Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Και το βραβείο για τη χειρότερα διατυπωμένη βιολογική ερώτηση της/του *_ _ _ πάει στον NikoTexXx!!!

*
  • ώρας
  • ημέρας
  • εβδομάδας
  • μήνα
  • χρονιάς
  • 3ετίας
  • 10ετίας
  • 50ετίας
  • αιώνα

Αν σου δίνει έτσι την άσκηση -άρα και το γενετικό κώδικα αναγκαστικά- δεν έχεις να προσέξεις τίποτα. Να θυμάσαι απλά ότι το κωδικόνιο λήξης δε μεταφράζεται (δε δίνει αμινοξύ).
χαχα μα δεν ηξερα πως λεγονται ολα αυτα... μονο την ασκηση αυτη θα μας βαλει απο γενετικο κωδικα ... και γω πραγματικα παιζει ουτε ιδιος να μη καταλαβα τι γραφω, μα πως αλλιως να το εκφρασω ? :clapup: Ετσι κ αλλιως αυτο που λες για την ληξη δεν εχει καποια ονομασια στον πινακα αρα δεν θα κοτσορω δικο μου :redface: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
μπορει να μου πει καποιος αν εκανα σωστα αυτη την ασκηση?
Γιατι και αυτη θα μπει σιγουρα....
τωρα προσεξα οτι εκανα λαθος την β) , κατα ταλλα θα ταν σωστο (αν ηταν σωστος ο πολλαπλασιασμος) ?
οι φωσφοδιεστερικοί δεσμοί γιατί βγήκαν τόσοι; δεν είναι συνολικός αριθμός νουκλεοτιδίων-2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σε γραμμικά δίκλωνα μόρια ναι. Μην το δένετε κόμπο όμως, σε κυκλικά μόρια (π.χ. βακτηριακό DNA) οι φωσφοδιεστερικοί είναι όσα και τα νουκλεοτίδια (απλό αν σκεφτείς ότι τους δύο που χάνεις στα γραμμικά ουσιαστικά τους παίρνεις πίσω αφού τα ακραία νουκλεοτίδια συνδέονται για να φτιάξουν κυκλικό μόριο).

Όλα αυτά για του χρόνου βέβαια μην αγχώνεστε αλλά καλό είναι να είστε υποψιασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ναι, σωστά αλλά φέτος μόνο για δίκλωνο μόριο έχουμε κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αα παιδια αυτο δε μας το ειχε πει ο καθηγητης μας ελεγε τα μισα του 3000 μειον 1 δηλαδη 1499+1499 , που βεβαια ειναι το ιδιο με 3000-2 (δε το σκεφτηκα κιολας να σας πω την αληθεια)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΟΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Don't get me wrong though, δεν είχαμε φτάσει στη γενετική πέρσι και δεν ξέρω τι έχει η ύλη, γι' αυτό το κόλλημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Don't worry, I don't get you wrong :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
παιδια ποια ειναι τα σος για τις εξετασεις?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά, soooos ! Έχει κανείς γραμμένη την άσκηση 14 σελίδα 71 ;;;; Μας την έβαλε αλλά δεν την είχαμε κάνει στο σχολείο. Ζητάει 2 οργανίδια που να σχετίζονται με
την μετατροπή ενέργειας σε αξιοποιήσιμη μορφή για το κύτταρο. Ποιο άλλο είναι εκτός από το μιτοχόνδριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
χλωροπλάστης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
παιδια λιγη βοηθειαα εδωω..:clapup:
στην ερωτηση ποιες ιδιοτητες πρεπει να εχουν τα βιομορια και γιατι? τι απανταμε???:hmm:και σε ποια σελιδα βρισκεται η απαντηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις εχω εξεταστεα υλη σελ 20-38 ,48-49,64-65 και 123-130 μπορει καποιος να μου πεις sos γιατι αποκλειεται να κατσω να τα διαβασω ολα ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την άσκηση 5 του σχ. βιβλίου σελ. 131?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο, αν έχετε την ευγενή καλοσύνη.:P
Στη βιολογία της Β΄Λυκείου τί είδους ασκήσεις γίνεται να πέσουν στις εξετάσεις σχετικά με τον γενετικό κώδικα (σελ. 127 νομίζω), κωδικόνιο έναρξης, λήξης, αντικωδικόνιο κ.λπ. και πώς λύνονται;:hello: Please help me......please...:help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Λογικα θα σου δινει μια αλυσιδα και θα σου ζηταει την συμπληρωματικη.
Αμα ειχα το βιβλιο μου σπιτι θα σου ελεγα ακριβως ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Λογικα θα σου δινει μια αλυσιδα και θα σου ζηταει την συμπληρωματικη.
Αμα ειχα το βιβλιο μου σπιτι θα σου ελεγα ακριβως ^^
χρειάζομαι λυμένες ασκήσεις που να σχετίζονται με τον πίνακα της σελ. 127. Δηλαδή να έχουν μια αλληλουχία με τριάδες νουκλεοτιδίων, κωδικόνια έναρξης, κωδικόνια λήξης και παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε πώς χρησιμοποιείται ο γενετικός κώδικας.
Επίσης κάποιε σχετικά με rna, dna, αλυσίδες, συμπληρωματική.
PLEASE....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
η βιολογία γενικής της β λυκειού είναι τόσο σημαντική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει επιτέλους τι παίζει με την μίτωση και τους όρους χρωμόσωμα, ινίδιο χρωματίνης και τι διαφορά έχουν ανάλογα με το στάδιο της μίτωσης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει επιτέλους τι παίζει με την μίτωση και τους όρους χρωμόσωμα, ινίδιο χρωματίνης και τι διαφορά έχουν ανάλογα με το στάδιο της μίτωσης ?

Δες post 713 εδώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top