Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εστω τετραγωνο ΑΒΓΔ
Απο την πλευρα ΔΓ φερουμε 2 ευθειες ΔΕ και ΓΕ ετσι ωστε γων ΕΔΓ=ΕΓΔ=15 μοιρες
Να δειχθει οτι ΑΒΕ ισοπλευρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Searcher

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω πως είναι σωστή η λύση σου alchemia, αυτό που μου αρέσει σε μερικές ασκήσεις στη Γεωμετρία αλλά και στην Άλγεβρα είναι πως μπορείς να βρεις και δεύτερο τρόπο λύσης...συγχαρητήρια για την απόδειξή σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
μπορεις να κανεις ενα rephrase την εκφωνηση η μια επεξηγηση εστω γιατι δεν καταλαβαινω το σχημα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Με γωνίες πρέπει να λύνεται.

Γρήγορη σκέψη (aka δεν ξέρω αν λύνεται έτσι)..

Φέρνουμε τη μεσοκάθετο του ΑΒ που περνάει από το Ε. (το ΑΒΕ είναι ισοσκελές, εύκολα το δείχνουμε με μια σύγκριση). Τότε οι γωνίες ΔΕΜ και ΜΕΓ (μ μέσο του ΑΒ) είναι από 105 η καθεμία. Η μεσοκάθετος όμως είναι και διχοτόμος. Άρα αρκεί με κάποιο τρόπο να δείξουμε ότι η γωνία ΑΕΜ ( ή ΒΕΜ) είναι 30 μοίρες (ορθογώνια τρίγωνα μυρίζομαι).

Τέλος πάντων, αυτό ήταν μια γρήγορη σκέψη. Τρέχω να διαβάσω Ιστορία γιατί έχω βάλει στοίχημα και δε θέλω να το χάσω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
δεν ειναι ετσι ακριβοσ
κατι γινετε με την μεσοκαθετοσ και με τησ γωνιες

τεσπα παω κι εγω να διαβασω γιατι γραφω μεθαυριο
και λυστε μπορει να πεσει ..........ευχαριστωω

ααααααα παιδια εγω γραφω την τριτη και ειμαι πολύ αγχωμένη :(
μακαρι να γραψω καλα....:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μπα μην αγχωνεσαι δεν πεφτει :)
Hint: λυνεται που απλα με ατοπο
https://ischool.gr/member.php?u=15276
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ναι εχεισ δίκιο με ατοπο ειναι καλυτερα......... :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εκτός από άτοπο που είπαν τα παιδιά, λύνεται και με τριγωνομετρία.


Έστω a η πλευρά του τετραγώνου.
Φέρνουμε τις παράλληλες προς τις πλευρές από το Ε και αποδεικνύουμε ότι η κάθετη είναι μεσοκάθετος και ότι ΑΕ=ΕΒ.

Επίσης:
άρα










Δηλαδή ω=30 μοίρες, άρα η συμπληρωματική της 60 μοίρες, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
μας την εβαλαν στις εξετασεις φετος αλλα αντιστροφα που ειναι πολυ πιο ευκολη...georg13pao εισαι β γυμνασιου ?? εχεις πολυ καλες γνωσεις για την ηλικια σου.
μαλλον υπαρχουν κι αλλοι τροποι λυσης της ασκησης θα την δω και ισως ανεβασω μια αυριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου το πιο απλο και το πιο εξυπνο ειναι να λυθει με ατοπο δηλαδη : εστω οτι δεν ειναι ισοσκελες, θα υπαρχει καποιο αλλο τριγωνο ισοσκελες και συνεχιζοντας βλεπουμε οτι αναγκαστικα τα τριγωνα συμπιπτουν.
Δεν θελω να βαλω την λυση, μιας και μπορει καποιος να θελει να ασχοληθει:)
Θα δωσω αλλη μια ασκηση που με δυσκολεψε καπως:P


Εχουμε τριγωνο ΑΒΓ ισοσκελες(ΑΒ=ΑΓ) με γωνια Α ιση με 20 μοιρες.
Πανω στην πλευρα ΑΓ περνουμε τμημα ΑΔ ισο με ΒΓ.
Να αποδειχτει οτι η γωνια ΑΒΔ ειναι ιση με 10 μοιρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ισοδύναμα μπορείτε να αποδείξετε ότι σε ένα ισοσκελές τραπέζιο με δύο προσκείμενες σε μια βάση γωνίες ίσες με 80, τότε ΑΔΒ=10 μοίρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
όχι βρε παιδιά τα τρίγωνα ΑΓΕ και ΒΔΕ είναι ίσα γιατί 1) ΑΓ=ΒΔ=πλευρά τετραγώνου, 2) οι γωνιές ΑΓΕ και ΒΔΕ είναι ίσες και 90+15=105 μοίρες, 3) ΓΕ=ΔΕ= πλευρά ισοσκελούς τριγώνου ΓΕΔ (γιατί ΓΔΕ=ΕΓΔ=15 μοίρες...)
οπότε έχουμε ΑΕ=ΒΕ, που σημαίνει ότι το ΑΕΒ είναι ισοσκελές...
-----------------------------------------
τώρα αν Ε εσωτερικό σημείο του τετραγώνου ισχύει η σύγκριση των ίδιων τριγώνων ΑΓΕ και ΒΕΔ μόνο που ΕΓΑ=ΕΔΒ=90-15=75 μοίρες
ελπίζω να έγινα σαφής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Προς τους ntonebts και dannaros: το τριγωνο θελουμε να ειναι ισοπλευρο οχι μονο ισοσκελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ναι λαθος μου δεν το προσεξα νομιζα οτι εγραφε ισοσκελες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
οκ ρε συ λάθος το είδα. λοιπόν τότε έχουμε το Ε σίγουρα εσωτερικό σημείο του τετραγώνου.

από την τριγωνομετρία



τώρα έστω Μ το μέσον της ΑΒ. το ΜΕ=
(από πυθαγόρειο στο ΑΒΕ τρίγωνο και R η πλευρά του τετραγώνου)
τώρα έστω ότι Ν το μέσον της ΓΔ. ΝΕ=ΜΝ-ΜΕ=

Τώρα

αφού βρήκαμε και στα δύο το ίδιο αποτέλεσμα σημαίνει ότι είναι ισόπλευρο. άμα δεν καταλαβαίνει κάποιος την σκέψη αυτού του τρόπου, ας μου το επισημάνει, για να τον εξηγήσω καλύτερα...
(cos=συνημίτονο, sin=ημίτονο, tan=εφαπτομένη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ρε παιδια γιατι παιδευεστε; :P
Ατοπο και παλι ατοπο, σε 1 λεπτο το πολυ εχεις τελειωσει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Εστω τετραγωνο ΑΒΓΔ
Απο την πλευρα ΔΓ φερουμε 2 ευθειες ΔΕ και ΓΕ ετσι ωστε γων ΕΔΓ=ΕΓΔ=15 μοιρες
Να δειχθει οτι ΑΒΕ ισοπλευρο.
Πρέπει να πείς ότι το Ε είναι εσωτερικό σημείο του τετραγώνου, γιά να μην παιδεύονται άδικα όσα παιδιά σχηματίσουν τις γωνίες εξωτερικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
παιδια εγω εγραψα τελια (18-19-20)
επεσε το οτι αβγ=180μιρεσ
επισης οτι η Γεξωτερική γωνια ειναι ηση με Α+Β εσωτερικεσ του τριγώνου
για 2 θεμα ειχαμε σωστό ,λάθος και να δείξουμε το θεώριμα με τα εφαπτόμενα τμήματα ......τα αλλα δεν τα θυμάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top