Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Τι να σε πω...Μακάρι να είναι σαφές. Δεν έχω δει τέτοιες ασκήσεις ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackflawer

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
τεσπα δεν πηραζει θα την βγαλω την ακρη σας ευχαριστω πάντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ξέρω, ξέρω πρεπει να μαθω ακριβως ποιες αληλλουχιες βασεων κωδικοποιουν ποιο αμινοξυ, αλλα μου φαινεται δυσκολο να μαθω ολο το πινακακι απεξω. Ξερει κανεις καποιον ευκολο τροπο απομνημονευσης του; Εσεις που εχετε δωσει πως το μαθατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εφόσον δε σπουδάζεις Βιολογία ή Βιοχημεία δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μάθεις τον πίνακα κωδικονιων /αμινοξέων, και σίγουρα δεν θα σου χρειαστεί για τις πανελλήνιες. Το μόνο που οφείλεις να ξέρεις από αυτόν τον πίνακα είνα τα κωδικόνια έναρξης και λήξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δηλαδη δεν πρεπει να τον αποστηθισω; Και αμα χρειαστει σε ασκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δηλαδη δεν πρεπει να τον αποστηθισω; Και αμα χρειαστει σε ασκηση;

Πρέπει να γνωρίζεις τα κωδικόνια έναρξης και λήξης και ποιο κωδικόνιο αντιστοιχεί στην μεθειονίνη (γι' αυτό το τελευταίο δεν είμαι σίγουρη). Αν μπει άσκηση σου δίνουν την αντιστοιχία αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δηλαδη δεν πρεπει να τον αποστηθισω; Και αμα χρειαστει σε ασκηση;

Οχι,σε άσκηση το πολυ πολύ να σου ζητησουν να βρεις ένα γονίδιο μέσα σε μια αλληλουχία οπότε θα πρεπει να ξεχωρίσεις το κωδικονιο έναρξης (το οποιο κωδικοποιεί και την μεθειονίνη) για να ξερεις που ξεκινά και τα κωδικονια λήξης για να ξέρεις που τελειωνει το γονίδιο. Αλλιως θα σου δινουν τις αντιστοιχιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kira.

Νεοφερμένος

Η Kira. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παραλίγο να πάω από καρδιακό μόλις διάβασα πως και καλά πρέπει να μάθουμε τον πίνακα απ' έξω!! Είμαι περίεργη, σου το είπε κάποιος ή το συμπέρανες μόνος σου; Ό,τι είπαν οι προηγούμενοι πρέπει να ξέρεις, πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν τελικα οι αλληλουχιες ληξης της μεταγραφης μεταγραφονται ή οχι? Εχω μπερδευτει σε αυτο το σημειο! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
νωριζει κανεις αν τελικα οι αλληλουχιες ληξης της μεταγραφης μεταγραφονται ή οχι? Εχω μπερδευτει σε αυτο το σημειο! :-)

Μεταγράφονται αλλά:
1) Μετά θα υποστούν επεξεργασία, δλδ δε συμπεριλαμβανονται σε μια cDNA.
2) Δε πρόκειται πιστεύω να μπερδέψουν με κάτι τέτοιο, εφόσον το βιβλίο δε το θέτει ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Μεταγράφονται αλλά:
1) Μετά θα υποστούν επεξεργασία, δλδ δε συμπεριλαμβανονται σε μια cDNA.
2) Δε πρόκειται πιστεύω να μπερδέψουν με κάτι τέτοιο, εφόσον το βιβλίο δε το θέτει ξεκάθαρα.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Οντως δεν πιστευω να ζητησουν κατι τετοιο! Το βιβλιο δεν κανει καμια αναφορα! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οντως δεν πιστευω να ζητησουν κατι τετοιο! Το βιβλιο δεν κανει καμια αναφορα! ;-)
Το μόνο που μπορεί να ζητηθεί είναι αν οι αλληλουχίες λήξης ανήκουν στο γονίδιο, οπότε εκεί λέμε ναι (το βιβλίο το λέει ξεκάθαρα ότι οι αλληλουχίες λήξης βρίσκονται στο τέλος του γονιδίου, δηλαδή μέσα στο γονίδιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Το μόνο που μπορεί να ζητηθεί είναι αν οι αλληλουχίες λήξης ανήκουν στο γονίδιο, οπότε εκεί λέμε ναι (το βιβλίο το λέει ξεκάθαρα ότι οι αλληλουχίες λήξης βρίσκονται στο τέλος του γονιδίου, δηλαδή μέσα στο γονίδιο).

Ναι ναι αυτο το γνωριζω! Και παλι σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Εγω εχω κανει μια γυρα τη βιολογια και ειμαι σε επαναληψη. Ειμαι της αποψης πως αν ξερεις απ' εξω τη θεωρια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. Ασκησεις εκανα καμια 200αρια συνολικα, αλλα πλεον θεωρω πως ειναι τετριμμενες οσον αφορα τη σκεψη. Το θεμα ειναι η πληρης δικαιολογηση. Στο θεμα μου, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν στο ιντερνετ ερωτησεις βιολογιας ΜΕ τις απαντησεις που να καλυπτουν ολη την υλη, ετσι ωστε να μπορουν και οι δικοι μου να με εξεταζουν χωρις να χρειαζεται να ξεκιναω να τους λεω το βιβλιο κατεβατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ειμαι της αποψης πως αν ξερεις απ' εξω τη θεωρια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

Δεν ξέρω τι κάνεις στο φροντιστήριό σου (αν πηγαίνεις) ή στο σχολείο, αλλά υπάρχει πληθώρα ασκήσεων που δεν έχουν πέσει και μπορούν να δυσκολέψουν.

Η θεωρία από μόνη αρκεί για ένα 12,13/20. Ως εκεί όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγω εχω κανει μια γυρα τη βιολογια και ειμαι σε επαναληψη. Ειμαι της αποψης πως αν ξερεις απ' εξω τη θεωρια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. Ασκησεις εκανα καμια 200αρια συνολικα, αλλα πλεον θεωρω πως ειναι τετριμμενες οσον αφορα τη σκεψη. Το θεμα ειναι η πληρης δικαιολογηση. Στο θεμα μου, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν στο ιντερνετ ερωτησεις βιολογιας ΜΕ τις απαντησεις που να καλυπτουν ολη την υλη, ετσι ωστε να μπορουν και οι δικοι μου να με εξεταζουν χωρις να χρειαζεται να ξεκιναω να τους λεω το βιβλιο κατεβατα.

τοσο πολυ βοηθαει απ εξω η θεωρια που γι αυτο περσι ολοι κολλουσαν στις περιπτωσεις του γ3 ενα πραγμα!
τοσο πολυ αρκει η θεωρια του βιβλιου γι αυτο ποσοι και ποσοι πατουσαν στις παγιδες του τεταρτου τη μια μετα την αλλη λες και ηταν σε ναρκοπεδιο! (σε μια απ αυτες δυστυχως ειχα πεσει και γω )
εισαι στη θετικη λιγη αυτογνωσια περι του μαθηματος θα σε βοηθησει. η βιολογια ειναι κριτικη ικανοτητα στο μεγαλυτερο κομματι της. κ αυτο την κανει πιο δυσκολη απο τα απλα θεωρητικα μαθηματα που απλα μαθαινεις θεωρια και γραφεις. αν δεν εχεις κατανοησει πληρως την θεωρια ουτε 12 δεν γραφεις( δεδομενου οτι δεν ξες να λυνεις ασκησεις)

ε νομιζω οτι οι δικοι σου δεν μπορουν να σε βοηθησουν γιατι και γω τη θεωρια παντα την λεω σε καποιον αλλα δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση να ειναι σε θεση να καταλαβαινει τι του λες.απλα κραταει βιβλιο και βλεπει αν ειναι ιδια.
γι αυτο αν θες να σε βοηθησουν βοηθησε τους δινοντας τους ετοιμες απαντησεις για να βλεπουν . μονο ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ε ψιτ, ποιος ειπε πως το να εισαι πολυ πιστος με το βιβλιο=παπαγαλια και οχι κατανοηση; Εγω προσωπικα εχω μεγαλη κατανοηση των διαδικασιων (οπως το κρινω εγω παντα) ωστοσο κατι σπαστικα στις απαντησεις θεωριας φευγουν για πλακα και χανεις μοριακια τσαμπα. Ναι, πιστευω πως αμα εχεις κατανοησει τη θεωρια και εχεις κανει τα παλια θεματα και μερικες ασκησεις ακομα εισαι καλυμμενος. Απο την αποψη οτι θα σου βαλουν κατι, θα το σκεφτεις λογικα και θα το βγαλεις εκεινη τη στιγμη εχοντας μια εμπειρια. Μην τρελαθουμε ομως οτι οι ασκησεις ειναι τρελα παλουκια, προς θεου. Το να κανεις 1.000.000 παραλλαγες μιας ασκησης πιστευω ειναι χασιμο χρονου. Τουλαχιστον οσα βοηθηματα εχω κοιταξει οι ασκησεις αρχιζουν και γυριζουν γυρω απο τα ιδια σημεια στο τελος. Δεν ειπα πως το βιβλιο αρκει φυσικα, παραδεχομαι πως προκυπτουν πολλες αποριες, εγω τον καθηγητη μου τον κανω κουρκουτι καθε φορα. Παντως αν τα εχεις καταλαβει οι παρα πολλες ασκησεις δεν προσφερουν κατινουσιαστικο κατ' εμε. Ειμαστε 2 μηνες πριν και κοιταμε τις λεπτομερειες πλεον, οι οποιες πιστευω πως ειναι στη θεωρία. Όσον αφορά το Γ.3 είναι κλασικο και ζητουσε 5 πραγματα που 5 λεει και το βιβλιο. (θεωρια και παλι) Μήπως εννοείς το Γ2?

Αν εχει κανεις απαντηση σε αυτο που ρωτησα αρχικα παιδια τον ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εσυ είπες χαρακτηριστικά
Ειμαι της αποψης πως αν ξερεις απ' εξω τη θεωρια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.
Το να καταλαβαίνεις επιφανειακά αυτά που διαβάζεις δεν αρκεί.
Αν δεν κάτσεις να εξασκηθείς σε αυτά με ερωτήσεις, ασκήσεις, επαναλήψεις πραγματική και ουσιώδη κατανόηση δε θα δεις.
Η βιολογία κατεύθυνσης δεν είναι μια ιστοριούλα. Την κάνω ανάγνωση, μου ακούγεται καλό, λύνω όποιες αποριούλες μπορεί να έχω και τελείωσε το θέμα. Όχι, δεν είναι έτσι
Μην τρελαθουμε ομως οτι οι ασκησεις ειναι τρελα παλουκια, προς θεου
Ότι υπάρχουν ασκήσεις παλούκια που δεν έχουν μπει είναι κάτι το δεδομένο. Μην κρίνεις το τι μπορεί να σου βάλουν με βάση τι έβαζαν μέχρι σήμερα. Πάντα στη βιολογία έβαζαν εύκολα θέματα και γι αυτό τα λες όλα αυτά. Στη βιολογία υπάρχουν πανελλήνιοι διαγωνισμοί, παγκόσμιοι κλπ όπου εκει πέρα αποδεικνύεται έμπρακτα ότι δύσκολα θέματα υπάρχουν , άλλο που δε μπαίνουν.
α ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν στο ιντερνετ ερωτησεις βιολογιας ΜΕ τις απαντησεις που να καλυπτουν ολη την υλη, ετσι ωστε να μπορουν και οι δικοι μου να με εξεταζουν χωρις να χρειαζεται να ξεκιναω να τους λεω το βιβλιο κατεβατα.
Δε νομίζω. https://www.study4exams.gr/ Μπορείς να δεις εδώ για άλλα μαθήματα πάντως. Έχει και ερωτήσεις και απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ε ψιτ, ποιος ειπε πως το να εισαι πολυ πιστος με το βιβλιο=παπαγαλια και οχι κατανοηση; Εγω προσωπικα εχω μεγαλη κατανοηση των διαδικασιων (οπως το κρινω εγω παντα) ωστοσο κατι σπαστικα στις απαντησεις θεωριας φευγουν για πλακα και χανεις μοριακια τσαμπα. Ναι, πιστευω πως αμα εχεις κατανοησει τη θεωρια και εχεις κανει τα παλια θεματα και μερικες ασκησεις ακομα εισαι καλυμμενος. Απο την αποψη οτι θα σου βαλουν κατι, θα το σκεφτεις λογικα και θα το βγαλεις εκεινη τη στιγμη εχοντας μια εμπειρια. Μην τρελαθουμε ομως οτι οι ασκησεις ειναι τρελα παλουκια, προς θεου. Το να κανεις 1.000.000 παραλλαγες μιας ασκησης πιστευω ειναι χασιμο χρονου. Τουλαχιστον οσα βοηθηματα εχω κοιταξει οι ασκησεις αρχιζουν και γυριζουν γυρω απο τα ιδια σημεια στο τελος. Δεν ειπα πως το βιβλιο αρκει φυσικα, παραδεχομαι πως προκυπτουν πολλες αποριες, εγω τον καθηγητη μου τον κανω κουρκουτι καθε φορα. Παντως αν τα εχεις καταλαβει οι παρα πολλες ασκησεις δεν προσφερουν κατινουσιαστικο κατ' εμε. Ειμαστε 2 μηνες πριν και κοιταμε τις λεπτομερειες πλεον, οι οποιες πιστευω πως ειναι στη θεωρία. Όσον αφορά το Γ.3 είναι κλασικο και ζητουσε 5 πραγματα που 5 λεει και το βιβλιο. (θεωρια και παλι) Μήπως εννοείς το Γ2?

Αν εχει κανεις απαντηση σε αυτο που ρωτησα αρχικα παιδια τον ευχαριστω:)

αυτο που ειχε και φυλοσυνδετο επικρατες τελοσπαντων και δεν το γραψανε πολλοι γιατι δεν το λεγε το βιβλιο.αυτο εννοω.
το ψιτ δεν μ αρεσε.διακρινω ειρωνεια.το προσπερναω.
θες δεν θες τη θεωρια τη θελουν παπαγαλια.αντε να γραψεις κανενα συνωνυμο στα ρηματα αυτο μονο! τα αλλα τα θελουν παπαγαλια. προσωπικα με τα τοσα που λεει το βιβλιο δεν καλυπτομουν περσι γιατι υπηρχαν πολλες τρυπες.
σου ειπα τι θα κανεις.θα τους δωσεις ασκησεις με λυσεις ετοιμες για να τις βλεπουν και να σου λενε! αλλα οι ασκησεις γιατι να θες να τις δουνε αλλοι? δεν αρκεισαι στο να δεις μονος σου την απαντηση αν ειναι σωστη?
επισης να κανω εγω μια χαζη ερωτηση. χαρτογραφηση πλασμιδιου εχεις κανει?
αυτη η αποψη που εχεις ειναι λαθος. τις πολλες ασκησεις τις κανεις για την ταχυτητα και πιστεψε θα την χρειαστεις.
επισης τα θεματα απο 10-15 χρονια δεν φτανουν να σε προετοιμασουν για τις πανελληνιες στο κομματι των ασκησεων.
αυτο που λεει ο transient ισχυει αν ηθελαν να δυσκολεψουν το μαθημα θα μπορουσαν να το κανουν πολυ ανετα.
μην επαναπαυεσαι στα θεματα προηγουμενων ετων υποθετοντας οτι θα ειναι παρομοιας δυσκολιας και τα φετινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Καλησπέρα. Καταρχάς συγγνώμη αν το εξέλαβες ως ειρωνεία, δεν είχα τέτοια υπόθεση. Αυτό που θέλω να πώ και με παρεξηγήσατε είναι πως το πιο δύσκολο/αγγαρεία είναι να μάθεις το βιβλίο παπαγαλία. Και όπως ξαναείπα το απ' έξω όπως το εννοώ σημαίνει: Έχω διαβάσει όλη την ύλη, έχω κατανοήσει τις διαδικασίες και στο τέλος έρχομαι να γίνω πιστός με το βιβλίο. Ακόμα δεν είπα πως στην βιολογία ως επιστήμη δεν υπάρχουν δύσκολες ασκήσεις, ωστόσο με τα μέχρι σήμερα δεδομένα στις πανελλήνιες δεν έχει πέσει κάτι που ξεφεύγει. Χωρίς αυτό να σημαίνει δεν λύνω άσκηση και πάω και γράφω. Κατά τη γνώμη μου πιο πολλή προσοχή θέλει μην γίνει βλακεία παρά σκέψη. Και πάνω από όλα χρειάζεται μια α πονηράδα επειδή υπάρχει κίνδυνος να στην φέρουν. Το ασκησιολόγιο όμως δεν είναι αχανές και δεν συγκρίνεται π.χ με αυτό των μαθηματικών. Φυσικά όλα αυτά έχουν να κάνουν με τον μαθητή. Άλλος απλώς παπαγάλισε και δεν ξέρει στην πραγματικότητα τι του γίνεται οπότε έχει ανάγκη από ασκήσεις, άλλος έχει γνώση των πραγμάτων αλλά χάνει λεπτομέρειες στην αποστήθιση. Επομένως είναι υποκειμενική η όλη συζήτηση που κάνουμε. Αυτό που θέλω να δώ είναι τι ερωτήσεις βγαίνουν από κάθε κεφάλαιο να πιάσω το ζουμί της υπόθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top