Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε ενα φυλοσυνδετο αλληλομορφο απο ενα αυτοσωμικο?

Αν το χαρακτηριστικό,που αυτό ελέγχει,εμφανίζεται μόνο στο ένα από τα δύο φύλα τότε είναι φυλοσύνδετο.
Αν όμως εμφανίζεται και στους άνδρες και στις γυναίκες τότε είναι αυτοσωμικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Αν το χαρακτηριστικό,που αυτό ελέγχει,εμφανίζεται μόνο στο ένα από τα δύο φύλα τότε είναι φυλοσύνδετο.
Αν όμως εμφανίζεται και στους άνδρες και στις γυναίκες τότε είναι αυτοσωμικό.

ΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :look:

ενα φιλοσυνδετο χαρακτηριστικο μπορει να εμφανιστει και στα δυο φυλα απλα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα εμφανισης στους αντρες!

σκεψου οτι το Y χρωμοσωμα ειναι πολυ μικροτερο απο το X οταν λοιπον το χαρακτηριστικο αυτο κωδικοποιητε στην ''μονη περιοχη'' θα εκφραζετε στον αντρα (XY) ενω στην γυναικα (XX) θα πρεπει να ελεχξεις αν υπαρχει ομοζηγια ή ετεροζυγια και την σχεση επικρατειας υποτελειας
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Η Jane είναι λανθασμένη. Με πρόλαβε ο papas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
ΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :look:

ΜΗ ΒΑΡΑΣ!!!!!!!!! :look:

Εμένα έτσι μου το έδωσε η καθηγήτρια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ΜΗ ΒΑΡΑΣ!!!!!!!!! :look:

Εμένα έτσι μου το έδωσε η καθηγήτρια. :P

βαρα την καθηγητρια σου απο μενα :P :look: :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αρα που καταληξαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
στο οτι η βιολογος της janewin δεν ξερει βιολογια :look:


ενα φιλοσυνδετο χαρακτηριστικο μπορει να εμφανιστει και στα δυο φυλα απλα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα εμφανισης στους αντρες!

σκεψου οτι το Y χρωμοσωμα ειναι πολυ μικροτερο απο το X οταν λοιπον το χαρακτηριστικο αυτο κωδικοποιητε στην ''μονη περιοχη'' θα εκφραζετε στον αντρα (XY) ενω στην γυναικα (XX) θα πρεπει να ελεχξεις αν υπαρχει ομοζηγια ή ετεροζυγια και την σχεση επικρατειας υποτελειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KathrineDestiny

Νεοφερμένος

Η KathrineDestiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω μια ερωτησούλα. Μπερδεύω πάντα τις ασκήσεις με ινίδια χρωματίνης και χρωμοσώματα. Any ideas πως να τα θυμάμαι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Έχω μια ερωτησούλα. Μπερδεύω πάντα τις ασκήσεις με ινίδια χρωματίνης και χρωμοσώματα. Any ideas πως να τα θυμάμαι; :redface:

οταν λες χρωμοσωμα ή ινιδιο χρωματινης λες το ιδιο πραγμα.

φαντασου οτι το χρωμοσωμα ειναι δε μορφη ινιδιου χρωματινης πριν γινει ο διπλασιασμος του στην μεσοφαση. επειτα το ονομαζεις αδερφες χρωματιδες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KathrineDestiny

Νεοφερμένος

Η KathrineDestiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
οταν λες χρωμοσωμα ή ινιδιο χρωματινης λες το ιδιο πραγμα.

φαντασου οτι το χρωμοσωμα ειναι δε μορφη ινιδιου χρωματινης πριν γινει ο διπλασιασμος του στην μεσοφαση. επειτα το ονομαζεις αδερφες χρωματιδες.:)

Aww, ευχαριστώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω, θεωρείτε πως για να γράψει κάποιος καλά βιολογία πρέπει οπωσδήποτε να τα αποστηθίσει ?
Προσπάθησα πάρα πολλές φορές να το κάνω μα το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδεύω τι θέλω να πω, δεν ξέρω τι να κάνω, το μόνο σίγουρο είναι πως δε μπορώ να τα μάθω όλα από έξω. Μπορώ να τα περιγράψω με δικά μου λόγια πολύ καλά, γιατί τα περισσότερα τα έχω καταλάβει, αλλά αυτό αρκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω, θεωρείτε πως για να γράψει κάποιος καλά βιολογία πρέπει οπωσδήποτε να τα αποστηθίσει ?
Προσπάθησα πάρα πολλές φορές να το κάνω μα το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδεύω τι θέλω να πω, δεν ξέρω τι να κάνω, το μόνο σίγουρο είναι πως δε μπορώ να τα μάθω όλα από έξω. Μπορώ να τα περιγράψω με δικά μου λόγια πολύ καλά, γιατί τα περισσότερα τα έχω καταλάβει, αλλά αυτό αρκεί?

Στην αρχή,μάθε τις επιστημονικές ορολογίες της κάθε παραγράφου.Μετά,μάθαινε τις διαδικασίες με τους επιστημονικούς όρους.Και στο τέλος,τα μαθαίνεις όλα μαζί παπαγαλία.

True story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω, θεωρείτε πως για να γράψει κάποιος καλά βιολογία πρέπει οπωσδήποτε να τα αποστηθίσει ?
Προσπάθησα πάρα πολλές φορές να το κάνω μα το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδεύω τι θέλω να πω, δεν ξέρω τι να κάνω, το μόνο σίγουρο είναι πως δε μπορώ να τα μάθω όλα από έξω. Μπορώ να τα περιγράψω με δικά μου λόγια πολύ καλά, γιατί τα περισσότερα τα έχω καταλάβει, αλλά αυτό αρκεί?
Δυστυχώς, όχι:/: πίστεψε όμως οι περισσότεροι πιστεύω πως έχουν αρχικά πρόβλημα με την αποστήθιση, αλλά όσες περισσότερες φορές τα λες και κυρίως τα γράφεις(τουλάχιστον σε εμένα λειτούργησε πολύ θετικά αυτό) τόσο καλύτερα θα τα μαθαίνεις. Σίγουρα σου τρώει χρόνο, αλλά νομίζω πως να γράφεις σε κάθε άσκηση όλα την θεωρία,που φυσικά αντιστοιχεί στο θέμα της άσκησης:P, μόνο σε πλεονέκτημα μπορεί να βγει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Προσπαθώ ...μάλλον όμως θέλει κι άλλη προσπάθεια.
Απλά όταν τα αποστηθίζω κι έρχεται η ώρα να τα αποτυπώσω στο χαρτί, χάνω τα λόγια μου και τα γράφω χειρότερα απ' ότι όταν τα περιγράφω.
Ευχαριστώ πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Προσπαθώ ...μάλλον όμως θέλει κι άλλη προσπάθεια.
Απλά όταν τα αποστηθίζω κι έρχεται η ώρα να τα αποτυπώσω στο χαρτί, χάνω τα λόγια μου και τα γράφω χειρότερα απ' ότι όταν τα περιγράφω.
Ευχαριστώ πάντως :)
Επειδή με τρώει η περιέργεια..στην Φανή κάνεις?:P
και εγώ δεν ήμουν της αποστήθισης αλλα τόσες φορές που έγραψα όλα αυτά τα κομμάτια.. ήταν μοιραίο να τα μάθω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα..εχω μια απορια..μετα απο την επιδραση της ΕcoRI η αλληλουχια συνδεεται με τον φορεα κλωνοποιησης και πρεπει να βρω τους φωσφοδιεστερικους δεσμους και δεσμους υδρογονου και βγαινουν 4 φωσφοδιεστερικοι και 16 υδρογονου..απλα δεν καταλαβαινω γιατι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλησπερα..εχω μια απορια..μετα απο την επιδραση της ΕcoRI η αλληλουχια συνδεεται με τον φορεα κλωνοποιησης και πρεπει να βρω τους φωσφοδιεστερικους δεσμους και δεσμους υδρογονου και βγαινουν 4 φωσφοδιεστερικοι και 16 υδρογονου..απλα δεν καταλαβαινω γιατι :P
τους φωσφοδιεστερικους δεσμους που σπανε απο το αρχικο μοριο και τους δεσμους υδρογονου που επισης σπανε εννοεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Καλησπερα..εχω μια απορια..μετα απο την επιδραση της ΕcoRI η αλληλουχια συνδεεται με τον φορεα κλωνοποιησης και πρεπει να βρω τους φωσφοδιεστερικους δεσμους και δεσμους υδρογονου και βγαινουν 4 φωσφοδιεστερικοι και 16 υδρογονου..απλα δεν καταλαβαινω γιατι :P

Η EcoRI κόβει την αλληλουχία
5'-GAATTC-3'
3'-CTTAAG-5'
ανάμεσα στις βάσεις G και Α οπότε πάνω σπάει έναν έναν φ.δ και κάτω άλλον έναν. Σύνολο 2 φ.δ. από την επίδραση της ΕcoRI.
Το αποτέλεσμα είναι:
5'-G________ ΑΑΤΤC-3'
3'-CTTAA ________G-5'
μεταξύ Α-Τ δημιουργούνται 2 δεσμοί υδρογόνου,ενώ ανάμεσα στην C-G 3 δ.υ.
Βλέπω ότι σπάνε δεσμοί ανάμεσα σε 4 ζεύγη Α-Τ. δηλαδή 4*2=8 δεσμοί υδρογόνου υδρολύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το αρχικο νομιζω...Βασικα το λεει ετσι '' ποσοι δεσμοι(φωσφοδιεστερικοι και υδρογονου) σχηματιζονται κατα την συνδεση της αλληλουχιας με τον φορεα κλωνοποιησης'' στην προηγουμενη ζητουσε τους δεσμους υδρογονου που υπαρχουν στο θραυσμα που δημιουργειται απο την επιδραση της ΕcoRI στην αλληλουχια(οπου τους υπολογιζουμε χωρις να λαβουμε υποψιν μας τα ακρα) :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top