δεν το ενδιαφερει το παιδαγωγικο ινστιτουτο.8α κουραζονταν να βγαλουν την υλη απο αρχες σεπτεμβριου εχουν πολλες δουλειες!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
παντως αυτα τα κειμενα που βαλανε δεν εχουν ξαναμπει σε υλη.και 8α ειναι δυσκολο για τους καθηγητες.πρεπει να ακυρωσουν ολη την προηγουμενη δουλεια τους.αλλα βεβαια δεν το ενδιαφερει το παιδαγωγικο ινστιτουτο.8α κουραζονταν να βγαλουν την υλη απο αρχες σεπτεμβριου εχουν πολλες δουλειες!:mad:
σε παρακαλω...τους προσβαλλεις...ειχαν να αντιμετωπισουν τη γριπη των χοιρων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
παντως αυτα τα κειμενα που βαλανε δεν εχουν ξαναμπει σε υλη.και 8α ειναι δυσκολο για τους καθηγητες.πρεπει να ακυρωσουν ολη την προηγουμενη δουλεια τους.αλλα βεβαια δεν το ενδιαφερει το παιδαγωγικο ινστιτουτο.8α κουραζονταν να βγαλουν την υλη απο αρχες σεπτεμβριου εχουν πολλες δουλειες!:mad:
Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ...
Χειρότερο της αμάθειας είναι πάντοτε η ημιμάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ειναι συγχυσμενη γι αυτο και εκανε λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι οκ συγνωμη.τα νεα κειμενα εννοω!
-----------------------------------------
και τελος παντων υπαρχει και η αλληλοκατανοηση στους μα8ητες!καλυπτει ο ενας τον αλλον και τα σχετικα.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kobarsos17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μάλιστα , τα κειμενα του Ιωάννου που βαλανε ρωτησα τον καθηγητη μου και μου ειπε πως ειναι πολυ ωραια και ειχε επικρατησει ψιλοαπογοητευση παλαιοτερα οταν τα ειχαν βγαλει απο την υλη.Για τη Σονατα κι εγω ημουν υπερ στο να τη βγαλουν,περα απο τους πολλους στιχους,ενταξει ρε παιδια 2 φορες τη βαλανε τη ρημαδα στις εξετασεις,ποσες ακομα να τη βαζανε?Εγω προσωπικα στενοχωρηθηκα που βγαλανε την Ασυμφωνια..Και μου αρεσει τοσο η ποιηση του Καρυωτακη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
διαβασα τα κειμενα του ιωαννου και οντως ηταν πολυ ωραια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=9IKwQiCevOs[/ame]

:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (ΠΟΙΗΣΗ-ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ)

1. Διονύσιος Σολωμός, «Ο Κρητικός»
2. Γεώργιος Βιζυηνός, «Το αμάρτημα της μητρός μου»
3. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, «Όνειρο στο κύμα»
4. Ποιήματα για την ποίηση
· Κωνσταντίνος Π. Καβάφης, «Μελαγχολία του Ιάσωνος Κλεάνδρου ποιητού εν Κομμαγηνή
595μ .Χ.»
· Μαρία Πολυδούρη, «Μόνο γιατί με αγάπησες»
·Νίκος Εγγονόπουλος, «Ποίηση 1948»
·Μανόλης Αναγνωστάκης, «Στο Νίκο Ε… 1949»
· Γιώργης Παυλόπουλος, «Τα Αντικλείδια»
5. «Σελίδες του Γ. Ιωάννου»
·«Μες στους προσφυγικούς συνοικισμούς»
·«Στου Κεμάλ το σπίτι»
6.Η ποιήτρια Κική Δημουλά
· « Κονιάκ Μηδέν Αστέρων»
· «Σημείο Αναγνωρίσεως».



Πως σας φαινεται η υλη; Καποια ειναι παλια, και καποια τελειως καινουρια
Ρε γ@μωτο μου,τι στο καλο βρισκουν σε αυτο το κειμενο και το εχουν επι ποσα χρονια μεσα στην υλη?

Αν ειναι δυνατον δηλαδη αυτο το πραγμα.

Δεν εχει καμια λογοτεχνικη-whateverομως αξια.

Μου ειναι αδιανοητο να κατσω να διαβαζω σημειωσεις για την Μοσχουλα ρε φιλε. -.-

Απο ολα τα κειμενα παντως ξεχωριζω της Πολυδουρη το "Μονο γιατι μ'αγαπησες".:heart:

Ειναι υπεροχο πραγματικα.

Γενικοτερα η Πολυδουρη ειναι απο τις αγαπημενες μου ποιητριες οποτε θα χαρω πραγματικα παρα πολυ αν μπει στο τελος. xD


:no1: :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
πες τα!!!!!μα ολα τα ψυχολογικα του βγαζει μεσα απο αυτο!!και ποιο ειναι το ανωτερο επιπεδο?οτι ο παπαδιαμαντης ηταν μισογυνης και ολα τα εφταιγαν?ας εβαζαν την φονισσα καλυτερο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ απογοητεύτηκα από τη Λογοτεχνία ως μάθημα.. Στο Φροντηστήριο κάνω το "Αμάρτημα της μητρός"(τι μπούρδα είναι αυτη??!!) και στο σχολείο τον Κρητικό με την Φεγγάρω.. Άντε ο Κρητικός κααατι λέει με το ζόρι , αλλα πολύ βαρεμάρα..
Έχω να πω ότι με εντυπωσίασε το ποίημα που έπεσε πέρσυ(ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό) αλλά άμα κατάλαβα καλά βγήκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kobarsos17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπουρδα το Αμαρτημα ρε φιλε...?Ειναι μακραν το καλυτερο κειμενο απο την υλη της λογοτεχνιας...τελοσπαντων αποψη του καθενος.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superbus

Νεοφερμένος

Ο Superbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν και η ύλη είχε ανακοινωθεί από τις 30/09,και παρά την έκδοση και του ΦΕΚ,αν μπείτε στο site του υπουργείου τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη!!!

Αναμενώμενο ήταν να αλλάξουν την ύλη,πάντως, στα κείμενα!!
Από όλη την προηγούμενη ύλη τα μόνα που δεν είχαν μπει ήταν ο Κρητικός και το Όνειρο στο Κύμα (νομίζω)!!!

Και στη βιολογία έβγαλαν κάποια κομμάτια που ήταν κάπως δύσκολα (βασικά των πολλαπλασιασμό των ιόν)!!!

Άντε να δούμε τι θα δούμε!!!

Υ.Γ Ευτυχώς που έβαλαν Πολυδούρη...είναι από τα καλύτερα που διαθέται αυτό το βιβλίο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
πες τα!!!!!μα ολα τα ψυχολογικα του βγαζει μεσα απο αυτο!!και ποιο ειναι το ανωτερο επιπεδο?οτι ο παπαδιαμαντης ηταν μισογυνης και ολα τα εφταιγαν?ας εβαζαν την φονισσα καλυτερο ειναι
Και να'ταν μονο τα ψυχολογικα του. :fss:

Συμφωνω μαζι σου. :no1:

Εγώ απογοητεύτηκα από τη Λογοτεχνία ως μάθημα.. Στο Φροντηστήριο κάνω το "Αμάρτημα της μητρός"(τι μπούρδα είναι αυτη??!!) και στο σχολείο τον Κρητικό με την Φεγγάρω.. Άντε ο Κρητικός κααατι λέει με το ζόρι , αλλα πολύ βαρεμάρα..
Έχω να πω ότι με εντυπωσίασε το ποίημα που έπεσε πέρσυ(ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό) αλλά άμα κατάλαβα καλά βγήκε..
+++
Και εμενα μου αρεσε παρα πολυ το συγκεκριμενο οταν το διαβασα.

Ενας μπαξες γεματος αιμα
ειν'ο ουρανος μου
και λιγο χιονι
εσφιξα τα σκοινια μου
πρεπει και παλι να ελεγξω
τ'αστερια
εγω
κληρονομος πουλιων
πρεπει
εστω και με σπασμενα φτερα να πεταω... :heart:

Κριμα που βγηκε απο την υλη. :(

Μπουρδα το Αμαρτημα ρε φιλε...?Ειναι μακραν το καλυτερο κειμενο απο την υλη της λογοτεχνιας...τελοσπαντων αποψη του καθενος.:xixi:
Το Αμαρτημα δεν το εχουμε κανει ακομα αλλα γενικοτερα ακουω πολυ θετικα σχολια ειναι η αληθεια. Θα δειξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το "Όνειρο στο κύμα" έχει πέσει το 2006, το μόνο που δεν έχει πέσει είναι ο "Κρητικός".
Από 'κει και πέρα όσοι ισχυρίζεστε πως κρίμα που βγήκε από την ύλη το ένα και το άλλο και το παράλλο επειδή είναι ωραία και επειδή θέλατε να τα διδαχθείτε, μάλλον σας κόβω για οπαδούς του Μαζώχ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα υπέροχο κείμενο να το κομματιάζουν, να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων, μαλακία επί μαλακίας. Όποιος θέλει να χαρεί την ποίηση, το κάνει με το δικό του τρόπο και δεν είναι ανάγκη να το διδαχθεί στο σχολείο για να έχει μια επαφή μαζί της. Κάθε γωνιά κι ένα βιβλιοπωλείο πηγαίνετε και παραγγείλτε το γαμωβιβλίο και μη λέτε μπούρδες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος σαδομαζοχισμός και κτηνωδία στη Δημόσια Εκπαίδευση από αυτό που γίνεται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Ακριβώς επειδή στο τέλος της χρονιάς πολλά από αυτά που λατρεύαμε δε θα θέλουμε να τα δούμε ούτε ζωγραφιστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ απογοητεύτηκα από τη Λογοτεχνία ως μάθημα.. Στο Φροντηστήριο κάνω το "Αμάρτημα της μητρός"(τι μπούρδα είναι αυτη??!!) και στο σχολείο τον Κρητικό με την Φεγγάρω.. Άντε ο Κρητικός κααατι λέει με το ζόρι , αλλα πολύ βαρεμάρα..
Έχω να πω ότι με εντυπωσίασε το ποίημα που έπεσε πέρσυ(ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό) αλλά άμα κατάλαβα καλά βγήκε..

βγήκε ο ελεγκτής ναι!! Θα συμφωνήσω μαζί σου! Θεϊκό απλά!:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy_92

Νεοφερμένος

Η Nancy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οι άνθρωποι είναι αξιολύπητοι!! Δε φτάνει που αναγκαζόμαστε να ακολουθήσουμε το υπάρχον σύστημα των εξετάσεων, δε φτάνει που τραβάμε όλο αυτό το άγχος και την πίεση, οοοοχι!!! Πρέπει να μας αλλάξουν και την ύλη!! Λες και δεν ξέρουν ό,τι το 80% τουλάχιστον των μαθητών ξεκινούν φροντιστήριο το καλοκαίρι και ορισμένοι από αυτούς έχουν βγάλει ύλη που φέτος είναι εκτός! Ήταν τόσο δύσκολο να ανακοινώσουν τις αλλαγές αυτές το καλοκαίρι!! Το καταλαβαίνουμε ότι τα δικά τους παιδιά τα έχουν εξασφαλίσει και το σεβόμαστε απόλυτα όμως πρέπει να συνειδοτοποιήσουν ότι helloooo!! Υπάρχουμε και εμείς εδώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπουρδα το Αμαρτημα ρε φιλε...?Ειναι μακραν το καλυτερο κειμενο απο την υλη της λογοτεχνιας...τελοσπαντων αποψη του καθενος.:xixi:

ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ!! Άμα το "Αμάρτημα της μητρός μου" είναι το καλύτερο κείμενο , τότε πώς είναι τα άλλα???? OMG!:lol:
Σόρρυ , αν σου..προσέβαλα το κείμετο αυτό , αλλά όπως είπες κι εσύ , άποψη του καθενός...:)

(δεν λέω , έχει αξιοθαύμαστες τεχνικές ο συγγραφέας , αλλά ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ κείμενα αυτής της εποχής , τη γλώσσα και τα ηθογραφικά στοιχεία ...:P)
-----------------------------------------
Το "Όνειρο στο κύμα" έχει πέσει το 2006, το μόνο που δεν έχει πέσει είναι ο "Κρητικός".
Από 'κει και πέρα όσοι ισχυρίζεστε πως κρίμα που βγήκε από την ύλη το ένα και το άλλο και το παράλλο επειδή είναι ωραία και επειδή θέλατε να τα διδαχθείτε, μάλλον σας κόβω για οπαδούς του Μαζώχ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα υπέροχο κείμενο να το κομματιάζουν, να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων, μαλακία επί μαλακίας. Όποιος θέλει να χαρεί την ποίηση, το κάνει με το δικό του τρόπο και δεν είναι ανάγκη να το διδαχθεί στο σχολείο για να έχει μια επαφή μαζί της. Κάθε γωνιά κι ένα βιβλιοπωλείο πηγαίνετε και παραγγείλτε το γαμωβιβλίο και μη λέτε μπούρδες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος σαδομαζοχισμός και κτηνωδία στη Δημόσια Εκπαίδευση από αυτό που γίνεται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Ακριβώς επειδή στο τέλος της χρονιάς πολλά από αυτά που λατρεύαμε δε θα θέλουμε να τα δούμε ούτε ζωγραφιστά...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , αλλά άμα επεξεργαζόμασταν στο σχολείο κάποιο κείμενο που αγαπάμε , δεν νομίζεις ότι θα ήταν πιο ευχάριστο? Άλλο τώρα άμα κομματιάζουν αριστουργήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top